Pergőtűz 6 csillagozás

A 2. magyar hadsereg pusztulása a Donnál
Sára Sándor: Pergőtűz

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Tinódi, Budapest, 1988

Sára Sándor: Pergőtűz A 2. magyar hadsereg pusztulása a Donnál

Ezúttal burkolt filmajánlóval is kell élnem a könyvet illető gondolatsor végén, méghozzá elengedhetetlenül, a Pergőtűz című könyv ugyanis Sára Sándor Krónika – A 2. magyar hadsereg a Donnál című, özvegyekkel, tisztekkel, közkatonákkal, munkaszolgálatosokkal készített interjúkból álló, 25 részes dokumentumfilm-sorozatának kivonatát tartalmazza. Ennek tudatában eleinte kicsit restelkedtem, úgy éreztem magam, mint a figurát megúszósra vevő diák, aki a kötelező rövidített változatát olvassa. Aztán rá kellett jönnöm, nincs itt semmi könnyítés: a pokolnak a vágott verziója is pokol.

Elsőként főleg az alekszijevicsisták, azaz a Szvetlana Alekszijevics által írott kiváló köteteket magukhoz közel érzők jutnak eszembe: ők, ha még maradt hadra fogható idegszáluk, bizony megint kihívás elé állíthatják a pszichéjüket, Sára Sándor alkotása ugyanis hasonlóan letaglózó és emberközpontú, mint a belarusz írónő munkái. Ám van, ami talán a megszokottnál eggyel nagyobbat pendíthet a már említett idegszálakon. Ez a történet ezúttal rólunk és nekünk szól. És minden szavát érdemes meghallgatni. Mert persze, a legtöbbünkben van valami bizonyosság, érzelmi egyetértés, miszerint ami a Donnál történt, borzalmas volt, szörnyű volt, jaj, szegények, de ez, a legjobb szándék ellenére is, inkább amolyan tankönyvi ismeretek alapján magunkkal hurcolt búslakodás, amitől kicsit sajdul a szív, de nem bomlik meg az elme, nem ver ki a veríték, nem látod, nem érzed. Nálam Sára Sándor alkotása érte el, hogy érezzem is, lássam is. És még akkor sem nekem fájt igazán, elvégre nem nekem fagyott rohadásig mindenem, nem engem ütöttek, mint a lovat, nem nekem szakadt le a négyből három végtagom, nem az én belemet tépték ki, nem az én agyamat loccsantották szét. Nekem csak az arcom esett le, miközben olvastam és hallgattam ezeket a visszaemlékezéseket, az pörgött, zakatolt ugyanis a fejemben, úristen, mit tettünk, mit tettünk a sajátjainkkal, a sajátjaink ellen…? És sajnos nem vagyok biztos, hogy nem tennénk meg újra, mert mintha most is ugyanolyan vakok lennénk, mint egykoron.

De talán a könyvben és a filmben meginterjúvolt, Dont megjárt férfiak fel tudnak pattintani néhány szemhéjat. Rajtuk nem múlik, hogy lássunk, csakis rajtunk. Javaslom tehát mind a könyvet, mind a dokumentumfilmet; nyugodtan lehet előbbivel kezdeni a sort, nem nyújt vérszegényebb élményt, lévén igen erős részeket közöltek benne a filmből, amolyan koncentrált rémálom a kötet, tulajdonképpen magában is megállja a helyét. Ugyanakkor, ha szeretnénk, hogy Sára Sándor alkotása teljes egészében, minden erejével átgázoljon rajtunk, a sorozat sem kihagyható. Már csak azért sem, mert így arcot is lehet majd társítani a könyvben szereplő nevekhez, ráadásul a megszólaltatottak kivétel nélkül remek elbeszélők és igazi karakterek (Varga Istvántól például egészen el vagyok dőlve, a komoly téma ellenére lehetetlen volt nem fülig érő szájjal hallgatni, szédületes szövege van, ráadásul élőben még nagyobbat üt a rá jellemző fenegyerekes stíl – https://moly.hu/idezetek/1781093 –; de nagy kedvencem volt Fazekas György és Lajtos Árpád is), a hihetetlenül erős filmélmény tehát garantált. Hab a tortán, hogy az interjúalanyok közül többen is rendelkeznek önálló, második világháborús emlékeiket rögzítő kötettel, így lesz, akitől akkor sem kell még elbúcsúznunk, ha végigolvastuk a Pergőtüzet, vagy végignéztük a Krónikát.

lenne P>!

Sára Sándor: Pergőtűz A 2. magyar hadsereg pusztulása a Donnál

Egyben nagyszerű és szörnyű ez az interjúkat tartalmazó könyv. Nem láttam még a dokumentum filmet, de most már szeretném látni ezeket az embereket.
Történelemből egyébként sosem jutottunk el ilyen mélységekig, pedig az igazán értékes dolgokhoz le kell ülni és odafigyelni… Megdöbbentő, hogy nem olyan rég történt ez az egész és mégis… hamar felejt az emberiség.

szakállbromélia>!

Sára Sándor: Pergőtűz A 2. magyar hadsereg pusztulása a Donnál

Az Osztrogozsszk-Rosszos hadműveletet mi csak Don-kanyarnak hívjuk, amit egyébként éppen 80 éve, 1943. január 12én indított meg a szovjet hadsereg. Sára Sándor pedig 1979ben, az úgynevezett huszonnegyedik órában keresett meg veteránokat, hogy kamera előtt elmeséltesse velük amit átéltek. Az egyszerű falusi baka, a Hitlerrel német-magyar tárgyaláson szemközt ült vezérkari ezredes vagy a munkaszolgálatos későbbi kurzusköltő szavai, élményei ugyanolyan fontosak. Sima fekete-fehér dokumentumfilm, idős emberek beszélnek és mégis, a 25 rész, a 25 óra a magyar XX. századi történelem egyik legfontosabb, legmaradandóbb alkotása. Sára Sándor nagyon fontos munkásságot hagyott ránk örökül.
A könyv ennek a 25 résznek a kivonata. Nem ajánlanám a Krónikát megnézendőnek, sem a Pergőtüzet elolvasandónak mert annyira szörnyű, de kötelezővé tenném hogy igen, ez a háború. Hogy tisztában legyünk vele, a pár soros háborús hírek mögött ez van, mindig ugyanaz van, mindegy hogy most neten olvassuk és élőben látjuk.

Ezüst P>!

[…] én kimegyek a szovjetek sírjához, viszek virágot. A férjem sírját látom és találom őbennük, mert hátha talán ott is tesznek virágot az én férjem sírjára. Ott is gondozzák, mert ez borzasztó, ezt nem lehet elmondani szavakkal. Mikor az ember itt marad egy gyerekkel, és szereti a férjét, és várja, várja, de még máma is várom.

Ezüst P>!

Kettő elpusztult, egy ruszki kiugrott az ajtón. Velem találkozott a sarkon. Persze mondom: „Igyi szudá, hol a puskád? Igyi szudá!” Persze föltartotta a kezét, őnála géppisztoly volt, de elejtette, mert én hamarabb kinyújtottam a pisztolyt, mint ahogy ő gondolta. Hát mondom: „Ide figyelj, pajtás, én nem bíbelődök veled, nem bántalak, bizony isten. Te is csak anyádnak a kölyke vagy – így mondtam –, hanem adok egy pofont, az anyád úristenit.” Higgyék el, pofont adtam neki, nem lövöm én agyon, mit lőjem én agyon, hadd menjen!

153–154. oldal

Ezüst P>!

Még amikor kezdődött a munkaszolgálat, és még úgy félig-meddig emberekként bántak velünk, akkor is, később is, őrséget kellett éjjel adnunk. Az ásót vagy a lapátot vállra véve, szabályszerűen, kétóránként váltva egymást, őrség volt. Mit őriztünk, nem tudom. Dehát őrség volt. És a közöttünk meghonosodott vezényszó ilyenkor az volt: „Állj, vagy eláslak!”

Ezüst P>!

És akkor megszólalt ez a katona. Akkor szólalt meg először – egész nap együtt mentünk –, azt mondja: „Mit akarsz?” Mondom: „Agyonlövöm magam.” „Mellettem ne!” Csak ennyit mondott: „Mellettem ne!”

Ezüst P>!

Az ezredsegédtiszt közölte, hogy sajnos a tüzérség lőszere lemaradt, tüzérségi támogatást adni nem tud, vessük be hős szíveinket.

Ezüst P>!

Teljesen elcsigázva menekültünk. Tőlünk ott 100–150 méterre egy magyar katona fekszik, és kiabálja: „Segítsetek rajtam, csak láblövésem van!” Elmentünk mellette.

Ezüst P>!

Az őr riasztott, és ahogy kikiáltotta, hogy riadó, abban a pillanatban megőrült. És úgy nyilatkozott meg az őrülete, hogy elkezdett táncolni. Táncolt egyedül, ott a mécs világában. Mindenki némán nézte. Nem szóltunk, nem is kiáltoztunk. Táncolt. Megbolondult. Hát akkor én is, én is az eszemet kerestem.

82–83. oldal

Ezüst P>!

Akkor megjelent előttem a feleségem és a fiaim képe, fogtam a pisztolyt, amit előzőleg kipróbáltam, megolvadt és elsült, és belevágtam a hóba. Fölkeltem, és nem lettem öngyilkos.

Ezüst P>!

Kétszer álmodtam, de azóta még álmodni sem álmodok felőle. Pedig de jó ember volt. Oda is a jók kellettek.

Ezüst P>!

Jászberényben voltunk karanténban, nehogy részben eszméket, részben tetveket vagy tífuszt hozzunk haza. Hát ott a szigorú kettős drótkerítés közt – ez nagyon megrázó volt számomra – voltak olyan egységek is, akik kinn közvetlen felfogták az első szovjet támadásokat. Amikor sorakoztak: „Harmadik zászlóalj, sorakozó!” – a harmadik zászlóalj tíz emberből állt. Ez volt a zászlóalj, ami eredetileg körülbelül ezer ember. A többi az elpusztult, ott maradt.

50–51. oldal

Kapcsolódó szócikkek: Jászberény