Erdőterápia 40 csillagozás

Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz
Sarah Ivens: Erdőterápia

Ki ​ne érezné jobban magát egy erdei séta során vagy egy parkban elköltött uzsonna után? Lelket simogatóan üdítő érzés fog el bennünket a szabad ég alatt, a zöldben. Az állandó rohanásban mégis alig-alig vesszük észre az évszakok váltakozásának szépségét, beszorulunk a négy fal közé, s felemészt bennünket az elszigeteltség és a napi rutin.
Gyakran kimerültek és fásultak vagyunk, úgy érezzük, fojtogat minket a stressz, mégsem tudunk változtatni. Sarah Ivens könnyen megvalósítható, szórakoztató ötletekkel teli, inspiráló kötete ebben segít. Megtanulhatjuk belőle, miként válhat a természetben eltöltött idő a mindennapjaink részévé, akár a párunkkal vagy a gyerekeinkkel, akár egymagunkban szeretnénk élvezni jótékony hatásait. Az Erdőterápia tanácsait követve meglepő s egyben csodálatos változásokat észlelhetünk nemcsak magunkon, de a társas kapcsolatainkban is.

Sarah Ivens író, újságíró, az OK! Magazin szerkesztője. Több életmóddal kapcsolatos kötet szerzője, s… (tovább)

Libri, Budapest, 2018
258 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634333630 · Fordította: Bakonyi Berta
Libri, Budapest, 2018
258 oldal · ISBN: 9789634334538 · Fordította: Bakonyi Berta

Norvégia

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

Meglepett, hogy milyen negatív értékelések születtek a könyvről. Ha csak az eddigi molyos írások alapján választok, biztosan nem vettem volna kézbe. Viszont „molyon kívülről” ajánlotta egy ilyen ügyekben megbízható barátném, és én nem csalódtam.
Az igaz, hogy ha leckéket és elvégezhető gyakorlatosokat keresel, akkor olyan kevés lesz benne, de még az is akad. Inkább egy motivációs és hívószó gyűjtemény, amiből ki lehet indulni, ha valami elkezd érdekelni azok közül a témák közül, amiket felajánl. Na ezért végtelenül hálás vagyok, már az alcímben is egy ilyen kiindulópont, hívószó szerepel, aminek el lehet kezdeni utánajárni. Inspirálóak, motiválóak a külföldi példák, a tény, hogy hány országban veszik ezt nagyon komolyan és mennyire! És egy csomó dologban megerősít, bátorít, hogy igenis fontos. Persze, sok dolog nem lepett meg, de megerősített a meggyőződésemben, és tudatosabban csinálok dolgokat, amik eddig esetlegesek voltak: például természet terápiát szervezek a kollégáimnak is, igyekszem saját magam is kijutni akkor is, ha nincs kedvem hozzá elsőre (mert hideg van), és a családot is próbálom bevonni. Ez a (nálam) megszokott, szakmai érdeklődésen illetve a hétvégi kirándulók laza kellemes szabadidő eltöltésén túlmutató dolog, mondjuk tudatos jelenlét a természetben, ahogy mások mondjuk sportolni járnak. Nekem ez abszolút bátorító, megerősítő gondolat volt, amit inkább sejtettem, mint tudtam eddig. Szóval szerintem tök okos könyv, nincs ezzel semmi baj. A fitocidok mibenlétét mondjuk megkérdezném háziorvosomtól és gyógyszerészemtől, hogy tényleg így van-e, szóval a cikkeknek, általa tálalt tényeknek én is úgy gondolom, hogy alaposan utána kéne járni mi előtt csont nélkül elfogadjuk őket, de ne egy könyvtől akarj készen kapni valamiféle komplex tudást. A saját utánajárást, youtubeozást, más szakirodalmakkal való összevetést és szakemberek megkérdezését nem lehet megúszni. Viszont az alapgondolat nagyon ott van. Szerintem olvassátok el.

Ja és igen: az erdőterápia konkrét módszere fantázia kérdése és egyénfüggő: ezt nem tudja neked Amerikából megmondani, hogy a te életedben hol illeszthető be. Viszont az ő példájából kiindulva én madarászást és virágos-vadnövényes szendvicsezést szervezetem a kollégáknak, és heti rendszerességgel tervezek kijárni egy közeli védett területre. Plusz: legalább a saját kertünkbe igyekszem kijutni nem csak egy nap egy héten, és mi előtt bemennék a házba, elüldögélni vagy szedni valamit a vacsorához, itatni a madarakat. Na tessék, ehhez se volt recept, de elég volt a könyv ötletadónak. ;) Szabad lopni az ötletet!

Ottilia P>!

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

Igényes borító, kiválóan rendszerezett, egyszerű, hétköznapi ötletek, szinte semmi újdonság. Mégis örülök, hogy elolvastam.
Erdész volt az Édesapám, sokat jártam a természetben gyermek- és ifjúkoromban, és már szinte elfelejtettem, milyen csodálatos érzés is csak úgy bolyongani és meghallani, megszagolni, meglátni, megtapintani, megérezni a természet csodáit. Micsoda boldog pillanatokat éltem át! Miért mondok le erről? Lustaság? Majd az unokámmal… Nem! Nem! Nem később, már most el kell kezdeni…. Ebben rejlik számomra a könyv értéke, hogy emlékeztetett, gondolatban újra átéltem csodás pillanatokat és újrakezdem…
Na és persze kutakodtam a sinrin-joku témában, fogok még olvasni róla az biztos, és kiderült, hogy egy idegenvezető ismerős vezet erdőfürdőket, stb. Egyszóval elindult valami…

Greta_Green>!

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

Az írónő nem árul zsákbamacskát, rögtön az elején elárulja, hogy bizony nem ő találta fel a spanyol viaszt. Nem fog ő itt semmi nagy titkot felfedni, hiszen ezeket a legtöbb ember magától is tudja. Egyszerűen csak a mindennapi taposómalmot hajtva megfeledkezünk az igazán fontos dolgokról, jelen esetben arról, hogy feltöltekezzünk a természet energiáiból.
Egyszerű tippek, nyilván elsősorban nem magyarországi viszonylatokra szabva, de azért akibe szorult némi kreativitás, az át tudja szabni a gondolatokat a saját helyzetére.
A borító szép, és a könyvben lévő kis ábrák is nagyon cukik.
Aki viszont igazán bele akar mélyedni abba, hogy mi is az a sinrin-joku, valóban inkább egy japán szerzőtől olvasson. Marketing szempontból bizonyára jó húzás volt ez a különleges szó az alcímben, de félrevezető.

Kata_könyves_világa>!

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

Az erdőterápia, olyan gyakorlat, amelynek több millió követője van a világon. A könyv igazán annak lehet hasznos, aki városi ember és nem igazán szokott a természetben járni.
Egy igazi természetjárónak, mint én nem sokat ad a könyv.
A természettel való érintkezésnek számos előnye van, mind fizikai, mind mentális . A fák és a természet gyógyító hatást fejtenek ki a lélekre és a testre.
A fejezetek során megtanuljuk megnyitni az érzékszerveket, kölcsönhatásba lépni a földdel és kihasználni azokat az ajándékokat, amelyeket a természeti világ minden évszakban kínál nekünk, akár parkban, akár erdőben, akár terepen. Napi tíz perc, ha nincs több, elegendő ahhoz, hogy észrevegyük az élénkítő és helyreállító hatásokat, mert a természet a legjobb gyógyszer.

B_Bori>!

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

Az ember tele van elvekkel, elvárásokkal. Hogy ezt olvasom előbb, s majd azt, rangsorol, anélkül, hogy ismerné a tartalmat, elvárásai vannak, de milyen alapon is…?
Ezt a könyvet is csak a két másik erdőfürdőzésről szóló könyv után akartam elolvasni. Miért is? Mert rangsorolok, mert a másik kettő az alap szakkönyv- sok a téma iránt érdeklődő szerint-, mert ítélkezem, mert még mindig ilyen vagyok, mert …amúgy fogalmam sincs, miért állítok ilyen elveket. Mert meg akarom tervezni a dolgokat? Rugalmatlanságból?

Nem volt türelmem kivárni, amíg elhozzák a két alap könyvet, megvettem ezt is, és beleolvastam. Aztán le sem tudtam tenni. Persze, más a könyv, mint amit az ember „elvár”, érződik, hogy az író magazinokat szerkeszt, folyamatosan „publikál”, nőiesebb az egész hozzáállása, tele van ötletekkel. TETSZETT és szinte bármelyik oldalon találtam egy magvas gondolatot vagy tanácsot, vagy egy sejtésnyi emlékeztetőt rég elfeledett dolgokról, ami bennünk van, csak elfelejtette velünk ez a háládatlan életmódunk. Igen, inkább az anya, család szemszögéből láttat rá arra, hogy mennyire fontos a természet közelsége, mozduljunk már ki, engedjük magunknak meg, hogy érzékeljük a természetet, hisz javunkra válik ugyanúgy, mint a család és mások javára. És vigyázzuk a természetet, egyetlen esélyünk a fenmaradásra. Ezernyi színben pompázik az ősz, a napsütés már szelíd, nem éget, nem tombol, csak csalogat kifele! Irány a szabadba!

S ne felejtsük: „ A természet az emberi természetet is felemeli!” Aki nem hiszi, csak próbálja ki.

hedip>!

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

Nagyon egyszerűen leírt fejezetek. Aki egyébként is sokat jár ki erdőbe, vagy közel van hozzá, annak nem ad sokat. Inkább városi/ nagyvárosiaknak ajánlott, a természet jótékony hatásának (újra)felfedezéséhez.

Amrita I>!

Nincs olyan, hogy rossz idő, csak rossz ruha van. Végy kabátot, és menj ki a szabadba!

Szelén>!

Sétálj egyet! Élvezd a látnivalókat, az illatokat, a friss levegőt. Mozdulj ki a házból!

137. oldal, 7. fejezet - Szülők a szabadban: Jó tanács egy anyamedvétől

Kapcsolódó szócikkek: séta
Szelén>!

A természetben lenni annyi, mint a váltakozó évszakokra hangolódni és a minket körülvevő világból a legjobbat megkapni. A bársonyos szirmok tapintását, a sima fűszál nyikorgó hangját, a pitypangszöszök légies táncát. Jelen lenni és létezni, soha semmit nem elmulasztani.

10. oldal - Bevezető

lullau>!

Van valami lelket simogatóan egyszerű és üdítő abban, ha a természetben lehetünk, ha kihasználjuk a szabad ég adta lehetőségeket, ha odafigyelünk Természetanya ajándékaira, és két kézzel ragadjuk meg a tavaszt, a nyarat és az ősz, a tél friss, derült napjait.

Bevezető

Kapcsolódó szócikkek: természet
Szelén>!

Első gyermekem születése után egyetlen tanácsot kaptam édesanyámtól: „Mindennap mozdulj ki! Még ha csak a környéken sétálsz is egyet, menj ki a levegőre, és mozogj egy kicsit!” Ez volt a legjobb tanács, amelyet valaha is adott, és amelyet azóta más kismamákkal is megosztok. Lehet, hogy az ember ilyenkor legszívesebben egész nap pizsamában maradna, de ha megmozgatja kicsit a tagjait a friss levegőn, felnőttekkel találkozik, és érzi, hogy hogy kicsit hevesebben ver a szíve és melegíti az arcát a Nap, az felbecsülhetetlen értékű.

30. oldal, 1. fejezet - Tudomány és statisztika: Az erdő 10 legnagyobb előnye

Kapcsolódó szócikkek: séta
Amrita I>!

Tartsuk szem előtt, hogy mi az erdőterápia – és mi nem!

Inkább a melatonin, mint az adrenalin.
Inkább a nyugalom, mint a versengés.
Inkább a természet csodái, mint a mesterséges szórakozás.
Inkább az időjárás megfigyelése, mint az időjárásról folytatott panaszkodás.
Inkább a szellemi nyereség, mint a súlyvesztés.
Inkább a lassú gyógyulás, mint a gyors tünetcsökkentés.

Kapcsolódó szócikkek: adrenalin · melatonin · nyugalom
Amrita I>!

Nem sok olyan dolog van az életben, ami ne lenne még jobb, ha a szabadban végezzük. Kötés, horgolás, olvasás, sudoku…

Kapcsolódó szócikkek: horgolás · olvasás · sudoku
Amrita I>!

Építsük be tehát reggeli menetrendünkbe a kitárt ablakon át behallatszó madárcsicsergést, és kapcsoljuk ki a tévéhíradót. Sokkal nyugodtabban kezdhetjük így a napot.

Szelén>!

[…] nem kell a yorkshire-i lápokon vagy a legnagyobb erdőkben kószálnunk ahhoz, hogy feltöltekezzünk a természetből; bárhol megtehetjük, ahol fák vannak, idő és akarat.

16. oldal - Bevezető

Amrita I>!

[…] a növények, madarak vagy a varázslatos élővilág bármely apró részletének szemlélése révén az agyunk kikapcsol és sebességet vált, ami elősegíti, hogy újult erővel és nagyobb türelemmel térjünk vissza a munkánkhoz, illetve tanulmányainkhoz.