Erzsébet, ​a királynő 25 csillagozás

Egy modern uralkodó élete
Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő

Amióta ​1952-ben, alig huszonöt esztendősen elfoglalta a trónt, II. Erzsébet királynő példátlan közfigyelem tárgya, de a csillogás és a szóbeszéd ködén át vajon mennyire alkothatunk pontos képet a világ leghíresebb uralkodójáról? A neves életrajzíró, Sally Bedell Smith számtalan interjúra és korábban sosem idézett dokumentumra támaszkodik, amikor egy ritka pillanatra félrelebbenti a fátylat, hogy megismertessen annak a királynőnek nyilvános és magánéletével, aki páratlan tekintéllyel, tapintattal és eleganciával vezette át hazáját és a Nemzetközösséget az elmúlt hatvan év minden háborúján és zűrzavarán.
Az Erzsébet, a királynő minden részletében hiteles, mégis olvasmányos és szórakoztató közelkép egy olyan asszonyról, akit eddig csak távolról, a tévé képernyőjéről ismerhettünk – egy kivételes személyiségről, aki eleven humorérzékkel és mérhetetlen józansággal végzi kötelességét, bármit rójon is rá a munkája és a családja.

Az Erzsébet, a királynő figyelemre méltó és… (tovább)

Alexandra, Pécs, 2016
700 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633571088 · Fordította: Babits Péter
Alexandra, Pécs, 2014
700 oldal · ISBN: 9789633573266 · Fordította: Babits Péter
Alexandra, Pécs, 2014
700 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633571088 · Fordította: Babits Péter

meseanyu MP

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

II. Erzsébet nagy kedvencem és hősnőm, úgyhogy amint megjelent ez a könyv, olvasni szerettem volna. Kicsit elment az idő, mire kézbe vehettem, de jó volt a megérzésem, nekem való, élvezetes könyvet írt Sally Bedell Smith. Nagyon szimpatikus képet fest a királynőről, de az árnyoldalakat sem hallgatja el, úgyhogy nekem objektívnek tűnt. Minden részletre kiterjedően, roppant olvasmányosan, érdekesen ír a szerző, és találó a képválogatás is.

Baráth_Zsuzsanna P

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

A királynő uralkodik, de nem kormányoz. Az alkotmányos monarchia lényegét II. Erzsébet királynő már hosszú-hosszú évtizedek óta testesíti meg a maga csendes, de határozott módján. Nagyon fiatalon került a trónra, viharos időszakokban kellett újraértelmeznie folyamatosan a királyság intézményét, hogy a nép érezze, értük dolgozik, nem csak felesleges kiadást jelent a számukra. És sikerült neki, a királyi család népszerűbb, mint valaha, pedig nagyon komoly mélypontokat kellett átvészelnie a Windsoroknak, de Erzsébet kötelességtudata és kedves, mégis minden körülmények között méltóságteljes viselkedése meghozta az eredményét. Ma már nem ő kerül a címlapokra, hanem az unokái – Vilmoséknál most jön a harmadik baba, Harry herceg is megnősül végre jövő májusban – , de a háttérből még mindig biztos kézzel irányítja az eseményeket ez a rendkívüli hölgy, akinek az élete úgy nyitott könyv, hogy a lényeges dolgokat sikerült megtartania magának. Mindig is nagy tisztelője voltam az uralkodónak, már megjelenésekor is megvettem és elolvastam ezt a könyvet, amely most, a The Crown 2. évada után újra eszembe jutott, és ismét sikerült rekordidő alatt letudnom a 600 oldalt, annyira olvasmányosan, mégsem felületesen írta meg a szerző a királynő nem hivatalos életrajzát. Akinek tetszett a The Crown, ezt a könyvet is szeretni fogja.
A teljes kritika itt olvasható:

Könyvzugoly P

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Ez az életrajz a jelenleg is uralkodó II. Erzsébet királynőről egy – bizonyos szempontból – nagyon részletes leírása egy kivételes életű nőnek. Ahogyan az a könyv végi jegyzékből is kiderül, hatalmas anyagból dolgozott a szerző, amelyek egy része még soha nem állt korábban rendelkezésre. Mégis a stílusa és a választott témák, amiket a könyv érint, olykor felületesnek hatnak, mintha csak egy könnyed magazin elnyújtott cikkét olvasnánk. Annak, aki történelmi, politikai, gazdasági kontextusban is szeretne olvasni a leghosszabban uralkodó brit királynőről, csalódni fog ebben a könyvben, ahogyan azok is, akik – hozzám hasonlóan – objektív képet vártak róla és a családjáról.
Ami miatt ajánlanám ennek ellenére a könyvet, az a monarchia működésének, a királynő és a Windsor család szerepkörének bemutatása, ami túlmutat azon, hogy ők csak csinos bábok elképzelhetetlen luxuskörülmények között. Ami összességében mégis a legnagyobb problémám ezzel az írással, az a példátlan részlehajlás.
Bővebben:

HJuci

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Kicsit egysíkú és óvatos bemutatása a királynőnek, de egyébként érdekes olvasmány, különösen annak, akit érdekel a téma.

Bővebben:

Sylvasoft

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Számomra nagyon érdekes volt ez a könyv, jóllehet sok részletét már ismerheti az ember a médiából. Helyenként túlságosan aprólékos, és itt-ott vannak benne olyan mondatok egy-egy bekezdés végén, amit mintha csak oda „löktek” volna. De ezektől függetlenül olvastatja magát. :)

pelika_Bp

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Jó vastag könyv, tartani nehéz :)
de engem végig lekötött, elég élvezetesen van leirva, szinte magad előtt látod a királynőt

pazma

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Kíváncsi lennék II. Erzsébet valódi személyiségére, amire még várni kell, mert azt csak halála után adják ki. (Az angoloknál erre is megvan a kijelölt személy :) ) Őszintén szólva nem értek egyet a királynő szerepével, de a személyiségének köszönhetően (állítólag) több helyzetet is megmentet. Vártam volna némi említést a magyar látogatással kapcsolatban :)
Hosszú életet kívánok neki! :)

Rap4ever8

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Eleinte nagyon nem voltam ráhangolódva erre a könyvre. Sokszor száraz és unalmas, az érdekes részeket pedig többnyire már ismerhetjük a bulvársajtóból. Félre is tettem pár hónapra. Mikor újra a kezembe vettem teljesen beszippantott. Nagyon emberközelinek és szerethetőnek mutatja be II. Erzsébetet. Néhány érdekesség is kiderül az életéről, alkalmanként vicces jeleneteket is megismerhetünk, de nem vagyok maradéktalanul elégedett. Túl sok teret kapott a lótenyésztés. Fele ennyiből is tisztán látszott volna, hogy ez milyen fontos szerepet játszik a királynő életében. Véleményem szerint a cenzúra is igen erőteljesen érezhető (és/vagy az életrajzíró ennyire elfogult és részre hajló), ami talán leginkább a Diana hercegnéről szóló részeken érezhető. A pozitív cselekedeteiről egy fél mondanál több nem szerepel, de a lejáratókampány elég erőteljes. Egy elmebeteg, hisztis, féltékeny nőnek mutatja be, aki a teljes királyi családnak ártott. A házasság kudarcba fulladását teljesen az ő nyakába varrják és kiemelik, hogy Károly milyen sokat szenvedett mellette. Könnyű mindenért egy elhunytat okolni, aki már nem védheti meg magát. Természetesen a trónörökösre nem akarnak negatív árnyékot vetni, így őt tűntetik fel az áldozat szerepében. Ezek után még egy kis hitelt is adok az olyan összeesküvés-elméleteknek, hogy a kirányi család gyilkoltatta meg Diana hercegnét, hogy megszabaduljanak „az árulótól” és pontot tegyenek a botránysorozatok végére.

pelika_Bp

Habár teljes bizalommal fordult az általános és szakorvosokhoz, II. Erzsébet mélyen hitt a homeopátiás készitményekben – még jóval ezelőtt, hogy divatba jöttek volna –, és anyjával együtt vallotta: azok „nem ártanak, viszont akár használhatnak is”

Boglarina

Károly alig töltötte be a harmadik évét, amikor anyja a trónra került, Anna pedig még csak tizennyolc hónapos volt (…). A modernség felé tett első gesztusként II. Erzsébet felhagyott a tradícióval, és nem követelte meg kisgyermekeitől, hogy találkozásaik alkalmával fejet hajtsanak vagy pukedlizzenek előtte.

Merci20

A Buckingham-palotában tartott egyik 2007-es kerti partin a királynő olyan szabványos kérdéseket tett fel vendégeinek, mint hogy „Messziről jött?” Az egyik bemutatás során egy asszony visszakérdezett: „Ön mivel foglalkozik?” Amikor barátai társaságában néhány nappal később felidézte ezt az alkalmat, II. Erzsébet arra is emlékezett, hogy „sejtelme sem volt arról, mit feleljen”. Évek óta találkozott a legkülönfélébb emberekkel, de ezt a kérdést még sosem tették fel neki.