Az ​apartman 107 csillagozás

S. L. Grey: Az apartman

Sokkoló ​történet egy házaspárról, akiknek a párizsi nyaralása rémálommá válik

Mark és Steph boldogan él Fokvárosban a lányukkal, egy nap azonban símaszkos emberek törnek rájuk az otthonukban, és bár szerencsére fizikálisan nem bántalmazzák őket, de olyan lelki sérülést okoznak, amiből képtelenek egyhamar felépülni. Az egyik barátjuk külföldi nyaralást javasol egy népszerű lakáscserés applikáció használatával, és úgy tűnik, hogy Mark és Steph ismét boldog lehet: egy közvetlen, művészi beállítottságú párizsi házaspárnak köszönhetően létrejön a csere, és a tökéletes, romantikus utazás… Párizsban azonban semmi sem olyan, ahogy a hirdetésben szerepelt. A dolgok hirtelen erőszakos fordulatot vesznek, és Marknak és Stephnek hamarosan nem csak a házasságukban keletkezett töréssel kell szembenézniük, hanem egy természetfeletti, de nagyon valóságos gonosszal is.

Az apartman az S.L. Grey nevű, dél-afrikai írópáros – Louis Greenberg és A… (tovább)

266 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634193203 · Fordította: Lakatos Anna
266 oldal · ISBN: 9789634193210 · Fordította: Lakatos Anna

dr. Mark Sebastian · Stephanie "Steph" Sebastian

Párizs · temető · Fokváros

S. L. Grey: Az apartman

Egy borzongató thriller, kicsit itt ott leült a sztori, az első fele sokkal izgalmasabb volt, pedig a másodiknak kellett volna annak lennie, de nekem azért tetszett, nem volt ez rossz. Ennél sokkal unalmasabb könyvek állnak magasabb százalékokon. Ezt az húzza le, aki nem szereti a szellemgyerekeket több is lehetett volna.
Köszönöm @Lénaanyukája – nak, hogy éjszaka egyedül egy bazi nagy irodában ezt olvashattam. nem mertem elmenni pisilni. Nem volt azért olyan félelmetes, de egy WC világos napsütésben is az.

KöfférTzitzah P>!
S. L. Grey: Az apartman

Az apartman egy házaspár életét mutatja be – pontosabban erőfeszítéseiket egy borzasztó trauma elszenvedésének következtében megromló kapcsolatuk helyrehozására. Mindketten – a férj is, és a feleség is – érdekes karakterek, bár kedvelhetőségük vitatható.

Az alaphelyzet nem szokatlan: a férj, Mark pár éve egy baleset miatt elveszítette kislányát, s gyásza mindeddig feldolgozatlan maradt. Ezt követte a símaszkos betörők otthonukba való kegyetlen behatolása, ahol második feleségével, valamint a tőle született édes kislánnyal igyekezett új életet teremteni magának. Nemcsak Mark múltja, de feleségével közös otthonuk is beszennyeződött az emlék hatására, s a Steph részéről kimondatlan neheztelés – hogy Marknak meg kellett volna védenie a családját –, kapcsolatukat is megindította a lejtőn. Ebből próbálnak kétségbeesetten kilépni és egyben tenni valamit, hogy a betörés óta rácsokkal felvértezett házuk valóban otthonnak is érződjön, a biztonságérzet letarolásával kapcsolatos negatív élmények megfakuljanak. Egy közös ismerős ajánl nekik egy csábító lehetőséget: kis időre cseréljenek házat egy másik családdal, s így nemcsak a szállás költségét spórolják meg, de az átmeneti lakásfoglalók energiáinak talán sikerül megváltoztatnia Fokvárosi házuk auráját is. A különös események sorozata akkor kezdődik el, mikor elfoglalják a kedvesnek tűnő francia pár titokzatos múlttal rendelkező lakását, majd hazatérésükkel folytatódnak, ahol már lehetetlen követni, hol mosódik egybe a valóság az őrülettel.

A néhány logikai buktatót kivéve különösebb gond nincs Mark és Steph párosával, főleg, ha figyelembe vesszük, hogy mindkettejüknek megvan a maga külön baja a közös gondokon kívül is. Nemegyszer ragadnak bele olyan szerencsétlen helyzetbe, ahol egy egészséges lelkületű ember már rég megfutamodott volna, kiszállt volna az egészből, vagy a fejére csapott volna, hogy te jó ég, mit csinálok én? De ha megnézzük, hogy mekkora nyomás alatt is élnek, hogy mennyire kétségbeesetten igyekeznek javítani lelki egészségükön és házasságukon is, egyáltalán nem meglepő, hogy ami a külső szemlélőnek természetes megoldás lenne, ők azt nem fontolgatják különösebben sokáig. Számukra a kézenfekvő kiutak járhatatlannak minősülnek nyomasztó érzelmeik következtében beszűkülő látásmódjuk miatt.

Az apró hátborzongató jelenetek, az időnként lejátszódó morbid események remek kezdő löketet adnak a könyv számára, nem is beszélve az érdekes alapötletről. A lezárás, a végkifejlet viszont nem igazán katartikus, nem ártott volna, ha ütősebbre sikeredik, de még így is megállja a helyét. Mark és Steph történetének olvasása után elgondolkozhatunk olyan kérdéseken, minthogy a negatív történések vajon tényleg képesek-e nyomot hagyni egyes helyeken, s hogy egy-egy feldolgozatlan esemény hozzájárul-e még további problémák bevonzásához vagy generálásához? Mindemellett megmutatja azt is, milyen nehéz is alkalmazkodni a halálhoz, elfogadni a gyászt, mint mindig jelen lévő lappangó érzést, és élni tovább úgy, hogy szívünk egy része már nem dobog.

link

mate55>!
S. L. Grey: Az apartman

Két unalmas karakter száguld egy kísérteties mesén, a szürke víziók portréján keresztül Sarah Lotz: A Hármak és Louis Greenberg írócsapata) szokatlan kortárs horror regényében, mely „ismerős” lehet mindazok számára, akik szeretik a sötét, mélyen zavaró és nyugtalanító kísértetjárta történeteket. Egy traumatikus sztori egy házaspárról, akiknek a vakációjuk rémálomba vezet, melyet a férj és a feleség, (Marc és Steph) váltakozó nézőpontján keresztül mutatnak be. Voltak pillanatok az igazi keménységből, amelyek a tartós, mélyen érző kényelmetlenségből fakadtak, mint pl. az a gondolat, hogy a bánat lehet ajtó, amely lehetővé teszi más borzalmas dolgok befogadását. Mindent egybevetve, egy rémisztő kis horror, amely ötvözi a hagyományos történetmesélő elemeket, a „friss” házaspárok bizonytalanságával és küzdelmével. Amikor látszólag tökéletes életük erőszakos fordulatba kerül, a házasságban bekövetkező repedések egyre szélesebb körűvé válnak, és az idő múlásával egyre sötétebb titkok kezdenek felbukkanni. Elég izgalmas ahhoz, hogy vonzzák és megkönnyítsék a természetfeletti horror rajongóit, de én nem tudtam elképzelni, hogy Mark és Steph egy párt alkossanak. Ez egy furcsa fókusz volt a kapcsolatukkal kapcsolatos problémákra is, amelyek nem adtak hozzá semmit a cselekményhez. És ezáltal így nem működött nekem semmilyen módon.

smetalin>!
S. L. Grey: Az apartman

Még a történet elején-közepén nem értettem ezt a kevés százalékot itt, hisz érdekes sztori bontakozott ki, kíváncsian vártam, hogy mi lesz, mi fog történni? Na aztán meglett az eredménye a kíváncsiságomnak, a végére értem, ennyi? Ennyi.
Nekem nagyon elment az egész a lelki küzdelmek felé, hogy a férj nem tudta feldolgozni a betörést és ehhez jött még, hogy ismét felerősödött benne a lánya elvesztése. A horrorisztikus elemek, amik megmutatkoztak a könyv közepe táján, nagyon gyorsan el is tűntek, kár érte. Pedig úgy vártam, hogy a zacskó hajból valami jó kis „valami” legyen, vagy a pincében talált dolgokból, vagy az ágy alól nyúljon már ki egy kezecske ami elkapja valaki bokáját, de hiába. Persze értem ezek jelentését, de sokkal jobb történetet is szőhettek volna az egészből, ha egy kicsit jobban kibontják a dolgokat. Amit leszűrtem ebből a könyvből, hogy eddig sem adtam volna a fejem ilyen lakáscsere dologra, de ezután meg pláne nem!:)

Molymacska>!
S. L. Grey: Az apartman

Féltem nekikezdeni, mert nem tudtam, mire számítsak. nagyon megosztó is a könyv, és valljuk be, jó horrort még nemigazán olvastam. Ez nagyon közel volt hozzá, de még mindig nem volt az igazi.
Az olvasásom alatt ki is fejtettük, hogy milyen logikátlanságok vannak az elején. Én személy szerint leginkább azt sérelmezem, hogy két teljesen más hozzáállással rendelkező ember nem tud kommunikálni, pedig sokszor segíthetett volna elsimítani a problémákat. Ilyen volt például a pénz kérdése, de a gyerekhez való viszony is.
Maga a horror, mint elem az egészben számomra megdöbbentő volt. Megdöbbentő, mert házról volt szó, de hát a történet felénél elhagyják ezt a házat, és nem is tudom, mit gondoltam… az biztos, hogy nem gondoltam volna, hogy így tudják folytatni, és a vége tényleg ennyire erős lesz. Sőt, ha belegondolunk, némelyik momentum (mint cselekvés) annyira nem is para, mégis a szerzőpáros azzá tudta tenni spoiler-
Amikor elkezdtem a könyvet, csak akkor derült ki számomra, hogy a szerzőpáros afrikai (juhú) és hogy a helyszín egy része is Afrikában játszódik. Ez is adott hozzá egy kis misztikumot spoiler egy kis egzotikumot, de ennél sokkal többet is. Egy délutánt töltöttem azzal, hogy a könyvben szereplő dolgoknak utánanéztem, és kísérteties, mennyire meg van tervezve a könyvben minden. Egyrészről a nevek beszélő nevek (mindig izgalmas így olvasni valamit), amit először a Petit név miatt kezdtem keresni, majd a Zoé és Mark név is sokad adott a történethez.
A mítosz pedig, a horror forrása nem kis mértékben visszanyúl az ősi afrikai vallásokhoz. Nem csak a szellem, de az élet és halál kérdésével is. Többször megjelenik a samanizmus és a fetisizmus spoiler (csak hogy villogjak a tudásommal :D ). Ha pedig így tekintünk a történetre, sokkal több réteget értünk meg, érzünk át még jobban.
Zseniális könyv volt, el se hiszem mennyire. Örülök, hogy elolvastam, és kicsit kevésbé misztikus helyként láthatom Afrika egy városát is :)

P_Nika>!
S. L. Grey: Az apartman

Nem értem, hogy ez a könyv miért áll ilyen alacsony csillagozáson.
Nekem nagyon tetszett. Végig megvolt a hátborongató hangulata, sokszor a hideg futkosott a hátamon. A szöveg nagyon gördülékenyen van megíra, olvastatja magát. A furcsa és abszurd történések megadták a könyvnek a löketet, szerintem végig izgalmas volt.
Mark spoiler és Stephanie spoiler szemszöge is érdekes volt, nem éreztem azt, hogy az egyiket jobban olvasnám mint a másikat. Ami nálam nagy szó :'D
A vége eléggé homályosra sikeredett, hiányoltam még egy kis Mark szemszöget. spoiler

CheshireCat>!
S. L. Grey: Az apartman

Nos,megint belefutottam egy megtévesztő feliratba a borítón: „Romantikus utazásból vérfagyasztó rémálom”
Egyik fele sem stimmelt számomra ennek a mondatnak. Mit keres ez ott??!! Van egy házaspárunk, Steph és Mark, akiknek a múltbeli eseményeknek köszönhetően nincsenek igazán romantikus pillanataik, tehát számomra az utazásuk nem mondható semmiképpen sem romantikusnak. El nem mennék sem Párizsba, sem sehova kb. full szegényen. A lakáscsere programon pedig biztos nem választanék olyan helyet, ahol semmiféle értékelést nem találok. De persze-persze, ez nyilván egy könyv, na de akkor is, azonosul az ember. a szereplőkkel, akarva akaratlanul is beleképzeli magát az adott szituációba.
Az apartman. Nos, ha én egy ilyen szállást kapnék, az biztos Isten,hogy nem maradnék ott egy percet sem tovább, nemhogy még napokat. spoiler
Az eleje izgalmas volt a könyvnek, vártam, hogy mik fognak még az apartmanban történni. Gondoltam lesznek valami para dolgok, vagy bármi, de nem…. egyszer csak vége lett számomra az izgalmaknak és megkezdődött a történet második fele. A vége pedig nekem teljesen összecsapott lett.
Steph ragaszkodása a lányához nekem túlzott mértékű volt, viszont Mark hozzáállása kb.semmi. Nyilván a múltbeli események nagyban befolyásolják ezt, na de azért mégis a saját lányáról van szó!
Mark „havernőjét” kifejezetten utáltam. Végig egy mesterkélt nőszemélynek éreztem. Mark egy lecsúszott tanár, aki megfogott magának egy nála jóval fiatalabb csajt, majd hagyta, hogy egyre mélyebbre és mélyebbre csússzon az események hatására, holott szerintem támogatniuk kellett volna egymást mindvégig. Steph egy furcsa csaj, nem nyerte el ő sem a tetszésemet.
A váltott szemszöget viszont nagyon szeretem, ez sokat dobott az értékelésen.
Magamhoz képest gyorsan elolvastam, kíváncsi voltam a végkifejletre
Sok dolgot nem értek a könyvben vagy nem tudom hova tenni az olvasottakat. Később újra elolvasom, hátha több értelmet nyernek számomra a dolgok.

Mary_J>!
S. L. Grey: Az apartman

Érdekes könyv volt és most nagyon nehezen tudom eldönteni, hogy mennyire is tetszett… Ha abból indulok ki, hogy mennyire olvastatta magát szinte öt csillag, gyorsan végeztem vele, ha azt nézem mindeközben mennyire kötött le… hát már kevesebb. Horrornak kevés volt, de értem én abszolút, hogy miért került rá a címke, viszont én így erősebbet vártam. Ha egy jó thrillernek nézem akkor máris más minden. Szóval ilyen borzasztó ellentétes érzelmeket vált ki belőlem :D Ha a "realitás/ijesztősség' oldalát nézem elég jó, mondhatom, hogy féljünk végül is teljesen elképzelhető, hogy valaki beleőrüljön egy ilyen helyzetbe, de valahogy akkor se kötött le. Kaptam egy családi drámát, gyásszal, félelemmel tele szorongással, egy apát, aki kezdi elveszteni a józan eszét és mindezt megfűszereztük egy csöpp természetfelettivel, de épphogy csak egy csipettel, hogy a kétséget elhintse az emberben.
Lehet, hogy ezt még pár év múlva újraolvasom, csak hogy el tudjam dönteni hova helyezzem magamban

SáraKata P>!
S. L. Grey: Az apartman

Érdekes történet volt, volt amikor féltem, tovább olvasni. A vége nagyon tetszett, hogy igazából nem boldog vége lett. Már az elején éreztem, hogy a férjjel lesz probléma, gondoltam, hogy elpattan az agya. Érdekes volt számomra, hogy egy aránylag nyugodt női karaktert hoztak létre az írók a feleség személyében. Tetszett a könyv stílusa, jól haladtam az olvasással.

Amál P>!
S. L. Grey: Az apartman

Amikor elkezdtem olvasni a könyvet, azt hittem egy könnyed kis olvasnivalót vettem a kezembe. De nem. A főszereplők felváltva mesélik el a párizsi nyaralásuk történetét. Megtudjuk, hogy Mark életében vannak sötét foltok, amik az őrületbe kergetik. Elveszítette az első házasságából született lányát, ami a továbbiakban az ép esze elvesztéséhez vezet. Steph, a 2.feleség boldog a férjével és a kislányukkal.De egy éjszaka fegyveresek törnek be a házukba és ezután már semmi sem a régi. Helyre szeretnék hozni a kapcsolatukban bekövetkezett törést és ezért utaznak Párizsba. De az álomból rémálom lesz. A férfi lassan kifordul önmagából és az asszony már menekül tőle.
Egy is kis természetfelettit is belevisz az írópáros a regénybe, ami csak a javára szolgált a műnek. Csak ajánlani tudom a könyvet.

266 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634193203 · Fordította: Lakatos Anna

Gothic I>!

Miért kellene a halálnak normális viselkedést kiváltania? Miért kellene bölcsnek és megfontoltnak, érzéketlennek lennem, amikor veszteség ér?

Kapcsolódó szócikkek: dr. Mark Sebastian · gyász · halál · veszteség
Angele>!

– A viccelődés a kapcsolatok lényeges fokmérője – jelenti ki. – Bonyodalmas jelrendszer, amely kirekeszti a kapcsolaton kívüli embereket, meghittséget, együttérzést, jóformán telepátiát feltételez.

Angele>!

A kísértetek kiszívják az ember lelkét a sikoltozásukkal.

Angele>!

Az ember nem épül föl egy gyerek halálából. Nem futhatunk el a múltunk elől.

mate55>!

Újabb üveg borért dülöngélek a konyhába, és közben rájövök, hogy a fejembe szállt az ital.

Gothic I>!

[…] nem néztem hátra, mert ha nem nézünk hátra, akkor nem létezik, ami a nyomunkban van, és nem árthat nekünk.

Kapcsolódó szócikkek: dr. Mark Sebastian
SchizoVampire P>!

Kitessékelt, és pár másodperc múlva újból megszólalt a zene. Azon töprengtem – és még most is töprengek –, hogy vajon azért hallgatta-e Mireille, hogy megpróbálja száműzni vele az épületet megfertőző betegséget. Mintha a korai Kylie Minogue és Duran Duran afféle olcsó ördögűző talizmán lett volna.

Gothic I>!

A szél csak úgy süvít a plumsteadi temető fenyőfái között, és a gyereksírok ezúttal is megríkatnak. A repedezett arcú babáktól és a hervadt virágoktól, a megsárgult celofántól és a leeresztett léggömböktől olyan ez a terület, mint a születésnapi buli, ahonnan valami hirtelen tragédia miatt mindenki elment.

Kapcsolódó szócikkek: dr. Mark Sebastian · temető
Gothic I>!

Ez a közös függőségünk legalább valami, ami napi szinten összeköt minket – képtelen volnék együtt élni valakivel, aki gyógyteát iszik.