Hamis ​profil 70 csillagozás

Sándor Anikó: Hamis profil

Adél rendíthetetlen Facebook-felhasználó, minden az interneten történik vele, amióta magára maradt. Egy alkalommal megpróbál eladni valamit. A hirdetésre azonban fura alakok jelentkeznek, amitől megijed. Nem kellett volna ennyire kiadnia magát, veszélyes terep az internet egy magányos nő számára…
Ezért aztán kreál egy hamis férfi profilt, amellyel – úgy gondolja – mindent megtehet, amit hús-vér nőként nem. Teremt egy férfit, olyat, akire minden nő vágyik. Imre jóképű, tájékozott, nagyvonalú és remek a humora, hamar tényezővé válik a közösségi oldalon.
Aztán lassanként elkezd életre kelni…
A bajok akkor kezdődnek, amikor nem akar úgy viselkedni, amilyennek Adél kitalálta.
A tét azonban már túl nagy, ezért Adél tervet készít, hogy bármi áron véghez vihesse, amit elképzelt. Ennek érdekében még a gyilkosságtól sem riad vissza…

Jaffa, Budapest, 2018
Jaffa, Budapest, 2018

Szép Adél

Suba_Csaba P>!
Sándor Anikó: Hamis profil

Érdekes könyv volt, sok különböző témát felsorakoztatva. A témáját tekintve talán thrillernek mondanám, hisz volt itt minden, ami a zsáner sajátja. De nekem valahogy az egész olyan felszínes maradt és szerintem nem lett jól megírva… Valahogy külső szemlélő maradtam végig és nem tudtam, hogy mire fut ki ez az egész kamu férfi Facebook profil gyártás.
A főhősnő szemén keresztül látjuk az eseményeket, kezdve szeretett párja elvesztésén át, a gyerekkorában elszenvedett szexuális bántalmazáson keresztül, a modell karrierjének és az az utáni életének alakulásáig.
Az a bajom, hogy nekem kicsit sok volt benne a valószerűtlenség, egy csomó mindent nem is igazán hittem el. Csak túl akartam lenni a történeten, hogy lássam mire megy ki az egész.
Nem bántam meg, hogy kihoztam a könyvtárból és elolvastam, de nem tudom jó szívvel ajánlani…

Dyta_Kostova I>!
Sándor Anikó: Hamis profil

Eleinte türelmesnek kellett lennem ezzel a történettel, mivel amúgy sem vagyok mostanában túl jó formában, és kellemetlen egy másik ember depressziójáról és gyászáról olvasni, ugyanakkor pont hogy ismerős dolgok köszönnek vissza a lapokról. Aztán beindul a hamis facebook-profil gyártása, és ez sem ismeretlen dolog, mert biztos vagyok benne, hogy a legtöbbünk már kipróbálta, legalább egy kamu profilt vagy kifejezetten troll profilt a legtöbb ismerősöm és én magam is készítettem már. Hogy ez milyen célra kell, az most nem is fontos. Adél bundaeladásra szánja, én inkább olyan hírek kommentelésére, amihez a sajátommal nem szólnék hozzá. Ezek a profilok nem hosszú életű dolgok, de megvan a maguk izgalma, akárhányszor használatba kerülnek.
És itt kezdett el nagyon érdekes, és sajnos a valóságtól teljesen elrugaszkodott is lenni ez a sztori. Lehet persze Adél terheltségét a gyerekkori traumáival magyarázni, de úgy éreztem, „túl hamar” borult meg annyira, hogy beszélgetni kezdjen a saját kamuprofiljával. Továbbá van egy anomália a profil körüli eseményekben, hiszen a profilképet külföldi oldalról kölcsönözte, mégis felismerni véli a férfit az életben, egy magyar színész alakjában… Elvileg elképzelhető, hogy csak rávetítette a vágyait, de erről nem volt leírás, szóval ránk van bízva. A végére sok izgalmat tartogat, de teljesen átmegy „akciófilmbe”. Érdekes, letehetetlen, de azért na… :) Szórakoztató, de nem éppen szépirodalom. Összességében nem olyan rossz, mint ahogy a 73% előre vetíti, ráadásul rövid, gyorsan olvasható.

Sándor Anikó: Hamis profil

„Egyáltalán, mit jelent az, hogy valaki bolond? Ki mondja meg, ki bolond? Mihez képest nem normális valaki?”
Őszintén megmondom, ezidáig – eléggé elítélhető módon – kortárs magyar írók tekintetében igen kicsiny körben mozogtam. Grecsó Krisztián létezett, a többieket vagy nem ismertem, vagy nem érdekeltek. Tavaly azonban nagyon is kellemes meglepetés ért ilyen téren, és elhatároztam, folytatni fogom az ismerkedést a magyar írók munkáival.
Az idei év első könyve, Sándor Anikó 2018-ban, a Jaffa Kiadó gondozásában megjelent regénye, a Hamis profil rengeteg kérdést vet fel, és rengeteg gondolatot indított el a fejemben. Nem egészen azt kapod, amit a fülszöveg ígér, bár ha olvasol a sorok között, talán nem ér akkora meglepetés, mint engem. Én, gyanútlanul, azt hittem, a túlzott online jelenlét veszélyeire fogja felhívni a figyelmet, de ennél nagyobbat nem is tévedhettem volna. Ennél sokkal mélyenszántóbb, sokkal sürgetőbb problémára mutat rá kíméletlen őszinteséggel.
A történet főhősnője, és jóformán egyetlen szereplője, Szép Adél bármelyikünk lehetne első látásra. Modellként egy nála jóval idősebb, igencsak tehetős férfihez megy feleségül, majd váratlanul özvegyen marad. Bezárkózik, magába fordul, és amikor súlyos gyászából magához tér, rájön, hogy időközben elmagányosodott. Senkije sincs. Felfedezi magának a Facebookot, mintegy véletlenül. Azonban a kibontakozó dráma nem abban rejlik, hogy a világhálón él, ott tölti minden percét. Ez csak egy eszköz magánya enyhítésére. Adél beteg. Súlyos beteg, és ezen nem változtatna az sem, ha emberek közé járna. Mert a kórt, amely az elméjét rágja, jó sokáig még az olvasó elől is elrejti ügyesen.
Sándor Anikó „nem tolja túl”. Szikár, pontos mondatai ütnek. Felesleges sallangok nélküli, lényegre szorítkozó fogalmazásmódja erősíti a regény sajátos hangulatát ebben a nagyon súlyos témában mozogva. Úgy vezet bennünket a tragédiába torkolló végkifejletig: tisztán, keményen. Végig – amíg olvasod – rág belül valami, hogy észre sem veszed. Ám, mivel az írónő ennyire józan, te is kívül maradsz az őrület körén. Távolról szemlélhetjük, ahogyan Adél elmerül az ellenállhatatlan örvényben. Lassan indul, szinte ártatlanul. A történet közepén még csak sejted, hogy ennek nagyon nem lesz jó vége, bár szurkolsz azért. Az utolsó oldalak szinte oldalba rúgnak, a legvégén pedig, őszintén szólva, nagyon elszomorodsz.
Az értékelés további része az alábbi linken található:

eeszter>!
Sándor Anikó: Hamis profil

Szerintem azért sokkal jobb ez a könyv, mint ahogy a 73%-os molyos értékelés mutatja. Igaz, hogy viszonylag rövid, valószínűleg sokkal részletesebben is ki lehetett volna fejteni a történetet, viszont én épp a rövidsége miatt választottam most. Érdekes volt végiggondolni az események alakulását, és nem is igazán számítottam a végén egy ilyen spoiler.

Mariann_ P>!
Sándor Anikó: Hamis profil

Hát elképzelhető , hogy vannak ilyen facebook függő beteg emberek, miért is ne lennének ?Egy kicsit eltúlozva, felturbózva , de szerintem ezt a fajta függőséget már kezeltetni kellene, mert nagyon beteg. Még szerencse, hogy rövidke könyv , ennyi elég is volt belőle.
Már olvasnék a facebook jó oldaláról is, mert én ott csodálatos emberekkel is megismerkedtem, sőt találkoztam is velük, ez itt már zaklatásba ment át.

MrDatalogin>!
Sándor Anikó: Hamis profil

Valahogy sikerült a rövid leírást elolvasni a könyvről, amiből teljesen más műfaj jött le, ennek ellenére gyorsan elolvastam. Örülök, hogy kortárs magyar szerző művébe futottam bele. Ponyva-szerű, thriller-szerű regény volt, de nagyon jól megírva. A vége nekem befejezetlen maradt, még vártam valamit, emiatt 4 csillag, amúgy nem rossz. Olvasni fogok még Sándor Anikótól, mert nagyon tetszik a stílusa.

Evelin81>!
Sándor Anikó: Hamis profil

“ Egyáltalán, mit jelent az, hogy valaki bolond? Ki mondja meg, ki bolond? Mihez képest nem normális valaki?”

Egyszerűen nem értem ezt a százalékot amin jelenleg ez a könyv áll…
Szerintem zseniális, egyáltalán nem sok ami történik a végen (ahogy egy értékelésben olvastam) szerintem mindennek megvan a helye. A mai világban, a Fb emberek életében betöltött helye alapján és azt tudva hogy mennyi mentális beteg él nem megfelelően kezelve, ez a sztori akár meg is történhetne.
Nagyon rövid, könnyen olvasható, nagyon jó könyv! Keresni fogom az írónő többi könyvét is!
Hatalmas ötcsillag ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Chris>!
Sándor Anikó: Hamis profil

Megvallom, a cím és a fülszöveg alapján nem erre számítottam, de kellemesen csalódtam. A könyvre egyébként úgy találtam rá, hogy a könyvtárunk újdonságait nézegettem a nagy nyári bezárás előtti héten, és megakadt a szemem a címen, ráadásul nem is egy hosszú regény, így gondoltam, tökéletes lesz a napi ingázásomhoz. És igazam is lett, egyszer annyira belefedkeztem, hogy majdnem tovább is mentem a célállomásnál.

Szívesen mondanám, hogy elnagyolt és túlzott a történet, de sajnos valóban vannak annyira labilis személyiségek, akiknek egyetlen kapcsolata a világgal a saját maguk által kreált figura. A szerző nagyon szépen, fokozatosan építi fel a cselekményt, Adél állapotának romlását. Bár eleinte a nő is tudja, hogy ő áll a hamis profil mögött, idővel összekeveredik a valóság és a fikció, és már maga sem tudja, hogy mi az igaz. Sajnos nem tudom másként megfogalmazni, de a normális embereknek ez talán tényleg hihetetlen lehet, hogy egy nő saját magával csetel, és el is hiszi, hogy más – létező személy – válaszol neki, de bizonyára többen is vannak, akik hasonló módon élik életüket.

Adél, a főhősnő múltja és jelene egyaránt tragikus, a gyermekkorában elszenvedett esetek állhatnak feltehetőleg a mostani állapota hátterében is. Sándor Anikó nem akarta teljesen tramutizáltatni a hősét, értem ezalatt, hogy éppen annyi rossz történik csak vele, mint amennyi feltétlenül szükséges, hogy megértsük őt, egyszer sem éreztem túlzónak, amit írt. A cselekmény az események előrehaladtával egyre krimisebbé válik, már-már pszicho-thrillerbe csap át, de a befejezésről nyugodtan mondhatom, hogy erre talán senki nem számított. (Igaz, a regény kapcsán egyetlen dolgot nem értek: Adél az internetről szedi le a képet a hamis profilhoz, úgy rémlik, mintha még egy külföldi oldalt is emlegetett volna a szerző, ehhez képest pont egy ismert, magyar sztár lesz aki, akinek a fotójával hódít. Bár az is lehet, hogy Adél a valóságban már a hazai színészbe látja bele az Imréjét, a férfi csak hasonlít arra a fotón lévő személyre.)

A rövidsége és az olvasmányos stílus ellenére nem egy könnyed olvasmány, hosszasan lehet gondolkodni a történeten, a szereplőkön, a döntéseiken, és akár azon is, hogy mennyire veszélyes tud lenni az online tér.

Kunigundakincsei>!
Sándor Anikó: Hamis profil

A főhőssel ez egész történet alatt nem tudtam azonosulni. Talán kicsit sok a sztereotípia a regényben.

hankovszkieszter>!
Sándor Anikó: Hamis profil

wow, ez a könyv zseniális volt. hatalmas fordulatokkal volt tele, és a lezárása is fantasztikus lett. az egyetlen dolog, amit hiányoltam, hogy az egész könyv kb. 1 rész volt, nem volt tagolva fejezetekre a történet

Kabódi_Ella P>!

A kertnek ebben a természetes bujaságában igazán jó energiák voltak, öröm volt látni, ahogyan a természet utat tör magának, ha az ember nem akadályozza benne.

P_Jucus>!

Marilyn Monroe mondása szentírás volt számára:
„Legyen elég szűk, hogy lássák a nőt, és elég bő, hogy
észrevegyék a hölgyet”.

Kabódi_Ella P>!

– Nincs nagyobb gazemberség, mint becsapni valakit, aki bízik benned – mondta Imre profilképének.

Kabódi_Ella P>!

Naponta tíz-tizenkét órát töltött a neten, néha többet. Ha nem volt kézközelben az egér, pánikot érzett, bizonytalanságot. Az internet lett a köldökzsinór az élethez. Az űrt töltötte meg, a semmit helyettesítette.

Kabódi_Ella P>!

Igor nem csupán a férje volt, hanem a lelke, a teste, a gondolatai, a vágyai, a lényének része.

Kabódi_Ella P>!

Hamar elaludt, és már virradt, amikor egy pillanatra felébredt, mert odakint eleredt az eső, és dörgött egyet az ég. Imre jutott rögtön az eszébe, és ez nagyon jó volt. Egy kicsit hallgatta, ahogy az esőcseppek kopognak az ablakon, majd felült és kibámult az alvó kertre, sajnált volna rögtön visszaaludni. Élvezni akarta a meghitt pillanatot, amilyenben régen volt része, és hogy végre újra jól érzi magát. Nem érzi kilátástalannak a jövőt, bár semmi konkrétum nem fogalmazódott meg ezzel kapcsolatban a fejében, inkább csak egy érzés volt.

Kabódi_Ella P>!

Amióta nem ült egész nap az internet előtt, Adélt kezdte zavarni a disznóól, ami eredetileg egy fényűző, elegáns lakás volt, Igorral közös otthona.

Kabódi_Ella P>!

Adél ezután bejelölt néhány személyt, olyanokat, akiknek sok ismerősük volt, és láthatóan boldog-boldogtalant elfogadtak, meg hírességeket, akik általában mindenkit visszaigazolnak, hogy úgy nézzen ki, mintha rengeteg rajongójuk lenne.

Oszimoni>!

A nap keskeny csíkban világította meg az ebédlőasztalt, amelyet vékony por lepett be, egyedül a laptop környezetében szakadt meg az egybefüggő réteg, valamint néhány kávészínű, letörölhetetlen karika árulkodott arról, milyen átmérőjű csészéből iszik kapucsinót reggelenként a ház asszonya.