Globális ​bordély 1 csillagozás

Szerelemről és világunk állapotáról
Salamon Pál: Globális bordély

Szüleim ​lakásának ajtaján csengetek. Anyám nyit ajtót. A szoba felé tartva megáll. „Tudod, hogy szeretem apádat?” Bólintok. „Akkor azt is tudd, hogy miután már nem a földön élek, a lelkem szereti őt.” Sűrgösnek tarthatja, ha már az előszobában adja tudtomra élete feledhetetlen élményét.
Később a konyha felé indul. Észreveszi, hogy apám rágyújtani készül. Odalép hozzá: „Ha szépen kérlek, megteszed, hogy nem gyújtasz rá?” Apám bólint. „Azt is megtennéd, hogy többé nem cigarettéázol?” Apám ismét bólint. „Ez biztos?” Apám esküre emeli a kezét.Anyám megcsókolja apám homlokát, miközben lefogja esküre emelt kezét. „Emlékszel, Kedves, mi egyszer esküdtünk. Akkor se szóval.”
Apám hosszan néz anyám után. Amikor ketten maradunk, megszólal: „Ha hisszük, ha nem, életünk fejedelme a szerelem.” Kérdőn nézek rá. Érdekes mondásnak szánta, vagy valóban hiszi, amit mondott?
Tekintetemből olvassa kérdésemet. „Bizony, a szerelem a fejedelem. Ha hisszük, ha nem, akkor is, mert amilyen… (tovább)

Kalligram, Budapest, 2014

Bernadett

Salamon Pál: Globális bordély

Salamon Pál: Globális bordély Szerelemről és világunk állapotáról

Nagyon nehéz elengednem ezt a könyvet, és éppen ilyen nehéz róla bármiféle értékelést is írnom. Ez már az ötödik Salamon Pál regény, amit volt szerencsém elolvasni. Én mindegyiket szeretem, valahogy mindenben megtaláltam magam. Ebben is ott voltam. A műben megemlítésre kerül két korábbi könyv is, a Sorsolvasó és Az utazás. Főleg Az Utazás ami nagyobb részt elfoglal, akár lehetne azt is mondani, hogy a cselekmény egy része folytatása annak. És én pont emiatt szeretem. Örülök, hogy Bernadett ismét megjelent, kedvencem ez a szerelmi szál. Annyira bájos tud lenni és annyira igaz. A társadalomkritika sem mellékes része a műnek, remélem sok-sok igazi szerelem gyermek jött már világra és még fog is világra jönni…majd boldog, értékeket átadó családban felnőni.

Hajnalcsillag>!

Akkori önmagamat pedig értem, és máig se értem. Azt talán a pszichológusok világszervezete tudná kideríteni, miért hülye az, aki nem hülye.

Hajnalcsillag>!

A legjobb, ami a bűnnel történhet, hogy nem követik el.

Hajnalcsillag>!

– Bernadettel mi így levelezünk.
– Hogy leveleztek?
– Harmadszor mondom: galambpostával, mert az korszerűbb, mint a széltében-hosszában elterjedt posta és e-mailezés együttvéve.

Kapcsolódó szócikkek: Bernadett
Hajnalcsillag>!

Bizonyos találkozások titokzatosak, és ezért megfejthetetlenek. Az ember csak találgat és beszél. Egyszer azt mondja: a véletlen. Máskor azt mondja: az Isteni Gondviselés, a Sors. Nincs most időm olyasmin töprengeni, amire ember még soha nem talált választ. Mindenesetre mélységes hálát érzek a Gondviselés iránt, hogy végső kétségbeesésem idején olyan emberrel találkozhattam, mint Ön.

Hajnalcsillag>!

A szabályosat sokan csinálják rosszul. Próbáljuk meg a szabálytalant jól csinálni.

Hajnalcsillag>!

Azokban a percekben tudtam meg, hogy van valami, ami az ember számára mindennél fontosabb: a beteljesülést ígérő szerelem. A boldogság ábrándja.

Hajnalcsillag>!

Az ember valódi életkora az anyakönyvekben ritkán szerepel. Azt a lelkének és a testének valós állapota határozza meg.

Hajnalcsillag>!

Az ég ott van közelebb a Földhöz, ahol a Teremtést csodáló, egymást kedvelő emberek szemlélik.

Hajnalcsillag>!

Erre akkora lelkiismeret-furdalásom támadt, hogy este megmondtam neki, szeretem őt… nagyon szeretem, és valaki mást is szeretek. Mire tudod, mit mondott? „Tudom." „Nem bánod?" – kérdeztem. „Nem." Erre meg én lettem féltékeny. Mi az, hogy nem bánja?! Miért nem bánja?! De kezdem sejteni. Azon meg ámulok, hogy a lelkiismeretem fikarcnyit se furdal. Talán feslett nő lettem?