Betöltetlen ​terek 6 csillagozás

Sárhelyi Erika: Betöltetlen terek

Legutóbbi, egyben első önálló kötetem kiadása óta három év telt el. 2016-ban vált valóra a több mint tízéves álom, amikor addigi műveimből megjelent egy válogatást, amely Hétköznapi józanság címmel látott napvilágot.
Ez a könyv (László Maya grafikáival)az eltelt időszakban született verseimet tartalmazza, három, egymástól erősen különböző hangulatú ciklusba rendezve. Aki ismeri a költészetem, tudja, hogy verseimet megélt hangulatok, környezetemből érkező benyomások, emlékek hívják elő. Voltaképpen mindennapi érzések és gondolatok, amelyek valamiért utat találnak a klaviatúrához, és akár szigorú, kötött rendben, akár szabadon áramló sorokban, de versekké állnak össze. Őszintén remélem, Kedves Olvasó, ha bele-belelapozol ebbe a könyvbe, egy-egy költemény megérint, elgondolkodtat, és valamelyest betölti az életedben itt-ott felbukkanó betöltetlen tereket. (Sárhelyi Erika)

Hungarovox, Budapest, 2019
124 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155743948 · Illusztrálta: László Maya

robinson P
Sárhelyi Erika: Betöltetlen terek

A versek értelmezésekor önön megélt életünk, emlékeink köszönnek vissza. Bizony volt, hogy kapart a torkom, elhomályosult a látásom és le kellett tennem a könyvet.
Erika versei szubjektív szűrőként működtek. Önmagamon engedtem át a szavakat, ettől válit egyedivé az olvasó általa értelmezett vers. Különösen a középső témakör volt nagy hatással rám. Már a cím sokat elárul: Ima helyett – a két Édes emlékére –
Szinte minden vers ad valamit az olvasónak, itt azonban a az érzelmek és a tehetetlen düh tombolnak.
László Maya grafikái tökéletes hangultatot adnak a versek képi világához illeszkedve.

Sárhelyi Erika: Betöltetlen terek

„ a mindennapok szűk keresztmetszetében a csodák nem férnek el.”

Második kötete a szerzőnek, akit a molyok már jól ismerhetnek. Sokszor okozott kellemes perceket verseinek olvasása. Megörültem, amikor a kötet megjelenéséről értesültem, egy molyos összefogás eredményeképpen gyorsan jutottam egy dedikált példányhoz.
A tartalom 3 nagy téma köré csoportosul, a Parttalan szavak az ünnep verseit, Advent, Esetlen jókívánság tárgyesetben fogalmazza meg.
„Kívánok vidám, békés ünnepet,
asztalra puha kalácsot, kenyeret,
pohárba jó bort, bejglibe mákot,
lottószelvényre néhány nyerő számot.”
Évszakok ünneplése, hetek, napok, apró örömök, bánatok, különböző versformákban megalkotott gondolatok, veszteségek, emlékezések.
Gazdátlanná vált szavak
„Amikor egy költő meghal,
az ég megtelik elszabadult szavakkal,” – írta Kapui Ágota és Kányádi Sándor emlékére.
Éjféli opció – évbúcsúztató vers.
„Elmegy ez az év is. Csak úgy elsétál.
Elsétál hetykén és pofátlanul.”

Ezt a fejezetet követi az Ima helyett , egy gyászokat feldolgozó rész.
Menekülés
„Nem akarok gondolni a halálra.
De hiába – újra és újra szembejön.”
A kötet befejező ciklusa a Csepp versek. Négysorosok, különböző témákban majd a Naptárlapok .
Szerethető versek, sokféle hangulat.
Illusztrációk: László Maya

Veron P
Sárhelyi Erika: Betöltetlen terek

Igazából nem vagyok nagyon verses, néha szoktam csak kíváncsiságból (meg kihívás kedvéért) verseket olvasni. Annak idején molyoknál láttam a Hétköznapi józanságot, és kíváncsi lettem – azóta itt csücsül a polcomon és kedvenc lett. Annyira, hogy az új kötetre látatlanban csaptam le.
Még mindig jók a versek, bár az elején felmerült bennem, hogy talán kevés lesz az olyan igazi, mélyre hatós – de aztán ott az a középső rész, és az fájós de csodaszép is egyben, szóval mindent visszaszívtam.
Kicsit sikerült talán gyorsabban is végigtolni, mint egészséges, (jó, kihívás is motivált, de ettől függetlenül is) ott volt mindig, hogy na jó, csak még egyet…. Szóval megérne még egy lassú lapozgatást (a józansággal együtt).
Szóval szerettem, ha lesz még újabb kötet, én biztos megint a nevezők között leszek :)

Anó P
Sárhelyi Erika: Betöltetlen terek

Erika lìrai szèpsègű versei mindig erősen hatnak ràm: elbűvölnek, szìven ütnek, megmosolyogtatnak vagy èpp megdöbbentenek. Nem ritkàn könnyet csalnak a szemembe és megsimogatjàk a lelkemet.
Most ìgy olvastam: először mohòn, mint a szomjazò vándor, aki kristálytiszta vizű patakra lelt vègre ès csak kortyol, kortyol boldogan…majd ùjra kezdtem, lassan, èlvezettel, kòstolgatva:)
Boldog vagyok, hogy enyém lehet ez a kìvül-belül szèp kis könyv, a szerző második önàllò verseskötete! Köszönöm!

Majdnem parafrázis

Jó pár éve szeptemberben …
Melyik év volt? Elfeledtem –
kacat
adat,

épp e napon megszülettem,
s azóta se értem tetten,
időm
midőn

lop meg engem minden évben,
s rajzolja át tükörképem –
kemény
e tény,

Harminc fölött elborzadtam,
atyaég, az mindjárt hatvan!
Tik-tak,

Mikor pedig ötven lettem,
álltam ottan meglepetten:
Öt iksz…
Ez fix?

Azóta meg mit se számít,
boldogan számolok százig,
egye
fene!

Gazdátlanná vált szavak
(Kapui Ágota és Kányádi Sándor emlékére)

Amikor egy költő meghal,
az ég megtelik elszabadult szavakkal,
mint mikor a ménes megriad,
s a lovak céltalan messzeségbe futnak.
És nem lesz vége sosem annak a sornak,
az a rím többé már nem leli meg párját,
s a strófák sem találják helyüket
a félbehagyott versben.

Mikor egy költő meghal,
a Hold nem süt fényesebben,
s nem lesz szerdából hirtelen vasárnap,
nem vet véget az a perc a mának.
Csak gazdátlan szavak pörögnek a föld felé,
egyre gyorsuló iramban,
a szélnek is ellenállva zuhannak
végül a porba.
S nincs olyan vihar, mi onnan
őket valaha is szertehordja.

Egyszerű, téli dal

Nagy fagyokat ígérnek a vének,
hófelhőket, mik majd földig érnek.
Így hát a sok napot, hetet, évet
építsd meg hátamhoz kemencének.

Aztán ülj mellém, hisz megszoktalak,
mint vénülő fák az árnyékukat,
s én, hogy meg ne fázzak, takarónak
sejtenként a verseimbe varrlak.

Beléd burkolózom, mint a csendbe,
mintha minden kívülünkön lenne,
s ha bennem a holnap megreszketne,
légy nekem a békés, téli este.

13. oldal, Parttalan szavak

Kapcsolódó szócikkek: tél