Erdőterápia 9 csillagozás

Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz
Sarah Ivens: Erdőterápia

Ki ​ne érezné jobban magát egy erdei séta során vagy egy parkban elköltött uzsonna után? Lelket simogatóan üdítő érzés fog el bennünket a szabad ég alatt, a zöldben. Az állandó rohanásban mégis alig-alig vesszük észre az évszakok váltakozásának szépségét, beszorulunk a négy fal közé, s felemészt bennünket az elszigeteltség és a napi rutin.
Gyakran kimerültek és fásultak vagyunk, úgy érezzük, fojtogat minket a stressz, mégsem tudunk változtatni. Sarah Ivens könnyen megvalósítható, szórakoztató ötletekkel teli, inspiráló kötete ebben segít. Megtanulhatjuk belőle, miként válhat a természetben eltöltött idő a mindennapjaink részévé, akár a párunkkal vagy a gyerekeinkkel, akár egymagunkban szeretnénk élvezni jótékony hatásait. Az Erdőterápia tanácsait követve meglepő s egyben csodálatos változásokat észlelhetünk nemcsak magunkon, de a társas kapcsolatainkban is.

Sarah Ivens író, újságíró, az OK! Magazin szerkesztője. Több életmóddal kapcsolatos kötet szerzője, s… (tovább)

Libri, Budapest, 2018
258 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634333630 · Fordította: Bakonyi Berta
Libri, Budapest, 2018
258 oldal · ISBN: 9789634334538 · Fordította: Bakonyi Berta

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

Meglepett, hogy milyen negatív értékelések születtek a könyvről. Ha csak az eddigi molyos írások alapján választok, biztosan nem vettem volna kézbe. Viszont „molyon kívülről” ajánlotta egy ilyen ügyekben megbízható barátném, és én nem csalódtam.
Az igaz, hogy ha leckéket és elvégezhető gyakorlatosokat keresel, akkor olyan kevés lesz benne, de még az is akad. Inkább egy motivációs és hívószó gyűjtemény, amiből ki lehet indulni, ha valami elkezd érdekelni azok közül a témák közül, amiket felajánl. Na ezért végtelenül hálás vagyok, már az alcímben is egy ilyen kiindulópont, hívószó szerepel, aminek el lehet kezdeni utánajárni. Inspirálóak, motiválóak a külföldi példák, a tény, hogy hány országban veszik ezt nagyon komolyan és mennyire! És egy csomó dologban megerősít, bátorít, hogy igenis fontos. Persze, sok dolog nem lepett meg, de megerősített a meggyőződésemben, és tudatosabban csinálok dolgokat, amik eddig esetlegesek voltak: például természet terápiát szervezek a kollégáimnak is, igyekszem saját magam is kijutni akkor is, ha nincs kedvem hozzá elsőre (mert hideg van), és a családot is próbálom bevonni. Ez a (nálam) megszokott, szakmai érdeklődésen illetve a hétvégi kirándulók laza kellemes szabadidő eltöltésén túlmutató dolog, mondjuk tudatos jelenlét a természetben, ahogy mások mondjuk sportolni járnak. Nekem ez abszolút bátorító, megerősítő gondolat volt, amit inkább sejtettem, mint tudtam eddig. Szóval szerintem tök okos könyv, nincs ezzel semmi baj. A fitocidok mibenlétét mondjuk megkérdezném háziorvosomtól és gyógyszerészemtől, hogy tényleg így van-e, szóval a cikkeknek, általa tálalt tényeknek én is úgy gondolom, hogy alaposan utána kéne járni mi előtt csont nélkül elfogadjuk őket, de ne egy könyvtől akarj készen kapni valamiféle komplex tudást. A saját utánajárást, youtubeozást, más szakirodalmakkal való összevetést és szakemberek megkérdezését nem lehet megúszni. Viszont az alapgondolat nagyon ott van. Szerintem olvassátok el.

Ja és igen: az erdőterápia konkrét módszere fantázia kérdése és egyénfüggő: ezt nem tudja neked Amerikából megmondani, hogy a te életedben hol illeszthető be. Viszont az ő példájából kiindulva én madarászást és virágos-vadnövényes szendvicsezést szervezetem a kollégáknak, és heti rendszerességgel tervezek kijárni egy közeli védett területre. Plusz: legalább a saját kertünkbe igyekszem kijutni nem csak egy nap egy héten, és mi előtt bemennék a házba, elüldögélni vagy szedni valamit a vacsorához, itatni a madarakat. Na tessék, ehhez se volt recept, de elég volt a könyv ötletadónak. ;) Szabad lopni az ötletet!

bodr

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

250 oldalnyi szájtépés arról, miért menjünk ki a zöldbe (jó érzés lesz és boldogok leszünk és társai), hogyan merészkedjünk ki oda (öltözzünk fel időjárásnak megfelelően és hasonló jótanácsok), mit lehet ott csinálni (nézegetni, hallgatni, szagolgatni a dolgokat, plusz minden mást, amit a négy fal között is szoktunk, például enni, beszélgetni, játszani). Teljesen haszontalan olvasmány, sőt, ami informatív résznek tűnik, az is nettó baromság, például hogy a holt-tengeri algakivonat fürdőkádba csepegtetése méregtelenít, meg ha sokat iszunk, azzal növeljük az agy elektromos aktivitását, szóval ilyenek után már a szerző bőrradír receptjét sem merném a talpamra kenni. A plusz egy csillag a külső-belső design-nak jár, amiről viszont sajnos nem derült ki, kinek a műve.

Greta_Green

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

Az írónő nem árul zsákbamacskát, rögtön az elején elárulja, hogy bizony nem ő találta fel a spanyol viaszt. Nem fog ő itt semmi nagy titkot felfedni, hiszen ezeket a legtöbb ember magától is tudja. Egyszerűen csak a mindennapi taposómalmot hajtva megfeledkezünk az igazán fontos dolgokról, jelen esetben arról, hogy feltöltekezzünk a természet energiáiból.
Egyszerű tippek, nyilván elsősorban nem magyarországi viszonylatokra szabva, de azért akibe szorult némi kreativitás, az át tudja szabni a gondolatokat a saját helyzetére.
A borító szép, és a könyvben lévő kis ábrák is nagyon cukik.
Aki viszont igazán bele akar mélyedni abba, hogy mi is az a sinrin-joku, valóban inkább egy japán szerzőtől olvasson. Marketing szempontból bizonyára jó húzás volt ez a különleges szó az alcímben, de félrevezető.

o_rita P

Sarah Ivens: Erdőterápia Sinrin-joku, avagy zöld út a boldogsághoz

Nekem csalódás volt ez a könyv, mert csak általánosságokat írt. Én azt hittem, hogy konkrét gyakorlatok lesznek benne.
Nem nyújtott semmi olyat, amit ne tudnák már. Mivel sok időt töltök a természetben, nem adott megszívlelendő tanácsot.

Amrita I

Nincs olyan hogy rossz idő, csak rossz ruha van. Végy kabátot, és menj ki a szabadba!

lullau

Van valami lelket simogatóan egyszerű és üdítő abban, ha a természetben lehetünk, ha kihasználjuk a szabad ég adta lehetőségeket, ha odafigyelünk Természetanya ajándékaira, és két kézzel ragadjuk meg a tavaszt, a nyarat és az ősz, a tél friss, derült napjait.

Bevezető

Kapcsolódó szócikkek: természet
Amrita I

Nem sok olyan dolog van az életben, ami ne lenne még jobb, ha a szabadban végezzük. Kötés, horgolás, olvasás, sudoku…

Amrita I

Építsük be tehát reggeli menetrendünkbe a kitárt ablakon át behallatszó madárcsicsergést, és kapcsoljuk ki a tévéhíradót. Sokkal nyugodtabban kezdhetjük így a napot.

Amrita I

(…) a növények, madarak vagy a varázslatos élővilág bármely apró részletének szemlélése révén az agyunk kikapcsol és sebességet vált, ami elősegíti, hogy újult erővel és nagyobb türelemmel térjünk vissza a munkánkhoz, illetve tanulmányainkhoz.

Amrita I

Tartsuk szem előtt, hogy mi az erdőterápia – és mi nem!

Inkább a melatonin, mint az adrenalin.
Inkább a nyugalom, mint a versengés.
Inkább a természet csodái, mint a mesterséges szórakozás.
Inkább az időjárás megfigyelése, mint az időjárásról folytatott panaszkodás.
Inkább a szellemi nyereség, mint a súlyvesztés.
Inkább a lassú gyógyulás, mint a gyors tünetcsökkentés.

Amrita I

Első gyermekem születése után egyetlen tanácsot kaptam édesanyámtól: „Mindennap mozdulj ki! Még ha csak a környéken sétálsz is egyet, menj ki a levegőre és mozogj egy kicsit!”

Amrita I

A kertészeti vagy hortikulturális (kertművelő) terápia létező dolog, klinikai kísérlete is igazolják, hogy mennyit segíthet az ízületi gyulladásban szenvedőkön: a gazolással járó ütemes forgások és fordulások például csökkentik a merevséget és a kellemetlen érzést.

Amrita I

A korral egyik örömforrás zárul be a másik után, ám a Természet örömforrásai sosem hagynak cserben.

John Muir, 43. oldal

Amrita I

Mielőtt nekivágnánk az erdőnek… (…) Semmi emailezés, Facebook – és még a fényképezést is korlátozzuk a minimumra (…)