A ​szobalány 20 csillagozás

Sarah Waters: A szobalány Sarah Waters: A szobalány

Sue ​Trinder árva lány, akit Mrs. Sucksby gondjaira bíztak. Az asszony olyan szokatlan gyengédséggel nevelte Sue-t, mintha a sajátja volna. London egyik nyomornegyedének szívében lévő háza nemcsak nyűgös apróságok menedéke, akiket alkalomadtán ginnel csendesít le, hanem kisstílű tolvajok ideiglenes otthona is.
Egy napon beállít az egyik legkedveltebb tolvaj, Gentleman. Az elegáns szélhámos csábító ajánlatot tesz Sue-nak: ha elnyeri a naiv, nemes hölgy, Maud Lilly mellett a szobalányi állást, és segít Gentlemannek a nő elcsábításában, megosztoznak majd Maud hatalmas örökségén, akit őrültté nyilváníttatnak és egész életére bezáratják egy bolondokházába.
Sue elvállalja a feladatot, mert arra gondol, hogy az így szerzett pénzzel leróhatja a háláját a fogadott családjának a tőlük kapott kedvességért. Amikor azonban belekerül a dolgok sűrűjébe, kezdi megsajnálni tehetetlen áldozatát, és nem várt érzésekkel fordul Maud Lilly felé… De senki és semmi nem az, aminek tűnik ebben… (tovább)

Eredeti mű: Sarah Waters: Fingersmith

GABO, Budapest, 2016
626 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634064183 · Fordította: Tóth Gizella

Amadea

(Főleg kialvatlan mese.)

Régóta piszkált ez a könyv, de vártam a beszerzésével. A fülszövege semmi különöset nem árul el, de valami bizsergett bennem (nem az ebéd). Nem tehetek róla, bolondulok a viktoriánus történetekért – ahol a véleményüket és akaratukat kinyilvánító, ergo kellemetlen nőszemélyeket mindig hisztériásnak bélyegzik és becsukják a bolondok házába, ahol mindenféle szörnyűség történik velük –, meg az ókoriakért. (A középkort ellenben ki nem állhatom.) Szóval, a fülszöveg nem ígért különösebb extrákat, de jól is tette, mert egy ponton úgy pofán csapott a könyv, hogy csak pislogtam és végigfuttattam újra meg újra az addigi eseményeket, volt-e valami utalás, egy megjegyzés, bármi, ami… hát, én nem vettem észre. Naiv olvasó vagyok, ha egy történet magába ránt, nem foglalkozom a rejtélyek megoldásával (igazából eszembe se jut), nem veszem észre a fordítói bakikat (a történet okozta kellemes lelkiállapotban megbocsátom őket), az elgépeléseket (de igen, csak kevésbé érdekelnek). Azt hiszem, ez az öregkor egyik sóvárgása: nem annyira a fiatal, fájdalom nélküli test utáni vágy, hanem a feltöltődésre és rácsodálkozásra való képesség, az újdonság, a belefeledkezés varázsa hiányzik.
Egy ilyen csavar után nehéz újra meglepni az olvasót, szerintem a vége felé kicsit sok is volt belőle, és az egyik szereplő motivációja nem volt teljesen világos, de ezen viszonylag hamar túltettem magam, mert a szereplők, a bemutatott miliő ennyi hibát elvitt a hátán (mármint, ami nekem „hiba”. Lehet, hogy másnak pont ez jön be.). A regény nemcsak az években, hanem az ábrázolt hangulatban is nagyon viktoriánus; járunk a tolvajok és az aljanép mocskos, patkányoktól nyüzsgő Londonjában, egy jobb napokat látott, az időben megdermedt vidéki kúriában, ahol azon a pár emberen kívül se közel, se távol senki, és ez egyedüli programot a temetőbe és a folyóhoz tett séta alkotja. Ingerszegény, rideg környezet, ahol mintha hosszabb ideig tartana az ősz és a tél, és magához hasonlóvá formálta volna az ott élő embereket; a sivárság és az örömök hiánya keserű, az indulatukat apróságokban kiélő remetékké tette őket.

Ebben a könyvben mindenki szerepet játszik. Fúr, áskálódik, pillanatnyi szövetségeket köt (hogy aztán sutba dobja őket), és, amikor nem a saját érdekeit nézi, azon gondolkodik, a többiek miben mesterkednek, hogyan kerülje ki a csapdákat és előzze meg őket… a pénzért, a bosszúért, a társadalmi felemelkedésért. Ha eltekintünk attól, hogy ez egy izgi regény, elég szomorú, hogy ezek az emberek, még akkor is, ha szeretik a másikat, némi lelkifurdalással kísérve simán tönkreteszik egymást. De maradjunk inkább annyiban, hogy A szobalány fordulatos, hangulatos könyv. Végtére is ma már nem olyan könnyű a gazdag lányokat diliházba zárni.

Ui.: A blognak is jót tenne, ha néhányszor sikerülne fél tizenkettő előtt lefeküdni. De hát nem tehetek róla, ha egy könyv ennyire izgi (vagy úgy, mint a Makedónia oroszlánja), egyszerűen muszáj tovább olvasni. Öreg vagyok már az éjszakázáshoz, bezzeg az alvásigényem nem csökken.

Sarah Waters: A szobalány

A „szerencsés csillagzat” alatt született könyveket nem kihívás felismerni. Ott lapul meg a háttérben az a megnevezhetetlen erő, amit definiálni nem tudok, kisugárzását mégis rögtön éreztem a saját bőrömön. Hogy mi lehet az, ami a könyv minden jelenetén kísérteties láthatatlansággal végigvonul, és kivételes érzésvilággal bővíti az egyébként is nagyszerű alkotást, azt talán úgy hívják: a könyv lelke. A regény nyelvezete könnyen érthető, olvasmányos, mentes minden sallangtól és túlzástól. Tényszerűségre és tárgyilagosságra törekszik, a legbensőbb érzelmeket is igyekszik objektíven megközelíteni. A regényben S. Waters még a legaljasabb szereplőt is úrként mutatja be, egy kicsit azt sugallva, hogy mindenki a maga ura a saját portáján, legyen az akármennyire fényes, tiszta is, vagy éppen mocskos, aljasságtól bűzlő. Éppen ez a szatirikus hangnem az, ami kiemeli a regényt a többi hasonló témájú kötet közül, és szomorkás, komor, (néha félmosolyos) hangulatot teremt. Mire elérkeztem az utolsó oldalhoz, egy szemernyi kétely sem marad bennem azt illetően, hogy ez a Nők könyve, a férfinem csupán alárendelt szerepet játszik benne. spoiler

Skeletrino P
Sarah Waters: A szobalány

Mindenképpen ott a helye az 1001-ben, és az én 101-embe is bekerült.
Amikor egy kihívás kedvéért elkezdtem nézegetni azt a bizonyos 1001-es listát, szinte azonnal szemet szúrt, megálltam, rákattintottam, nézegettem és elkezdtem keresgélni infók után. Aztán a könyvfesztiválon megláttam (és bár akkor pont a Gabo egy másik könyvét vettem meg épp) és ezt a könyvet is meg kellett szereznem.
A történetet a két főszereplő szemszögéből láthatjuk, felváltva. Mely tulajdonképpen egy tolvajbanda furmányos cselszövése, amit egy nem várt szerelem teljesen felborít. Zseniális sztori, elképesztő karakterekkel, jól kidolgozott átveréssel. Sallang mentes (pedig 600 oldal, de szerintem mindenre szükség van ami le van írva), intelligensen megfogalmazott párbeszédekkel, érthető, mégis becsapós történetvezetéssel, szép szerelmi szállal, izgalmas szexjelenetekkel.
Nagyon élveztem, mindenkinek ajánlom, ezt ne hagyjátok ki!

kritta
Sarah Waters: A szobalány

Összességében nagy lelki csaták, érzelmek, és élénk írásmód jellemzi a regényt. Szerettem ahogy a viktoriánus kor a szemünk előtt újul meg és megelevenedik London legsötétebb bugyra, illetve a vidék rejtélye. Nem érezni, hogy a regény a 21. században íródott, inkább mondtam volna azt, hogy valamikor legkésőbb a 20. század elején alkotó író tollából származik, de tudjuk, hogy ez nem így van és ez még ad egy pozitívumot az egészhez.

Szerettem azt is, hogy nagyszerű befejezést kapott a történet, még akkor is, ha picit túlzottan drámai hatást akart vele kelteni az írónő. Tette mindezt pont ott és akkor, amikor már egy kicsit kezdett volna leülni az egész. Talán azt tudnám egyedüli negatívumként megemlíteni, hogy hosszú volt, egy nyúlfarknyival rövidebb tökéletes lett volna, de nem panaszkodom, mert az idei év egyik nagy meglepetése volt számomra ez a regény.

Jellemezni pedig úgy tudnám, hogy igazi elmejáték, ármány és szenvedély, de nem úgy, mint egy szappanoperában, hanem valódi érzelmekkel és belső vívódásokkal. Ez a regény sokáig velem maradt olvasás után, ami szerintem nagy teljesítmény egy ilyen nyomasztó hangulatú olvasmánytól.
Ez a regény jobban forgott, mint egy forgószél, mindent vitt!

Részletesen: http://konyvlelo.blogspot.hu/2017/06/sarah-waters-szoba…

Near
Sarah Waters: A szobalány

Nem láttam a filmek egyik változatát sem, nem olvastam az írónő más könyvét, teljesen vakon ugrottam neki ennek a regénynek. Talán jobb is így, mert valószínűleg, ha jobban utánanéztem volna, talán nem vállalom be.
De örülök, hogy megtettem.
Az elején annyira semmi nem történt, mégis olvastatta magát. Teltek a napok, alakultak a sorsok, de közben egy helyben toporogtunk… és igazából nem nagyon tűnt fel, csak így utólag visszagondolva. Aztán jött az első nagy fordulat, a könyv első nagy fejezetének a vége. Nekem pedig tátva maradt a szám. Majd a következő fordulat és a következő és a következő… és mindnél ugyanezt éreztem. Újra és újra meglepett, míg a végére összeállt a teljes kép. Sorsokról. A világról. Arról, hogy az ember rohadék és a pénz mozgat mindent. Nincs olyan, hogy jó ember, csak ember. Akit megértesz, akivel együtt érzel. Lehet, hogy egy utolsó patkány volt, de eljön az a pont, amikor őt is megsajnálod. Mert csak ember, aki boldogulni próbált így vagy úgy.
Kegyetlen és durva egy könyv az egyszer biztos.

Zsuzsa_Czékus
Sarah Waters: A szobalány

Park Chan-Wook csinált egy fantasztikus filmet, amit a Koreai filmfesztiválon láthattak a nézők. Nekem akkor kimaradt, de később a Művész Moziban pótoltam.
Nagyon örültem, amikor megtudtam, Gabo kiadó kiadja a könyvet, amiből a film készült.
Nem tudom külön választani a kettőt, pedig teljes egészet alkot maga a film és a könyv is. Park rendező megmutatja, amit az író csak sejtetni vél és az olvasó fantáziájára bízza. Vagy, egyeseknek nem is terjed odáig a fantáziája.
Az író részleteiben megmutatja a történet hátterét, mélységét… Ami, őszintén megvallva, a film nézése közben eszembe sem jutott. Olyan fel nem tett kérdésekre kaptam választ, amire nem is gondoltam. A hatalmas nagy csavarok miatt, eszembe se jutott.
A könyv eleje vontatott volt. Nehezen értük el azt a pontot, amikor már letehetetlenné vált. Olyan érzésem volt, mintha más írta volna az elejét.
Tetszett a szerkezete…. Megismerjük Sue történetét, találkozását Mauddal, majd visszamegyünk és megismerjük Maud történetét is…. majd haladuk együtt, majd megint külön. Közben jönnek a nagyobbnál nagyobb meglepetések.
Nem gondoltam volna, hogy valaha bekövetkezik. De ezután a történet után, nem hiszem, hogy minden ember, aki szereti a könyveket, aki tiszteli őket fizikális valóságukban, az mind jó ember.
Megint tanultam valamit.

remenant
Sarah Waters: A szobalány

Nem tudtam nem a film tükrében olvasni (bár persze a film nélkül nyilván eszembe se jutott volna elolvasni). Romantikus-erotikus cucc, amennyire meg tudom ítélni ezt a műfajt, abból egészen jó, és ami legfőbb kritikám volt a filmmel kapcsolatban, hogy mennyire férfiszemen keresztül lett átszűrve az egész és könyörgöm, azok a csengettyűk az itt legalább abszolút felróhatatlan. A cselekmény viszont sokkal hihetetlenebb és meseszerűbb, irreálisabb, az egyes szereplők lélektana néha teljesen megalapozatlannak tűnik, a végén sokkal inkább szükségem lett volna a szembesítő jelenetek során a tettek mögötti mozgatórugók, a második és harmadik rész között kimaradt fehér foltok magyarázatára, mint a habos-babos befejezésre. De azért tényleg egészen rendben van ez a könyv.

liptonella
Sarah Waters: A szobalány

Tetszett bizony, ez a maga műfajában nagyon is jó könyv.

Dawn_Silver I
Sarah Waters: A szobalány

A három részes mini-filmsorozatot előbb láttam, minthogy a könyvet olvastam volna, és ezt egy picit bánom, hiszen így nem értek akkor meglepetésként a történetben lévő lelepleződések. De azért így is jó volt részletesen megismerni a karaktereket, és sokkal mélyebb élményt nyújtott. Waters jól ír, igaz, ezt már a másik könyvénél is tudtam. Arról is csak most értesültem, hogy készült egy újabb filmváltozat, de az valahogy kevéssé szimpatikus, nem hiszem, hogy meg fogom nézni. Egyébként tényleg jó könyv, sokat elárul az emberi természetről, egyedül a végjáték nem tetszett, az nagyon színpadiasra sikeredett, mintha egy előadást néznék.

mate55

A férfiak igazsága különbözik a hölgyekétől.

mate55

Csak könyvekben tudok gondolkodni, ez az egyetlen érték, amelyet ismerek.

mate55

Mégis hány könyvre van szüksége egy embernek?

mate55

Akkoriban Susan Trinder volt a nevem.

mate55

A emberek hajlandók voltak szép summát fizetni egy-egy helyért az ablakoknál az akasztások napján.