Sally Rooney harmadik könyve, a Hová lettél, szép világ egyrészről különleges ötvözete az első kettő regényének, másrészt egy azoknál komplexebb, kiforrottabb írás. A szereplők harmincas éveik elején járnak, egyszerre szembesülnek az útkeresés és a villámgyors kiégés következményeivel. Egy tovatűnő szép világ huszárai, akik nehezen találják a helyüket a mai elvektől, értékektől mentes közegben.
Ami egy az egyben a szerző Normális emberek című kötetére emlékeztetett, azok egyrészt a sérült, toxikus családból származó karakterek, másrészt a félreértések, ki nem mondott szavak voltak. Ugyanakkor a Baráti beszélgetések hangulatát idézték a filozofikus magasságokat feszegető eszmecserék a szereplők között.
A kötet felépítése is izgalmas: a könyv két főszereplője Alice, a híres írónő és Eileen, az egyik újság szerkesztőjeként dolgozó, a mai napig a saját útját kereső volt évfolyamtársa. A lányok a Trinity College irodalom szakán ismerkedtek meg és annak ellenére, hogy nem sok közös van bennük, jó barátnők. Az Alice-ről és Eileen-ről szóló fejezetek váltogatják egymást, amelyeket a barátnők egymásnak küldött e-mailjei tagolnak tovább.
Alice Dublinból vidékre költözött, hogy elvonuljon egy kicsit a világ szeme elől és talpra álljon idegösszeroppanásából. Mellette persze bőszen ismerkedik, ami hol máshol történne, ha nem a Tinderen?! Találkozik Felix-szel, akivel mind intellektus, mind moralitás tekintetében teljesen más síkon mozognak, a férfi nyers jelleme, ereje mégis vonzalmat ébreszt Alice-ben.
Eileen épp egy szakításon van túl és miközben kapcsolatát siratja, észre sem veszi, hogy gyermekkori barátja, Simon mennyire fontossá válik a számára…
A könyvben fontos szerep jut a szexualitásnak, az erotikának, amely egy ideig kifejezetten frusztrált, tartottam tőle, hogy a kötet elmegy egy „soft pornó” irányba, ugyanakkor különös ellenpólusát képezte a szexről szóló részeknek a lányok filozofálása a rothadó, mind a szó szerinti, mind az átvitt értelemben vett műanyag világról, és arról, hogyan emésztjük fel a környezetünket. Társadalmi-gazdasági problémákról értekeznek, konstruktív „vitákat” folytatnak le.
Figyelemreméltó továbbá az is, hogy mekkora szerep jut a regényben a közösségi médiának: minden és mindenki applikációkon keresztül elérhető, e-mailekben, üzenetekben kommunikálnak a szereplők. A virtuális térben persze minden rendben van, akkor viszont, amikor találkoznak off, a konfliktusok felszínre kerülnek. Természetesen nemcsak a viták táptalaja az együtt töltött idő, hanem akkor születnek az életre szóló élmények, az igazán mély beszélgetések is.
A könyv központi témája a szerelem, a barátság, a társas kapcsolatok. Fontos üzenete a regénynek a kimondott szavak, a személyes találkozások ereje, illetve az, hogy lássunk a felszín mögé, mielőtt megítélünk egy embert.
Mindent egybevetve – a könyv gyengeségei ellenére is – imádom Sally Rooney stílusát, azt, ahogyan és amiről ír, úgyhogy maradok hű rajongója!