A ​Nagy Vörös Egyes 11 csillagozás

Samuel Fuller: A Nagy Vörös Egyes

A regény húsz éven keresztül készült, Fuller saját tapasztalatait dolgozta fel abból az időből, amikor a II. világháborúban az 1. gyaloghadosztályban (a "Nagy Vörös Egyesben") szolgált. A történet öt katona barátságát helyezi a középpontba, az ő útjukat követi végig a vichyi Észak-Afrika száraz vidékeitől Normandia partjaiig a D-napon, majd tovább Németország belsejébe. A szenvedés és brutalitás megdöbbentő képei keverednek a könyörület és az önzetlenség szívszorító jeleneteivel. Fuller látomásában a hősiesség és a gonoszság közötti határvonal elmosódik – „a háborúban az egyetlen dicsőség a túlélés”-, de A Nagy Vörös Egyes emellett epikus kalandot is kínál a II. világháború igaz történetébe dolgozva.

Gold Book, Debrecen, 2008
406 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634261155 · Fordította: Novák Gábor

Balázs_Erőss>!
Samuel Fuller: A Nagy Vörös Egyes

Eleinte nem tetszett. Túl darabos volt a történet, a szereplők zavaróan kimunkálatlanok voltak. 20 év alkotói munka után nem ezt várná az ember. Ott vannak még a csak fanatikus nácikból álló német csapatok, a gyáva és harcképtelen olaszok, és persze az amerikai szuperkatonák. Akik alig rasszisták. Csak akkor ha négerről van szó. Vagy olaszokról.
Ha ezektől az apróságoktól eltekintünk, akkor egy történelmileg hiteles, a katonai eseményekben helytálló regényt kapunk, aminek megvannak ugyan a hibái, de azért szórakoztató. Mármint akkor, ha az ember szórakoztatónak tartja a háborút.
Jól megfér Sven Hassel művei mellett a polcon.

AuSS>!

Hanyatt fekve elnyúlt a földön, karját összefonta a mellén. Aztán szaggatott levegővétellel rázendített:

„Belefekszem a szarba,
Imádkozom az Úrhoz, csessze meg a lelkem,
Ha meghalok, mielőtt felébredek,
Imádkozom az Úrhoz, vigye el a testem.”

196. oldal, 49. fejezet (Gold Book, 2008)

AuSS>!

Az őrmester feltépte az elsősegélycsomagját, és bekötötte a sebet. Schröder kinyitotta a szemét.
Alles kaput!
Az őrmester visszakézből arcul csapta.
– A lószart! – Ülő helyzetbe emelte a németet. A négy lövész számára ugyanolyan fontos volt, mint neki, hogy Schröder életben maradjon. – Élni fogsz, te szarházi! Élned kell, különben szétlövöm azt a kurva fejed!
A hátára dobta Schrödert, és együtt indultak a fák között a zajongó, lámpákat gyújtó amerikai katonák felé.

403. oldal (Gold Book, 2008)

Balázs_Erőss>!

– A Nagy Vörös Egyes egyik katonája azt mondta, hogy az Amerikai Egyesült Államok hadserege az 1. gyalogoshadosztályból és tízmillió tartalékosból áll.
– Igaza volt – vigyorgott az őrmester.

42. fejezet, 143. oldal