Gyufaláng 35 csillagozás

S. A. Locryn: Gyufaláng

Nemessy Sándor százados önmaga árnyékaként éli életét a hamvaiból épp újjáéledő Budapesten.
1947 karácsony előestéjén talál rá a hadifogságból szabadult őrmesterre. Szép Tamás tudja, hogy meg kell változtatnia a jövőt, és meg kell mentenie a századost, mindig ez a szándék vitte előre.
Megtalálja-e az elhatározást magában, hogy az érzései szerint cselekedjen? Ha lesz hozzá mersze, vajon hagyják-e neki?
Lehet-e két férfi barátságából több egy bizalmatlansággal átitatott korszakban, amikor a másság főbenjáró bűn volt?

Book Dreams, Gyömrő, 2020

Szép Tamás őrmester · Nemessy Sándor százados

Cync P>!
S. A. Locryn: Gyufaláng

Micsoda gyöngyszemre tudok bukkani, ha nem is keresem!
Először ódzkodtam a könyvtől, mert nem állnak közel hozzám a világháborús könyvek, ráadásul a mágikus realizmus számomra mindig kissé idegen volt, főleg a látomásos téma. Ellenben ez a könyv megmutatta, milyen zseniálisan lehet mindezt ötvözni!
Az írásmódba, a stílusba már az első oldalakon beleszerettem. Hogy épp kinek a szemszögéből olvasok, az elején még kissé zavaros volt, de utána már nem okozott problémát.
A második világháború utáni Magyarországot nagyon hitelesen mutatja be, az akkori eseményeket, környezetet és embereket, minden nehézséggel együtt. Ne csöpögős romantikát várj, mert ez nem az. Mégis egy teljességgel magával ragadó, gyönyörűen megírt történet!
Csodálatosan mutatja be a két főszereplőnk, Sándor és Tamás kapcsolatát, ami lassan bontakozik ki, érzelmes, szenvedélyes, és szerintem ennyire ízléses erotikus leírásokkal még nem találkoztam.
Egyik férfi sem tökéletes, amitől talán csak még szerethetőbbek. Tetszett, hogy a visszaemlékezésekből még többet megtudhatunk róluk, ahogy a háború alatti időkről is, ezzel csak megerősítve kettejük kapcsolatát. A mellékszereplőket is nagyon kedveltem.
A feszültség az egész könyvben jelen van, a látomások által pedig csak fokozza ezt az érzést, tudod, hogy akármelyik pillanatban történhet valami. Végig izgultam mindenkiért, és nagyon bíztam a boldog befejezésben.
Többször is elszorult a torkom, megkönnyeztem egy-egy jelenetet, főleg a könyv végét, ami igazán szép volt!
Ez egy fantasztikus, néhol fájdalmas, egyáltalán nem szokványos történet! Nem is tipikus LMBTQ történet. Nagy szerepe van igen, de inkább csak ez viszi hátán a cselekményt.
A történelmi és LMBTQ könyvek kedvelőinek mindenképp ajánlom, de azoknak is, akik csak most akarnak ismerkedni vele.
A szerző összes további könyvére kíváncsi vagyok!

Garbai_Ildikó P>!
S. A. Locryn: Gyufaláng

Utazókönyvként került hozzám és ezt itt is köszönöm. Azért szeretek az ilyen könyvekre jelentkezni, mert sok olyan történetet olvastam már így amit én magamtól biztos nem teszek meg. Először itt is csak néztem, hogy a háború, az LMBTQ , mágikus realizmus, a kommunizmus és többek közt a romantikát, hogyan, milyen formában lehet össze gyúrni és egy jó kis történetet kerekíteni belőle. Határozottan kellemesen csalódtam. Vitt magával rendesen. Tele volt érzelemmel, izgalommal és feszültséggel. Sándort és Tamást hamar megkedveltem és izgultam mi lesz a sorsuk. Nem szeretném itt elmondani mi volt de aki egy nem egy mindennapos, szokványos történetre vágyik az semmi esetre se hagyja ki.

anemona P>!
S. A. Locryn: Gyufaláng

A legjobb magyar meleg regény, amit olvastam.
Csak a legalapvetőbb ismereteim vannak kis hazánk történelmének ezen „nagyszerű” időszakából, így a könyv hitelességét nem tudom megítélni. Nekem valószerűnek tűnt, és persze végtelenül elszomorított. Tamás és Sándor szerelme egy csodálatos reménysugár a kilátástalan időkben. Nagyon tetszett, teljesen magával ragadott, minden várakozásomat felülmúlta.
Nem igazán kerestem eddig magyar szerzők LMBTQ könyveit, de ez egy kiváló emlékeztető volt arra, hogy változtassak ezen a szokásomon.

loveQhuay>!
S. A. Locryn: Gyufaláng

Történelmi romantikus regények nem igazán az én asztalom, de gondoltam adok a könyvnek egy esélyt, hiszen bár a második világháború utáni időben játszódik, mégis csak két férfi szerelmét írja le.

Könnyen sikerült emélyednem a történetben és a karakterek is érdekesek voltak. Új volt számomra a 48/49-es Budapestről olvasni, de tetszett minden ahogy az író bemutatta az akkori várost és az életet. Úgy éreztem ott vagyok a szereplőkkel együtt, és velük együtt élem át a történetet – ami néha fájdalmas volt.

Sándor és Tamás története nagyon tetszett, és az a kis mágikus jövőbe látás szál is izgalmas volt. Tamás minden erején felül is, de próbálta megvédeni Sándort a fádjalmaktól és a haláltól is. A háborús visszamlékezések nagyon jók voltak, szerettem belelátni a múltjukba, hogyan is kerültek ilyen közel egymáshoz.

A találkozásuk, azután mikor azt hitték elvesztették a másikat a háborúban, igazán jó volt. Újra látni valakit akiről azt hitted már elvesztetted, és minden tőled telhetőt megtenni azért hogy életben maradjon? Imádtam! Sándor felajánlotta mindenét, még azt a keveset is ami neki volt, hogy megossza Tamással. Nagyon tetszett ahogy ők ketten együtt éltek és egyre jobban újra barátok, majd több lett belőlük. Tamás látomásai érdekesek voltak és nagyon kíváncsi voltam végül hogy módosít a látottakon, és ki kerül ki élve és halva a történetből.

Emil/Ferenc egy jó mellékszereplő volt, jól egyengette főszereplőink útját és segítette őket mindenben amiben tudott.

Izgalmas, néhol fájdalmas, néhol igazán mély romantikus történet ez a könyv. Az írásmóddal néha voltak bajaim, nem volt mindig tiszta kinek a fejében vagyunk éppen, épp ezért az elején sokáig tartott mire tisztáztam magamban hogy melyikőjük Sándor és melyikőjük Tamás.

Kicsit több mint lókét hónapnyi eseményt foglal magában, Karácsony napjától március elejéig. Tetszett az élet amit maguknak kialakítottak, de a folytonos félelem amiben éltek már néha engem is kikészített. Féltem értük helyettük is, amikor Tamás gondolkodás nélkül kilépett az utcára vagy bevásárolni ment, holott nem voltak iratai. Szóval igen, a székem szélén ülve és körmöt rágva olvastam a történéseket, és csak remélni tudtam egy szép és igazságos befejezésben.

A történet lezárása igazán szép volt. Nem hajtottak fejet senki előtt sem és csakis arra koncentráltak, hogy nekik jó legyen, ők boldogok legyenek, nem számít a többi ember vagy épp a megmaradt család mit gondol.

Igazán érdekes és szerethető könyv volt, sokáig foglalkoztatott, hogy hány évesek a szereplőink, és ezt csak a könyv legvégén tudtuk meg (38-40). Tetszett a lezárás is, és összességében minden szerettem ebben a könyvben. Tamás látomásai igazán sokat dobtak a történeten.

Csak ajánlani tudom.

T_Vicky P>!
S. A. Locryn: Gyufaláng

Az írónővel akkor találkoztam először, mikor karcolt az egyik novellájáról link, amit nagyon szerettem. Mikor megtudtam, hogy megjelenik a könyve, nem volt kérdés, hogy ez nekem kell. Főleg miután megláttam ezt a gyönyörűséges borítót. El se jutottam a fülszövegig, már a kívánságlistámon volt.
És imádtam. Nagyon. És azt hiszem, elvonási tüneteim vannak. Kíváncsi voltam a végére, de nem akartam, hogy vége legyen. Éjjel fejeztem be, délelőtt elolvastam a blogon mindent, amit csak lehetett. Mikor megláttam azt a rajzot Sándorról, hirtelen kedvem lett volna elkezdeni olvasni megint. És most akarok mééég.
Nagyon szerettem Sándort és Tamást egyaránt, a kapcsolatuk kialakulását, ahogy megbirkóztak a problémákkal. Sándor anyukája is aranyos volt. Meg persze a cica. *-* Imádtam a cicát. spoiler Tetszett ahogy a két férfi foglalkozott vele, meg a szomszéd gyerekekkel.
Már készítem a helyet az írónő többi könyvének a polcon. :)

Moncsi22>!
S. A. Locryn: Gyufaláng

Ez a könyv a szívemet törte össze, és rakta össze újra, de másképpen. Ez az első LMBTQ+ könyv, amit magyar író tollából olvastam. Bevallom, alig akarom azt elhinni, hogy ez az első könyv, ami megjelent az írónőtől. Látni a regényben azt, hogy benne van a szíve és a lelke. Rengeteg kutatómunkát végezhetett, mert sok hiteles adat szerepel a lapjain. Ez a könyv a második világháború utáni Magyarországot mutatja be, annak minden árnyékával. Ez nem egy szirupos romantikus történet, ami két férfi között bontakozik ki. A kor minden nehézségével, küzdelmeivel együtt tárja elénk az eseményeket, sőt betekintést nyerhetünk a háború alatti időkbe is.
A történet az én szememmel.

Adott egy férfi, név szerint Szép Tamás, aki őrmester volt a hadseregben a háború alatt, s gyengéd érzelmeket táplált századosa, Nemessy Sándor iránt, amit mindenki előtt titkolt. Emellett volt egy másik titka is, amiről senkinek sem beszélt, még Sándornak sem, mindig csak megérzésként utalt rá. Ezek a megérzések látomásokként jelentek meg a szeme előtt, és eléggé nehezen viselte ezeket.
Adott egy másik férfi is, akit Nemessy Sándornak hívnak, aki százados volt a seregben a háború alatt. Sándor nem tudta, mit is érez Tamás iránt, így elkönyvelte az érzéseit, mint barátságot. A háború alatt nagyon jól együtt tudtak működni. Mindenben segítettek egymásnak, amíg nem történt valami a fronton, ami nemcsak Sándor életét változtatta meg.
A háború után Nemessy százados fél lábbal tér haza, mert egyik lábát elveszítette, és műlábat kapott.
Hosszabb értékelést itt találod:

aurora_lewis_turner IP>!
S. A. Locryn: Gyufaláng

„…a Gyufaláng egy mély érzelmeket bemutató, komor hangulatot árasztó mű, mely az elfogadásról, a tiszteletről és a sorsról is tanít. Nagyon tetszett Tamás különleges képessége, amit felhasználva próbál változtatni a jövőn. Hamar megkedveltem a két főszereplőt (meg persze a cicát is). Ahogy annak is örültem, hogy bár egy olyan korban kezdődik a cselekmény, ami negatív hangulatot áraszt, ami kevésbé elfogadó, mégis pozitív kimenetelű a történet. Ajánlom minden történelmet és LMBTQ műfajt kedvelő olvasónak!”

Bővebb véleményem: https://www.magyarszerzokkonyveimagazin.hu/2021/06/s-lo…

Kovács_Ági_3 P>!
S. A. Locryn: Gyufaláng

Nemrég fejeztem be a könyvet, de még mindig a hatása alatt vagyok. Nem tudok szabadulni a gondolattól, hogy mi lehet Sándorral és Tamással. Mariannal, Karcsival és Bencével. Vajon mi történhetett velük?

Írónőnek olyan történetet sikerült írnia, hogy még később is ezen rágódjak, ami nagy ritkán fordul elő velem. Álmomban sem gondoltam volna, hogy ennyire a szívembe fogom zárni Tamást és Sándort.

Bővebben itt olvashatod:

Fzsofi4>!
S. A. Locryn: Gyufaláng

Azzal kezdeném, hogy: Hűha, ez most meglepett! Nem szoktam háborús könyveket olvasni, mivel érzékeny lelkű ember vagyok. Ha mégis olvasok, csakis azért, hogy megértsem, miért, mi visz embereket a háború felé. Ezt a könyvet is félve vettem a kezembe. Az első oldalaknál már elfogott a kíváncsiság. Az, hogy nem történt meg, könnyebbé tette az olvasást. Sándor. Vele tudtam együtt érezni a leginkább. Ha abban az időben éltem volna, nem sok jogom lett volna az élethez… Tamás. Mit is mondhatnék? Vele is együtt éreztem, értettem, mit, miért tesz. Tünde. Furcsa volt számomra, csak a végére lett szimpatikus. Néhány oldalt összeszorult szívvel olvastam. Köszönöm az élményt.

Fairymysz>!

Nem vagyok olyan emberek szeretetére szorulva, akik világ életemben csak a kötelességeimről tudtak, de az emberről a kötelességek mögött nem.

Fairymysz>!

– Pedig a világ és az egyház elítél minket.
– A világ és az egyház téved. Nem értik a saját tanításukat. Azt tanítják, hogy Isten a saját képére teremtette az embereket. A férfit és a nőt is. Tehát Isten nem lehet csak férfi, mert ott kell lennie benne a nőnek is. És ott kell benne lennie annak is, ami te vagy. Én abban hiszek, hogy ami természetellenes, az egyszerűen nem létezik.

Fairymysz>!

(…)Mi a terv? Mit csinálunk akkor?
– Én biztos, hogy a Duna közelébe se megyek aznap éjszaka. Leeresztek minden redőnyt, bezárom a macskát, és a szobám rejtekében leszek majd.
– Remélem, nincs kifogásod társaság ellen… kiválóan tudok csapatban rettegni…

T_Vicky P>!

– Hiszek neked, Tamás. Ha azt mondod, hogy el kell mennünk, akkor elmegyünk.
Tamás Sándor vállába kapaszkodott. Könnyektől maszatos arcát a nyakába fúrta, miközben próbálta visszanyerni légzése felett az uralmat.
– De van egy feltételem – szorította magához még jobban Sándor.
– Akármi – lehelte Tamás.
– Visszük a macskát is.

Tímea_Szabó_4>!

– Te meg mikor másztál ide közénk? – kérdezte tőle Sándor.
A macska ezt úgy vette, hogy neki továbbra is minden joga megvan a két férfi testének melegében feküdni, így kényelmes a hátára fordult, és elnyúlt köztük. Két mellső mancsát kettejük összekulcsolt kezére emelte. Groteszk módon olyan látványt keltett, mintha a macska a világ ellenében áldását adná rájuk.

Fairymysz>!

(…)Tamásnak nem tetszett, ahogy Bence az öccsére nézett. Majd meg is szólalt, és összeszidta a kisebbet.
– Ne sírj! – dorgálta meg. – A férfiak nem gyengék. Nem sírnak.
– Ez nem igaz, Bence – mondta neki halkan Tamás. – A férfiak is sírnak. És nem lesznek tőle kevésbé férfiak. Csak a szívtelenek nem sírnak.

shadowhunter1975 P>!

Tényleg mesélnem kellene róluk? A századosról és az őrmesterről?

Fairymysz>!

(…)az újjáépítés malmai mindennél lassabban őrölnek Magyarországon.

shadowhunter1975 P>!

A lelkiismerete ekkor felvetette előtte, hogy ez tulajdonképpen bűn, a másik nem iránt kellene így éreznie, nem férfiak iránt. Hiszen ez a világ minden törvénye ellen való. De mit kellett volna tennie, mikor soha egyetlen hölgy iránt sem érzett úgy, ahogy Tamás iránt? Soha egyre sem volt még csak kellemes sem ránéznie, miközben Tamásról a tekintetét sem tudta elfordítani.

117. oldal, X. fejezet (Book Dreams, 2020)

Kovács_Ági_3 P>!

Nem látott, és nem kapott levegőt a füsttől, nem hallott a fegyverropogástól. Beletelt néhány percbe, mire visszatalált a jelenben.

Népszerű triviák

S_A_Locryn IP>!

Gondoltam, érdekes lehet, hogy mennyi utánajárást igényelt a Gyufaláng. Ezeket szedtem össze nagyvonalakban.
Ilyen volt például:
– Az LMBT emberek helyzete a második világháború után (általánosságok és törvénykezések)
– Budapest állapota, az újjáépítés üteme a háború után (például üzemelő kórházak)
– Az államforma átalakulása
– Lehetőségek az ország elhagyására

S_A_Locryn IP>!

Van pár érdekesség, a Gyufaláng két főszereplőjével kapcsolatban, ami csak említés szintjén került elő a könyvben. Ilyen néhány (talán nem is annyira) apróság Tamás és Sándor családjáról. Illetve arról, hogy a regény leghűségesebb bétaolvasója hogyan is képzelte el őket. Ha olvastátok a könyvet, de szeretnétek még pár dolgot megtudni Tamásról és Sándorról, vagy ha még nem, de érdekel titeket, hogy kikről is szól a könyv, a lenti linken sok-sok érdekességet megtudhattok róluk.

S_A_Locryn IP>!

Készítettem egy képzeletbeli interjút a Gyufaláng főszereplőivel, amiben olyan dolgokról is mesélnek, amik nem derülnek ki a regényből. Ha szeretnétek pár érdekességet megtudni Tamásról és Sándorról, mindenképpen olvassátok el beszélgetést velük a lenti linken.