Erzsébet, ​a királynő 35 csillagozás

Egy modern uralkodó élete
Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő

Amióta ​1952-ben, alig huszonöt esztendősen elfoglalta a trónt, II. Erzsébet királynő példátlan közfigyelem tárgya, de a csillogás és a szóbeszéd ködén át vajon mennyire alkothatunk pontos képet a világ leghíresebb uralkodójáról? A neves életrajzíró, Sally Bedell Smith számtalan interjúra és korábban sosem idézett dokumentumra támaszkodik, amikor egy ritka pillanatra félrelebbenti a fátylat, hogy megismertessen annak a királynőnek nyilvános és magánéletével, aki páratlan tekintéllyel, tapintattal és eleganciával vezette át hazáját és a Nemzetközösséget az elmúlt hatvan év minden háborúján és zűrzavarán.
Az Erzsébet, a királynő minden részletében hiteles, mégis olvasmányos és szórakoztató közelkép egy olyan asszonyról, akit eddig csak távolról, a tévé képernyőjéről ismerhettünk – egy kivételes személyiségről, aki eleven humorérzékkel és mérhetetlen józansággal végzi kötelességét, bármit rójon is rá a munkája és a családja.

Az Erzsébet, a királynő figyelemre méltó és… (tovább)

Alexandra, Pécs, 2016
700 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633571088 · Fordította: Babits Péter
Alexandra, Pécs, 2014
700 oldal · ISBN: 9789633573266 · Fordította: Babits Péter
Alexandra, Pécs, 2014
700 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633571088 · Fordította: Babits Péter

meseanyu P>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

II. Erzsébet nagy kedvencem és hősnőm, úgyhogy amint megjelent ez a könyv, olvasni szerettem volna. Kicsit elment az idő, mire kézbe vehettem, de jó volt a megérzésem, nekem való, élvezetes könyvet írt Sally Bedell Smith. Nagyon szimpatikus képet fest a királynőről, de az árnyoldalakat sem hallgatja el, úgyhogy nekem objektívnek tűnt. Minden részletre kiterjedően, roppant olvasmányosan, érdekesen ír a szerző, és találó a képválogatás is.

Baráth_Zsuzsanna P>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

A királynő uralkodik, de nem kormányoz. Az alkotmányos monarchia lényegét II. Erzsébet királynő már hosszú-hosszú évtizedek óta testesíti meg a maga csendes, de határozott módján. Nagyon fiatalon került a trónra, viharos időszakokban kellett újraértelmeznie folyamatosan a királyság intézményét, hogy a nép érezze, értük dolgozik, nem csak felesleges kiadást jelent a számukra. És sikerült neki, a királyi család népszerűbb, mint valaha, pedig nagyon komoly mélypontokat kellett átvészelnie a Windsoroknak, de Erzsébet kötelességtudata és kedves, mégis minden körülmények között méltóságteljes viselkedése meghozta az eredményét. Ma már nem ő kerül a címlapokra, hanem az unokái – Vilmoséknál most jön a harmadik baba, Harry herceg is megnősül végre jövő májusban – , de a háttérből még mindig biztos kézzel irányítja az eseményeket ez a rendkívüli hölgy, akinek az élete úgy nyitott könyv, hogy a lényeges dolgokat sikerült megtartania magának. Mindig is nagy tisztelője voltam az uralkodónak, már megjelenésekor is megvettem és elolvastam ezt a könyvet, amely most, a The Crown 2. évada után újra eszembe jutott, és ismét sikerült rekordidő alatt letudnom a 600 oldalt, annyira olvasmányosan, mégsem felületesen írta meg a szerző a királynő nem hivatalos életrajzát. Akinek tetszett a The Crown, ezt a könyvet is szeretni fogja.
A teljes kritika itt olvasható:

Alice_and_the_White_Rabbit>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Az életgrajzok nem a kedvenceim, igazán olvasni se szoktam őket. Ez a könyvete is csak egy szeminármunka miatt olvastam el. Elég jó darab, érdekes volt. Nem csak Erzsébet személyével foglakozik, de magával az egész Nemzetközösséggel és az Egyesült királyság sorsának alakulását is leírja és egy bizonyos szinten a miértekbe is betekentést nyújt.
Remek képet ad arról, hogy miért tisztalik Erzsébetet ennyire és miért olyan elismert nemzetzözi szinten is és mégis mit jelent ő a britanni és a nemzetkösösség számára. Néhány vicces történettel is gazdagodik a tudás tárunk, mint, hogy mennyit güriztek a miniszteretk és maga a királynő is azért, hogy bekerüljenek az, akkor ugyan még más nevű, EU-ba, hogy aztán jó pár évre az egészet a sutba vágják. A kis családi történetek is aranyosak. A kedvencem akkor is a Nemzetközösségben betöltött szerepe volt a legérdekesebb mivel erről elég ritkán hallunk. Érdekes könyv, rengetek forrásból dolgozik és próbál jó olvasmány lenni, hogy annak ellenére, hogy egy életrajz ne legyen unalmas és száraz. Ezt a támák és történeteke váltogatásával éri el illettve a különböző, vicces néha érdekesebb részletek betikintésével tesz lehetővé.

szucsviki11>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Nagyon tetszett, de tényleg. Megfogott az egész könyv, az élete, maga a történelem is látható, az évtizedek az uralkodásában. Elképesztően részletes, de nem unalmasan megírt életrajz. Imádtam olvasni:)

HJuci>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Kicsit egysíkú és óvatos bemutatása a királynőnek, de egyébként érdekes olvasmány, különösen annak, akit érdekel a téma.

Bővebben:

Citromsármány>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Vaskos, nagyon részletes könyv II. Erzsébetről, mégsem volt unalmas. Személy szerint nagyon érdekel a királyi család tagjainak élete, s a könyvből rengeteg részletet meg is tudhatunk az uralkodóról, mégis sokszor úgy éreztem, hogy a szerző kicsit elfogult a királynő irányában.

pelika_Bp>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Jó vastag könyv, tartani nehéz :)
de engem végig lekötött, elég élvezetesen van leirva, szinte magad előtt látod a királynőt

gebra>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

alaposan tanulmány és kutatás után megírt könyv.
ugyanakkor egy hibát fel tudnék róni neki:
néha túlságosan pozitív színben tünteti fel Erzsébetet, nem mutat rá, inkább elrejti, ha hibázott vagy emberileg botlott.

PatiAnya>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Sajnos a Netflixes sorozat után nekem nem lett a kedvencem ez a könyv. Sokszor több oldalon fogalmazott meg gondolatokat vagy eseményeket, amit 3 sirban megírhatott volna.

Effi89>!

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Gyermekkoromtól kezdve lenyűgözött az „Erzsébet királynő jelenség”.
Ez a korántsem könnyű olvasmány alaposan bemutatja ennek a hosszú életnek és uralkodásnak fontosabb eseményeit, hullámvölgyeit, fénypontjait. Ezek mellett, ugyan kissé talán elfogultan, de maga Erzsébet személyét is közelebb hozza, érthetőbbé teszi cselekedeteit.
Nem lennék a királynő helyében.
Ő viszont ízig-vérig erre a pozícióra született.
Ő egy fogalom.
Ő maga a történelem.
Nélküle lezárul majd egy korszak.
Éljen még sokáig!

pelika_Bp>!

Habár teljes bizalommal fordult az általános és szakorvosokhoz, II. Erzsébet mélyen hitt a homeopátiás készitményekben – még jóval ezelőtt, hogy divatba jöttek volna –, és anyjával együtt vallotta: azok „nem ártanak, viszont akár használhatnak is”

Boglarina>!

Károly alig töltötte be a harmadik évét, amikor anyja a trónra került, Anna pedig még csak tizennyolc hónapos volt (…). A modernség felé tett első gesztusként II. Erzsébet felhagyott a tradícióval, és nem követelte meg kisgyermekeitől, hogy találkozásaik alkalmával fejet hajtsanak vagy pukedlizzenek előtte.

Merci20>!

A Buckingham-palotában tartott egyik 2007-es kerti partin a királynő olyan szabványos kérdéseket tett fel vendégeinek, mint hogy „Messziről jött?” Az egyik bemutatás során egy asszony visszakérdezett: „Ön mivel foglalkozik?” Amikor barátai társaságában néhány nappal később felidézte ezt az alkalmat, II. Erzsébet arra is emlékezett, hogy „sejtelme sem volt arról, mit feleljen”. Évek óta találkozott a legkülönfélébb emberekkel, de ezt a kérdést még sosem tették fel neki.