Szőlőskert ​Provence-ban 92 csillagozás

Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Ava egyre erősebben érzi: EL INNEN, mindegy hová. Muszáj váltania.
Az állása vakvágány, férje, Mark lelécelt, és egy tonna adósságot hagyott maga után. Természetesen nem közölte, mikor jön vissza.
Ava hírt kap: elhunyt a nagypapája, és döbbenetes módon Avára hagyta egész szőlöskertjét, a Chateau Saint Clairt.
Reggelire gőzölgő, friss kávé és croissant – a helybeli pincér, Jacques pedig kérés nélkül hozza a pohár vörösbort –, Ava kezdi otthon érezni magát. De őrültség lenne otthagyni mindent, a házasságát, és szerencsét próbálni gyerekkora helyszínén, amit kiskorában mindig is úgy imádott. Ugye őrültség lenne?! Ugye tényleg az lenne?!

Eredeti megjelenés éve: 2019

XXI. Század, Budapest, 2020
368 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786156122124 · Fordította: Lévai Márta
XXI. Század, Budapest, 2020
410 oldal · ISBN: 9786156122131 · Fordította: Lévai Márta

Franciaország · Provence

Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

”Muszáj magadat is táplálnod, ha másoknak is segíteni akarsz növekedni.”

A Szőlőskert Provence-ban egy tipikus történet családi átkokról, titkokról, önérvényesítésről és újrakezdésről, mégsem kelti a sablonosság érzetét, egyedi hangulatával képes teljesen magával ragadni az olvasót. A romantika és a chick lit műfaj kedvelői garantáltan szeretni fogják ezt a bájos regényt.

A történet főszereplője, a negyvenes éveiben járó Ava tipikusan az az ember, aki mindig csak mások érdekeit nézi, és a biztonságra törekszik, még akkor is, ha az már nagyon nem őt szolgálja. Férje miatt anyagi és magánéleti válságba kerül, majd kiderül, hogy rég nem látott nagyapja után megörökli a szőlőbirtokot. A Provence-ban található Château Saint-Clair azonban jelentősen vesztett fényéből, így végül úgy tűnik, ez is csak egy lesz a sokasodó gondok közül. Mindennek ellenére Ava hamar a szőlőskert és a családi gyökerek bűvkörébe kerül, de ez vajon elég lesz-e ahhoz, hogy végre kiálljon önmagáért. Nemcsak a főszereplő szerethető nagyon a történetben, mindenkinek csak kívánni lehet olyan támogató barátokat, mint Emilia és Camille. A rozé és a szerelem mámorában egy nagyon kedves, érzelmekkel és fordulatokkal teli regény kerekedik a második esélyről.

cicus61 P>!
Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Ez most jólesett! :) Jó kis könyv volt. Az elején nagyon nem csíptem Ava-t, a férje így átveri, kisemmizi, összeáll egy másik nővel és még mindig meg akarja menteni a házasságukat. Szerencsére összekapta magát és elment a nagyapja által ráhagyott francia szőlőbirtokra, hogy körülnézzen, hogy kaparja össze az életét valahogy. És itt aztán megváltozott minden, rátalált a szerelem és nagyot alkotott az új munkájában is. Szép volt.

Mrs_Curran_Lennart P>!
Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Ezt a könyvet hirtelen felindulásból vettem az idei Könyvhéten, mert megtetszett a fülszöveg és a borító. Nem ismerem a szerzőt és semmilyen elvárásom nem volt a történettel kapcsolatban, így most kellemes meglepetés ért. A könyv címe lehetne „Bor, Provance, Szerelem” is, hiszen egy 43 éves nő második esély a boldogságra története. Hősnőnk, Ava megörökli nagyapja birtokát Franciaországban, és mivel csapodár férje amúgy is anyagi csődbe döntötte, tesz egy próbát. A birtok megmentéséhez összefog nagyapja régi barátjával, hogy újraalkossák a díjnyertes rozét. Mind témájában, mind hangulatában szeretem az ilyen típusú könyveket. Egy kis jellemfejlődés egy kis románc, gyönyörű tájak, érdekes emberek, nem is kell több egy jó nyári olvasmányhoz. Egyszóval aranyos volt.

Kiss_Julianna>!
Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Vegyes érzelmekkel vagyok iránta.
A borítója, fülszövege megfogott, épp ezért szerettem volna olvasni. De….valahogy nehezen haladtam vele. Az eleje, Ava családi életének szétesése, útkeresése még csak elment. A pár oldalas visszaemlékezése a gyerekkorára keveset adott. Amikor Provence-ba ér, ott keresi a kérdéseket a múltjáról. Saját magát is meg kell keresnie, barátnője álltal újjá varázsolt Avát. Na ez az útkeresés nekem egy kicsit sok volt. Itt ment nehezen. Már úgy voltam, nem olvasom tovább. De aztán erőt vettem magamon, könyvet nem hagyok félbe, elvem alapján, tovább olvastam.
Aztán felpörögtek az események, és én sodrodtam az árral. Kezdtek kibontakozni a régmúlt szálai. Olyan titkok kerültek napvilágra, amire nem is gondoltam.
A jelen eseményei is fordulatosak lettek, már kíváncsian haldtam vele.
Azért nem bántam meg, hogy nem hagytam félbe.

Mariann_ P>!
Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Egy középkorú angol nő házassága válságba kerül, lánya egy elkényeztetett követelődző tini, kilátástalan az élete. Szinte felüdülés a nagyapja halálakor megörökölt szőlőskert minden gondjával együtt. Igazából alig vártam, hogy a szőlőskerthez érjen a történet.
Nekem ez egy csodás vidék, szeretek olvasni róla.
A hangulata , az ottani életvitel nagyon tetszett. Aztán olyan dolgok is történtek, amikre nem is számítottam, de jó értelemben.
Viszont pár történést szívesen kihagytam volna, szerintem a szenzáció kedvéért írta bele az írónő.
Könnyen, gyorsan olvasható .

zuna19>!
Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Ez Ruth Kelly első könyve. Ami szerintem nem is rossz. Elég erős kezdés az írónőtől. Ettől valószínűleg a későbbiekben csak jobb lesz.  Bizalmat szavazok neki.
A könyvtárba rögtön megfogott ez a csodás borító. A fülszöveg akkor nem is érdekelt.
A könyv eleje elég lassan indult be, de az utazás után egyre erősebbnek éreztem a sztorit és a főszereplőt is. Itt már letehetetlen volt a könyv számomra. Faltam Ava történetét.
Sophie tökéletes példája a mai fiatalok többségének. Körbenézek és számtalan hasonló elkényeztetett gyereket látok magam körül. (Tisztelet a kivételnek!)
Összességében kellemes csalódtam az egészben.

rosemary_goth P>!
Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Egy jó kis kikapcsolós szórakozásra vágytam, és a borító alapján úgy gondoltam, ez annyira szép és hangulatos, hogy biztosan megfelelő. Hát nagyobbat nem is tévedhettem volna.
Továbbra is fenntartom, hogy szeretem a chick-litet. De akkor, ha minőséget képvisel. Ez a könyv sajnos messze van attól a minőségtől, amit én szeretek. Felszínes, nagyon lassan halad (pedig nekem nincs kifogásom a lassú történetek ellen) és sajnos lapos. Először azt gondoltam, azért, mert lassabban tudom olvasni, mint szoktam, de rá kellett ébrednem, hogy nem emiatt érzek így.

Értékelem, hogy egy negyvenes nőről szól és arról, ahogyan újra felfedezi önmagát és új életet kezd. Fontos témát érint ebből a szempontból, mert igenis létezik a társadalomban egyfajta elítélő/elváró beidegződés, ami az elvált/egyedülálló negyvenesek életére vonatkozik. Ezeket a téziseket beépítette ugyan a szerző a történetbe, de sajnos nem támasztotta megfelelően alá, nem élt a mélyebb értelmezés eszközével. Ugyanúgy lógva maradt, mint több más olyan esemény is, aminek tulajdonképpen azért nem lett jelentősége a történetre nézve, mert nem ábrázolta megfelelően. Pont ugyanúgy, ahogyan a Bernardhoz kapcsolódó titok leleplezését sem.

Értékelem azt a könnyed vidéki francia hangulatot, ami a lapokból áradt. Ez leglább tényleg jól átjött, bár azért ezen is lehetett volna javítani.

Szóval egyszer elment, de sajnos nem volt olyan jó, hogy valaha is újra elő akarjam majd venni a polcról, amit nagyon sajnálok. Legalábbis most így gondolom, aztán ki tudja, kap-e még valaha egy esélyt, ha már egyszer a polcomon csücsül… :)

josageszter>!
Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Lájtos, nyári romantikus könyv. Most idén nyáron kezdtem próbálkozni ezzel a chick-lit stílussal, vagy legalább is, amit én annak hiszek. Az eleje összeomlás, széthullik Ava élete és néha rohadt idegesítő, gyenge és szánalmas. Persze innen szép felállni, nem is véletlen, hogy így indult a sztori. Nagy fordulatos háttér sztori nincs, viszont van egy lélegzetelállító francia környezet és IMÁDOM a francia környezetet. Nekem annyira átjön, legszívesebben én is ott andalognék, falnám a Croissant és vedelném a fini borokat. Szerencsére volt benne részem, de nem ilyen mennyeien hosszú időre, mint Avának. Tudásom a borászattal kapcsolatban nincs, így remélem minden infó hiteles, amit magamba szívtam a könyv alatt. Nagyon jól bemutatja a szőlészeteket a laikusoknak, akik viszont értenek hozzá, azoknak valószínűleg oda ez a varázs. Annyira mélyen nem megy bele, hogy szakértők legyünk, de még is többet ad, mint amit előtte tudtunk, és hirtelen már nem is kívánja az ember a csöves borokat off. Külön tetszett a romantikus szálban a felállás, valamiért nekem ez nagyon hihetetlen spoiler, de elhiszem, hogy létezik és néha jó ilyenekről is olvasni.

ibelieveinmyshelf P>!
Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Tökéletes, minden apró hibájával együtt. Könnyed, mégis némi mondanivalóval fűszerezett, szórakoztató regény, pont ahogy szeretem. Néhol keserédes, máshol kicsit szirupos, de végig lendületes és hangulatos, akár csak egy Hallmarkos tévéfilm, de nekem azok is a gyengéim. A romantika, a mesék, a bor és persze a gyönyörű vidéki Franciaország kedvelőinek szerintem nem fog csalódást okozni, az én lelkemnek mindenesetre most nagyon jól esett ez a történet. Nyárestékre, egy pohár rozé társaságában a legjobb kikapcsolódás. És persze spoiler
Szerelem lett első olvasásra ez a könyv, remélem, az írónő hasonlóan szuper regényekkel fog szórakoztatni a jövőben is. Köszönöm az élményt!

Camelia>!
Ruth Kelly: Szőlőskert Provence-ban

Bavallom először a borító és a cím volt az, ami igazán megfogott. Ennek köszönhetően hoztam haza a könyvtárból, anélkül, hogy a fülszövegbe bármennyire is bele olvastam volna.
Emiatt elsőre picit vontatottnak éreztem, egy kicsit untatott a cselekmény egészen addig, amíg Ava el nem érkezett Franciaországba, hogy a nagyapjtól megörökölt szőlőbirtokot gondozásába vegye.
Már az elején adódtak olyan részek a történetben, ami miatt csak forgattam a szemem, hogy ez mégis hogyan lehetséges, annyira nem evilági szerintem. Például javítsatok ki, ha nem így van, de szerintem egy fiatal felnőtt nő nem igazán sír azért az anyjának, hogy adja el a szőlőt, csak azért, hogy visszavásárolhassák a házukat és újra egy családként éljenek, annak ellenére, hogy láthatóan nem működik a dolog a férj és a feleség között. Értem én, hogy Sophie egy megtört fiatal, aki most szembesül a szülei negatív oldalával, de szerintem ez akkor sem megszokott.
Bár kezdetben Ava is vekengett a sok lehetőség között, amit az élet hirtelen felkínált neki és emiatt nála is adódtak olyan dolgok, amit nem feltétlen jól végzett el, irányába mégsem éreztem akkora ellenszenvet. Egy kedves, céltudatos főszereplőt kaptunk, aki óriási fejlődésen ment keresztül a könyv elejéhez képest, hiszen rájött mi az élete értelme, kik azok, akik igazán fontosak számára és, hogy az élet és a munka nem csak olyan lehet, ahogy ő Angliában elképzelte, hanem ennél sokkal komplexebb.
Persze tök jó volt, hogy ehhez a laza életstílushoz megismeréséhez hozzásegítette Jacques is, a fiatal francia srác. Nagyon szimpatikus pasi volt ő is, bár, hogy őszinte legyek nekem ez a 16 év korkülönbséges kapcsolat a nő javára nem feltétlen tetszett, nehezen tudom elképzelni, hogy működhet, viszont mivel a történet nem szenvedett károkat emiatt ezért maximálisan örülök, hogy egy ilyen pasit kaptunk Mark helyett, mert őt nehezen tudtam volna hosszútávon elviselni.
Jacques a maga lazaságával és elszántságával már az első pillanatban elnyerte a tetszésemet és annak ellenére, hogy Ava többször hitte hazug csalónak nekem végig a kedvenc karakterem maradt.
Ellenben Mark, aki bármennyire is rossz férj volt, a vétkeit csak tetézte a történetben. Már az első oldalon kiderül, hogy mennyire is pénzéhes, de még most is csak ámulok, hogy a siker és a pénz érdekében még a felesége álmát is képes lenne romba dönteni. És mindezt úgy, hogy nem is tekint a pénzre értékként, csupán csak rögtön elherdálja, amint a kezei közé kapja.
A birtokon élő munkás emberek, és mint utóbb kiderül Ava ismeretlen édesapja a kezdettől fogva szintén szimpatikusak voltak. Nagyon jól átadta az író rajtuk keresztül a francia vidéki életérzést, amit egyszer mindenki meg szeretne tapasztalni, hiszen olyan nyugalmat áraszt magából.
A történet befejezése egyszerre volt meglepő és abszolút kiszámítható is számomra. spoiler
Ezekben a borongós napokban jó volt egy kicsit egy ilyen napsütötte, mámoros vidékre terelni a gondolataimat, ahol izgalomban, kalandban és romantikában nem volt hiány. Ráadásul mindez egy fantasztikus rejtélyekkel teleszőtt francia kisvárosban történt. :)

Málnika P>!

Muszáj magadat is táplálnod, ha másoknak is segíteni akarsz növekedni.

208. oldal (XXI. Század, 2020)

Málnika P>!

Sodortasd magad egy kicsit az árral! Találd meg önmagad!

48. oldal (XXI. Század, 2020)

Belle_Maundrell>!

Válság idején ez a brit módi – teáznak, megőrzik a hidegvérüket, és továbblépnek.

Kapcsolódó szócikkek: brit · tea · válság
Belle_Maundrell>!

Elmesélte, hogy Provence volt Franciaország legelső borkészítő régiója.
– Ezen a területen már két és fél ezer éve is készítettek bort, amióta az ókori görögök időszámításunk előtt 600-ban megalapították Marseille városát. […] Vitán felül ez a legnagyobb rozékészítő terület az országban.

Kapcsolódó szócikkek: bor · Franciaország · Provence
Belle_Maundrell>!

– Nincs, ami pótolhatná az érzést, hogy azt csinálja az ember, amit szeret. És ha boldog vagy, akkor sugárzol […]

Bookaholic77 >!

A szíve ugyanolyan apró darabokban volt, mint a konfetti, ami ebben a pillanatban záporozni kezdett rájuk.

aurorakönyvmoly>!

Ava nem tudta eldönteni, melyikük rémült meg jobban, az aprócska egér vagy ő maga.
Mindketten lecövekeltek, és egymást méregették.
Aztán az egérke összráncolta az orrát, megbillegtette műholdvevő füleit, és beiszkolt a hűtő mögé.
– Ne várj! – kiáltott utána Ava. – Bocsánat!
Bocsánat?, suttogta és hitetlenkedve csóválta a fejét, amiért bocsánatot kért egy rágcsálótól.

Könyveslány P>!

– Milyen férfi az, aki ennyire odavan egy egértől?
– Én bort készítek, nem feladatom, hogy vadállatokkal küszködjem – csattant fel amaz. – Mit képzel maga rólam? Én Párizsban élek – simította végig a kezével a szemöldökét –, az egy fejlettebb civilizáció.