Buddhizmus ​anyáknak 31 csillagozás

Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel
Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak

Amikor egy nő anya lesz, minden a feje tetejére áll, nem csak körülötte, hanem benne is. A gyereknevelésről szóló szakirodalom, ennek ellenére, szinte kizárólag a gyerekekkel foglalkozik. A Buddhizmus anyáknak más. Ez a könyv anyáknak szól: segít, hogy kiegyensúlyozottabban, boldogabban éljük meg az anyaságot.
Sarah Napthali, két fiú édesanyja, a buddhizmus tanításából kiindulva kínál gyakorlati megoldást az anyaság hétköznapi kihívásaira. Megmutatja, hogyan élvezhetjük ki igazán a gyermekeinkkel töltött időt, miként tudjuk megőrizni a nyugalmunkat, hogyan kezelhetjük a dühünket és lehetünk úrrá félelmeinken. A mindennapokban is könnyedén alkalmazható javaslatai segítségével nemcsak önmagunkkal és gyermekeikkel válik harmonikusabbá kapcsolatunk, párkapcsolatunk, baráti és családi viszonyaink is szeretetteljesebbek lesznek.

Eredeti megjelenés éve: 2003

HVG Könyvek, Budapest, 2015
HVG Könyvek, Budapest, 2015

bluegill>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Hiánypótló szöveg. De tényleg. Újdonsült anyaként, sőt, még a várandósság ideje alatt szinte kizárólag olyan kötetek, cikkek kerülnek az ember lánya elé, amelyek fókuszában az áll, hogyan ismerjük meg a gyermekünket, lássuk el őt a létező összes szituációban, hogyan tanuljunk bele az anyaságba. A tanácsoknak se vége, se hossza, és nem csak írott formában, hanem rendszerint kapunk rengeteg infót kérve és kéretlenül egyaránt. Az anyaság viszont ezekben az esetekben többnyire azt jelenti, hogyan lásd el a gyermeked. Arról viszont egyetlen szöveg, hozzátartozónk, ismerősünk sem szól, mesél, hogy milyen érzéseken, viharzásokon, érzelmi stresszhelyzeteken megy keresztül, vagy éppen szembesül velük egy fiatal anya. Tovább megyek: arról meg végképp nem, hogy hogyan lehet ezekre felkészülni, hogyan lehet biztonságosan, megfelelő módszerekkel kezelni őket. Az első évben ez volt az egyik legerősebb élményem a környezetemmel és a szakirodalommal kapcsolatban.
Sarah Napthali kötete volt az első, ahol végre együttérzésre találtam. Vallomásokra olyan édesanyáktól, akik maguk is bevállalták, hogy igen, nem mindig éreztek és viselkedtek „mintaanyaként”. De ami a legfontosabb: olyan működő módszerekről ír, amelyeket bármelyik anya bátran felvehet a repertoárjába, arzenáljába – csak profitálni fog belőle. :)
Nyitottság, türelem, megértés, teret hagyni, magadra figyelni, meditáció. Lehet, mind olyan dolgok, fogalmak, amelyek kapcsán az ember legyint, hogy hát persze, neki működik, de bezzeg én, vagy az én helyzetem… Gyakorló buddhistaként csak megerősíteni tudom, hogy mindaz, amiről Napthali ír, működik; egyúttal számomra is óriási visszaigazolás volt, hogy azok a módszerek, amiket megpróbáltam a különféle helyzetek megoldására, visszaköszönnek a lapokon.
Minden édesanyának csak ajánlani tudom ezt a kötetet. Nem megy a helyzetek mélyére, nem megmondós. Csupán irányt mutat, megoldási lehetőségeket vázol és együttérzést nyújt. Szerintem működik. :)

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Olyan volt nekem ez a könyv, mint egy nagy puha ölelés. (Mondjuk gyakran érzek hasonlót, mikor a buddhizmusról olvasok.)
A szerző – aki bevallottan nem köteleződik el egyik irányzat mellett sem, hanem mindegyikből szemezget – megpróbál átfogó, és a hétköznapi ember számára is érthető képet adni a buddhizmus gondolatiságáról, valamint arról, hogyan lehet ezeket a tanokat hasznosítani a családi életben.
Sokat idéz nagy tanítóktól, valamint olyan édesanyáktól, akik saját példájukon keresztül mutatják be, hogyan oldottak meg problémás helyzeteket, vagy hogyan változtatták meg a hozzáállásukat a buddhizmus segítségével.

Nagyon izgalmasnak találtam a buddhizmus ilyen fajta megközelítését. Különösen tetszettek a düh kezeléséről, a gyermekeink miatti aggódásról, a partnerünkkel való együttélésről szóló fejezetek, valamint a megerősítés, hogy a család mellett is lehet alkalmat találni a spirituális fejlődésre, és akkor sincs semmi gond, ha épp a meditációnk kellős közepén sír fel a gyerek. A könyvben leírt meditációs gyakorlatokat pedig mindenképp ki szeretném próbálni.

Az egész könyvből sugárzik a segítő szándék és az együttérzés – ami egyébként a buddhizmus egyik nagyon fontos eleme. Persze sok szempontból felületes, vagy mondhatjuk úgy is, hogy inkább egy kiindulópont azoknak, akik szeretnének mélyebben megismerkedni a buddhizmus világával. Én magam úgy vagyok ezzel, hogy minél többet olvasok róla, annál inkább vágyom rá, hogy még jobban beleássam magam ebbe a témába. Ez a könyv nagyszerű állomása volt ennek az utazásnak.

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Gusztusos borítója rögtön megfogott és bevallom ugyanakkor viccesebb könyvre is készültem. De ez komoly! Remekül ismertette velem a buddhizmus alapjait, a már megszokott: „ezerszer elmondom”-amerikai stílusban, de ez esetben tényleg hasznos volt többször a Négy Nemes Igazságról olvasni.
Közben rájön az ember lánya, hogy valójában már gyakorolja a buddhizmust; minden anya mestere a gyereke.
Személy szerint, vonz az elmélet, és próbálom a gyakorlatba is átültetni amit olvastam, remélem sikerül.

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Fura ezt értékelni. A csillagozás inkább csak dísz.
Olyan, mintha egy barátnőddel beszélgetnél, aki ezzel inspirál, hogy arra és úgy menj, ahogy azt te akarod. Újra és újra elő kell majd venni, azt érzem.
Ha nem is a buddhizmus felől, hanem „csak” a gyerek (élet) felől akarom megfogni a dolgokat, akkor is rém hasznos, hogy tudatosan jelen tudjak lenni.

eeszter P>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Jó volt olvasni, bár néha kicsit vontatottnak hatott. Igazából részben zavaró, részben megnyugtató volt az, hogy úgy éreztem néha olyanból csinál problémát, ami valójában nem is az. Sokszor eszembe jutott, hogy ezek a dolgok, amikről ír, inkább az amerikai gondolkodásra jellemzők (igaz ausztrál az író, de hasonló hozzáállás lehet az eseményekhez), az ott élőknek lehet szükségük a megoldásra, s mivel nekünk európaiaknak talán eszünkbe sem jut, hogy a tárgyalt kérdés esetleg probléma, így a megoldást sem kell könyvből megtanulni, hanem egyszerűen érzésből tesszük ahogy tesszük.

Leah P>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

A meditációs rész a végén újraolvasós. Meg az egész könyv is újraolvasós. Nagyon be talált. Nagyon jól jött.
Minden honnan jönnek a tanácsok, megjegyzések. De te ne vedd fel, ne veszítsd el az önbizalmad, amikor mindenki bizonygatja h ő jobban tudja. Mindent jobban tud. Miközben te hormon háztartásod amúgyis katasztrófális állapotban van. De ez teljesen normális.
A buddhista felfogás jól jön az ilyen állapotban. A gyermeked a mestered. Ő tanít. :)

Jaina>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Érdekes elgondolás összefüggésbe hozni az anyasággal járó helyzeteket és a buddhizmust. A könyv néhol kicsit túlmagyarázott, unalmas volt, de a Napthali által felvázolt ötletek elgondolkodtattak. Lehet, hogy kipróbálom néhány ötletét, de hogy tudnék-e teljesen eszerint élni? Biztos, de nem szeretnék.

Juca P>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Ezt a könyvet a tudatos jelenlét kihívás miatt olvastam el. A listán szereplő könyvek közül ez volt az, ami elsőre magára vonta a figyelmemet, mert éppen aktuális a téma. :)

Tankönyvszerű felépítés jellemzi, a fejezetek végén összefoglalja a legfontosabb gondolatokat. Voltak olyan részek, amelyek emlékeztettek egy-egy céges tréningen tanult módszerre. Pl. erőszakmentes kommunikáció.

Másrészről nemcsak azzal foglalkozik a könyv, hogyan legyünk harmóniában gyermekünkkel és önmagunkkal, hanem kitér az ilyenkor felmerülő párkapcsolati nehézségekre is.

Kedvenc mondat:
„Még vadidegenek is képesek kihozni a sodrunkból: az autóvezetés olykor a legszelídebb embereket is kegyetlen harcosokká változtatja.”

szelesteirita>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Jó is volt, meg nem is. Szóval például feltett rengeteg gyakorlati kérdést, adott pár értelmes tippet, amiknek nagyon örültem. De a többi olyan elnyújtott szövegelés volt arról, hogy milyen fontos a jelen pillanat, meg ilyesmik. Ezeket azért az ember nagyjából tudja, tudatosítja is, de amikor 3 gyerek egyszerre borul ki és épp rohantok valahova… :) Nos, akkor tudatosítsd, hogy milyen jó is a jelen pillanat, hajrá!! :D

Lorien_Crow P>!

Sarah Napthali: Buddhizmus anyáknak Harmóniában önmagunkkal és gyermekünkkel

Ez egy buddhizmus alapok kezdőknek.
Amivel nincs baj. Csak kicsit azt vártam, hogy gyakorlatias tanácsokat találok benne, pl arról hogy mihez kezdjen az ember ha szíve szottyára annyira mérges, hogy agyon tudná csapni. De úgy éreztem, hogy a megoldáskészlet: meditálj és élj buddhista elvek szerint. Köszi.
Szóval, ha szeretnél egy buddhizmus könyvet kezdőknek, anyás sztorikkal tűzdelve, akkor ezt neked írták.

sssajt>!

Az önvádat, mint haszontalan dolgot, ejtjük.

Kapcsolódó szócikkek: önvád
sssajt>!

A többség soha nem venné a bátorságot, hogy olyan hangnemben beszéljen másokkal, mint ahogyan önmagát szidalmazza.

lenne P>!

Az is segít, ha ráébredünk, hogy amire igazán vágyunk az életben, az valójában nem egy tárgy vagy egy élmény, hanem az a pozitív tudatállapot, amit az adott tárgyhoz vagy élményhez társítunk. Nem lenne bölcsebb, ha ugyanezt a tudatállapotot belső munkával érnénk el, ahelyett, hogy a külsőségeket kergetjük? Ahogy a vicc mondja: ha a nyaralás örömének felét a tervezgetés adja, akkor maradj otthon és tervezz kettőt.

231. oldal, 10. Elméletből gyakorlat, A lassítás szükségeségéről

sssajt>!

A buddhizmus felnőttként kezeli az embert. Nem vallás. Semmit sem kell elhinnünk, ami nem vág egybe személyes tapasztalatainkkal. Saját, bölcsességből és együttérzésből fakadó ítélőképességünket használjuk ahelyett, hogy bárki megmondaná, mi „lészen tenéked”. Csakis mi vagyunk felelősek spirituális fejlődésünkért. Mi választjuk meg az ütemet. A buddhizmusban nincs isten, nincs teremtő, nincsenek szabályokat felállító bírák, akik szemmel tartanának és értékelnék viselkedésünket. Sokan megkönnyebbüléssel fogadják, hogy a buddhisták inkább tévképzeteknek, semmint a „bűnnek” üzennek hadat. A tévképzetek ellen sem bűntudattal vagy elnyomás által küzdenek, hanem a tudatosítás és a rálátás segítségével. Buddha nem várta, hogy vakon kövessék, épp ellenkezőleg: a kérdezésben rejlik a lényeg.

Nyctea P>!

Türelemre úgy tehetünk szert, ha felfedezzük elménk tágasságát, és óvakodunk a szűklátókörűségtől, a kicsinyességtől. Ha egy kanál mérget teszünk egy pohár vízbe, egy korty is halálos lehet. Ha ugyanezt a mérget egy hatalmas folyóba öntjük, gond nélkül ihatunk belőle egy kortyot. Egy ismerősünk érzéketlen megjegyzést tesz. Ha az elménk szűk, túlreagáljuk a dolgot és akár napokig is füstölgünk. Ha az elménk tág, megrántjuk a vállunkat: érdektelen az egész.

lenne P>!

Buddha azt mondta, a beszéd olyan, mint egy fejsze: nagy hasznot hajtó, igen precíz eszköz, ami ugyanakkor hatalmas károkat képes okozni.

168. oldal, 7. Együttélés a partnerünkkel, Helyes beszéd

Juca P>!

Ha megtanulnánk teljes valójában megélni a pillanatot, ha a jelent akarnánk felfedezni ahelyett, hogy a múlton rágódunk vagy épp a jövőt tervezzük, több örömöt – és utánozhatatlan pillanatot – lelnénk az életben.

Nyctea P>!

Meditálásomnak majd' minden esetben a családi élet vetett véget. Szerencsére, épp ekkortájt hallottam a tibeti Lama Choedak egy beszédét. Lama Choedak három gyermek édesapja. Hangsúlyozta, hogy a gyereknevelést és a gyakorlást egységben kell kezelni, nem szabad egymástól élesen elválasztani. Ha a gyerek felsír – épp a meditáció közepén –, figyelmünket zökkenőmentesen, vonakodás és magunkban tett megjegyzések nélkül át kell irányítanunk az adott pillanat elvárásaira: meg kell nyugtatni a gyereket. Lama Choedak szavaival:
A gyakorlás átvitele fontosabb, mint a gyakorlat maga. A benzint sem a benzinkútnál használjuk.

Kapcsolódó szócikkek: meditáció
lenne P>!

Hajlamosak vagyunk úgy élni az életünket, mintha az idő rabszolgái lennénk: mindig csinálni, építeni akarunk valamit, egyről a kettőre akarunk jutni. Ha túlságosan elmerülünk ebben a gondolkodásmódban, a végén a gyerekeinket is az egyéb tennivalóink közé soroljuk, és nemigen vesszük észre, valójában mire lenne szükségük. Nem élvezzük a gyerekeink társaságát, mert máshol jár az eszünk. Ha a jelenre koncentrálunk, megszabadulunk minden terhünktől, egyszerűen csak létezünk, és nyitott szívvel várjuk, mit hoz a pillanat.

48-49. oldal, 2. Tudatos nevelés, Tudatosság, idő szűkében szenvedőknek

Kapcsolódó szócikkek: jelen
Nyctea P>!

A következő versben Buddha arról beszél, milyen fontos szerepet játszanak gondolataink karmánk kialakulásában:

A gondolat megmutatkozik a szóban;
A szó megmutatkozik a cselekedetben;
Cselekedeteink szokássá válnak;
Szokásaink formálják jellemünket.
Ezért vigyázz mit, s hogyan gondolsz,
Gondolataidat hassa át
A minden élőlény iránt érzett könyörületből fakadó szeretet.