Tej ​és méz 46 csillagozás

Rupi Kaur: Tej és méz

A tej és méz versek és prózai írások gyűjteménye a túlélésről, az erőszak, az abúzus, a szerelem, a veszteség, a nőiség megéléséről. a könyv négy fejezetre oszlik, mindegyik más célt szolgál, másféle fájdalommal foglalkozik, másféle sebeket gyógyít. a tej és méz az élet legridegebb pillanatain vezeti át az olvasót, mégis mindenben talál valami melegséget, mert a melegség ott van mindenben, csak keresni kell.

Eredeti mű: Rupi Kaur: milk and honey

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Arany pöttyös könyvek

Könyvmolyképző, Szeged, 2018

tej és méz csepegett
az ajkamról amikor feleltem

mert az emberek nem
voltak kedvesek velem"

Ezt a könyvet vagy szereted, vagy utálod, köztes állapot nincs.
Én az utóbbi vagyok.
Szeretem a modern világunk költeményeit, de ennél inkább azt éreztem oda hányta az író az összes közhelyes mondatot amit talált.
A mű eredetisége csak abban mérhető, hogy szerkezetileg és formailag eltér a megszokottól.
Az idézet amit választottam az egyetlen olyan, amit egyedinek vélek.
És csak, hogy értse mindenki, ez sok helyen megalázó, mint Nő kikérem magamnak az efféle megfogalmazást. Nem attól Nő a nő, amit ebben felsorolva lett, megigézve mások által oly sokszor hangoztatott mondatok gyűjteményeként.
Inkább dühített, mint szép érzettel, vagy meghatódással fogadtam volna.
Harcias vagyok én e nélkül is, de mikor ilyeneket olvasok, komolyan elgondolkodom, hogy veszek jegyet és szívesen elkísérem az írót egy pszichológushoz….
A rajzok sem csodálatosak, olyan amit én bemelegítésként alkalmazok, az az krokik, pár perces vázlatok.
Csalódás úgy ahogy van.
És mielőtt szó érné milyen nyers vagyok, a nőiességem megalázását utálom a legjobban.
Köszönöm, nekem ennyi bőven elég volt belőle.

kratas P
Rupi Kaur: Tej és méz

Szögezzük le előre: nem rajongok a modern versekért.
Sőt, meglehetősen konzervatívnak mondanám lírai ízlésem. Petőfi, Arany, Tóth, Radnóti – igen és igen, ez nem.
Szóval a fenti bevezető azért született, hogy ne adjatok feltétlenül az én véleményemre, de megjátszani se fogom magam, hogy 'ó, te jó ég, micsoda fantasztikusan mély érzelmek, minő fennköltség, milyen tragikus sorok'.
Szerintem ez itt egy indiai Oravecz Nóra, aki a közhelyeket és régóta közszájon forgó igazságokat rendezte újra. Talán ha 10 olyan szösszenetet találtam az egész könyvben, aminél elismeréssel bólogattam, hogy 'ez igen, ez de igaz és/vagy de szép és milyen jól van megfogalmazva'.
Ezen kívül még egy nagy bajom volt a kötettel, hogy miközben minden sorából süt az, hogy szeretetre és boldogságra vágyik, olyan deprimált az egész, hogy legszívesebben beutalnám egy pszichológushoz az írót.

Sippancs P
Rupi Kaur: Tej és méz

8 évvel ezelőtt, mikor még Oravecz Nóra gondolatai jelentették a mindent, szemernyi gondolkodás nélkül megadtam volna az 5 csillagot. Mára viszont csak 2-re futja.
Értettem a lényeget, a mondanivalót, valamit még meg is mozgatott bennem, mégis azt mondom, hogy közhely a nagy része. Olyanfajta, ami után forgatod a szemed, jajgatsz, sóhajtozol, és ráadásként ha olyan pillanatban kap el, akkor a depresszív hangulata még rá is nyomja a bélyeget az egész napodra.
Köszönöm, de én nem kérek többet belőle.

Deszy P

rupi kaur egy jelenség
csak ámulok és bámulok hogy lehet egyszerre ennyire modern és mégis klasszikus verseket ír
verseskötete jelent meg elérte hogy költészetet olvassak
ennyiben mindenképpen valami klasszikus formát képvisel

eközben mégis nagyon mai, többféle értelemben is

egyrészt ott van mindjárt a forma verseket ír igen
ám az eszközei nem merülnek ki a puszta szavakban közösségi oldalakon vált ismertté
ami már önmagában is nagyon mai ráadásul nem csupán megosztja
a verseit a közösségi oldalakon hanem nagyon nagy szerepet játszik nála a vizualitás

ami szintén elég modern a versek világában művészi tökéletességgel építi az Instagram feedjét de
nem csak ebben jelenik meg a vizualitás saját rajzait is megosztja a verseihez
tehát nem csak ír, hanem rögtön illusztrál is és sokszor bizony nagyon sokat hozzátesznek
a rajzok a versekhez és viszont pusztán fekete-fehér vonalrajzokról beszélünk mégis
azt veszi észre az ember, hogy meg-megáll olvasás közben, és elmereng a képek fölött

emellett a forma is nagyon modern
ami rögtön fel fog tűnni olvasás közben mindenkinek hogy rupi nem használ
semmilyen központozást és nagybetűket így a szövegei kissé összefolynak ráadásul
még az sem feltétlen logikus hogy az egyes gondolatokat hol választja el mert
a határ nem feltétlenül az a nyelvtani vagy a gondolati határ
rettentő érdekes volt így folyószöveget olvasni

de hiába minden újítás a forma terén
igazán modernné és maivá mégis a témák teszik ezt a kötetet
tibivel beszélgettük a kötetről ő pedig nagyon őszintén megjegyezte hogy ez a könyv
tele van fájdalommal

a teljes értékelésem:

lindiszm
Rupi Kaur: Tej és méz

Nekem ez nagyon nem.. Érzem a témák fontosságát, látom a küzdelmet a sorok mögött, de számomra ez sajnos csak a sokadik közhelygyűjtemény, őrületesen sok benne a klisé.
Akinek tetszik Oravecz Nóra munkássága, valamint szereti a közösségi oldalakon található idézetes képeket, annak biztosan bejön a Tej és méz is, viszont aki valódi tartalomra és mélységre vágyik, az nem feltétlenül ebben a könyvben fogja megtalálni. Mert semmi újdonságot, semmi egyedit nem tartalmaz, sőt, sokkal minőségibb írások is születtek már a témában.

MyMoonlightLibrary_Ella P

nem tudok
többet mondani
ez
szerelem lett
első olvasásra

beccaelle
Rupi Kaur: Tej és méz

Ez a kötet ráébresztett, milyen jó dolog verseket olvasni. Hihetetlen, mennyi mindent el lehet mondani pár szóban. Imádtam az összeset.
Hamarosan írok egy bővebb értékelést a blogon. :)

Tibi_Sorok_Között_Könyves_Blog
Rupi Kaur: Tej és méz

Ez a kötet tele van fájdalommal, szenvedéssel. Némely vers/gondolat szó szerint pofán vágja az embert, és úgy üvölt az egészből Kaur fájdalma, hogy az valami elképesztő. De mindezek mellett itt a remény, a szép gondolatok, a női egyenjogúság fontosságára való felhívás. És mindez így együtt valami egészen elképesztő egyveleget alkot.

Bővebben a blogomon :)
▶️ http://sorok-kozott.hu/2018/11/konyvkritika-rupi-kaur-t…

OctoberRain

megérintettél
anélkül hogy
megérintettél volna

Kíméletlenül őszinte. Fájdalmas. Szívszorító.
Nem fogom egyhamar újból a kezembe venni, mégis legszívesebben minden héten elolvasnám, annyira megfogott szinte mindegyik vers. Mindenki megtalálhatja benne a hozzá, neki szóló sorokat.
Negatívumként talán annyit tudnék felhozni, hogy nekem némely írás kicsit közönségesen van megfogalmazva.
Ettől eltekintve, az olvasás során egy igazán különleges utazásban lehet részünk, az élet azon szakaszait járhatjuk végig, ahol, úgy gondolom, mindenki járt már legalább egyszer, hiszen mindannyian megtapasztaltuk már, milyen is a szeretet, a törés, a fájdalom valamint a gyógyulás.

egyikünk sem boldog
de egyikünknek sincs mehetnékje
újra meg újra összetörjük hát egymást
és elnevezzük szerelemnek

Mircsi P
Rupi Kaur: Tej és méz

Idén körülbelül negyedszerre olvasom a könyvet, legalább háromszor angolul, és most magyarul. Ez már elmond valamit arról, hogy mennyire vagyok oda érte. Meg, hogy már Rupi néven hivatkozom a költőre.

Féltem, hogy milyen lesz a fordítás, de azt kell mondjam, nagyon leleményes! Jópár verset magam is lefordítottam, úgyhogy így külön szórakoztató volt összevetni, hogy mi lett a hivatalos fordítás. Egyetlen vers volt, amire azt mondtam, hogy hát az én fordításom visszaadja az eredetit, míg a könyvbeli szerintem inkább ferdítés, de összességében hatalmas meglepetés volt ez, főleg azért, ert férfi a fordító…

Hogy általában a versekről is mondjak valamit, még mindig ugyanazt tudom csak mondani, amit az angol értékelésekor, hogy nagyon a szívemből szól. És valahol jogos az a felvetés, hogy közhelyes, de közben pedig annyira az az érzésem, hogy egyáltalán nem az. Közhelyes ezekről beszélni, meg tudni, meg gondolkozni, de valahogy mégsem fogalmazzuk így meg. Mégsem mondjuk ki. Vagy legalábbis nem így.

Csodálatos versek ezek, amik arra inspirálnak, hogy én is költsek! :)

kratas P

mert az emberek nem
voltak kedvesek velem

icantfindmybooks

olyan ember kell nekem
akit tudja mi a küzdelem
úgy mint én
(…)

– ilyen ember kell nekem

74. Oldal

egyikünk sem boldog
de egyikünknek sincs mehetnékje
újra meg újra összetörjük hát egymást
és elnevezzük szerelemnek

mind annyira
szépnek születtünk

a legnagyobb tragédia ha
elhitetik hogy nem vagyunk azok

megérintettél
anélkül hogy
megérintettél volna

icantfindmybooks

ez itt egy utazás
verseken át az életben maradás felé
ez itt huszonegy év

igazság szerint
túlságosan is elég voltál
ő nem bírta el a súlyod

zene voltam
de te levágtad a füledet