Egy ​botrány természetrajza 35 csillagozás

Sarah Vaughan: Egy botrány természetrajza

Sophie ​férjét, a szerető családapát, a karizmatikus és sikeres közszereplőt szörnyű bűncselekménnyel gyanúsítják. Az asszony kétségbeesetten próbálja megvédeni a családját, szilárd meggyőződése ugyanis, hogy James ártatlan. Sophie egykor feladta az egyéni karrierterveit a közös céljaikért, és pontosan tudja, mennyire sérülékeny a sokak által irigyelt boldogságuk. Annak idején Oxfordban, a kapcsolatuk elején is egyik pillanatról a másikra következett be a tragédia… A vád képviselője, Kate tapasztalt ügyész, akinek egyetlen célja, hogy kiderítse az igazságot. Biztos az államtitkár bűnösségében, és mindent megtesz azért, hogy elítéljék a férfit. A bizonyítás azonban nem egyszerű, hiszen két volt szerető legintimebb pillanatának a részleteit kell tisztázniuk.
Sarah Vaughan első regénye pergő cselekményű bírósági és megindító családi dráma, amelyben a szereplőknek a legféltettebb titkaikról is vallaniuk kell. A saját múltjukkal való szembenézés során pedig kiderül, kik a történet… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

General Press, Budapest, 2018
344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634521471 · Fordította: Szabó István
General Press, Budapest, 2018
344 oldal · ISBN: 9789634521488 · Fordította: Szabó István

Sarah Vaughan: Egy botrány természetrajza

Hazugságra épített hazugság, három fő karakter szemszögéből. A bosszútörténetek műfaja szinte kimeríthetetlen táptalajt biztosít komoly témák feltárásához, épp ezért nem meglepő az sem, hogy Sarah Vaughan ebben a zsánerben próbál mesélni a megerőszakolt áldozatokról. Mondhatnám, hogy innen-onnan merít, de egyáltalán nem éreztem, hogy majmolt volna. Bár könyve a felszínen szimpla megtorlás sztorinak tűnik, a valóságban nem ez a lényeg! Jól mutatja be, hogy egy ember miként tud megváltozni és teljesen új személyiséggé lenni, egy hatalmas megrázkódtatás után. Mindent, amit a könyv lapjain olvasunk, a sérült lelkek tusájának, vívódásának „kézzelfogható” megtestesülése. Tulajdonképpen az válik érzékelhetővé, ami a három karakter bensőjében zajlik. És ha így tekintünk rá, akkor már nem is krimiről beszélünk. Sokkal inkább emberi, és nem egy konkrét ember drámájáról. Bár tény, hogy a könyv az utóbbi idők felhozatalában egy jó másodvonalas, olvasható szintet ért el, illetve olyan karakterekkel operált, ami az összképet tekintve jól működött, számomra a „választás” volt a könyv egyik koporsószöge. Az írónő ugyanis nem tudta melyik oldalról közelítse meg az erőszak, mint lerágott csont produkcióját, így a végeredmény egy kicsit csapzott hadonászásnak tűnt a különböző stílusjegyek között. Konfliktusai pedig ebből adódóan túl kétdimenziósak, a karakterek és az események nem kapnak elég súlyt ahhoz, hogy a sztori valóban megdöbbentő legyen. Egy kicsit tanító jellegű ez a könyv (is), hiszen ott van a nők ellen elkövetett erőszak téma, az állj ki magadért, a viseld a következményeit, és még sorolhatnám… Csillagjait illetően nincsenek kételyeim, a 4/5-ért megtette, amit elvárt tőle a sors spoiler.

Linszyy P>!
Sarah Vaughan: Egy botrány természetrajza

Bár az alap ötlet nagyon érdekes, valamiért nem olvastatta magát a történet. Az elején túl sok volt a szemszög és ezért nagyon lassan értünk el a perhez, de rájöttem, hogy ezek a múltbeli események is fontosak voltak, hogy elérkezzen a nagy csavar. Tetszett ez nekem, éreztem a női összefogás erejét a könyvben.

De szerintem keveset kaptunk a tárgyalásból, és nem éreztem Kate oldaláról, hogy mindent megtett volna, mint ügyvéd. Ez a könyv nem annyira a perről szólt, mivel ennek a végkifejlete sem volt valami kiszámíthatatlan, hanem a női szereplőinkről, akiket megnyomorít a férfiuralom. Örültem volna, ha a vége picit jobban le van zárva, ha egy-két szereplőnk találkozott volna és kicsit feloldják egymás traumáit ezzel. De érdekes volt, és meg fogom nézni a Netflix sorozatot belőle. :)

AniEg P>!
Sarah Vaughan: Egy botrány természetrajza

„Mennyi hazugságot találunk ki, csak hogy megkönnyítsük, elviselhetőbbé tegyük az életünket!”

A sikeres és magas rangú politikus, James Whitehouse intim viszonyba bonyolódik a titkárnőjével, azonban az izgalmak másként végződnek, mint azt a kétgyermekes családapa tervezte. A hatalmasra duzzadó politikai – magánéleti botrányból kibontakozó bírósági tárgyalás köré csoportosuló eseménysor egy igencsak mai témát boncolgat.
A csontvázak potyognak a szekrényből, az események pedig feszes tempóban darálják be a szereplőket, beszippantva az olvasót.
Meddig mehet el egy férfi pozíciójától függetlenül?
A nem az mindig nem?
Bízhatunk az igazságszolgáltatásban vagy csak az egyenlőbbeknek jár az igazság?
Miért van nagyobb ereje a társadalmi megítélésnek a törvény ellenében, semmibe véve és megalázva a vétlent?

Rengeteg gondolat kavargott a fejemben a téma kapcsán, és rettentően feldúlt a történet, úgy is, hogy nem vagyok érintett a témában. Hála égnek!
Csak a történetet nézve, úgy gondolom a karakterek és az események tűpontosan ábrázolják azt, hogy valójában hogyan működnek a háttérben a dolgok hatalmi berkekben, mennyi mocskos dolgot és milyen ronda módszerekkel kendőznek el. James és Olivia karakterével abszolút ellentétes pályán mozogtam, és azt hiszem Sophie személye sem került hozzám közel, habár abszolút átéreztem a lelki vívódását, viszont Kate-ért a lelkem egy darabja odaveszett.
A fikciós (de abszolút valóságszagú) történetnek a lélektani része volt a legerősebb számomra. Tetszett a több szemszög és az időbeli váltakozás is. Fordulat, mely sok kérdésre választ adott egyszerre volt meglepő és egyértelmű is.
A cím pedig nagyon találó lett.

Funfact: Két évvel ezelőtt véletlenül akadtam rá a Netflix mini sorozatra, amely e könyv alapján készült, és a vége főcímből tudtam meg, hogy egy könyv filmes adaptációja. Még akkor beszereztem a könyvet, de hagytam időt, hogy elhomályosuljanak az emlékek. A sorozat nagyon tetszett, egy nap alatt ledaráltam, most a könyvet is hasonlóképp élveztem olvasni, mely kerek egésszé tette a filmben látottakat.

cintiatekla P>!
Sarah Vaughan: Egy botrány természetrajza

Úgy gondolom, hogy az Egy botrány természetrajza noha kevésbé pörgős olvasmány, mégis megéri kézbe venni. Elvonatkoztatva a nemi erőszak kérdésétől, így is rengeteg kérdést ébresztett bennem a karakterekkel és a motivációjukkal kapcsolatban. Kezdve akár azzal, hogy egyetlen mondat mennyire más jelentéssel bírhat számomra és a másik fél számára. Hogy egy csinos vagy vonzó pofi mennyit dobhat az ember sorsán. Vagy hogy az ember jelleme, alapkaraktere képes-e változni évek, évtizedek alatt?

Az Egy botrány természetrajza számomra azért is volt megkapó olvasmány, mert a szerző remekül fonta össze a múlt és a jelen szálait, a végkifejlet pedig noha valahol sejthető volt, mégis keserédesnek éreztem.

Bővebben: https://www.gyorgytekla.hu/2022/05/sarah-vaughan-egy-bo…

SzokeAdam P>!
Sarah Vaughan: Egy botrány természetrajza

Szeretem a krimiket, thrillereket. Nagyon rég raktam a könyvet várólistára, de vannak olyan kötetek, amik hiába szerepelnek ott, annyi más, az aktuális lelkiállapotomnak megfelelő stílusú olvasmány van, hogy nem tudom mikor fognak sorra kerülni. Ez is ilyen volt, sorsolás után olvastam. De nem bántam meg. Kikapcsolt. Izgalmas, érdekes, több szemszögből bemutatott történet, ahol Kate nekem olykor kicsit sok volt. Utólag kíváncsiságból megnéztem a sorozatot is, szerintem a könyv ebben az esetben is sokkal jobban sikerült.

gabriella_bgnr>!
Sarah Vaughan: Egy botrány természetrajza

Fordulatos, izgalmas és elgondolkodtató. Ha egyszer kézbe veszed, letehetetlen. Abszolút mai témát boncolgat, és mutat be több szempont szerint. Remélem érkezik még hasonló az írónőtől :)

öcsémfacsiga>!

Letehetetlen!
Elgondolkodtató, döbbenetes!
A váltott szemszög miatt nehéz bárkinek is igazat adni.
Remélem a kiadó elhozza az írónő többi könyvét is magyarul!☺

gizmo6 I>!
Sarah Vaughan: Egy botrány természetrajza

Összességében – a suta befejezést leszámítva – az Egy botrány természetrajza remek lélektani thriller, egy nagyon fontos témáról szól, és remekül illeszkedik az utóbbi évek Metoo mozgalmához. Ajánlom mindazoknak, akik szeretik a lélektani regényeket, és szívesen olvasnak elgondolkodtató, nem annyira cselekményorientált, aktuális témákról szóló köteteket.
Bővebben: http://cornandsoda.com/wp/sarah-vaughan-egy-botrany-ter…

mate55>!

A hűtlenséget túl lehet élni, ha az ember meggyőzi magát – ha kell, újra meg újra –, hogy nem fog megismétlődni.

mate55>!

A nők rendszerint félnek elhagyni agresszív partnerüket, vagy félnek konfrontálódni velük, hiszen nem is olyan régen még elbűvölte őket a férfi.