Halálúton ​Horvátországba 6 csillagozás

Sári Edina: Halálúton Horvátországba

A ​huszonhét éves, muzulmán vallású, angol-testnevelés szakos tanárnő, Dzsamila el Haddad, a díszes rakkai Nemzeti Főkönyvtár olvasótermében ül 2019. október 9-én, és éppen belekezd Anne Frank történetének feldolgozásába, amikor bombatámadás éri a könyvtárat. Az épület ráomlik, de a lány életben marad. Mivel mindenkit elveszít, nincs más lehetősége, mint dönteni a saját sorsáról, arról, hogy merre veszi az irányt.
A veszélyes, embertelen küzdelmekkel kísért úton a helyiek, az embercsempészek vagy éppen a menekülttársak sokszor kihasználják kétségbeesett helyzetét.
Dzsamila a hosszú úton belső utazást is tesz, feltérképezi és megismeri önmaga fizikai, szellemi és lelki határait, megtanul életben maradni. Magányát és a menekülés küzdelmének kínjait egyetlen hűséges útitársa enyhíti: Anne Frank naplója. E könyv sorai válnak számára támasszá és lelki, szellemi erőforrássá a legsivárabb pillanataiban. Vajon talál-e hazát, családot az elveszett helyett Dzsamila, hogy értelmet… (tovább)

Kalligram, Pozsony, 2021
Kalligram, Pozsony, 2021

Nelly_Éberfalvi>!

A jóleső pihenéssel telt repülőút után hat és fél órát autóztunk, mire megérkeztünk Lijepbe. Az ég kéken ragyogott, a nap vakítóan sütött, a tenger azúrkék és türkizzöld színben játszott, a hegyvonulat szürkeségében ezüstös szilánkok csillantak. Mesebelien szép partszakasz mellett kanyarodtunk fel a házhoz. Amikor kiléptem a háromszintes panzió előtt az autóból, a megmacskásodott lábammal nehézkesen letérdeltem és megcsókoltam a földet. Megérkeztem! Ide indultam három hónapja, ez a hely volt gondolataim origója, az elképzelt világom közepe és most itt állok.