Száz ​éve Segesvárnál 7 csillagozás

Egy diáktüzér naplója
Sarkadi Imre: Száz éve Segesvárnál

„Attól kezdve, hogy a vásárhelyi piacon vártam sántikálva Bem hadseregét, addig, míg leszúrtak az országúton – a magam szürkén látó szemeivel is nagy eseményeknek voltam tanúja. Itt sűrűsödött össze, ami hősi volt, ami nagy volt a szabadságharcban. Láttam az urakat számítgatni, a jobb eshetőségre spekulálni, láttam a parasztokat, amint felcsillant szemükben a remény: mi is lesz hát azzal a szabadsággal! Láttam mesterlegényeket katonának jelentkezni, népfelkelőket, amint Petőfit éljenzik – s aztán láttam meghalni is Petőfit. Azt hiszem, én egyedül. Ekkor tudtam meg, hogy meghalt vele a mi ügyünk is.
Egyelőre.
Egyelőre, mert én mást tanultam meg ezekből az időkből… A mag nekünk kél, a nyár nekünk érlel, fenjük a kaszát az aratáshoz. A történelem lép egyet, fogódzkodjunk bele, hogy vele lendüljünk előre.”

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Magvető, Budapest, 1980
148 oldal · puhatáblás · ISBN: 963271234x

KBCsilla P>!
Sarkadi Imre: Száz éve Segesvárnál

Sarkadi Imre: Száz éve Segesvárnál Egy diáktüzér naplója

Gondokat feledtetni elment ez a könyv, de olvasás közben többször rá kellett néznem a borítóra, hogy nem Gottfried August Bürger neve bújik-e titokban Sarkadi Imre neve alatt.
A cím alatt meg a Münchausen báró?
De arra jó volt, hogy végre ne rémálmaim legyenek, hanem jókat vigyorogjak magamban a félig kósza, félig hihető, de leginkább hihetetlen Sarkadi-valóságon.

Jávori_István I>!

Jávori_István I>!

– Így lesz – mondta elgondolkodva Petőfi. – Vannak, akik nem hisznek a világ fejlődésében, azt mondják, ez istentagadás. Én ellenben hiszem, hogy fejlődik a világ, látom, ahogy fejlődik, látom az utat, amelyen megy. Lassan halad, de nem lehet megállítani. Most éppen emeli a lábát, hogy lépjen előre egyet… monarchiából respublikába. Aki elébe áll, azt megsemmisíti.

chhaya>!

Késő tavaszon sebesültem meg, nem is emlékszem rá, hogyan.