Hétköznapi ​józanság 16 csillagozás

Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

1965 ​szeptemberében születtem Budapesten. 2004 táján kezdtem írni, az interneten publikálva a verseimet – eleinte Netelka írói álnéven, majd idővel már valódi nevemet feltüntetve.
Kilépve a virtualitásból, 2008-ban könyv alakban, magánkiadásban megjelent Székely-Nagy Gábor és Savanya István alkotótársaimmal közös verseskötetünk, Adj jelet címmel. Ezt követően több, számomra igen megtisztelő meghívást is kaptam: így 2008 nyarán Kapolcson, a Művészetek Völgyében mutatkozhattam be a Ködlámpa Irodalmi Kávéház jóvoltából, majd 2010-ben a Muzsikus Rádióban Pécsi Marcell vendége voltam. A 2008 óta minden évben megrendezett NetVers – mai nevén VersDal – Fesztivál mindegyikén részt vettem a verseimmel, aminek köszönhetően több művem is megzenésítésre került. 2014–2015-ben költészet napi eseményeken, irodalmi esteken is volt alkalmam megmutatkozni.
Nagy örömömre 2014-ben, első alkalommal szakmai zsúri előtt I. helyezést értem el egy országos verspályázaton, 2015-ben II.… (tovább)

Hungarovox, Budapest, 2016
174 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155562600 · Illusztrálta: Sárhelyi András

Chöpp >!
Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

Gyönyörű szép, könnyed, lendületes, érzelmekben és gondolatokban egyaránt gazdag költemények gyűjteménye a kötet. Nagyon örülök neki – egyrészt, hogy megjelent, másrészt, hogy egy nem akármilyen, de dedikált példányom van belőle! Muszáj volt eldicsekednem vele!
A versek nagy része nem volt ismeretlen a számomra. Nemcsak itt a molyon olvastam, hanem egyéb hozzáférhető online felületeken, valahányszor ünnepségre, megemlékezésre kellettek versek. Gyakran előfordult, hogy Sárhelyi Erika versei hangzottak el nálunk évnyitón, évzárón, évfordulón, és egyéb rendezvényeken, amik megrendezéséért én voltam a felelős. Mindannyiszor többen is megdicsérték, milyen hangulatos és tartalmas verseket találtam.
Nem is szeretnék örökké csak azzal a lejárt lemezzel jönni, hogy Sárhelyi Erika a kedvenc költőnőm, úgyhogy csak annyit mondok, hogy olvassátok! Érdemes.

robinson P>!
Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

Finom, nőiesen érzékenyek, letisztultak ezek a képek. Érthetőek, szerethetőek nem túlcizelláltak, valósak mindenki számára.

Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

A kedvenc idézetem a kötetből ma pont aktuális: “Ez a kedd is csak egy hétfő – inkognitóban”.

Azzal kezdeném, hogy már régen nem olvastam verseskötetet pedig régen nagyon sok járt a kezemben, és nem egyet végig is olvastam, de valahogy mostanában a sok regény között elveszett az az inger, hogy verseskötetet vegyek a kezembe. A versszeretetem azonban megmaradt, így amikor két éve regisztráltam Molyra újra elkezdtem olvasni őket, és itt találkoztam először Sárhelyi Erika verseivel is, és végre megint úgy éreztem, hogy van egy költő, aki nekem szól, aki meg tud érinteni. Így nagyon megörültem, mikor megláttam, hogy megjelenik ez a verses kötet, de aztán addig-addig szemeztem vele, míg elfogyott a boltokból, így egy időre le is mondtam róla. Aztán múlt pénteken a szegedi könyvklubban @Zonyika pont ezt a könyvet hozta el, és ahogy beszélt róla, újra fellángolt az érdeklődésem, így kölcsön is kértem tőle, amit egyáltalán nem bántam meg, sőt, ez a kötet azt hiszem, elindította, hogy újra verseket olvassak. Régen éreztem már ilyet, szóval csak megköszönni tudom ezt a csodálatos élményt, amit ez a kötet nyújtott.

Bővebben:

Anó P>!
Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

Erika verseit évekkel ezelőtt szerettem meg. Ezt a könyvet kétszer olvastam most végig egymás után (és sok verset belőle még és újra meg újra) – mégis nagyon nehéz írnom róluk. Mert nem tudok olyan szépen írni, ahogy szeretnék. Ezek a versek szívig-veséig hatóak. Pillanatokat, hangulatokat, évszakokat,helyeket, ízeket, színeket idéznek. Az ember elmosolyodik, lekonyul a kedve vagy elszorul a torka, amikor olvassa őket. Megunhatatlanok. Ütnek és simogatnak. Most egy kollégám rácsapott és kölcsönadtam neki a szép (külsőleg is szép, ízléses!) kis kötetet. De szomjazom már a versekkel az új találkozást. Köszönöm, Erika!
……………………………….
Újraolvasva 2021 júliusában
Ahány vers, annyi húrt pendít meg az ember lelkében. Örömteli, fájdalmas,szerelemtől csillanó vagy épp melankolikus képek jelennek meg előttünk, színek, formák, érzések kavarognak. Évszakok múlnak, az idő nagyokat harap ki az életünkből… Erika istenáldotta tehetségű költő, hálás vagyok, hogy vele egy időben élhetek, hogy tőle magától kaphattam meg mindkét verseskötetét, hogy időnként „beszélgetünk”… Minden újraolvasás újabb öröm számomra, s ez csak az igazán értékes múveknél van így. Köszönöm!

papeerzsepi>!
Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

Engem nagyon megtalált ez a kötet, egyszerűen beleszerettem, a szívemig hatolt. Hol meghatódtam, hol nevettem.
Több kedvencem versem is lett:
Eméssz fel, Lassú menüett, Huszonegy gramm, A világ vége, Légy nekem nyár, LokálpatriNóta.

„Bármi' nehéz is neked az élet,
csak huszonegy gramm benne az élet.”

Ferger_Jolcsi P>!
Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

Nem voltak rosszak a versek, de nem éreztem úgy, hogy ezek nekem íródtak volna. Egyetlen egy kedvencet se tudok kiemelni, egyik se az én világom volt. A szavak, a rímek nem lettek volna rosszak, csak számomra hiányoztak belőle az érzelmek. Remélem, lesz majd még lehetőségem más művet is olvasni az írónőtől, hátha az jobban megragad majd engem.

Kiss_Zsuzsa I>!
Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

Verseskötetet nem úgy olvas az ember, hogy ráveti magát, mint egy habos fánkra, és addig eszi, amíg van belőle. Inkább úgy, mint ahogy egy doboz bonbonnal bánna: szépen, darabonként, most csak egy kicsit, az íze kedvéért.
Szerettem. Szerintem kézközelben tartom. :)

Aniza I>!
Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

Minden vers kincs ebben a kötetben. Teljesen kikapcsolódtam olvasás közben. Erikának kiforrt a költészete, a versei telve vannak érzésekkel.
4 nagy részre van osztva a kötet, ebből A szerelem grammatikája tetszett a legjobban. Ebben a fejezetrészben megtalálható vágy, szerelem, valós érzések, amiket minden nő magáénak érezhet. Sok verset megszerettem, de a legjobban A tétova hold tetszett.
Köszönöm, hogy olvashattam! :)

Szollosi_Bernadett I>!
Sárhelyi Erika: Hétköznapi józanság

Én már annyiszor leírtam, hogy mit gondolok Erikáról és most is megteszem. Nem ismerek még egy kortárst, aki így, ilyen gyöngédséggel bánik a szavakkal. Olyan gyönyörűen ír, hogy néha belesajdul a szívem is. Egyszer remélem, hogy az én verseim is ezt fogják kiváltani valakiből. Csoda kis könyv volt ez, és sok kedvencre és hidegrázósra leltem benne. Köszönöm. Nem mellesleg, dedikált példányom van, személyre szóló kis üzenettel, amiért nagyon hálás vagyok!

Chöpp >!

ILLÚZIÓ

Mintha vágy volna, de csak emlék,
mintha most volna, ami oly rég,
mintha valóság, pedig mákony,
üvegen pára, homokban lábnyom.

Mintha itt lenne, ami távol,
mintha engedne, ami gátol,
mintha megélném, szinte látom,
éber kómában, álomhatáron.

Mintha még hívna, aki elment,
mintha csak volna, ami nem lett,
mintha tükör, pedig egy ablak,
ki-bezárt fényből ketrec magamnak.

Mintha már múlna, ami mégsem,
mintha láng gyúlna a sötétben,
mintha költemény, de csak szándék,
egy vers, ami szív, szív, ami játék.

luthienlovemagic IP>!

Esők esnek még fölfelé is,
az ég önmagára visszahull,
s az ősz, e szívós neurózis
csak bajnak szegődik társamul.

16. oldal, Neurózis

Ilyenkor barackot kéne enni,
vagy frissen sült, forró tengeri halat,
habos fürdővízben elmerülni –
tán kibillenne a bénult pillanat.

27. oldal, Álmatlan éj

luthienlovemagic IP>!

Ez a kedd is csak egy hétfő – inkognitóban

45. oldal, Eltévedt október

luthienlovemagic IP>!

Ismersz. Holnapra már lehet nem bánt
mindaz, mi most még lelkemen ül.
De most kérlek, kapcsold le a lámpát,
és csak úgy – legyünk. Ketten, egyedül.

88. oldal, Váll a vállhoz

luthienlovemagic IP>!

Míg az ember apró vágyakat él,
megbékél korral idővel és csenddel,
esőcseppet, s nem óceánt remél –
tenyerében elférhet a tenger.

100. oldal, Hétköznapi józanság

Vérszegény, bús eső esik,
szívet, esernyőt se nyit,
szomorú fák ölelik át
a reggel koldusvállait.

19. oldal, Novemberi dal

luthienlovemagic IP>!

Ágyban marad a lusta, didergő szombat,
az elmúlt napokat magára húzza még,
valami fel-felhasítja az álmomat,
felettem tágas űr, alattam szakadék.

24. oldal, Együttállás

luthienlovemagic IP>!

Te fuss. Én megfejtem, mit rejteget
a tegnapután és holnapelőtt.

37. oldal, Carpe diem

Anó P>!

. ·
Sárhelyi Erika: HÉTKÖZNAPI JÓZANSÁG

Csak apró vágyakkal él az ember.
Beéri azzal, ha ágyát megvetik,
ha az éjre ráköszön a reggel,
s ha ősszel eső, télen a hó esik.

Mert mivégre az ezernyi álom,
hogyha újra és újra ébredni kell?
Hiába lépne át minden határon,
kivel a sorsa egyre felesel.

Megtanul hát örülni a fénynek,
a nyugvó Napot két szemébe zárja,
tenyerében még érintések égnek
emlékezve néhány régi nyárra.

Megérti, mit susognak a hársak,
s miről zakatolnak messzi vonatok,
hinni tud tükre szelíd mosolyának,
s nem bánja meg sosem a tegnapot.

Míg az ember apró vágyakkal él,
megbékél korral, idővel és csenddel,
esőcseppet, s nem óceánt remél –
tenyerében elférhet a tenger.