Erzsébet, ​a királynő 17 csillagozás

Egy modern uralkodó élete
Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő

Amióta ​1952-ben, alig huszonöt esztendősen elfoglalta a trónt, II. Erzsébet királynő példátlan közfigyelem tárgya, de a csillogás és a szóbeszéd ködén át vajon mennyire alkothatunk pontos képet a világ leghíresebb uralkodójáról? A neves életrajzíró, Sally Bedell Smith számtalan interjúra és korábban sosem idézett dokumentumra támaszkodik, amikor egy ritka pillanatra félrelebbenti a fátylat, hogy megismertessen annak a királynőnek nyilvános és magánéletével, aki páratlan tekintéllyel, tapintattal és eleganciával vezette át hazáját és a Nemzetközösséget az elmúlt hatvan év minden háborúján és zűrzavarán.
Az Erzsébet, a királynő minden részletében hiteles, mégis olvasmányos és szórakoztató közelkép egy olyan asszonyról, akit eddig csak távolról, a tévé képernyőjéről ismerhettünk – egy kivételes személyiségről, aki eleven humorérzékkel és mérhetetlen józansággal végzi kötelességét, bármit rójon is rá a munkája és a családja.

Az Erzsébet, a királynő figyelemre méltó és… (tovább)

Alexandra, Pécs, 2013

meseanyu MP

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

II. Erzsébet nagy kedvencem és hősnőm, úgyhogy amint megjelent ez a könyv, olvasni szerettem volna. Kicsit elment az idő, mire kézbe vehettem, de jó volt a megérzésem, nekem való, élvezetes könyvet írt Sally Bedell Smith. Nagyon szimpatikus képet fest a királynőről, de az árnyoldalakat sem hallgatja el, úgyhogy nekem objektívnek tűnt. Minden részletre kiterjedően, roppant olvasmányosan, érdekesen ír a szerző, és találó a képválogatás is.

Baráth_Zsuzsanna P

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

A királynő uralkodik, de nem kormányoz. Az alkotmányos monarchia lényegét II. Erzsébet királynő már hosszú-hosszú évtizedek óta testesíti meg a maga csendes, de határozott módján. Nagyon fiatalon került a trónra, viharos időszakokban kellett újraértelmeznie folyamatosan a királyság intézményét, hogy a nép érezze, értük dolgozik, nem csak felesleges kiadást jelent a számukra. És sikerült neki, a királyi család népszerűbb, mint valaha, pedig nagyon komoly mélypontokat kellett átvészelnie a Windsoroknak, de Erzsébet kötelességtudata és kedves, mégis minden körülmények között méltóságteljes viselkedése meghozta az eredményét. Ma már nem ő kerül a címlapokra, hanem az unokái – Vilmoséknál most jön a harmadik baba, Harry herceg is megnősül végre jövő májusban – , de a háttérből még mindig biztos kézzel irányítja az eseményeket ez a rendkívüli hölgy, akinek az élete úgy nyitott könyv, hogy a lényeges dolgokat sikerült megtartania magának. Mindig is nagy tisztelője voltam az uralkodónak, már megjelenésekor is megvettem és elolvastam ezt a könyvet, amely most, a The Crown 2. évada után újra eszembe jutott, és ismét sikerült rekordidő alatt letudnom a 600 oldalt, annyira olvasmányosan, mégsem felületesen írta meg a szerző a királynő nem hivatalos életrajzát. Akinek tetszett a The Crown, ezt a könyvet is szeretni fogja.
A teljes kritika itt olvasható:

HJuci

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Kicsit egysíkú és óvatos bemutatása a királynőnek, de egyébként érdekes olvasmány, különösen annak, akit érdekel a téma.

Bővebben:

Sylvasoft

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Számomra nagyon érdekes volt ez a könyv, jóllehet sok részletét már ismerheti az ember a médiából. Helyenként túlságosan aprólékos, és itt-ott vannak benne olyan mondatok egy-egy bekezdés végén, amit mintha csak oda „löktek” volna. De ezektől függetlenül olvastatja magát. :)

pelika

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Jó vastag könyv, tartani nehéz :)
de engem végig lekötött, elég élvezetesen van leirva, szinte magad előtt látod a királynőt

pazma

Sally Bedell Smith: Erzsébet, a királynő Egy modern uralkodó élete

Kíváncsi lennék II. Erzsébet valódi személyiségére, amire még várni kell, mert azt csak halála után adják ki. (Az angoloknál erre is megvan a kijelölt személy :) ) Őszintén szólva nem értek egyet a királynő szerepével, de a személyiségének köszönhetően (állítólag) több helyzetet is megmentet. Vártam volna némi említést a magyar látogatással kapcsolatban :)
Hosszú életet kívánok neki! :)

pelika

Habár teljes bizalommal fordult az általános és szakorvosokhoz, II. Erzsébet mélyen hitt a homeopátiás készitményekben – még jóval ezelőtt, hogy divatba jöttek volna –, és anyjával együtt vallotta: azok „nem ártanak, viszont akár használhatnak is”

Merci20

A Buckingham-palotában tartott egyik 2007-es kerti partin a királynő olyan szabványos kérdéseket tett fel vendégeinek, mint hogy „Messziről jött?” Az egyik bemutatás során egy asszony visszakérdezett: „Ön mivel foglalkozik?” Amikor barátai társaságában néhány nappal később felidézte ezt az alkalmat, II. Erzsébet arra is emlékezett, hogy „sejtelme sem volt arról, mit feleljen”. Évek óta találkozott a legkülönfélébb emberekkel, de ezt a kérdést még sosem tették fel neki.