Dilettánsok ​történelme 5 csillagozás

Honnan ered Nyugat és Kelet elhibázott viszonya?
Sári László: Dilettánsok történelme

Beláthatnánk végre, hogy a történelem nem játszótér. Nem engedelmes szolgálóleánya az emberiség önjelölt tervezőmérnökeinek, és nem is a jó tündér, aki a kívánságokat várja. A történelem nem kívánságműsor, hanem hatóság, az intelligens értelem legfelsőbb hatósága. A józan egyeztetések és finom, érzékeny illesztések pszichikai tere. Minden óvatlanságot kegyetlenül megtorol. Nem való mindenkinek.

Corvina, Budapest, 2020
Corvina, Budapest, 2019

Gyula_Böszörményi IP>!
Sári László: Dilettánsok történelme

Sári László: Dilettánsok történelme Honnan ered Nyugat és Kelet elhibázott viszonya?

Annyit teljes bizonyossággal megtudtam a könyvből, hogy Laci ki nem állhatja Herdert és Hegelt, mert azok lenézték a keleti gondolkodást. Azt is megtudtam – bár erről többet szerettem volna hallani –, hogy mi a különbség a keleti és nyugati gondolkodás, életszemlélet között. Legalábbis alapjaiban. A kötet néhol nehéz olvasmány, és szerintem túl sok benne Herder és Hegel ostobaságának bizonygatása – helyette sokkal több élő példát vártam volna arról, hol tér el a két kultúra, miért olyan „mások” a kínaiak, pl. Szóval maradtak bennem hiányérzetek, de talán csak azért, mert mások voltak az elvárásaim.
Az viszont, hogy Laci többször és kerek-perec kijelenti, miszerint a nyugati utat követve az emberiségnek nincs esélye a túlélésre, és ez már eldöntött tény, késő megállni ezen az úton – nos, ez eléggé mellbevágó.

snowwolf P>!
Sári László: Dilettánsok történelme

Nagyra értékelem Sári László munkásságát, Lin-csi apát minden szaváért hálás vagyok neki.
Ez a könyve viszont nem tetszett, lehet, hogy nem a megfelelő időben olvastam, az is lehet, hogy mást vártam, olyan lincsiapátos, letisztult szöveget.

Nem értettem a kelet és nyugat gondolkodásmódja közötti különbségből fakadó elhibázott viszonynak a könyvben bemutatott lényegét. Talán még egyszer újra előveszem. Aki Su-La-Ce Lin Csi apátját adta nekünk, rossz ember nem lehet. Rossz író sem.

nanena>!
Sári László: Dilettánsok történelme

Gondolkodásom horizontját nagymértékben kitágította ez a tanulmány. Nyugat és Kelet filozófiáját, kultúráját, társadalmát, szabadságeszményét, boldogságtörténelmét hasonlítja össze. Az elméleteket olvasva számomra egyértelműen Kelet a rokonszenves, Nyugat ideológiáját pedig elutasítom. Sajnos Kelet filozófiáját, társadalmát felülírta, eltörölte Nyugat, visszatérés már nem lehetséges. Így csak saját egyéni boldogságom, szabadságom teremthetem meg. Ez nem egyszerű, hiszen környezetünket, a politikát, a mai un. liberális demokráciát kizárni nem lehet. Fejemben egy kicsit helyére került, mi is az a szabadság, demokrácia, forradalom, a Nyugat “eszményi társadalma”. Amely nem is olyan eszményi… Tetszett, Sári László mennyire kritikus szemmel elemzi a nyugati filozófiát, azon belül is főként Herder és Hegel munkásságát.

Tavaszmost>!
Sári László: Dilettánsok történelme

Nekem alapvetően tetszett könyv, mivel számos új megközelítést is bemutat, de kénytelen vagyok egyetérteni az előttem szólóval, hogy egyes német filozófusok gondolatainak kritikájának a témához képest indokolatlanul nagy teret ad.
Miben adott újat? A nyugati (görög- római- keresztény alapokon nyugvó, európai, amerikai) gondolkodásmódot, mítoszokat bemutató rész azért is volt nagyon érdekes, mert illeszkedik a mostanában sokszor felbukkanó európai-amerikai élet- és gondolkodásmód és gazdaság kritikájához. Az éghajlatváltozás, a globalizáció, a gazdasági problémák kapcsán egyre inkább előkerül a „Mit rontottunk el?” kérdés, hiszen jelenleg nem egy bizakodó korban élünk.
A könyv áttekinti az uralkodó nyugati gondolkodás- és működésmódot meghatározó mítoszokat, utópiákat, történelemfelfogást (a történelem célja), a szabadság értelmezését. Bemutatja azokat a gondolkodókat (itt jön képbe többek között Herder illetve Hegel), akik kulcsszerepet játszottak az európai szabadságeszme kidolgozásában, illetve annak megfogalmazáséban, hogy a történelemnek „célja” van. Manapság annyira magától értetődőnek tartjuk ezeket a gondolatokat, hogy meg sem kérdőjelezünk őket, de már ezen eszmék kifejlődése idején is voltak, akik kritikusan viszonyultak ezekhez a gondolatokhoz. A szerző is megfogalmazza, melyek ennek a gondolkodásmódnak a határai és tévedései, és szembeállítja a kínai gondolkodásmóddal, életmóddal és államszervezéssel.
A kínai gondolkodásmódra jellemző fenntartás, csak a szükséges mértékű változtatások fokozatos véghezvitele (szembeállítva az „Új jobb; a változás jó” megközelítéssel), a kölcsönösség, illetve az erkölcs és a művészet előtérbe helyezése véleménye szerint egy jóval stabilabb, az ókortól nagyjából XX. század elejéig fennálló birodalmat eredményezett, amelynek végét a kínai kultúra lényegét nem értő brutális európai hódítók jelentették. A XX. századi változások, forradalmak a könyv szerint már a nem a kínai, hanem az európai gondolkodásmód beszüremkedései (pl. kommunizmus).
Az izgalmas felvetések után azért némi hiányérzetem is volt. A hanyatló, megzavarodott Nyugattal szembe állított kínai Kelet egy új alternatívát mutat be, amely időállóbbnak bizonyult, ezért a részletekről (Pontosan hogyan is csinálták?), szívesebben tudtam volna meg többet. Az is érdekelt volna, hogyan lehetne, akár a korábbi kritikus európai gondolkodókra alapozva, a kínai hozzáállást valahogy integrálni a „mi” rendszereinkbe, életünkbe, hogy segítse boldogulásunkat, megmaradásunkat?
Összességében ajánlani tudom a könyvet, a kíváncsi és egy-egy hosszabbra nyújtott fejezetre esetében némi türelemmel bíró olvasóknak.

Füge>!
Sári László: Dilettánsok történelme

Fájdalmasan igaznak érződő (én bizonyosan egyetértek vele), bámulatosan széleskörű áttekintés a nyugati és keleti ember(iség) múltjáról, alapjairól, önképéről és világszemléletéről. Sári László gyakorlatilag az ókortól a jelenkori gondolkodókig vonultat fel világ- és önértékeléseket, és mély megértéssel állítja szembe a (klasszikus) kínai (keleti?) és az elsősorban a görögség és kereszténység kultúrájából építkező nyugati ember viszonyulását önmagához és környezetéhez (világhoz, államhoz, transzcendenshez és egyáltalán az ember céljához). Nem egy jó érzésű olvasmány – de ha a jelen világunk sem ilyen, mire számítanánk? Éppen ezért mélyen egyetértek a szerzővel abban, hogy ha már eddig (úgy tűnik) nem igazán tettük, az első lépés a történelmünk mélyebb, alaposabb megértése kellene legyen. Mert „az elmúlt tettek ismereténél semmi sem alkalmasabb az emberek kijózanítására, észhez térítésére, az emberek szemének felnyitására”.