Az ​ajándék (Camino 2.) 43 csillagozás

Élet az El Camino után
Sándor Anikó: Az ajándék

Két ​hónappal hazatértem után eladtam elegáns, nagypolgári lakásomat, és beköltöztem egy kisebbe, szerényebbe. Az autómat lecseréltem egy olcsóbb, alacsonyabb fogyasztásúra. Az addig igénybe vett szolgáltatások nagy részét lemondtam, megváltam a költséges biztosítások többségétől, a giga-csomagoktól, az ilyen-olyan előfizetésektől, és egy lényegesen egyszerűbb életvitelre rendezkedtem be. A ruháimat is kiválogattam, a felesleget elajándékoztam vagy áruba bocsátottam. Az maradt csak meg, és mindenből csak annyi, amire valóban szükségem van. Olykor gyertyával világítok, órákig bámulom, hogyan táncol a láng a sötétben. Vagy ücsörgök a teraszon, és nézem az égboltot, amelynek addig ismeretlen szépségeit az Úton fedeztem csak fel…Amíg ezt a boldogságot nem éltem át, elképzelni sem tudtam, hogy egyszer úgy fogom gondolni: ha mindenemet elveszíteném, akkor is maradna egy csomó dolog, ami boldoggá tesz. Látom a környezetemben élőket, amint fáradtan hajszolnak valamit , amit már megnevezni… (tovább)

Megjelent Tovább az El Caminón címmel is.

Jaffa, Budapest, 2014
Jaffa, Budapest, 2012

Galambdúc>!

Sándor Anikó: Az ajándék Élet az El Camino után

Mindig bátor dolog a legbelsőbb titkainkat teljesen ismeretlen emberek előtt feltárni. Ebben az esetben akár több ezer olvasónak, aki hasonló történeteket tudna elmesélni a saját élete kapcsán, valamiért mégsem teszi. Anikó írásaiban ezt a jelleget becsülöm a legtöbbre, az önfeltárás igényét. Bírálni nem tudom miért, ezek az ő élményei, az ő érzései. Hogy szükségét érezte leírni őket, abban sem látok semmi kivetnivalót. Másodszor is elment a Caminóra, de már nem akkora elkötelezettséggel, és valóban: ami elsőre frenetikus tapasztalás, az a másodikra ritkán az, vagy csak nagyon kivételes esetben.
Az pedig, hogy az út hatására ennyire megváltoztatta az életstílusát és sokkal tudatosabban igyekszik élni minden szempontból, sokaknak követendő példát mutathat.
Tényleg nem olyan katartikus, mint az első regénye, de azért nem rossz ám egynek.

Sándor Anikó: Az ajándék Élet az El Camino után

Már a megjelenés előtt jelezték, hogy meg lehet rendelni, akkor nem tettem meg, úgy éreztem nem kell nekem. Egy hete mégis nagyon kíváncsi lettem, megrendeltem, minden nap vártam, nem érkezett meg. Ma újabb jelet kaptam, ezért megvettem és ki is olvastam egyszerre. Ugyanúgy, ahogy az előző könyvnél most is nagy vihart kavart a lelkemben, néhány résznél csak elsírtam magam (megint). Most úgy érzem teljesen igaz rám, hogy „mindenkinek magának kell megtapasztalnia a maga varázslatát, mindenkinek a saját Caminóján kell végigmennie, ami egyáltalán nem biztos, hogy éppen Észak-Spanyolországon át vezet. Még az is elképzelhető, hogy az utcára sem kell kilépni hozzá…”. A folytatásban ezúttal nem többszörös, hanem több karmaoldásos történet ad reményt segítő részletekkel és darabokkal a saját kirakósomhoz. Ezek helyét még meg kell keresnem, mert, ahogy a Caminon is megérkeznek a válaszok – hiszen nincsenek véletlenek – én is megkapom majd ezeket, csak később; ugyanakkor tudom, hogy érdemes várnom.

Gadrika>!

Sándor Anikó: Az ajándék Élet az El Camino után

Az első könyv után jobbat vártam. Nem fogott meg, mindössze egy-két alkalommal merültem úgy igazán mélyebbre benne. Olyan érzésem volt, hogy csak azért ment másodszorra is az útra, hogy legyen miről írni. Aztán nem lett újabb csoda, így lett a második könyv egy kissé csapongó önéletrajzi lélekelemzés. Vannak benne jó gondolatok, de sokkal jobbat vártam.
Ami kimondottan zavart, hogy vannak vastagon szedett részek a könyvben. Nem szeretem, ha más dönti el helyettem, hogy mi a fontos egy könyv olvasásakor… ez nem egy tankönyv!
Azt zárójelben teszem hozzá, hogy egy ilyen minőségű könyvért ez az ár nagyon sok. A tördelés meg úgy készült, h legalább a 200 oldalt érje el… Szerintem alig több, mint 100 oldal elegendő lett volna, mert olyan széles margó van, hogy ott még egy regény elérne. :)

Ardnazil P>!

Sándor Anikó: Az ajándék Élet az El Camino után

Vannak olyan könyvek, amelyek akkor hatnak igazán, hogyha az ember egy bizonyos lelkiállapotban van. Engem pont egy ilyen hangulatban talált meg, és talán ezért is tetszett jobban, mint az előző. A családhoz és az ezzel összefüggő múlthoz kapcsolódik, amit mindenkinek helyre kell tennie a saját életében.
Mint írás is, úgy érzem, kifinomultabb, mint az előző. Kíváncsi lettem a többi könyvére is.

Sándor Anikó: Az ajándék Élet az El Camino után

Igaz, nem olvastam az előzményt, de nem győzött meg! Sőt! Mintha, folyamatosan önmaga ellen beszélne…illetve, még mindig az első caminos emlékek jönnek elő. Olyan, mint aki nem tudja mit is akar….és a sokadik bőr arról a bizonyos rókáról.

gyberna>!

Sándor Anikó: Az ajándék Élet az El Camino után

Kicsit darabosnak tűnt és nem túl összeszedettnek. A pillangó és a camino nagyon tetszett az írónőtől, ennél kicsit olyan érzésem volt, hogy vagy a kiadó zargatta, hogy kell még egy könyv gyorsan, mert nagyon népszerű lett az előző, vagy ő gondolta úgy, hogy nem sikerült tökéletesen átadni azt az érzést és megpróbálta túlmagyarázni. Ugyan ez is kifejezetten olvasmányos, jól esett olvasni, mégsem éreztem akkora csodálatot és belső békét, mint a másik kettő során.

Annamarie P>!

Sándor Anikó: Az ajándék Élet az El Camino után

Inkább nem csillagoznám. Nagyon másra számítottam. Ráadásul annál intimebb, hogy kritizálhatnám.

lauranne>!

Sándor Anikó: Az ajándék Élet az El Camino után

Meg-, meglódul, de folyamatosan nem képes fenntartani a figyelmemet. Egyébként szép történet, viszont kicsit oda nem illőnek érzem, amikor reklámoz: hátizsákot, családfakutató céget.
Több az elírás, betűtévesztés mint az első részben.

MiraRami>!

Sándor Anikó: Az ajándék Élet az El Camino után

Abba kellene már hagyni… Annyira el szerettem volna olvasni, de egyszerűen nem megy. Amint nekiállok/ülök/fekszek ennek a könyvnek, másfél oldal után be is csukom. Számomra egyszerűen unalmas, érdektelen, erőltetett. Nem is tudtam végigolvasni, még úgy sem ahogy a rossz könyveket szoktam, hogy csak nagy lendülettel beleolvasok az oldalakba és végighaladok rajta.
Az első könyve tényleg tetszett, még a Buenos Aires-i történet is olvasmányos volt, de itt már feladtam. Még egy könyve várakozik rám, de ilyen Zuhanó repülés után nem vágyom újabbra.

XDóra>!

Újabban nincsenek vágyaim, de vannak céljaim. Nem akarok, csak szeretnék. Nem haragszom, de kiiktatom azon körülményeket az életemből, amelyek nem a lelki javamat szolgálják.

robinson P>!

Már az első zarándoklat idején visszavonhatatlanul megértettem hogy tárgyakat felhalmozni teljességgel értelmetlen dolog.

robinson P>!

Az éjszakák, az álmaim éppen olyan fontosak, mint az ébrenlét ideje.

robinson P>!

A saját tempójában haladhat mindenki a leggyorsabban, újabban már csak ebben hiszek.

robinson P>!

Lám-lám, a végén kiderül, hogy tényleg minden szekrényben van egy csontváz….Minden családban van valami titok, valami szégyen, amit a mit sem sejtő utódoknak kellene rendbe rakni….

robinson P>!

Tudom, hogy bármikor az életét adta volna értem, ha kell. Az idejével és a figyelmével viszont nem volt ilyen nagyvonalú. Egész életében a saját boldogságát kereste, de nem találta sehol.

zsofigirl>!

Utólag úgy értékelem, hogy hazaérkezés nem az Út vége, sokkal inkább a kezdete volt.

Szigeti_Gabriella>!

Csak az akar uralkodni másikon, aki saját magát nem sokra tartja, és fél, hogy lelepleződik az értéktelensége.

zsofigirl>!

Ott, a mesetán is, elcsigázottan vonszolva magam Calzadilla de la Cueza felé, származástól és vallási hovatartozástól függetlenül sirattam meg mindenkit, akit valaha a történelem során erőltetett menetre kényszerített valaki, aki abban a tévhitben élt, hogy egyik ember uralkodhat a másik felett.

Sándor Anikó: Magyar Camino A magad útján

Camino sorozat · Összehasonlítás