A ​Windsor-csomó (Őfelsége II. Erzsébet nyomoz 1.) 80 csillagozás

S. J. Bennett: A Windsor-csomó

2016 tavaszán II. Erzsébetet a Windsor-kastélybeli születésnapi ünnepségének az előkészületei kötik le, amikor sokkoló hír érkezik: az egyik vendéget holtan találták a hálószobájában. Látszólag minden jel arra mutat, hogy a fiatal orosz zongorista öngyilkos lett, ám a rosszul megkötött csomó idegenkezűségre utal. A királynő a nyomozókra hagyja az eset felderítését, de nemsokára bosszantani kezdi a rendőrség hozzá nem értése, ezért úgy dönt: diszkréten a saját kezébe veszi az ügy felgöngyölítését…

Eredeti megjelenés éve: 2020

General Press, Budapest, 2021
296 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634525455 · Fordította: Kiss Ádám
General Press, Budapest, 2021
304 oldal · ISBN: 9789634525462 · Fordította: Kiss Ádám

meseanyu P>!
S. J. Bennett: A Windsor-csomó

Aki szereti a Korona sorozatot, annak tetszeni fog szerintem ez a regény is, mert a szerző nagyon jól visszaadja azt a hangulatot, amit a királyi család életét szemlélve megszoktunk. Nagyon szórakoztatóan ír a királynőről, a szokásokról, a palotáról, az alkalmazottakról. A krimiszál számomra csak egy kis extra volt, de egyáltalán nem gyenge, izgalmas volt a nyomozás része is.

Klodette>!
S. J. Bennett: A Windsor-csomó

A helyzet az, hogy nagyon vegyes a viszonyom a királyi családdal, mert Katalint és Harry-t szeretem, de Vilmost és Meghant nem, Erzsébetet, Károlyt és Kamillát pedig mindig utáltam szegény Diana miatt…
Szóval olvasás közben próbáltam elvonatkoztatni attól, hogy itt valóban II. Erzsébet nyomoz, inkább úgy voltam vele, hogy ő egy kiváltságos idős hölgy és ennyi.
Szerencsére, Erzsébet csak a háttérből mozgatta a szálakat és Rozie, az asszisztense végezte a tényleges kutatást.
Annyira nem kötött le, mert sok volt benne a politika és az ármánykodás, de az alapötlet mindenképpen érdekes, szóval szeretném elolvasni a folytatást és/vagy a további köteteket.
Az ügy szövevényes volt, jó sok gyanúsítottal, nehezen lehetett követni, sok szereplővel operált, ráadásul valóban létező személyek is tiszteletüket tették, ami roppant érdekesen hatott.
Érdekelne, hogy vajon Erzsébet, Fülöp és a többiek tényleg ilyenek voltak a valóságban, így viselkedtek és ilyen emberi módon?

cicus61 P>!
S. J. Bennett: A Windsor-csomó

A királynő életét, mindennapjait szerettem. Jó volt a környezet, az angliai feeling nagyon bejött. A szereplőket is megszerettem. Azonban a nyomozás, a krimiszál az nagyon nem tetszett. Alig volt valami, az sem valami izgalmas. A lezárás sem volt az igazi. Elolvasni érdemes volt, de ennyi.

gyuszi64 >!

2022/47, könyvtár, 8/27 eddigi értékelés

Klasszikus stílusú, lassú cselekményű, de nagyon szórakoztató könyv. A királynő mindennapjait helyezte a fókuszba a regény, persze idealizálta őt is és a környezetét is, de abban a komótos brit stílusban, ami nagyon kedveli a „lepusztult arisztokrácia” ábrázolását.
Csak az olvassa, aki a fentiekre vevő.
(És még valami: tanulságok azért bőven vannak. Mást ne mondjak: hogyan bánik a környezetével egy nagy formátumú vezető…)

Update: Természetes módon muszáj összevetnem ezzel:
Az összehasonlítás adódik, a stílus és az írókészség, valamint a hangulat is Erzsébet mellett szól, látszik a több mint három évtizeddel későbbi megjelenés. Mrs. Roosevelt talán szövevényesebb „összeesküvésbe” csöppent bele, de a két regény nagyon hasonló.

klaratakacs P>!
S. J. Bennett: A Windsor-csomó

Az angol királyi család mindig is az érdeklődés középpontjában van, annak ellenére, hogy igazán nem látjuk a valóságot. Akár úgy is lehet, hogy a királynő – Miss Marpleként – oldja meg az ügyeket, természetesen néhány fiatalabb segítő bevonásával.
Maga a könyv élvezetes volt, aztán egy ponton besokalltam a nevek, szereplők követhetetlensége miatt, de az utolsó száz oldal már nagyon tetszett. A humora, a királyi család élete, a lovakhoz fűződő szeretet öt csillag, a krimi szál három.
A sorozatot azonban folytatni fogom.

BBetti86 >!
S. J. Bennett: A Windsor-csomó

Nem is tudom eldönteni, hogy Bennettnek volt egy nagy ötlete, vagy éppen ellenkezőleg. Divatja van annak, hogy ismert személyiségek kapnak kitalált nyomozós történeteket, de hogy II. Erzsébet legyen titkos magánnyomozó? Ráadásul az idős 80 feletti verziója?

A különös ötlet ellenére a történet működik. Talán lassú a cselekmény, de hangulatosan van tálalva. Windsorban, egy meghívott fiatal zenész szexuális jellegű balesetben meghal. A királynő azonban mást sejt, és új asszisztensét bevetve magánnyomozásba kezd. Alapvetően azt követjük nyomon, hogy a királynő kit mire kér meg, milyen adatokkal és történetekkel térnek vissza hozzá, ő pedig ebből milyen következtetéseket von le. Már az eleve ad neki pikáns ízt, hogy mindez titokban zajlik, ilyen szereplőkkel.

Betekintést kínál abba, hogy mi zajlik egy királyi háztartásban. Nem mélységeiben, és érzek benne idealizálást is, de így ad el egy álmot. A Downton Abbey is beugrott róla, csak itt nem történelmi a környezet.

Szimpatikus szereplőkkel dolgozik, és bennük is érzem az idealizálást. A királynőnek olyan személyiséget álmodott meg, ami nekem nagyon jutna eszembe a tapasztaltakról. Itt nem azt a szerény, félénk nőt látjuk, aki egy szerepnek szentelte az életét. Ez a királynő okos, társaságkedvelő és a háttérből nagy bábjátékos. Tele van érzelmekkel, mély igazságérzettel, melyet nyíltan nem mutat ki, de a cselekedeteiből és a szavaiból megnyilvánul. Nyilván csak a másban látott, máshol olvasott történetekből indulhatok ki, de ez nem annak a nőnek a portréja, amit mások rajzoltak.

Az egész nagyon könnyed, szórakoztató jellegű és a krimi is csak színezi az eseményeket. Minimális a feszültség, és leginkább a kedélyes jelző, ami beugrik róla. Van abban valami nagyon kényelmes, ahogy a királynő mindent el tud érni anélkül, hogy a nevét és a rangját használnia kellene. Ilyen az igazságosztása is: a háttérből.
El is gondolkoztam, hogy melyik másik alakot juttatta eszembe, de még nem jöttem rá.

Nem tudok róla, hogy sorozatnyitány lenne, de lehetne. Felvázol egy működő és titkos rendszert a királyi udvarban, megismerteti a szereplőket. Innen simán lehetne úgy menni tovább, hogy legközelebb milyen bűntény történik az udvarban, és a rendőrség tehetetlenségével szemben a királynő vezette titkos csapat mire jut.

Különben a szerző egészen ügyesen nyúl ahhoz, hogy bedobjon ismert embereket és eseményeket, de a valóságot mesélje újra. Éppen csak annyira idéz be olyan személyeket, mint az Obama házaspár, hogy az illúzió meglegyen, hogy ez akár igaz is lehetne.

A komolyabb krimit talán jobban szeretem, és még mindig nem döntöttem el, hogy II. Erzsébet magánnyomozó verziója mennyire sértő vagy hízelgő, de könnyed kriminek kellemes olvasmány volt. Kellemes krimi limonádé, tényleg nem mindennapi nyomozóval.

Kata_dr_VF>!
S. J. Bennett: A Windsor-csomó

A csütörtöki nyomozóklub rajongóihoz szóló ajánlás teljesen megvett. A hangulat, a humor, maga a miliő nagyon hasonló Osmanéhoz, nagyon szerettem olvasni, viszont a krimiszál sajnos nem lett az igazi. Klasszikus kis cozy krimi, aminek minden oldalát élvezet volt olvasni – okos rejtély ide vagy oda.

S. J. Bennett: A Windsor-csomó

A Windsor-csomó egy kedves kis cozy krimi, olvasmányos és hangulatos. Elénk varázsolja a regény a királyi udvart, a mindennapos protokollokat, és átfogó képet mutat azokról a londoni, London-közeli helyszínekről, ahol a királyi család ideje nagy részét tölti. Windsor-ban játszódik a történet nagy része, a windsori kastélyban egy estélyt rendeznek, amikor egy fiatal zongorista életét veszi bizarr körülmények között. Megérkeznek a nyomozó szervek, és mivel elég nyögvenyelősen indul a kutató munka, a Királynő pedig nem tud parancsolni kíváncsiságának, elkezd kibontakozni egy nagyon érdekes szituáció.
A könyv több ponton bemutatja, hogy a Királynőnek nincs sok szabad mozgástere, vagy holtideje, minden lépését inasok figyelik, így nehéz elképzelni, hogyan tud nyomozni, ezért is kicsit unalmasabbnak ítéltem meg a regényt. A lehetőségei elég korlátozottak, és nyilván azt várná az ember, hogy a Királynő vad nyomozásokba kezd és megkerüli az udvart, hogy kiszökhessen, de erről itt szó sincs. Itt viszont pozitívumként jegyezném meg hogy az írónő hűen ragaszkodott a valósághoz, nem bocsátkozott fantáziálásokba és spekulációkba, nem másította meg a Királynő személyét és lehetőségeit.
Üdítőek voltak az oldalak, ahol Fülöp megjelent, ő szintén hozta azt a karaktert, mint életében, nem fogja vissza magát, ha ki kell fejtenie a véleményét.
Fontos szereplőnk még Rozie, a királyi udvar alkalmazottja, aki segíti a Királynő elképzeléseit a nyomozással kapcsolatban. A borítót nagyon szerettem, a corgi a kedvenc kutyafajtám, így nem is volt kérdés, hogy elolvasom-e a regényt.
Nálam ez most csak 4 csillag.

Dóri_Dóra P>!
S. J. Bennett: A Windsor-csomó

Az uralkodóház világa és működése, valamint a királynő személye van itt igazán előtérben, és a szerző zseniálisan képes érzékeltetni ezt az atmoszférát, ezt a környezetet. Ezeket a részeket nagyon élveztem, csillagos ötös! :) A királynő alakjának megformálása is kiváló. A krimiszál, a haláleset, a nyomozás viszont keltett bennem némi nemtetszést, illetve hiányérzetet – ezért a négy csillag.

gizmo6 I>!
S. J. Bennett: A Windsor-csomó

Ha valaki véres akciókrimire, vagy feszült hangulatú thrillerre vágyik, akkor az biztosan csalódni fog, mivel S. J. Bennett a klasszikus, gondolkodós, rejtélykibogozós krimik hagyományát követi, mint Agatha Christie vagy Sir Arthur Conan Doyle művei. Sőt, A Windsor-csomóban a hangsúly igazán nem is a nyomozáson van, hanem tulajdonképpen a királynő környezetén, az uralkodóház világán, szokásain, működésén, a hagyományok szoros és sokszor gúzsba kötő rendszerén.
Habár a regény fikció, S. J. Bennett mégis tökéletesen megmutatja a brit monarchia világát, a windsori kastély atmoszféráját, azt a szövevényes világot, ami az uralkodót körbeveszi. Ráadásul őfelsége, II. Erzsébet alakja ikonból kézzelfogható, szerethető alakká válik, akinek szíves-örömest követjük végig a mindennapjait. A regény több karaktere is kedvelhető, érdekes figura, főleg a királynő asszisztense, Rozie, aki szintén aktív résztvevője a királynő nyomozásának.
Bővebben: http://cornandsoda.com/miss-marple-es-a-the-crown-talal…

BBetti86 >!

A gonosz mindig ott ólálkodik, ahol a legkevésbé szeretnénk, és gyakran győzelmet arat.

gingalló >!

Nincs semmi más, ami olyan jót tenne a léleknek, mint egy napos reggel az angol vidéken.

SzaDani012>!

A Tudor-korban bevett szórakozási formának számított nyilvános kivégzésekre járni. Ehhez képest néhanapján fogadni igazán apróság.

5. fejezet

Dóri_Dóra P>!

Bármit kérjen a főnök, megteszi. Rozie tudta, hogy az udvartartás legtöbb alkalmazottja így érez. Nem a királynő pozíciója, hanem a személye miatt. Különleges ember volt, akinek egy közel lehetetlen feladatot kellett ellátnia, amelyet egyetlen zokszó nélkül végzett, méghozzá zseniálisan, és amikor elkezdte, a most élő alattvalóinak a többsége még meg sem született. Rajongtak érte.

rencsi0325>!

– Te jó ég, képzelje csak el, amint beszámol majd a királynőnek a szexuális életemről! – mondta, miközben kinyitotta az ajtót.
– Visszafogott leszek – ígérte Rozie. – Csak a fontos részleteket említem majd.
– Legyen inkább tüzes! – bátorította Meredith. – Megérdemlem. Ne feledje azt a tangót!

gingalló >!

Elmerengett, hogy ha valamikor kitör a forradalom, ide szeretne visszavonulni. Nem mintha megengednék majd neki. A forradalmárok valószínűleg elzevernák… Hová? Külföldre? Ebben az esetben Virginiába menne, amelyet a névrokonáról neveztek le, és ahol az amerikai Hármas Korona versenysorozatot megnyerő, Secretariat nevű versenyló élt.

rencsi0325>!

A királynő félretette nyomozással kapcsolatos gondolatait, és a munkájára koncentrált, vagyis arra, hogy önmagát adja a nyilvánosság előtt, márpedig egész életében ezt tanulta.

Őfelsége II. Erzsébet nyomoz sorozat · Összehasonlítás