Ébenfekete (Hófehér trilógia 3.) 82 csillagozás

Salla Simukka: Ébenfekete

Az ​utolsó kaland mindig hátborzongatóbb a többinél. Egy krimisorozat utolsó részében viszont mindig fény derül a sokáig rejtegetett nagy titokra is.
Hiába oldja meg két köteten át a legkomplikáltabb bűnügyeket alkalom szülte ifjú nyomozónk, Lumikki, a fő rejtély, a legvéresebb rémálom végig ott lappang a mélyben, nyugtalanítva a vadóc gimnazista lányt, na meg természetesen az olvasót…
Ezúttal végre kiderül a súlyos családi titok. Nem is akárhogy: Lumikkit üldözőbe veszi egy nyomasztó Árnyék, egy rejtélyes zaklató, aki a lány múltjának legapróbb részleteit is ismeri. Nyugodt párkapcsolatát ugyancsak megzavarja valami: betoppan régi szerelme, a nemének megváltoztatására váró Szikra. Amikor pedig az iskolai színpadon el kell játszania „saját magát", azaz Hófehérkét egy alternatív meseátdolgozásban, kezd egészen belegabalyodni a rátörő víziókba.
Nem hétköznapi figurák, nem hétköznapi kalandok. Felforgatják Lumikki életét. De talán éppen erre van szüksége ahhoz, hogy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2014

208 oldal · ISBN: 9789632935157 · Fordította: Panka Zsóka

Lumikki Andersson

Mrs_Curran_Lennart P>!
Salla Simukka: Ébenfekete

Hogy ez milyen rövid kis könyvecske volt! Túl hamar véget ért, szívesen olvastam volna még. Jó az írónő stílusa, pörög a cselekmény, a feszültség mértéke is pont jó. Szép lezárása a trilógiának. A titkokra fény derül és Lumikki túlél egy összecsapást a Pszichóval. spoiler

Orsi_olvas>!
Salla Simukka: Ébenfekete

Kétségtelenül a trilógia legjobb része!
Nagyon izgalmasra sikerült a cselekmény, kimondottan borzongató volt egy-egy jelenet. Gyönyörű volt, ahogy Lumikki eljátszotta Hófehérkét és közben közelebb került önmagához is.
A múlt titkai fenyegető közelségbe kerülnek: egy gyerekkori emlék, az iskola borzalmai, egy elmúlt szerelem. Lumikkinek valaki segít az emlékezésben, de vajon milyen árat kell majd fizetnie érte?
Nagyon tetszett, ahogy minket is kétségek között tartott az írónő, átéltük Lumikki őrlődését, vele együtt tapogatóztunk a sötétben.
A rejtélyes üzenetek feladóját nem találtam ki, és örülök, hogy meg tudott lepni az írónő.
Lumikki végső választásával elégedett vagyok, szerintem jól csinálta, okos, érett döntés volt.
Nagyon tetszett a sorozat, remélem lesz alkalmam mást is olvasni Salla Simukkától.

ggizi>!
Salla Simukka: Ébenfekete

Ez a kötet is hasonló szinten volt az előzőekkel, nem volt kiemelkedő. Végre fény derült a családi titokra is és nemcsak egy zaklatóval kellett még szembe néznie Lumikkinek, hanem a szerelmi életét is egyenesbe kellett tennie. De leginkább megragadó momentum számomra a Hófehérke mese továbbgondolása volt. Az kimondottan tetszett.

Salla Simukka: Ébenfekete

Úgy néz ki, hogy a jó dolgokból mindig kevés jut, így volt ez most is: a trilógia legrövidebb része volt a legjobb! Tényleg az utolsó rész volt a legparásabb, az előző részek csupán felvezetései lehettek az Ébenfeketének.

A család titokzatos kapcsolata és múltja egyszerűen sokkolt, a zaklató Árnyék kilétét nem találtam el, sőt azt sem tudtam elképzelni, hogyan dönt Lumikki a párkapcsolataival kapcsolatosan. Egyik szálat se tudtam elképzelni, hogyan fogják elvarrni, megoldani! A legjobb talán mégis a bizarr módon tovább gondolt Hófehér adaptáció volt!
Szívesen olvasnám tovább Lumikki történeteit, de az írónő más könyveire is vevő lennék.

Kedvencek: Több kedvencem is akadt a kötetben: az őrült zaklató, a titokzatos múlt és az iskolai Hófehérke színdarab. Imádtam Sampsát is és a családi jeleneteit is, bár lehet azért, mert én is így vagyok a saját családommal. spoiler

Bővebben: http://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2015/11/hofeher-tri…

gybarbii>!
Salla Simukka: Ébenfekete

Azta! Ez a rész eléggé más volt, mint az előzőek… Lumikkinek most nem mással kellett megküzdenie, mint a saját történetével, a család egy sötét emlékével és az Árnyékával… akinek a kilétét sosem találnád el! Ráadásul Lumikkinek új fiúja van, de hirtelen felbukkan Szikra is, aki nem akar lemondani a lányról, így még a saját érzéseit is tisztáznia kell magával..
Az előző részekben annyira megszerettem Lumikkit, szinte megelevenedett előttem, annyira sajnáltam ebben a kötetben, annyi minden nehezedett rá, annyi mindennel kellett megküzdenie… És mégis annyira megfontolt, okos és talpraesett! Több ilyen „hős” kellene a mai ifjúsági irodalomba! Oh, és igen, az iskolai színdarab! Egyszerűen zseniális Hófehérke-interpretáció!

FAngie>!
Salla Simukka: Ébenfekete

Az utolsó rész mindent vitt. Tele izgalommal, meglepetésekkel, rejtéllyel, feszültséggel, félelemmel, megnyugvással a sorozat legjobb részévé vált. Az alapszituáció egyszerű ugyan, ám mégis sokkal jobban kivitelezte Salla, mint az előzőeket. Végre meseelemek is kerültek ebbe a történetbe! Most már egy büdös szavam sem lehet. Bár meg kell mondanom némiképp megijedtem, hogy a szerelmi háromszög el fog uralkodni a krimin, ám hál' Istennek Simukka nem vétett ekkora hibát. Összességében sokat fejlődött az írónő. Pár év múlva még jobban fog menni neki, és akkor szívesen olvasok tőle újra. Krimi rajongóknak ajánlom! ;)
Olvasd tovább »> http://fanolda.blogspot.hu/2015/12/salla-simukka-ebenfe…

Dénes_Gabriella>!
Salla Simukka: Ébenfekete

Azt hiszem, ez a regény a csúcson kell abbahagyni klasszikus példája. A trilógiából ez tetszett a leginkább, sőt, ez tűnt a legkidolgozottabbnak is. Arról ne is beszéljünk, hogy míg az elsőt a nagy márkák reklámjára építette, itt aztán egy darab sem volt.
Maga a thriller elég fogvacogtatós, vannak részek, amelyeknél nem lehet abbahagyni, muszáj továbbolvasni. Árnyék alakja nagyon jó, nagyjából a végjátéknál már biztosra lehet menni, ki is lehet valójában. Nagyon jól van felépítve a múlt felderülése is, kellőképpen megrázó és sejtelmes.
Sajnos van benne pár olyan dolog, ami kérdőjeleket vet fel – például miért kell erősíteni azt a nézetet, hogy mindenáron egyedül kell a problémával szembemenni… Meg én azt sem igazán értettem, hogy tizennyolc évesen honnan van ilyen stabil és érett szexuális magatartása, mitől ilyen tudatos. Meg hát Sampsa szüleinek ennyire okés, hogy máshol alszik a „gyerek”? Nekem így kicsit zavaros volt, és sosem 18-nak képzeltem el Lumikkit…
A másik, ami nagyon zavart, hogy a finn utca, tó, híd, templom szavak megmaradtak, és a fordításban ilyenek vannak, hogy Näsinjärvi tó (Näsin tó helyett), Hämeenkatu (Hämeen utca helyett) stb. Engem ezek nagyon zavartak. Meg néha elfelejtették egyeztetni az alany és az állítmány számát… Volt pár érdekes mondat a közepe tájékán.

Belle_Maundrell>!
Salla Simukka: Ébenfekete

Az értékelés szempontjából teljesen irreleváns, de annyira imádom, ahogy ezek a könyvek kinéznek, olyan kis aranyosak a méretük miatt, nem is beszélve a színes lapszélekről. A piros volt a kedvencem, de ez a fekete is nagyon csini. Valamiért imádom a színes lapszéleket.
De mindegy is, térjünk a lényegre. Évekkel ezelőtt olvastam az első két részt, azokat is nagy kihagyással a kettő között, de szerencsére simán felvettem a fonalat, mert mindenre emlékeztem, ami az Ébenfekete szempontjából fontos. A cselekmény nagyon izgalmas, végig fenntartja a feszült, titkokkal terhes légkört; biztos ez is közrejátszik benne, hogy pár óra alatt végig lehet rajta suhanni. Meg az is, hogy alig kétszáz oldal, szóval én nem bántam volna, ha az írónő egy kicsit bővebb lére ereszti, de jó volt ez így is.
A titokzatos zaklató tényleg nagyon pszicho volt, nekem volt egy biztos tippem a kilétére spoiler, de szerencsére nem jött be, mert az úgy szörnyen kiszámítható ltt volna. Egyébként az igazi illető is megfordult a fejemben, de csak egy futó gondolat erejéig, ahogy Makeszt is sunyinak nyilvánítottam a Harry Potter harmadik részében.
A romantikus hercehurcát nem bírtam, Szikra eleve ellenszenves volt, mert még mindig úgy gondolom, hogy csúnyán kihasználta Lumikkit, Sampsa meg csak egy idő után kezdett idegesíteni, de akkor nagyon. A lezárásával viszont teljesen elégedett vagyok, Lumikki jól kezelte a helyzetet, és nagyon érett döntést hozott.
Természetesen a zaklató mellett az érdekelt a legjobban, hogy végre fény derül a múltra, és szerencsére tetszett is, amit az írónő kihozott belőle. Számítottam valami ilyesmire, de azért elég durva volt. spoiler De jó volt látni, hogy a végén rendeződni látszódtak a családi viszonyok, egész meghitt volt a karácsonyi jelenet, ha nem is teljesen idilli.
Mindent összevetve én elégedett vagyok a befejező kötettel, tényleg szépen elvarrta a szálakat, nem maradtak megválaszolatlan kérdések. Nekem még mindig az első rész a kedvencem, de nem vagyok csalódott. Szívesen olvasnék még Salla Simukkától a jövőben, szóval örülnék, ha más könyvei is megjelennének magyarul. Mondjuk igazán megírhatta volna az újragondolt Hófehérkét, az egyszerűen zseniális volt. Úgy megnéztem volna egy ilyen előadást.

AniTiger P>!

Senki más nem tehet téged boldoggá, sem teljesebbé, csakis te magad.

110. oldal, 11. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · Lumikki Andersson
AniTiger P>!

A legeslegnagyobb ajándékot kapod tőlem, akkorát, amekkorát még soha senkitől nem kaptál.
Ajándékba adom a múltadat.
Ajándékba adom a titkodat.
Ajándékba adom neked azt, ami valójában vagy.
Ajándékba adom neked önmagadat, teljes valódban.
Végre-valahára.

100. oldal, 10. fejezet

AniTiger P>!

Lumikki szinte érezte Szikra jelenlétét. Olyan erősen érezte, mintha tényleg ott lett volna mellette. És ekkor végre megértette, hogy ez tényleg így van: hogy Szikra mindig vele marad, még akkor is, ha valójában épp nincsenek együtt. Akkor is, ha soha többé nem találkoznak. Mert Szikra az az ember, akinek a kezét Lumikki lélekben megszorítja, amikor megijed az éjszaka sötétjében. Szikra az, akinek a teste felmelegíti, amikor magányosan ül a fotelben, és könyvet olvas. Szikra az, akinek puha keze álomba ringatja, amikor egyedül alszik el.

118. oldal, 12. fejezet

zakkant>!

Az éveken át tartó csendet nem lehet csak úgy, pár hét alatt megtörni.

AniTiger P>!

Lumikki az ajándékvásárlást is utálta, mert az egészet fárasztónak, mesterkéltnek és fölöslegesnek érezte. Szíve szerint csak akkor vett és adott volna ajándékokat, amikor ehhez kedvet érzett. Nem törődve a dátumokkal. A karácsonyi ajándékvásárlás most is mindössze egy rituálé volt, amelyet muszáj végrehajtani, mert a szokás ezt diktálja.

57. oldal, 6. fejezet

mmária>!

Végső soron ezen a világon mindenki egyedül van, és senki sincs egészen egyedül. Minden és mindenki ugyanazokból az alapelemekből született.

AniTiger P>!

Már csak egy őrült zaklató hiányzott az életemből! – mosolyodott el keserűen Lumikki.

32. oldal, 4. fejezet

Szeretlek.
Csak egyetlen szó, melyet könnyű kimondani, de nehéz egészen átérezni. Én mégis teljesen átérzem. Magamba szívom minden betűjét, és a részemmé válik. Elmondom neked is, és így a te részeddé is válik. Az én szerelmem a te részeddé válik. És te még szebben, erősebben és szikrázóbban fogsz ragyogni tőle. Ragyogóbb leszel, mint az éjszakai égbolt legfényesebb csillaga.
Teljesen az enyém leszel. Ahogy mindig is el volt rendelve. Mert ez a te sorsod. És az én sorsom.

37. oldal (Athenaeum, 2015)