Mit ​tenne a természet? 3 csillagozás

Útmutató bizonytalan időkre
Ruth DeFries: Mit tenne a természet?

A természet megújulóképességéből analógiákon keresztül mi magunk is sokat meríthetünk, ezek a megoldások pedig a fenntarthatóságot teljesen új megvilágításba helyezik. Ruth DeFries, a Columbia Egyetem fenntartható fejlődést kutató professzora ebben a kötetében számos olyan megközelítést és stratégiát ajánl, amelyek kiszámíthatatlan, hirtelen sokkokkal terhelt időkben is lehetővé teszik az élet fennmaradását. Ilyen természethű elvnek és megközelítésnek számít például a sokféleségbe történő befektetés, az önkorrekciós visszacsatolások kialakítása, valamint az alulról felfelé építkező ismereteken alapuló döntések. A könyv izgalmas olvasmányélményt kínál mindazoknak, akik megújulásra vágynak vagy felhagynának megrögzött szokásaikkal, mindezt pedig módszeresen, a természet által kifejlesztett folyamatok alapján szeretnék véghezvinni.

Eredeti megjelenés éve: 2021

Pallas Athéné Books, Budapest, 2021
230 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635730704 · Fordította: Radó Nóra

FélszipókásŐsmoly P>!
Ruth DeFries: Mit tenne a természet?

Ruth DeFries: Mit tenne a természet? Útmutató bizonytalan időkre

Alapvetően 158 oldalig tart a törzsszöveg, a többi jegyzet, névmutató – szóval viszonylag gyorsan végig lehet olvasni, ráadásul olvastatja magát. Rengeteg érdekes ismeretet szereztem belőle olyan dolgokról, amikről már hallottam, olvastam valamit, mégsem volt tiszta, hogy pontosan micsoda vagy hogy mi a háttere. Például Tífusz Mary, Smokey Bear, a svalbardi magbunker (amolyan Noé bárkája növényeknek), a kaliforniai erdőtüzek (amiknek külön neveket adnak már, mint a hurrikánoknak), a 2010-ben kitört sokbetűs izlandi vulkán vagy Barabási Albert-László hálózatelméletei – de többször emlegeti Asimovot és műveit is. 2021-es eredeti megjelenésével teljesen naprakész, kitér pár bekezdés erejéig a COVID-ra is.

Nem meglepő módon számos bizonyítékot sorol arra, hogy az emberiség felelőtlenül bánik a környezetével, a jövőjét eltékozolja, romba dönti utódai lehetőségeit. Ezekkel szembeállítva ad természeti példákat, hogy miként lehetne jobbá tenni az életünket e bolygón (pl. önszerveződő, önszabályozó, visszajelző mechanizmusok megismerésével és következetes figyelembe vételével), talán megmentve a jövőt, élhetőnek megőrizve a környezetet. Vagy elhúzni innen a 'csába űrhajóval, ahogy Stephen Hawking és más tudósok gondolják (azzal érvelnek, hogy ne tegyünk fel mindent egy lapra, egy bolygóra). Tanulságos, bár meg nem váltja a világot – de talán az átfogó, sokrétű témafeldolgozásával szélesítheti a látókört a fiatalok előtt, akik számára létkérdés, hogy hol és hogyan élnek majd. Az idős nemzedék láthatóan elhárítja magától a helyzetkezelést. A gond az, hogy inkább az ő kezükben van a hatalom, mint a fiatalokéban.

FélszipókásŐsmoly P>!

A természet taktikáihoz hasonlóan cselekvő befektetők és mérnökök tapasztalatai ellenére a modern civilizáció legalább háromféleképpen gázol át a természet bevált stratégiáin: az elmondott szavakkal, az elfogyasztott ételekkel és a bélben élő mikrobákkal.

FélszipókásŐsmoly P>!

Amikor a szabályokat megalkotják, érdemes észben tartani, hogy a terepen forgolódó, látó, halló, tapasztaló emberek a kockán forgó érdekeik mentén megfelelőbb döntésekre juthatnak, mint egy távoli helyen lévő politikus vagy bürokrata.

FélszipókásŐsmoly P>!

Az önszabályozó visszajelzések figyelmen kívül hagyásának rövid távú előnyei csábítóak: olcsó és könnyedén elérhető, hosszan eltartható cukros finomságok és feldolgozott élelmiszerek magas haszonkulccsal; a magántulajdont a tüzektől megvédő rendeletek, amelyek lehetővé teszik a házak tűzveszélyes helyeken való terjeszkedését; fosszilis energiaforrásokon alapuló gazdaságok, amelyek megzavarják az éghajlat visszajelzéseit.