Magyar ​Camino 34 csillagozás

A magad útján
Sándor Anikó: Magyar Camino Sándor Anikó: Magyar Camino Sándor Anikó: Magyar Camino

Valaki, ​odafent, egy ideje bámulatosan törődik velem. Ő, aki a spanyol Úton az én kezemet fogta, most az El Camino magyarországi szakaszára vezetett, amelyről korábban nem is tudtam! Igen, van Magyar Camino, amely végül Santiago de Compostelában ér véget!
A láthatatlan Nagy Rendező ezúttal a segítő szerepét osztotta rám. Lehetőséget kaptam, hogy egy darabon elkísérjek egy útkeresőt, egy férfit, aki nem hitt semmiben, sem magában, sem Istenben, a szél mégis a Magyar Caminóra fújta…
Jánosnak két, párhuzamos élete van. Az egyik a „legális”, a világ előtt is vállalt, a másik a titkos – egy régi szerelem megkésett folytatása. Ami azonban kívülről „édes életnek” tűnhet, számára a pokol. Versenyt fut önmagával és megpróbál mindenkinek megfelelni. Miközben hátat fordít minden morális értéknek, amit fiatalon fontosnak tartott, nincs ereje, hogy döntéseket hozzon. Inkább hagyja, hogy az események magukkal sodorják, és kártyavárként omoljon össze addigi élete…
Mennyit ér… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2018

ppeva P

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

Ha 20-30-40 évvel fiatalabb lennék, biztos elcsábulnék egy caminózásra… (Persze, csak azután, miután elzarándokoltam a Bajkál tóhoz!) Így marad nekem az olvasás, mások élményeinek meghallgatása, meg egyre biztosabban az a tudat, hogy az én Caminóm ott van, ahol én vagyok.
Ez a könyv is csak ebben erősített meg.
Nem volt egy sűrű olvasmány, könnyű, mint egy (jó értelemben vett) Nők Lapja cikk, egy lusta téli szombat délelőtt alatt kiolvastam. Jó volt, hagyott bennem maradandó gondolatokat, nyomokat. Most hallottam először a magyar Camino létezéséről. Kellemes csalódás volt, hogy nem éreztem benne azt a fajta megmondós, nyomulós stílust, ami bicskát nyitogat a zsebemben, meg az is, hogy nem akart semmire rábeszélni vagy meggyőzni valamiről.
(Egyébként meg a könyv teljesen véletlenül jött haza velem a könyvtárból, összetévesztettem egy másik szerzőnővel…)

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

Az egy pont levonás a csiszolásra szoruló szépirodalmi stílus és írói tehetség miatt van. A fél pont levonás meg minden másért, ami nem tetszett benne. Összességében könnyű, olvasható, és az út, magyar Camino miatt érdekes is.

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

A magyarországi Szent Jakab út régebb óta foglalkoztat és örültem a könyvnek arra számítva, hogy majd kiderül mire számíthat az ember a mi Caminonkon. Olvasni kezdtem és valami egészen más történt. Egy „véletlen” találkozást követően a Budapest-Lébény közti gyaloglás során lépésről-lépésre tárul fel egy kétkedő, a zarándoklatot nem is ismerő ember hihetetlen története (mert az élet írja a legjobb történeteket). János csatlakozik Anikóhoz az Úton, majd mesélni kezd és innentől nem lehet letenni a könyvet, mert kíváncsi leszel, hogy mi lesz a vége, pedig mindennek megvan a maga ideje. Ezúttal úgy gondolom, hogy nem csak annak érdemes elolvasni, aki hisz benne, hogy az út válaszokat ad, hanem annak is aki kételkedik.

Levenzia

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

ÚÚÚÚristen ez a könyv! Hát teljesen kinyírt. Fel voltam készülve egy magyarországi kalandozásra, egy történettel, erre kaptam egy történetet, és egy nagy sétát. Nagyon kíváncsi lennék,mert azt nem tudtam kideríteni, hogy ez a János valóban élő személy, vagy csak kitalált szereplő. ( Ha valaki tudja, segítsen ki legyen szíves ). Nos ha ez mondjuk szóról-szóra így történt ( a szerző elindult egy zarándoklatra, és kapott egy útitársat egy felkavaró történettel ) akkor tényleg vannak furcsa találkozások. Ha csak egy fikció, akkor viszont a történet nagyon elvitte a könyvet,és ez nem zarándoklat, hanem egy sétálós élettörténet. Ha leírnám, hogy mi fogalmazódott meg bennem a szereplőkkel kapcsolatban ( milyen jelzők ), akkor valószínűleg nem lenne szalonképes. Régen volt, hogy egy könyv ennyire kiborított, de most nagyon sikerült, és a történet vége az csak árnyalni tudta ezt a helyzetet. Ha ezt így előre tudom, valószínűleg nem most olvasom el. Talán később.Most biztosan nem.

Kissiv

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

Szeretem Sándor Anikó műveit, tetszik az a finom és diszkrét hozzáállás, amivel egy történethez viszonyul. Ő nem akar világot váltani, vagy megmondani a tutit. Elmeséli, hogy személyesen mit tapasztalt, és ha a sorok hozzád szólnak, érteni fogod belőle azt, amire jelen állapotodban szükséged van. Ebben a könyvben nem kifejezetten a magyar Caminot ismerjük meg, hanem egy érdekes, de nehéz élettörténetet, amely elgondolkodtat és elfogadásra tanít.

gjudit8

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

A maga drámaiságában is szép, egyszerű történet – nekem olyan szabómagdás.

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

Most már divat lett Camino-s könyvet írni. Ezzel nem is lenne bajom. A találkozás, az útkereső férfi útraindítása, egy másik út bemutatása jó ötlenek tűnt a sok önkeresős, önigazolós ilyen témájú könyv között. Ami engem zavart, az hogy valaki arról ír, hogy ő hogy ír, hogy szenved, amíg megtalálja a témát.

Dániel_drBéza P

Magyar Camino
(A magad útján)
Sándor Anikó
Jaffa Kiadó
2013

Nem jó, ha egy témáról megpróbálunk több bőrt lenyúzni. Ezt a könyvet nem lett volna szabad megírni. Az első könyv (Az út, ami hazavisz) még remek volt. Egyéni, őszinte tanulságos. Utána sajnos megkezdődött a klónozás, ami már nem tett jót a további könyveknek. A Magyar Caminó sajnos nem hoz semmi újat. Nincs katarzis, nincs megvilágosodás, (nem is lehet), de hogy mégis legyen valami a könyvből sajnos az Írónő belesző egy banális kiagyalt történetet. Sándor Anikó nem regényíró. Amit átélt és az első könyvében megírt az jó, mert nem regény, hanem egy őszinte napló, kerek kis történetetekkel. Ez a könyve regény akart lenni, de ez nem sikerült. Kár érte.

dr.Béza Dániel
Budapest.
2018.02.09.

Jdit

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

Kedvet kaptam egy „kis” sétához..! :)

Katalin_Rózsa P

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

Hm… megvallom kicsit többet vártam.
Nem valami megvilágosító erejű, katartikus élményt (de :P ),
mindenesetre többet egy vándorút keretébe foglalt szerelmi tragédiánál.
Ez kicsit gyenge volt, hatásvadász, mesterkélt.
Kevés volt arra hogy fellelkesítsen, hogy megindítson. Igaz könnyed volt és jól olvasható, nem több és nem kevesebb annál, hogy a strandon hanyatt fekve elszórakoztasson. Ha nem emberi sorsokat új útra terelő könyvként lenne beállítva, nem vontam volna ennyit, de szerintem ez így kissé megtévesztő.

Maya

A hit nem olyan dolog, amire rá lehet beszélni valakit: vagy van, vagy nincs, punktum.

házisárkány

A saját kérdéseire mindenki maga tudja a legjobban válaszokat adni. Az én megoldásaim másnak nem segíthetnek. Csakis a tükröt tarthatom, amelyben meglátja önmagát – ha tényleg akarja.

150. oldala

Maya

– Szóval, azt mondja, errefelé vezet az egyetlen út a megbocsátáshoz… Ez az egyetlen esély.
– Az egyetlen esély szerintem az, ha az ember elvégzi magán a szükséges munkát, és nem elkerülni próbálja. Mert ez megspórolhatatlan. Az nagyjából mindegy, hogy melyik úton halad közben, a spanyol vagy a magyar Caminón, Indiában vagy Jeruzsálemben, a Nagykörúton, vagy esetleg ki sem lép a lakása ajtaján… Mindenkinek a maga útja a megfelelő arra, hogy békét találjon. […]
– Azt hiszem, már önmagában az, hogy valaki hetekig gyalogol, és olyan megterhelésnek teszi ki magát, amilyennek máskor nem, provokálhat mindenféle biológiai folyamatokat a szervezetében, amelyek hathatnak a pszichére, a tudatalattira is, azt pedig még a szkeptikusok sem vonják kétségbe, hogy odabent sok izgalmas információ lapul. Harminc-negyven napig sokat lenni egyedül, kötelezettségek, feladatok és stressz nélkül, ez komoly lehetőség bárki számára, hogy elinduljon befelé.

XDóra

Nem vagyok rossz, nem vagyok bűnös, csupán eltévedtem, és nagy árat fizettem azért, hogy visszataláljak.

házisárkány

De miért tudja borzolni az idegeimet? – tépelődtem.
– Mi közöm hozzá? Egyáltalán, miért ítélkezem? A bölcselet szerint: mielőtt elítélsz, vedd fel a cipőmet, és járd végig az utamat. Jártam én az ő cipőjében? Miért haragszom a gepárdra, ha antilopra vadászik? Az ő élete, az ő indítékai, az ő motivációi. Miért minősítem én ezeket, még ha csak némán is? Miközben magamról is pontosan tudom, hogy sokszor nem azért teszem azt, amit, mert eldöntöttem, hanem mert nem tudok mást.

Chöpp

Voltam én valaha önmagam?

XDóra

Szerintem minden út jó arra, hogy az ember eltaláljon önmagához, ha az a szándéka. A Magyar Camino fiatal még, kevesen mentek végig rajta a jobbá válás szándékával. De én hiszek benne, hogy minden pozitív gondolat nyomot hagy az úton, és húsz év múlva már erősebb lesz, száz év múlva pedig igazi zarándokhellyé válik. Bennünket az a kiváltság ért, hogy az elsők között zarándokolhatunk rajta, és elhinthetjük rajta a jó szándék magvait.

Chöpp

Bármit tehetek, hiszen nincs mit veszítenem.

gjudit8

Csak mondd az imát, a hit majd megjön magától.

XDóra

Lám-lám, évről évre elrepülök a világ távoli pontjaira, hogy szépségeket csodáljak, és ami itt van karnyújtásnyira tőlem, azt észre sem veszem… Utazási irodák kínálatát bújom, és élére rakom a forintokat, hogy összegyűjtsem egy út árát, az meg eszembe sem jut, hogy itthon útra keljek… Pedig micsoda gyönyörűségek vesznek körül!