Suhog ​a selyem, libben a bársony 24 csillagozás

Sarah Waters: Suhog a selyem, libben a bársony

Sarah ​Waters bombasikerű első regénye, amelyből Angliában nagy nézettségű televíziós sorozat is készült, egy különös sorsú fiatal nő, Nan Astley hányatott életét mutatja be. A derék vendéglős családból való Nan először a színpadok világába ruccan ki: öltöztetőnőnek szegődik el egy bájos ifjú színésznőhöz, Kittyhez, akinek hamarosan partnere is lesz – mind a színpadon, mind az ágyban. Nan a maga veleszületett hajlamára ismer ebben a szenvedélyes szerelemben, Kitty azonban egy férfi kedvéért végül elhagyja. Nan kis híján belepusztul a csalódásba, de aztán életösztöne felülkerekedik, és nem mindenapi kalandokat él meg a londoni homoszexuálisok és leszbikusok furcsa, zárt, saját törvényeinek engedelmeskedő világában, amelyet a szerző a XIX. század végi, Viktória-korabeli Anglia prűd, puritán légkörével állít szembe. A történet végén a legegzotikusabb fényűzést és a legsötétebb nyomort egyaránt megtapasztaló, a mennyet és a poklot is megjárt Nan egy megint csak újszerű környezetben: a… (tovább)

Eredeti mű: Sarah Waters: Tipping the Velvet

Eredeti megjelenés éve: 1998

Ulpius-ház, Budapest, 2004
486 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637253289 · Fordította: Szántó Judit

Florence Banner · Kitty Butler · Nancy Astley (Nan King)

Morpheus P
Sarah Waters: Suhog a selyem, libben a bársony

Hát ez most nem jött be, ezért nem is értékelem… Filmen láttam, és meg lehetett egyszer nézni, bár nem lett túl emlékezetes. De gondoltam, adok egy esélyt a könyvnek is. Bár szépen van megírva (de azért elég lassan csordogál), mégsem tudtam átérezni azt, amit a főszereplő érez. Pedig a szerelem, a szenvedély, a szenvedés, a fájdalom mindenkiben benne van (már ha el nem fojtja magában), attól függetlenül, hogy milyen nemű és milyen szexuális irányultságú.
Úgy tűnik, idén több félbehagyott könyvet fogok magam mögött hagyni…

desertangelable SP
Sarah Waters: Suhog a selyem, libben a bársony

Nekem nagyon tetszett. Amit érdemes tudni róla, hogy Sarah Waters saját maga szórakoztatására írta, és eleinte nem is sejtette, hogy később publikálni fogja, ami néha érződik a könyvön, ennek ellenére szívesen ajánlom mindenkinek, akit érdekel a téma.

Chriss P
Sarah Waters: Suhog a selyem, libben a bársony

Ez a könyv nagyon nem tetszett. Pedig magát a kort szeretem, de mégsem tudtam magaménak érezni a történetet. Egyik karakterrel sem tudtam azonosulni, és olyan kifejezésekkel találkozhatunk, amik nem állják meg a helyüket ott és akkor. A filmet pedig szerettem, bár az sem vált kedvencemmé. Sokkal jobb és szerethetőbb regényekkel is találkozhatunk a témán belül. :)

Dawn_Silver I
Sarah Waters: Suhog a selyem, libben a bársony

Érdekes volt végigkövetni Nance élettörténetét; az elején még ártatlan lány volt, aki szemérmesen próbálta takargatni „illetlen” érzéseit Kitty iránt. Majd ez a szerelem úgy megváltoztatta, hogy a könyv második felében rá sem ismertem. Ugyan hihető volt a karakter jellemének változása, és a bujább jelenetek is idővel egyre forróbbak, már-már közönségesek lettek, ám ez sem zavart össze. Sok helyütt sajnáltam Nance-t, máskor legszívesebben felpofoztam volna, és az arcába kiabálom, hogy: Rossz úton jársz, csajszi! Szándékosan fogalmaztam így, ugyanis muszáj kitérnem rá, hogy néhol a nyelvezet nem felelt meg a kornak. Persze ez lehet éppúgy a fordító hibája…
Ami pedig a világot illeti: egek, nem gondoltam volna, hogy ennyi homoszexuális prostituált és klub működött már az 1800-as évek végén is! Durva, mondom én.
Egyébként nem sok könyvet olvastam még meleg témában, de lekötött, és ez a lényeg. Nance pedig nehéz úton, de végül révbe ért.

betufuggo
Sarah Waters: Suhog a selyem, libben a bársony

A regény a XIX.század végi Angliában játszódik………….és eléggé másként közelíti meg a világot,mint Sir Arthur Conan Doyle Sherlock Holmes töréneteiben.)A legfontosabb azt tudni,hogy írónője, Sarah Waters leszbikus,tehát egy nem mindennapi szerelmi történetet kapunk………….ami,nekem, bevallom,kifejezetten tetszett.A történet kiválóan mutatja be mind a varieték,mind a londoni sikátorok világát,egy nem mindennapi hősnő szemén keresztül.A könyv eseményei során a főhősnő mind a legnagyobb luxust,mind a legnagyobb nyomort megtapasztalja.A legnagyobb gond számomra a fejezetek hossza volt,de így is jó szórakozást nyújtott a regény. A kötetet a nyitott olvasók figyelmébe ajánlom, prűd,szemérmes emberek kerüljék el- de az biztos,hogy Sarah Waters korunk egyik legjobb írónője.

Eninesse
Sarah Waters: Suhog a selyem, libben a bársony

Imádom ezt a könyvet, az én top 10-emben vitathatatlanul benne van, 3-szor olvastam, a filmet pedig kb. 10-szer láttam. Szerintem szépen kidolgozott történet, magával ragadott az elejétől a végéig.

Miraculum
Sarah Waters: Suhog a selyem, libben a bársony

Jó regény, viszont a fordítás néhol zavaróan rossz, nem segít megidézni a kort, amiben játszódik.

Sarah Waters: Suhog a selyem, libben a bársony

Ez a könyv nekem túl keszekusza volt: össze-vissza tekerőznek az események, melyek mindig vulgaritásba fulladnak.
A könyvnek nincs semmi mondanivalója, sőt nekem kissé túl közönségesre is sikeredett.
A történet nem valami hihető: értem én, hogy hasonló a hasonlót vonzza, de ez már túlzás, hogy ebben a könyvben mindenki leszbikus.
Nancy karaktere nem szerethető: nagyon buta, önző és szánalmas…
Kitty reálisabb szerepben mutatkozik, bár az ő tette is kieresztett a tüdőmből egy sóhajt arra vonatkozóan, hogy „Ezt most miért kellett?”.
Florence olybá tűnik, mintha nem is akarta volna Waters először a szereplői között tudni, róla szerettem volna még picit többet olvasni.
A végén lévő szabadságharcosdi, szocialista (és előfeminista) vállveregetés rettentően erőltetett, ekkorra már nagyon untam a könyvet (hiszen valamilyen szinten betetőzött a katyvasz), így ez sem segített abban, hogy élvezzem.
Waters húzta-vonta az eseményeket, mikor hirtelen nem tudott semmit írni, akkor „megcukrozta” némi közönségességgel, úgy dobva be azt, mintha nyuszit húzna ki a kalapból: legyen icipicit agyonnyúzott, de azért meghökkentő, és hát élvezd is!

A könyv kiforratlan, a részek között nincs elég szoros kapocs, és bár ez szubjektív, nekem a vulgáris stílus néhol sok volt. A téma nagyon érdekes, jómagam is foglalkoztam vele picit más szemszögből, és Waters hitelesen adja a kort, csak a köret hozzá nem nagyon ízlett.
Egy olvasást mindenképp megér, de senki se várjon ettől a könyvtől világmegváltást. =)

U.I.:
A fordítás… Nem akartam nagyon belefolyni, de egyszerűen nem hagyhatom szó nélkül, hogy mennyire kritikán alulira sikerült a regény magyar fordítása! Szégyen, hogy valaki ilyen munkát kiad a keze közül! A regény a XIX. században játszódik, mégis olyan a nyelvezete, mintha a Bl*kk és a Br*vo Girl szerkesztői/cikkírói leültek volna egy ábrándos délután teázgatni, amiből megszületett ez a fordítás… Ami nem is lenne baj, ha egy XXI. századi bulvár tiniregényről beszélnénk.
Feketepont az Ulpiusnak, hogy így kiadta, feketepont a fordítónak, hogy így kiadta.

Sae SP

– (…) Hogy is pihenhetnék, amikor a világ ilyen gonosz és könyörtelen, holott pedig gyönyörű is lehetne… És az a fajta munka, amit én végzek, ha sikeres, ha nem, magában hordozza önnön jutalmát. – (…) – Olyan ez, mint a szerelem.

Kapcsolódó szócikkek: Florence Banner
Sae SP

– (…) Mit tudod te, mi a jó és mi a rossz, mi helyes és mi helytelen…
– Annyit tudok, hogy amit csinálunk az nem helytelen. Legföljebb a világ tartja annak.

Kapcsolódó szócikkek: Kitty Butler · Nancy Astley (Nan King)
Dawn_Silver I

Úgy énekelt aznap este, mint… angyalt nem mondhatok, mert dalai pezsgős vacsorákról és a Burlington-árkád alatt enyelgő szerelmesekről szóltak. Nos, akkor talán megteszi a bukott vagy inkább az elbukó angyal, hiszen úgy énekelt, mint egy angyal, aki mögött éppen becsapódnak a mennyek kapui, a pokol nem is sejtett iszonyatai pedig még távol vannak. És mialatt énekelt, vele énekeltem én is, de nem hangosan és ahogy esik, úgy puffan módra, mint a közönség többi része, hanem lágyan, már-már titokban, mintha bálványom füle fogékonyabb volna a suttogásra, mint a duhaj bömbölésre.

Sae SP

Leráztam magamról egykori barátaimat és örömeimet, és új mesterségemül a nyomort választottam.

Kapcsolódó szócikkek: Nancy Astley (Nan King)
Sae SP

– Ha az ember szerelmes – mondta –, az más, mintha kanárit tartana. Ha a régit elveszítjük, nem lehet egyszerűen bemenni a boltba, és másikat venni helyette.

Kapcsolódó szócikkek: Florence Banner