Körhinta 3 csillagozás

Sarkadi Imre: Körhinta

Bizonyára sokan emlékeznek mé a film felejthetetlen képsoraira, Törőcsik Mari elragadott, gyermekien ártatlan mosolyára, Soós Imre feléhajló markáns arcélére, izzó tekintetére, ahogy a vásári forgatagban mind magasabbra és magasabbra repülnek a körhintán az ifjúság és a szerelem önfeledt szédületében…

A szövegek nemcsak az emlékezetes sikereket, színészi pályákat elindító és meghatározó szerepek emlékét, hangulatát idézik fel, hanem mély emberi drámákat tömörítenek, a közelmúlt sorskérdéseit, a paraszti és értelmiségi életforma-változás megrázó érzelmi helyzeteit jelenítik meg.

Magvető, Budapest, 1981

Leninova>!
Sarkadi Imre: Körhinta

Nagymamám kis könyvtárából csentem el, még egy tavasszal, jópár egyénnel együtt, mind-mind a szocializmus korából.

Még sose olvastam novellisztikus forgatókönyveket előtte, és meg kell mondjam… megfogtak, méghozzá elsőre. Nagyon különleges hibrid műfaj, amiben majd én is szeretném magamat kipróbálni (tipikus esete „a könnyűnek tűnik, pedig nem az”-nak).

A körhinta gyönyörű, a Dúvad kíméletlen, Az elveszett paradicsom érdekfeszítő, bár befejezetlen.

A Gyávák/Gyávák a viharban már annyira nem felelt meg az ízlésemnek, viszont elszórakoztattak.

SPOILER!!!

Külön öröm volt számomra látni a Körhinta esetében főleg, hogy Debrecen és a Hajdúság megjelenítődik, nemcsak helyszíni módon, hanem nyelvezeti jellegzetességeiben illetve modorában. Igazán „otthon éreztem magamat” ott, főképp, hogy a szülővárosom majdnem 60 évvel ezelőtti állapotába is bepillantást nyerhettem, mennyivel másabb most az Alföld fővárosa, mint a szüleim születése előtt.

Egy élménydarab, aki érdekelnek a régi dolgok, a jó magyar filmek, annak bátran ajánlom :D

Szelén>!

– … Mari… Marikám, drágaságom… Én úgy, de úgy szeretlek téged … ezért van minden, látod … Ezért kiabálok, ezért gorombáskodok én, miért kell ennek így lennie, mi? … Mit tegyek – mondd meg csak… Én megcsinálok akármit… a hódat lehozom palacsintasütőnek… de nem mondok én le rólad semmiképpen!