Hősök ​és kalandorok 8 csillagozás

Sal Endre: Hősök és kalandorok

A ​Fiumei úti sírkert Budapest, és egyben Magyarország egyik legfontosabb temetője. Csodás, árnyas fái alatt sétálva szebbnél szebb síremlékeket, emlékhelyeket találhatunk, s látogatóként felébred bennünk a vágy, bár mesélni tudnának az ódon kövek!

Sal Endre, a nagy sikerű Mi, magyarok, Mi, magyarok a századelőn és Mi, magyarok a színpadon szerzője képes szóra bírni az évszázados sírhelyeket, és elénk tudja varázsolni a sokszor megrendítő, felemelő vagy éppen kalandos és nagyon is emberi sorsokat, amelyek e nyughelyek mögött rejtőznek. A tőle megszokott izgalmas látásmódjával olyan emberek történetét meséli el többek között, mint a labdarúgás magyarországi úttörője, Iszer Károly, a testvére emlékét egész életében ápoló Petőfi István, a több száz Titanic-utas életét megmentő hajóorvos, Lengyel Árpád, vagy a csodás könyvritkaságokat gyűjtő Todoreszku Gyula. A Hősök és kalandorok révén újra felfedezhetjük múltunk kiválóságait, és tisztelettel adózhatunk emléküknek.

A… (tovább)

Libri, Budapest, 2022

dmmddm>!
Sal Endre: Hősök és kalandorok

Amit az idézetekbe is kiírtam : „Szeretem a temetőket.” – Ez rám is vonatkozik. Töltöttem már el húsvét hétfőt néhány évvel ezelőtt a Fiumei úti sírkertben, bejártam az összes „nagy” síremlékét, emlékezetes séta volt kellemes időben és a temető munkatársai nagyon készségesek voltak, adtak térképet útitervvel, hogy minden érdekességet láthassak. Jó emlékeim közé tartozik a nagycenki temető a Széchenyi Mauzóleummal.
És gyerekkorom óta járok temetőbe, előbb a családommal, most már a családomhoz. Mindig megragad a sírköveken szereplő két évszám, a különböző feliratok, sírversek, még akkor is ha néha giccsesek, közhelyesek…. Mert aki rávésette,annak sokat jelent.
A mi sírunkkal szemben pl. van egy síremlék, Ottikám – é, aki 1946–1967 között élt. Sírfelirat is van, amit annyiszor olvastam gyerekkoromban,hogy megjegyeztem : „Vándor, ki erre jársz, halkítsd le lépteid, itt egy boldogtalan kislány alussza álmait. Veled vagyok, anyukád.” Ottikám sírja most már elhanyagolt, valószínűleg nincs már élő rokona.
De e hosszú lére eresztett bevezető után jöjjön a könyv rövidebb értékelése: Szerettem, mert érdekes sorsokat, embereket, történelmi körülményeket ismertet. Ezért is kölcsönöztem ki, amikor megláttam a könyvtárban, valahogy tudtam, hogy ez nekem tetszeni fog.
(Amit a hátoldali szöveg ír, hogy a temető térképe teszi teljessé a kiadványt, az én könyvtári példányomra nem igaz, előre-hátra lapoztam, de térképet nem találtam:)

dmmddm>!

Szeretem a temetőket. Minden sírkő beszél az emberhez. Fájdalomról, elmúlásról, méltóságról, szeretetről, bánatról, bölcsességről. Kőbe zárt érzésekről.

7. oldal - Előszó (Libri, 2022)