Mit ​tenne Freud? 33 csillagozás

Megoldások hétköznapi problémáinkra a legnagyobb pszichoterapeutáktól
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Vajon mit szólna Carl Gustav Jung ahhoz, amikor úgy 50 évesen egy piros Ferrarira vágyunk? B.F. Skinner meg tudná magyarázni, miért nyomkodjuk folyton a telefonunkat? Milyen tanácsot adna a Nagy Ő keresése kapcsán Erich Fromm?

Sarah Tomley pszichoterapeuta könyve egyszerre bevezetés a pszichológiába és útmutató az élethez. Számos pszichológus és pszichoanalitikus – köztük Melanie Klein, Donald Winnicott és Fritz Perls – segítségével, hozzáértően világítja meg, hogy miért vagyunk azok, akik vagyunk és mi áll cselekedeteink hátterében.

Eredeti megjelenés éve: 2017

HVG Könyvek, 2019
HVG Könyvek, Budapest, 2018
192 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633045411 · Fordította: Pap Ágnes

Erich Fromm

tonks
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Sarah Tomley: Mit tenne Freud? Megoldások hétköznapi problémáinkra a legnagyobb pszichoterapeutáktól

Egyre szimpatikusabbak nekem ezek a HVG Könyvek! Nem ez az első pszichológia témájú könyvem tőlük, és ez is nagyon tetszett. Számomra nem volt negatívum, hogy nem lett egy-egy elmélet 100%-osan kivesézve, egy 192 oldalas könyvtől nem is ezt lehet elvárni. (Arra ott van a kiadótól ez.) Inkább az egyes gondolkodók elméleteinek egymáshoz illesztésére tették a hangsúlyt. Menő könyv- és fejezetcímeket sikerült kitalálni, maga a szöveg pedig tömören, remekül összefoglalja az adott témát, összehasonlít, elgondolkodtat és arra ösztönöz, hogy az irodalomjegyzék alapján tovább keresgélj, ha valami megragadta a figyelmed.

Risus P
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Nekem ez a könyv nagyon tetszett, egyrészt a szerkesztése, hogy kicsit tankönyvszerű, kicsit cikk szerű és tele van lépes magyarázattal. Másrészt viszont maga a könyv borítójával nem vagyok elégedett, mert már a szélei rongálódtak, ilyen kartonpapír szerű az egész, ami neme csalódás. De a legnagyobb meglepetés számomra az alcím volt, mert nem a „megoldásokat” olvastam egy-egy kérdés megválaszolása között, hanem a miérteket, az eredetüket. Gyakorlatilag egyfajta pszichológiai útmutatót kaptunk, hogy mit miért teszünk. Lehet, hogy én vagyok értetlen, de ezek nem megoldások, hanem magyarázatok, hogy kik vagyunk és miért tesszük.
Ezektől függetlenül én tényleg mindenkinek ajánlom!

pjutko
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

A gimis tankönyveim jutottak eszembe erről a kiadványról, sok okos fogalom, meghatározás, új szakszó.
Talán inkább a huszonéves korosztály volt a célközönség, mert ami nekem, 48 évesen érdekes volt, az csak néhány fejezetnyi tartalom. Ennyi idősen már van, amit az ember nem értékel problémának, inkább a fiatal felnőttek.
Sok-sok ember jutott eszembe a könyv kapcsán (rokonok, ismerősök) egy-egy tulajdonság említésekor, ilyen értelemben érdekes volt olvasni.

Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Ugyan a pszichológia szerelmese vagyok spoiler, ez a könyv mégsem tudott annyira lekötni, mint más, a témában íródott kötetek. Vártam, hogy az egyes témakörökre épülő kérdések meghozzák a válaszokat és egy-egy probléma részletesebben kifejtésre kerül, ennek ellenére inkább csak az egyes témák felszínét kapargatta a szerző. Voltak részek, amelyeket nagyon érdekesnek találtam, mint például az ösztönén – én – felettes én triója, aztán az, hogy az emberi agy a félbehagyott, befejezetlen dolgokra jobban emlékszik (ami a szakvizsgára történő felkészülésben jól fog jönni), párkeresés esetén a magunkkal való megbékülés fontossága, valamint a hazugságok kapcsán találkoztam új, figyelemfelkeltő információkkal.
Összességében egy okos, kompakt kis könyvecske ez, éppen csak az én tudásszomjamat nem tudta csillapítani.

HVG Könyvek, 2019
mankus P
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Nekem nagyon tetszett, jó volt, hogy rövid fejezetek voltak benne, teljesen érthetően magyarázva az emberi működés mikéntjét. Ugyan sok minden nem vonatkozik már rám, nem érintő kérdés, de ha kicsit nyitott elmével olvassa az ember, akkor simán más helyzetekre, problémákra képes asszociálni – nem csak a konkrét feltett kérdésre. Ami nekem hiány, hogy annyira nem ad megoldási javaslatokat, pszichológiai „gyorssegélyt” annak ellenére, hogy a cím ezt sugallja. De én nagyon szerettem olvasni, sok-sok érdekes újdonság volt benne annak ellenére, hogy sok ilyen témájú könyvet olvastam már. Ja és külön plusz pont a karikatúrákért, nagyon jókat röhögtem rajtuk :-)

Szanyi_Balázs
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Nos több értékelésben is olvastam, hogy a kötet nagy hibája, hogy elvétve nyújt megoldásokat a problémákra, inkább „tudományos” szempontból közelíti meg azokat.
Részben igazat kell, hogy adjak erre a kritikára. Azonban a sorok mögé látva rengeteg dolog ébresztett bennem gondolatokat.
Az első ilyen témájú könyv volt amit olvastam. Így kicsit idegen nekem a szakzsargon. Sok jelentésnek utána is kellett néznem. De a kötetnek sikerült megragadnia az érdeklődésem a téma iránt. Egyenlőre még nehéz olvasmány volt a számomra, de a későbbiekben még biztosan újraolvasom.
Ami viszont mindenképp pozitívum az a szerkesztése a kötetnek. Ezek a cikkszerű fejezetek a rengeteg ábrával és idézettel nagyon jók. Kicsit könnyedebbé tették az olvasását. Amikor legközelebb a kezembe veszem, biztos, hogy fejezetenként fogok haladni vele, és hagyom , hogy leülepedjenek a dolgok.

Ildiko_Szabo_2
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Aktuális kérdéseken mutatja be a pszichológiai elméleteket.
Egy pszichológiai elméleti könyvnek kissé felületes, de ismeretterjesztésre kiváló olvasmány. Nehezen olvasható egyben, inkább többször érdemes egy-egy részt elolvasni.

porcellan
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Gondoltam a Niok kihívásra tekintettel elolvasom, mindenki áradozik, biztosan jó. A téma érdekes, még szép, hogy belevágtam.
Aztán rájöttem, hogy ez nem az én világom. Unalmas, felszínes egyetlen értelmes magyarázattal nem találkoztam az adott kérdések megválaszolása közben.
Jaj egy nagyon fontos, ha még nem olvastad a Harry Pottert, de szeretnéd, el ne olvasd ezt a könyvet. Gyakorlatilag, minden kulcs mozzanatát leírja pár sorban, és még a Spoiler veszélyre sem figyelmeztet.

bozsikb
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Nekem nagyon unalmas és száraz volt ez az olvasmány. Igazából talán 2 rész tetszett. A miért akarok piros Ferrarit? Illetve a Harry Potteres fejezet. Sokszor ugyanaz volt elmondva másképpen. A rajzok, grafikák tetszettek, de a könyvtől sokkal többet vártam.

Spidergirl
Sarah Tomley: Mit tenne Freud?

Hasznos tanácsok a mindennapi problémáinkhoz. Míg a fejezet címek azt ígérik, hogy konkrét kérdésekre kapunk csupán választ, ennél sokkal több rejlik a könyvben. Híres és és kevésbé híres pszichológusok kutatásain keresztül gyakorlatilag bármire választ kaphatunk, csak tudni kell leszűrni a megfelelő tanulságot.
Olvasmányos szerkezete miatt nem nehéz haladni vele, sok a szemléltető ábra.
Akik nem érdeklődnek mélyebben a pszichológia tudománya iránt, annak bőven elég betekintő ez a könyv, a többieknek pedig remek ugródeszka.

Poufsouffle

„Az élet elfogadása azt jelenti, hogy az elkerülhetetlen szenvedést, szorongást és bűntudatot, mint a létezés lényegi részét merjük üdvözölni.”
Van Deurzen szerint a szenvedés emberi teljesítmény, az azt kísérő szorongás és bűntudat pedig arra motivál, hogy mélyebben magunkba nézzünk, és észrevegyük, min szeretnénk változtatni ahhoz, hogy igazán hitelessé váljunk.

1. fejezet, Milyen vagyok? - Miért mindig velem történik ez? (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: bűntudat · elfogadás · szenvedés · szorongás
Poufsouffle

A pesszimisták azt hiszik, hogy azért boldogtalanok, mert rossz dolgok történnek velük, de a negatív gondolkodásmódjuk miatt eleve arra számítanak, hogy balul sülnek el a dolgok. Ezért a boldogtalanságuk egy része inkább a jövőképükkel függ össze.

Kapcsolódó szócikkek: boldogtalanság · pesszimizmus
Poufsouffle

(…) a csecsemő kezdetben tökéletes egységben él édesanyjával, és nem érzékeli, hogy külön lény lenne. A kisbaba, ez az omnipotens lény azt képzeli, hogy ő teremtett mindent, amire szüksége van, vagy amit tapasztal. Éhes, és már meg is jelenik az édesanyja melle vagy a cumisüveg. Tökéletes! Azután lassan kezd beszüremkedni a valóság. Néha várni kell egy kicsit az ételre, vagy nem mindig sikerül a pelust azonnal lecserélni. Ahogy egyre több konfrontációra kerül sor, egyfajta kötélhúzás kezdődik meg a kisbaba és a világ között, amelyben egyik fél sem lehet igazán győztes. (Ez talán a legelső játék.) A gyermek elkezd játszani, és közben a képzelete segítségével a saját maga módján értelmezi a környezetét. Ahogy értelemmel ruházza fel a világot, megszemélyesíti azt, közben pedig megteremti és elkezdi képviselni önmagát is. A játék teszi lehetővé számunkra, hogy kölcsönhatásba kerüljünk a világgal, és folyamatos visszajelzést kapjunk arról, kik is vagyunk, állítja Winnicott.
A játék a képzelet (a másik világ) és a külső valóság közötti térben zajlik. Nem azonos egyikkel sem, de tartalmat és energiát egyaránt merít mindkettőből.

1. fejezet, Milyen vagyok? - Csak munka, semmi móka... (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: csecsemő · gyermek · játék
Poufsouffle

Az a vélekedés, hogy a világ igazságos és kiszámítható, megerősíti azt a tévhitünket, hogy a jók elnyerik jutalmukat, és egyre inkább úgy érezzük, nem tudunk megfelelni. Ha azt hisszük, hogy a világ kiszámítható, és olyan tudományos összefüggéseken alapul, mint az ok-okozat törvénye, akkor „bizonyára” mindennek van oka, magyarázata, többek között az élet legkeményebb kihívásainak is. Amikor egy olyan ember, aki hisz a világ igazságosságában, magyarázatot keres például az autóbalesetére („Miért pont velem történt ez?”), szükségszerűen csak egyetlen következtetésre juthat: „Nyilván megérdemeltem.”
Melvin Lerner pszichológus az „igazságos világba” vetett hitünket vizsgálva megállapította, hogy minden ellenkező bizonyíték ellenére ragaszkodunk ehhez az elképzeléshez. Ráadásul még a tényeket is képesek vagyunk megváltoztatni, hogy illeszkedjenek a történetbe.

1. fejezet, Milyen vagyok? - Könnyebb lenne az életem, ha önzőbb lennék? (HVG Könyvek, 2018)

tonks

A szeretet igazi motivációja az a vágy, hogy örömünket, érdeklődésünket, hozzáértésünket, tudásunkat, jókedvünket, bánatunkat megosszuk másokkal. Figyelmesnek kell lennünk a másikkal, reagálnunk kell az igényeire, tiszteletben kell tartanunk őt. (…) Ehhez független emberré kell válnunk, aki „mankó és mások elnyomása vagy kihasználása nélkül” képes járni. A Nagy Ő keresése nélkül. Magányosságunk tudatában indulunk a szeretet keresésére, de Fromm megjegyzi, hogy paradox módon az egyedüllét képessége a szeretet képességének előfeltétele.

90. oldal (Miért nem jön szembe a Nagy Ő?)

Kapcsolódó szócikkek: Erich Fromm
Poufsouffle

Ha az ember a nyugati világban nő fel, ahol a társadalmak általában igencsak individualisták, akkor minden bizonnyal arra ösztönzik, hogy – elsősorban a környezetében élőkkel összehasonlítva – folyamatosan megítélje magát. Nyilvánvalóan sokan maradnak alatta az ideálisnak, és tévesen egy rakás szerencsétlenségnek látják magukat.

IrodalMacska

Az élet igazi értelme ugyanis nem más, mint a képességeink maximális kibontakoztatása.

IrodalMacska

A szeretet művészet, amelyet ugyanúgy el kell sajátítani, és hasonló odaadást igényel, mint a zene, a festészet vagy az ácsmesterség.

Poufsouffle

Amikor a vándor fütyül a sötétben, lehet, hogy tagadja, hogy fél, de attól még nem lát jobban.

1. fejezet, Milyen vagyok? - Tudom, hogy nem illene, de elvehetném azt az utolsó sütit? (HVG Könyvek, 2018)

Poufsouffle

„Ne hagyjuk, hogy más emberek korlátolt látásmódja határozzon meg minket!”
Virginia Satir

1. fejezet, Milyen vagyok? - Gondoskodó vagyok, vagy inkább lábtörlőtípus? (HVG Könyvek, 2018)