Buddhizmus ​anyáknak 21 csillagozás

Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel
Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak

Amikor egy nő anya lesz, minden a feje tetejére áll, nem csak körülötte, hanem benne is. A gyereknevelésről szóló szakirodalom, ennek ellenére, szinte kizárólag a gyerekekkel foglalkozik. A Buddhizmus anyáknak más. Ez a könyv anyáknak szól: segít, hogy kiegyensúlyozottabban, boldogabban éljük meg az anyaságot.
Sarah Napthali, két fiú édesanyja, a buddhizmus tanításából kiindulva kínál gyakorlati megoldást az anyaság hétköznapi kihívásaira. Megmutatja, hogyan élvezhetjük ki igazán a gyermekeinkkel töltött időt, miként tudjuk megőrizni a nyugalmunkat, hogyan kezelhetjük a dühünket és lehetünk úrrá félelmeinken. A mindennapokban is könnyedén alkalmazható javaslatai segítségével nemcsak önmagunkkal és gyermekeikkel válik harmonikusabbá kapcsolatunk, párkapcsolatunk, baráti és családi viszonyaink is szeretetteljesebbek lesznek.

Eredeti megjelenés éve: 2003

HVG Könyvek, Budapest, 2015
HVG Könyvek, Budapest, 2015

bluegill>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Hiánypótló szöveg. De tényleg. Újdonsült anyaként, sőt, még a várandósság ideje alatt szinte kizárólag olyan kötetek, cikkek kerülnek az ember lánya elé, amelyek fókuszában az áll, hogyan ismerjük meg a gyermekünket, lássuk el őt a létező összes szituációban, hogyan tanuljunk bele az anyaságba. A tanácsoknak se vége, se hossza, és nem csak írott formában, hanem rendszerint kapunk rengeteg infót kérve és kéretlenül egyaránt. Az anyaság viszont ezekben az esetekben többnyire azt jelenti, hogyan lásd el a gyermeked. Arról viszont egyetlen szöveg, hozzátartozónk, ismerősünk sem szól, mesél, hogy milyen érzéseken, viharzásokon, érzelmi stresszhelyzeteken megy keresztül, vagy éppen szembesül velük egy fiatal anya. Tovább megyek: arról meg végképp nem, hogy hogyan lehet ezekre felkészülni, hogyan lehet biztonságosan, megfelelő módszerekkel kezelni őket. Az első évben ez volt az egyik legerősebb élményem a környezetemmel és a szakirodalommal kapcsolatban.
Sarah Napthali kötete volt az első, ahol végre együttérzésre találtam. Vallomásokra olyan édesanyáktól, akik maguk is bevállalták, hogy igen, nem mindig éreztek és viselkedtek „mintaanyaként”. De ami a legfontosabb: olyan működő módszerekről ír, amelyeket bármelyik anya bátran felvehet a repertoárjába, arzenáljába – csak profitálni fog belőle. :)
Nyitottság, türelem, megértés, teret hagyni, magadra figyelni, meditáció. Lehet, mind olyan dolgok, fogalmak, amelyek kapcsán az ember legyint, hogy hát persze, neki működik, de bezzeg én, vagy az én helyzetem… Gyakorló buddhistaként csak megerősíteni tudom, hogy mindaz, amiről Napthali ír, működik; egyúttal számomra is óriási visszaigazolás volt, hogy azok a módszerek, amiket megpróbáltam a különféle helyzetek megoldására, visszaköszönnek a lapokon.
Minden édesanyának csak ajánlani tudom ezt a kötetet. Nem megy a helyzetek mélyére, nem megmondós. Csupán irányt mutat, megoldási lehetőségeket vázol és együttérzést nyújt. Szerintem működik. :)

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Gusztusos borítója rögtön megfogott és bevallom ugyanakkor viccesebb könyvre is készültem. De ez komoly! Remekül ismertette velem a buddhizmus alapjait, a már megszokott: „ezerszer elmondom”-amerikai stílusban, de ez esetben tényleg hasznos volt többször a Négy Nemes Igazságról olvasni.
Közben rájön az ember lánya, hogy valójában már gyakorolja a buddhizmust; minden anya mestere a gyereke.
Személy szerint, vonz az elmélet, és próbálom a gyakorlatba is átültetni amit olvastam, remélem sikerül.

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Fura ezt értékelni. A csillagozás inkább csak dísz.
Olyan, mintha egy barátnőddel beszélgetnél, aki ezzel inspirál, hogy arra és úgy menj, ahogy azt te akarod. Újra és újra elő kell majd venni, azt érzem.
Ha nem is a buddhizmus felől, hanem „csak” a gyerek (élet) felől akarom megfogni a dolgokat, akkor is rém hasznos, hogy tudatosan jelen tudjak lenni.

eeszter>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Jó volt olvasni, bár néha kicsit vontatottnak hatott. Igazából részben zavaró, részben megnyugtató volt az, hogy úgy éreztem néha olyanból csinál problémát, ami valójában nem is az. Sokszor eszembe jutott, hogy ezek a dolgok, amikről ír, inkább az amerikai gondolkodásra jellemzők (igaz ausztrál az író, de hasonló hozzáállás lehet az eseményekhez), az ott élőknek lehet szükségük a megoldásra, s mivel nekünk európaiaknak talán eszünkbe sem jut, hogy a tárgyalt kérdés esetleg probléma, így a megoldást sem kell könyvből megtanulni, hanem egyszerűen érzésből tesszük ahogy tesszük.

Jaina>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Érdekes elgondolás összefüggésbe hozni az anyasággal járó helyzeteket és a buddhizmust. A könyv néhol kicsit túlmagyarázott, unalmas volt, de a Napthali által felvázolt ötletek elgondolkodtattak. Lehet, hogy kipróbálom néhány ötletét, de hogy tudnék-e teljesen eszerint élni? Biztos, de nem szeretnék.

Lorien_Crow>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Ez egy buddhizmus alapok kezdőknek.
Amivel nincs baj. Csak kicsit azt vártam, hogy gyakorlatias tanácsokat találok benne, pl arról hogy mihez kezdjen az ember ha szíve szottyára annyira mérges, hogy agyon tudná csapni. De úgy éreztem, hogy a megoldáskészlet: meditálj és élj buddhista elvek szerint. Köszi.
Szóval, ha szeretnél egy buddhizmus könyvet kezdőknek, anyás sztorikkal tűzdelve, akkor ezt neked írták.

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Ezt a könyvet a tudatos jelenlét kihívás miatt olvastam el. A listán szereplő könyvek közül ez volt az, ami elsőre magára vonta a figyelmemet, mert éppen aktuális a téma. :)

Tankönyvszerű felépítés jellemzi, a fejezetek végén összefoglalja a legfontosabb gondolatokat. Voltak olyan részek, amelyek emlékeztettek egy-egy céges tréningen tanult módszerre. Pl. erőszakmentes kommunikáció.

Másrészről nemcsak azzal foglalkozik a könyv, hogyan legyünk harmóniában gyermekünkkel és önmagunkkal, hanem kitér az ilyenkor felmerülő párkapcsolati nehézségekre is.

Kedvenc mondat:
„Még vadidegenek is képesek kihozni a sodrunkból: az autóvezetés olykor a legszelídebb embereket is kegyetlen harcosokká változtatja.”

Snowberry>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Ez a könyv pont olyan, amilyennek tűnik. Kedves, könnyed, érthető, hasznos. ( és a borító is nagyon találó, szerethető)
Kb. a felét aláhúztam, anniyra beépíthetőnek gondolom.
Szerencsére nem térítő – és bár a buddhizmuson keresztül tárgyalja a témákat – , nincs vallási jellege, inkább hétköznapi hangulatú a könyv.
Biztosan újra fogom olvasni, én nagyon szerettem. :)
Ja.. és VÉGRE egy könyv, ami az anyukáknak / anyaságról szól!

EmmanuelleKant>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Nagyon tetszett nagyjából a feléig, aztán amikor a gyakorlati részhez ért, érezni lehetett hogy túlmisztifikálja a buddhizmus tanításait.(?)A végére olyan érzésem támadt, mintha ezoterikus önsegítő könyvet olvasnék, és nem egy HVG könyvet. Egy mondatban összefoglalva: ez is egy könyv. Amit én keresek ebben nem találtam meg.

dsophie>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Egy ( vagyis két) kihívás miatt találtam magamnak ezt a könyvet.
Alapvetően nem szeretem ezeket az önképző, vagy minek is nevezzem könyveket, mert a nagy része ugyanazt ismétli más szórendben, és mindig csalódok, hogy semmi új gondolatot nem találok bennük.
Nagyon bíztam benne, hogy ez a könyv más, szükségem is lett volna rá, olyan szempontból, hogy nyugodtabb szülőnek kéne lennem, szóval tényleg teljesen pozitívan álltam hozzá.
De sajnos ez is olyan mint a többi, a könyv fele innen – onnan idéz, hogy xy buddhista anyuka ezt gondolta, yx anyuka azt tette…
De ezen felül semmi új gondolat, semmi konkrét feladat… Jó, adott feladatokat, de neeeeeem, ez nem olyan amiből én mondjuk kedvet kapnék leülni és meditálni.

Sajnálom, olyan ígéretesnek tűnt, de hatalmas csalódás :(

sssajt>!

Az önvádat, mint haszontalan dolgot, ejtjük.

sssajt>!

A buddhizmus felnőttként kezeli az embert. Nem vallás. Semmit sem kell elhinnünk, ami nem vág egybe személyes tapasztalatainkkal. Saját, bölcsességből és együttérzésből fakadó ítélőképességünket használjuk ahelyett, hogy bárki megmondaná, mi „lészen tenéked”. Csakis mi vagyunk felelősek spirituális fejlődésünkért. Mi választjuk meg az ütemet. A buddhizmusban nincs isten, nincs teremtő, nincsenek szabályokat felállító bírák, akik szemmel tartanának és értékelnék viselkedésünket. Sokan megkönnyebbüléssel fogadják, hogy a buddhisták inkább tévképzeteknek, semmint a „bűnnek” üzennek hadat. A tévképzetek ellen sem bűntudattal vagy elnyomás által küzdenek, hanem a tudatosítás és a rálátás segítségével. Buddha nem várta, hogy vakon kövessék, épp ellenkezőleg: a kérdezésben rejlik a lényeg.

sssajt>!

A többség soha nem venné a bátorságot, hogy olyan hangnemben beszéljen másokkal, mint ahogyan önmagát szidalmazza.

lenne P>!

Az is segít, ha ráébredünk, hogy amire igazán vágyunk az életben, az valójában nem egy tárgy vagy egy élmény, hanem az a pozitív tudatállapot, amit az adott tárgyhoz vagy élményhez társítunk. Nem lenne bölcsebb, ha ugyanezt a tudatállapotot belső munkával érnénk el, ahelyett, hogy a külsőségeket kergetjük? Ahogy a vicc mondja: ha a nyaralás örömének felét a tervezgetés adja, akkor maradj otthon és tervezz kettőt.

231. oldal, 10. Elméletből gyakorlat, A lassítás szükségeségéről

lenne P>!

Buddha azt mondta, a beszéd olyan, mint egy fejsze: nagy hasznot hajtó, igen precíz eszköz, ami ugyanakkor hatalmas károkat képes okozni.

168. oldal, 7. Együttélés a partnerünkkel, Helyes beszéd

Juca P>!

Ha megtanulnánk teljes valójában megélni a pillanatot, ha a jelent akarnánk felfedezni ahelyett, hogy a múlton rágódunk vagy épp a jövőt tervezzük, több örömöt – és utánozhatatlan pillanatot – lelnénk az életben.

lenne P>!

Hajlamosak vagyunk úgy élni az életünket, mintha az idő rabszolgái lennénk: mindig csinálni, építeni akarunk valamit, egyről a kettőre akarunk jutni. Ha túlságosan elmerülünk ebben a gondolkodásmódban, a végén a gyerekeinket is az egyéb tennivalóink közé soroljuk, és nemigen vesszük észre, valójában mire lenne szükségük. Nem élvezzük a gyerekeink társaságát, mert máshol jár az eszünk. Ha a jelenre koncentrálunk, megszabadulunk minden terhünktől, egyszerűen csak létezünk, és nyitott szívvel várjuk, mit hoz a pillanat.

48-49. oldal, 2. Tudatos nevelés, Tudatosság, idő szűkében szenvedőknek

Kapcsolódó szócikkek: jelen
lenne P>!

A gondolataimat figyelve ébredtem rá, hányféle irreális igényt támasztok a gyerekeimmel, és általában az életkörülményeimmel szemben. Olyan butaságokra gondolok, mint hogy „a lakásban rendnek kell lenni” vagy hogy „az én gyerekeim legyenek mindig elégedettek és örüljenek”. Rájöttem, hogy érdemes érzelmileg jobban elhatárolódni a csip-csup, bosszantó dolgoktól, és belenyugodni abba, hogy nem lehet mindig minden tökéletes.

35-36. oldal, 2. Tudatos nevelés, Tudatos éberség-a saját érdekünkben

lenne P>!

Nem egy, nem két anyától hallottam, hogy amóta gyerekeik vannak, más szemmel nézik a híradót. Anyaként jobban átérezzük a világ fájdalmát. A bűntények, háborúk vagy drogok áldozatai számunkra mind-mind szenvedő anyák féltve őrzött gyermekei.

17. oldal, 1. Buddhizmus és anyaság