60. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Tej ​és méz 293 csillagozás

Rupi Kaur: Tej és méz

A tej és méz versek és prózai írások gyűjteménye a túlélésről, az erőszak, az abúzus, a szerelem, a veszteség, a nőiség megéléséről. a könyv négy fejezetre oszlik, mindegyik más célt szolgál, másféle fájdalommal foglalkozik, másféle sebeket gyógyít. a tej és méz az élet legridegebb pillanatain vezeti át az olvasót, mégis mindenben talál valami melegséget, mert a melegség ott van mindenben, csak keresni kell.

Eredeti megjelenés éve: 2014

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Arany pöttyös könyvek

Könyvmolyképző, Szeged, 2019

tej és méz csepegett
az ajkamról amikor feleltem

mert az emberek nem
voltak kedvesek velem"

Ezt a könyvet vagy szereted, vagy utálod, köztes állapot nincs.
Én az utóbbi vagyok.
Szeretem a modern világunk költeményeit, de ennél inkább azt éreztem oda hányta az író az összes közhelyes mondatot amit talált.
A mű eredetisége csak abban mérhető, hogy szerkezetileg és formailag eltér a megszokottól.
Az idézet amit választottam az egyetlen olyan, amit egyedinek vélek.
És csak, hogy értse mindenki, ez sok helyen megalázó, mint Nő kikérem magamnak az efféle megfogalmazást. Nem attól Nő a nő, amit ebben felsorolva lett, megigézve mások által oly sokszor hangoztatott mondatok gyűjteményeként.
Inkább dühített, mint szép érzettel, vagy meghatódással fogadtam volna.
Harcias vagyok én e nélkül is, de mikor ilyeneket olvasok, komolyan elgondolkodom, hogy veszek jegyet és szívesen elkísérem az írót egy pszichológushoz….
A rajzok sem csodálatosak, olyan amit én bemelegítésként alkalmazok, az az krokik, pár perces vázlatok.
Csalódás úgy ahogy van.
És mielőtt szó érné milyen nyers vagyok, a nőiességem megalázását utálom a legjobban.
Köszönöm, nekem ennyi bőven elég volt belőle.

kratas P
Rupi Kaur: Tej és méz

Szögezzük le előre: nem rajongok a modern versekért.
Sőt, meglehetősen konzervatívnak mondanám lírai ízlésem. Petőfi, Arany, Tóth, Radnóti – igen és igen, ez nem.
Szóval a fenti bevezető azért született, hogy ne adjatok feltétlenül az én véleményemre, de megjátszani se fogom magam, hogy 'ó, te jó ég, micsoda fantasztikusan mély érzelmek, minő fennköltség, milyen tragikus sorok'.
Szerintem ez itt egy indiai Oravecz Nóra, aki a közhelyeket és régóta közszájon forgó igazságokat rendezte újra. Talán ha 10 olyan szösszenetet találtam az egész könyvben, aminél elismeréssel bólogattam, hogy 'ez igen, ez de igaz és/vagy de szép és milyen jól van megfogalmazva'.
Ezen kívül még egy nagy bajom volt a kötettel, hogy miközben minden sorából süt az, hogy szeretetre és boldogságra vágyik, olyan deprimált az egész, hogy legszívesebben beutalnám egy pszichológushoz az írót.

Sippancs P
Rupi Kaur: Tej és méz

8 évvel ezelőtt, amikor még Oravecz Nóra gondolatai jelentették a mindent, szemernyi gondolkodás nélkül megadtam volna az 5 csillagot. Mára viszont csak 2-re futja.
Értettem a lényeget, a mondanivalót, valamit még meg is mozgatott bennem, mégis azt mondom, hogy közhely a nagy része. Olyanfajta, ami után forgatod a szemed, jajgatsz, sóhajtozol, és ráadásként ha olyan pillanatban kap el, akkor a depresszív hangulata még rá is nyomja a bélyeget az egész napodra.
Köszönöm, de én nem kérek többet belőle.

Naiva P
Rupi Kaur: Tej és méz

Nagyon ritkán teszek egy-egy próbát a mai, kortárs versekkel, pedig előre tudom, hogy nem igazán az én világom. Minden nagyképűség nélkül, de olyankor folyton arra gondolok, hogy „ilye(neke)t én is tudnék. Még jobbakat is. A többségénél csak a szememet forgattam, vagy próbáltam értelmezni. Esetleg gondolati lírákra akadni, de nem volt ezekben a versekben semmi ars poetica, hiába a verses forma. Coelhos + tumblr-ös közhelyek gyűjteménye, amiket már ezerszer hallottam, ezernyi változatban, de ugyanazzal a frázissal. A borítója az egyetlen pozitívum. Az legalább szép. Fogalmam sincs, mitől volt ez a könyv annyira sikeres.

Deszy P

rupi kaur egy jelenség
csak ámulok és bámulok hogy lehet egyszerre ennyire modern és mégis klasszikus verseket ír
verseskötete jelent meg elérte hogy költészetet olvassak
ennyiben mindenképpen valami klasszikus formát képvisel

eközben mégis nagyon mai, többféle értelemben is

egyrészt ott van mindjárt a forma verseket ír igen
ám az eszközei nem merülnek ki a puszta szavakban közösségi oldalakon vált ismertté
ami már önmagában is nagyon mai ráadásul nem csupán megosztja
a verseit a közösségi oldalakon hanem nagyon nagy szerepet játszik nála a vizualitás

ami szintén elég modern a versek világában művészi tökéletességgel építi az Instagram feedjét de
nem csak ebben jelenik meg a vizualitás saját rajzait is megosztja a verseihez
tehát nem csak ír, hanem rögtön illusztrál is és sokszor bizony nagyon sokat hozzátesznek
a rajzok a versekhez és viszont pusztán fekete-fehér vonalrajzokról beszélünk mégis
azt veszi észre az ember, hogy meg-megáll olvasás közben, és elmereng a képek fölött

emellett a forma is nagyon modern
ami rögtön fel fog tűnni olvasás közben mindenkinek hogy rupi nem használ
semmilyen központozást és nagybetűket így a szövegei kissé összefolynak ráadásul
még az sem feltétlen logikus hogy az egyes gondolatokat hol választja el mert
a határ nem feltétlenül az a nyelvtani vagy a gondolati határ
rettentő érdekes volt így folyószöveget olvasni

de hiába minden újítás a forma terén
igazán modernné és maivá mégis a témák teszik ezt a kötetet
tibivel beszélgettük a kötetről ő pedig nagyon őszintén megjegyezte hogy ez a könyv
tele van fájdalommal

a teljes értékelésem:

Charry

szóval mostantól
én is nagy költő vagyok
hisz a helyesírás hidegen hagy
és egy mondatot tördelek
legalább ötször?

Megvenni féltem, de olvasni el akartam a könyvet, mivel elég nagy sikere volt, így angolul láttam neki, de mikor egyik barátnőm ezt látta, felajánlotta kölcsönbe a saját példányát, szóval volt szerencsém két nyelven is elolvasni másodszorra sem volt jobb. Kérdezhetnétek, hogy akkor miért is olvastam el magyarul, ha angolul sem tetszett, de a válasz igencsak egyszerű: kutató jelleggel tettem, szerettem volna összehasonlítani, melyik tetszik jobban. spoiler

De jöjjenek is a problémáim, és volt belőlük bőven, ne aggódjatok.
Egyszerűen irritált, hogy még a saját nevét sem képes nagy betűkkel írni. Pont után nagy betű? Ugyan már! Minek? Éljen a feminizmus és a helyesírás megújítása!

A másik ami mellett nem tudok szó nélkül elmenni az, hogy konkrétan volt olyan, hogy két sort írtak egy oldalra. Minden egyes alkalommal fél percenként mikor lapoztam belegondoltam, hogy azért, hogy kinyomtassák kétszáz oldalban azt, ami húsz oldalba beleférne, több száz fát vágtak ki és egyszerűen én éreztem magam rosszul amiért támogatom ezt azzal, hogy a kezemben tartom a könyvet.

A rajzok óvodás szintűek, körülbelül 5 perc lehetett megrajzolni egyet, de volt olyan oldal is, ahol a műalkotás egy egyszerű firka volt (mármint tényleg, random, össze-vissza vonalak).

Én látom halványan körvonalazódva azt, amiről ez szólni akar, szinte megjelenik előttem ahogy Rupi Kaur akkor se fogom kisbetűvel írni senki nevét, láttátok Nemecsekkel is mi történt ül és elképzeli, hogy ő aztán forradalmat indít és kiáll minden nőért, de ez nem jött össze. Közhelyek gyűjteménye, bár embertípustól függően biztos van akinek ez tetszik, csakhogy én hogy sajnos vagy nem sajnos mindenki döntse el, részemről inkább az utóbbi nem vagyok ilyen. Az pedig a már csak hab a tortán, hogy néhány gondolatot milyen megalázónak éreztem olvasni.

Ha esetleg még nem tudod beszerezni a könyvet, de égsz a vágytól, hogy elolvashasd, hát íme, itt a megoldás: lépj fel Tumblr-ra keress rá arra, hogy #szerelmicsalodas és képzelj néhány idézet mellé valami kis firkálmányt. Ez tökéletes tej és méz élményt nyújt majd, ne aggódj.

De azért, hogy ne csak szidjam a könyvet: volt egy-két gondolat, ami egészen jó volt, az egyik ilyet meghatónak is tituláltam.

lindiszm
Rupi Kaur: Tej és méz

Nekem ez nagyon nem.. Érzem a témák fontosságát, látom a küzdelmet a sorok mögött, de számomra ez sajnos csak a sokadik közhelygyűjtemény, őrületesen sok benne a klisé.
Akinek tetszik Oravecz Nóra munkássága, valamint szereti a közösségi oldalakon található idézetes képeket, annak biztosan bejön a Tej és méz is. Viszont aki valódi tartalomra és mélységre vágyik, az nem feltétlenül ebben a könyvben fogja megtalálni. Mert semmi újdonságot, semmi egyedit nem tartalmaz, sőt, sokkal minőségibb írások is születtek már a témában.

pável
Rupi Kaur: Tej és méz

(Több, mint) kamaszlányok bédekkere randi elé (csomagolhattak volna az elejébe egy nyalókát, a végére meg egy óvszert is, akár). Az se olyan nagy baj, ha kínosan közhelyes dolgokkal van tömve, akad pár olyan meglátás, megfogalmazás, amely a mai világban (e szóhasználat máris belövi, mily öreg is vagyok, vagyis nem célközönség) igenis jól jön a fruskáknak, akik remélhetőleg fel is nőnek, mielőtt anyák lesznek, és közben az sem mindegy, milyen mértékben vizezett anyatejen nőttek fel…
És ugyan kit zavar, ha e fruskák közhelyeket majszolva tanulnak legalább egy kevés okosságot a Zéletről. Nem csak tiniknek szóló életvezetési/miheztartási szabályokra emlékezteti az olvasót: főleg arra, hogy ne másban találd meg önmagad, mert annak könnyen (ki/fel)borulás a vége. S van-e nyomorúságosabb, mint egy felnőtt, belül tele elkapart kamasz-hegekkel? Ez a szellős könyvecske bizony felnőni tanít, s miért lenne baj, ha éppen a célközönség korosztályának hangján tesz ezt. (Tele van széles, üres lapszélekkel, felírni a fiúk tel.számát. Vagy a barinő nőgyógyászáét.)

És hát azért több méz van benne, mint vitamin a gyorskajákban, nem kell ezt eltagadni, akad benne pszichológiai tanácsadás szülőkhöz és a fiúzáshoz, és pár (pár? jópár!) vers még a szexualitás aknamezőjére is kimerészkedik, s nem mondható épp félénknek a szókimondásban sem. (Persze mint vers idejében el is hallgat, ha kell. Bizonyos sorok egyébként nálam felérnek az Énekek énekével – bár ideillőbb volna a Káma-szútrával összevetni…)

Az efféle könyvekből, amiket fiúkról (stb.) írnak lányoknak, bizony még a pubertásban némiképp lemaradt fiúk is tanulhatnak a lányokról (hoppá, így lesz dupla letöltésszám és megosztás a neten!), pl. hogy mit várnak tőlük a csókolózás utáni fázisban – vö. „nyalj kedves” (77.o.), és ez van még tovább is: https://moly.hu/idezetek/1046304 (Utóbbi idézet arra is válasz lehet, miért kobozta el tőled az apukád a könyvet… :)

Gondoltam ezeket azért elmondom, mielőtt összefoglalnám némi cinizmussal: Kanadának sikerült importálnia egy indiai Oravecznórát (talán igazságtalan vagyok, nála azért csak jobb lehet, de az a szempillákkal teleszórt oldal nagyon sajog még mindig). És remélem, az ún. instapoetry több millió példánya e-könyvben fogyott, mert még rámennek a kanadai erdőségek. (Azért majd a kövi könyvét is bekövetem.)

Molymacska P
Rupi Kaur: Tej és méz

Ezt a kötet csak szeretni, vagy utálni lehet, én pedig minden hibájával együtt csak szeretni tudom.
A verseskötet lényege, talán az, mitől nő a nő. Milyen helyzetek lehetnek, amibe a nők kerülnek, miközben olyan témákat feszeget, ami mindennapos, mégis megosztó lehet a nők között spoiler. Ír a férfiakkal való kapcsolatról, a kihasználásról, és a szerelemről is, ami néhol fájdalmas, de inkább szép. A maga fájdalmas, és mindennapi valójában. Ír a szakításról, a továbblépésről, a boldogságról a szomorúságról, dühről és magányról.
Ahogy olvastam, egy nő képe rajzolódott ki a szemeim előtt. Érződött a versekben egy fajta feminista vonal, nem feltétlenül az egyenlőség miatt, inkább a kimondás, a megismerés, a tudás miatt lehet, amivel közvetíteni akarja, hogy beszéljünk róla. Ezek a tabudöngető versek sokaknak túlságosan intim is lehet (néhol nekem is!) másoknál pedig biztos kiveri a biztosítékot. Ellenben ilyen vers is kell, és örültem, hogy ezt is olvashattam.
A feminizmus mellett érezhető volt a mai modern mindfullness, önmagadba fordulás, önmagad megismerése téma is. Néha kicsit sok volt számomra, máskor viszont pont el tudta kapni azt a szintet, hogy még jó legyen, még át tudjuk érezni, még nyitottak legyünk a változásra, ami szerintem egy hatalmas teljesítmény.
A rajzok csak egyszerű vonalrajzok voltak, mégis jól kiegészítették, átformálták a verseket is. Főleg akkor, ha egy rajz középpontjában állt a vers, olyankor az is részéé vált, nem csak kiegészítést láthattunk. Én nagyon örültem neki, hogy ennyire „egyértelmű” képeket kapunk, hiszen pont annyira művészi, hogy tudjak róla gondolkodni, de közben pont annyira egyértelmű, hogy ne kelljen azon gondolkoznom, most akkor mi is van a képen spoiler
A versek formailag nem is a szigorú, szabályt követő versek. nagyon modernek, és még annál is modernebbek, amik tömegekhez akarnak szólni (és szólnak is, pont az egyszerűségük miatt). Akinek a vers a nagyon szabályos, kiszámított, precíz alkotás, annak ez nem fog tetszeni. Aki viszont fél attól, hogy az iskolában a versek szörnyűek voltak, az ne féljen ettől a kötettől: ez nem olyan, ez más.
Olyan szempontból is, hogy a prózaversek (mint már más kötetnél is írtam) számomra felfoghatatlan dolog, és azok nekem tényleg nem tetszettek, akkor is, ha témáját tekintve fontos dolgokról ír.
A magyar kiadás nem rossz, de nekem borzasztóan furcsa volt, hogy a lapok keményebbek, és fehérebbek, mint a normál kötetnél. Egyrészről megértem, másrészről nekem nem is nagyon tetszett. A borító is furcsa, kicsit más anyagú, ez is furcsa és picit negatív volt a könyvvel kapcsolatban. spoiler
Nagyon jó kezdeményezés a Könyvmolyképzőtől, hogy nyitnak az új felé. Remélem, hamarosan Rupi Kaur másik verseskötete is megjelenik, sőt, azt is remélem, hogy más, hasonló, YA/NA vagy egyszerűen a nőiességgel kapcsolatos verseskötetek is meg fognak jelenni. Én nagyon szeretném, biztos vásárló lennék :)

MyMoonlightLibrary_Ella P

az ajkamról amikor feleltem

mert az emberek nem
voltak kedvesek velem

theodora

nem te voltál az első szerelmem
de te voltál az a szerelem
amelyik mellett a többi
jelentéktelenné vált

Kapcsolódó szócikkek: szerelem

egyikünk sem boldog
de egyikünknek sincs mehetnékje
újra meg újra összetörjük hát egymást
és elnevezzük szerelemnek

mind annyira
szépnek születtünk

a legnagyobb tragédia ha
elhitetik hogy nem vagyunk azok

megérintettél
anélkül hogy
megérintettél volna

shadowhunter1975 P

a gondolat hogy
annyira tudunk szeretni
mégis úgy döntünk
hogy marunk helyette

23. oldal, a fájdalom (Könyvmolyképző, 2019)

shadowhunter1975 P

a legeslegjobban
saját magamtól akarlak
megmenteni téged

90. oldal, a törés (Könyvmolyképző, 2019)

icantfindmybooks

olyan ember kell nekem
akit tudja mi a küzdelem
úgy mint én
(…)

– ilyen ember kell nekem

74. Oldal

amikor összetörsz