Oszlopos ​Simeon / Elveszett paradicsom 19 csillagozás

Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon / Elveszett paradicsom

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Szépirodalmi, Budapest, 1987

Sándor_Langer_Pudingman P>!
Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon / Elveszett paradicsom

Már nem is tudom mikor olvastam utoljára drámát, de ezek nagyon tetszettek. Jó lenne színházban is megnézni, ha játsszák egyáltalán őket.
Már 6 éve nem voltam Pesten, de a színház kedvéért utaznék oda-vissza 600 kilométert.

Sarkadi 1 évvel az öngyilkossága előtt írta az Oszlopos Simeon-t, mikor már depressziós volt és persze kemény alkoholista, ezért nem is tudom, hogy tudta Vinczéné alakját ilyen „humorosan rafináltra” venni.

Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon / Elveszett paradicsom

Én csak az Elveszett paradicsomot olvastam. Nagyon kedves, szeretnivaló, családias hangulatú történet. Annyira rövid mégis annyira közöttük voltam az első betűtől. Hiányozni fognak. Többszörolvasós :D

Iustitia>!
Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon / Elveszett paradicsom

Nem értem, hogy Sarkadi miért nincs benne jobban a köztudatban. Igazán letett valamit az asztalra.
Az első drámában a kedvenc szereplőm kétségtelenül Vinczéné, magasan a legjobb, legkidolgozottabb karakter a történetben. Bár a második dráma jobban tetszett, mint az első, az első is tökéletes szinte. Erre talán kicsit későn jöttem rá, az első két felvonásban még voltak kétségeim, de a harmadik abszolút megerősítette a megelőlegezett pozitív véleményt.
Az Elveszett paradicsomot meg egyenesen imádtam. Látatlanban egy kicsit idegenkedtem: ki ad olyan címet a drámájának, amit már egy elterjedtebb mű visel? De túl tudtam tenni magam ezen a kis apróságon. Szerettem szinte az összes karaktert. Az első dráma komolyabb talán, ez mintha egy családi kép volna csak, de valahol mégis több attól.

Sweetyke P>!
Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon / Elveszett paradicsom

Nem szoktam drámát olvasni. De ez a két dráma meghozta hozzá a kedvemet :). Az Oszlopos Simeont másodszorra is elfogom olvasni, hogy teljesen megértsem János eszmefuttatásait :). De akkor már az Elveszett paradicsomot sem sérthetem meg, hogy őt kihagyom :). Sebők bácsi volt benne a kedvencem.

Adam_Taylor>!
Sarkadi Imre: Oszlopos Simeon / Elveszett paradicsom

Az Oszlopos Simeon így, dráma formában sokkal jobban működik, mint regényként. Az elveszett paradicsom pedig a Bolond és szörnyeteggel együtt remekmű.

pepege P>!

…s ha Vinczéné bejön takarítani, hogy rendet csináljon, a rend nem lesz nagyobb, de a szoba teljesen büdös lesz, tele lesz a Vinczéné szagával. Én nem is tudom, hogy lehet valakinek ilyen szaga, mint ennek a Vinczénének, olyan, mint egy rothadó térdcsont vagy valami reszelt bosnyák kapca, de a nagycsarnoki zöldséges hulladékgyűjtő is ilyen, amikor a rothadt karalábé szaga vegyül el a rothadt kelkáposzta szagával, persze ez se teljesen olyan még, mint a Vinczéné szaga, külön bája van ennek a szagnak, megérzem, ha az utcába befordulok.
[…]
Ha jól beleszagol az ember Vinczénébe, még a görény a tyúkólban címletű szagot is meglelheti.

12. oldal - Oszlopos Simeon

Sándor_Langer_Pudingman P>!

JÁNOS. Én nem csodálkozom a századforduló bennszülöttein, akik a hitterítőket nyársra húzták és megették. Alig van ellenszenvesebb valami, mint a törekvés, hogy az emberből mást akarjanak csinálni, mint ami.

Kapcsolódó szócikkek: hittérítő
pepege P>!

Zsuzsi: kis szünet után, most néz körül a műteremben. Maga festő?
János: Olyasmi.
Zsuzsi: És jó festő?
János: Mondjuk inkább: ecsettel is próbáltam már kitapogatni a világot. De inkább fejjel.

51. oldal - Oszlopos Simeon

pepege P>!

Zoltán: A saját pszichológiai élveboncolásomnál sose akartam jelen lenni. Eljön az idő, amikor nincs fárasztóbb téma az ember számára, mint saját maga.
Mira: S eljött?
Zoltán: El. Eljött.

110. oldal - Elveszett paradicsom

pepege P>!

Mária: Nem kérek szendvicset.
János: Az első szavad a tagadás. Félórája járkálsz, s a mondat, amivel indítod a napot, nemmel kezdődik. A folytatás is csak nem lehet, nemek sorozata.
Mária: Nem kellene már az iskolába bemenned? Fél nyolc.
János: Mondom: ha kérdés is, de ez is nemmel kezdődik.

13. oldal - Oszlopos Simeon

Poccahontas>!

SEBŐK. Na, vagy ez nem igaz, vagy az, hogy csókot adtál neki!
MIRA. Miért? Ne féltékenykedj, Imre bácsi, hát a hülyéknek nem szabad? Azoknak már semmijük se legyen? Eszük se? Nőjük se? Reményük se?

Poccahontas>!

MIRA. Kíváncsi voltam rád. Nagyon. Csend. Elbűvölt az apád. Kíváncsi voltam a gyerekeire…Te az lettél, amit várt tőled?
ZOLTÁN. A saját pszichológiai élveboncolásomnál sose akartam jelen lenni. Eljön az idő, amikor nincs fárasztóbb téma az ember számára, mint saját maga.

Poccahontas>!

ZOLTÁN. odamegy az ablak előtti növényekhez. Megtrágyázom a növényeidet. A vér jó növényi trágya, nem? A mesében is az van, hogy a csatatereken azért zöldül olyan szépen a fű, azért van annyi vadvirág.

Poccahontas>!

MIRA. A szentek nem érdekelnek.
ZOLTÁN. Pedig tapasztalatom szerint minden nőben, így benned is, van belőlük valami.

Poccahontas>!

ZOLTÁN. Ejha. Fenemód barátságos ez a világ, ha az ember már semmit se akar tőle; majdnem olyan, mint akkor volt, mikor mindent akartam.