84. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

a ​nap és az ő virágai 572 csillagozás

ez az élet receptje
mondta anyám
közben ölelt én a vállán sírtam

gondolj a virágokra amiket elültetsz
a kertben évről évre
ők megtanítják neked
hogy az embereknek is
muszáj elhervadni
levelet hullatni
gyökeret ereszteni
növekedni
hogy virágozhassanak

Erőteljes utazás. Növekedésről és gyógyulásról és arról, hogyan találhatunk otthonra önmagunkban. A nap és az ő virágai, amelyet maga Kaur illusztrált, egy öt fejezeten – hervadáson, elhulláson, gyökerezésen, növekedésen és virágzáson – átvezető utazás.

A szeretet minden formájának ünneplése.

Eredeti megjelenés éve: 2017

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Arany pöttyös könyvek Könyvmolyképző

Könyvmolyképző, Szeged, 2024
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635978267 · Fordította: Kamper Gergely
Könyvmolyképző, Szeged, 2022
Könyvmolyképző, Szeged, 2021
256 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634577171 · Fordította: Kamper Gergely · Illusztrálta: Rupi Kaur

Mulán>!
Rupi Kaur: a nap és az ő virágai

Egy tök jó olvasás után jött egy rossz. Lehozott az életről, én bírom a stílust is meg mindent de ennyit negatív és sötét hangvételtől már fájt a fejem. Hamar lehet vele haladni hiszen vannak rajzok benne meg minden és ugye vers az egész könyv. Az előző könyve nagy hatással volt rám a tej és méz de kezdem úgy érezni ezután az olvasás után hogy ez az írónő nem tud másként írni csak így sötétséget árasztva. Nem biztos hogy képes leszek elolvasni tőle bármi mást is.

Nikolett0907 P>!

„sokszor
dühösek vagyunk másokra
amiért nem teszik meg
amit nekünk kellett volna megtennünk magunkért

-felelősség"

Ha valaki nekem azt mondja még pár hete, hogy pozitív véleményt fogok írni a szerző munkásságáról, akkor biztosan kinevetem, ugyanis Tej és méz című alkotását egyszerűen felháborítónak találtam, és merem megkockáztatni, hogy jobban utálom, mint A Szürke ötven árnyalata című sorozatot és ez nagy szó az esetemben. Ezekből kiindulva már sejtheti mindenki, hogy nem kis kínban vagyok, hiszen most kezdem felfedezni a szerző lelkét.

Rupi Kaur kanadai költő, író, illusztrátor és fotós. Az indiai Punjabban született, majd nagyon fiatalon Kanadába emigrált családjával. Egy „formális” kultúra tagjaként több útkeresésen esett át, amely végül ahhoz a kreatív személyiséghez vezetett, akit már az olvasóközönség is megismert. 2009-ben kezdett el verseket előadni, később pedig már az Instagramon is feltűnt, míg végül három versgyűjteményével az egyik legnépszerűbb „Instapoet” lett. Róla itt tudsz meg többet, de némi angol tudás szükségeltetik az oldalához.
spoiler

Rupi Kaur – a nap és az ő virágai című verseskötete hazánkban 2019-ben jelent meg először a Könyvmolyképző Kiadó gondozásában. Ezt követően 2021-ben egy újabb nyomtatást is megélt, hiszen nagyon hamar elkapkodták az olvasók. Először jómagam nem értettem ezt a hatalmas rajongást, de, mint már fentebb említettem, egy nagyobb koppanással ért földet az állam, amit bevallom azóta is keresek.

Ebben a kötetében megmaradt a költői lázadó felhang – amit tapasztaltam a Tej és Méz című alkotásánál is – viszont kiegészült a múlt, a család és egy bizonyos női lélek feltárásával is, ami tulajdonképet emberivé tette számomra is az alkotó munkáit.

Ebből csemegéztem kicsit, hogy lássátok, miért is érzem magamhoz közel a verseit.

„azt kérdezed
lehetünk-e barátok
elmagyarázom a méh
nem azért álmodik
csókról a virág szájával
hogy aztán megelégedjen a leveleivel

-van elég barátom”

Bővebben a blogomon:

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
Niki_néni_olvas P>!
Rupi Kaur: a nap és az ő virágai

Hjajj…első gondolatom olvasás közben: Buta vagy Niki, nem tanulsz sosem a hibáidból.

Egy árnyalattal értékelhetőbbnek érzem ezt kötetet, mint a Tej és mézet, de továbbra sem az én világom Rupi Kaur „költészete”.
Azért idézőjeles a szó, mert ez számomra nem költészet. Gondolatok, kicsit művészibb kifejtése.

Néhol annyira nyersen, és vulgárisan fejezi ki magát a költő, hogy ez már számomra nem olvasható. Nyilván ez felveti a fordítás kérdését, hogy csak a fordításban ilyen-e a szóhasználat, vagy az eredetiben is.

Volt néhány igen szépen megfogalmazott gondolat az első két fejezetben. Megrendítő, de érdekes, ahogyan az indiai nők és a lánygyermekek sorsáról ír.

A grafikák emelik az egész mű értékét. Azért adtam erre három csillagot.

Elena96 I>!
Rupi Kaur: a nap és az ő virágai

Egy író csak olyan olvasnivalót választ, ami sok ihletet áraszt. Csoda ez a könyv. Sok vers árasztja el a gondolataimat általa.Olvasás közben megálok,hogy leírjam őket. Trükkös megoldásnak tartom, hogy a cím a vers végén található.♥♥♥

Magam is költő és írónő volnék Ez az első könyvem az írónőtől és meg kell, hogy mondjam meglehetősen magas színvonalon alkot. Arra ösztökél, hogy folytassam amit elkezdtem. Költsek még több,verset.

Könyvmolyképző, Szeged, 2020
256 oldal · ISBN: 9789634578888 · Fordította: Kamper Gergely
RTMariann P>!
Rupi Kaur: a nap és az ő virágai

ha velem volt a leghosszabb kapcsolatom életemben akkor nem ugyanolyan szeretetet és megbocsátást illene-e táplálnom magam iránt amilyet mások iránt

az igazi nem áll az utadba hanem helyet nyit neked hogy előreléphess

amikor a halál megfogja a kezemet a másikkal a tiédet fogom majd és ígérem hogy megtalállak minden életemben

Számomra még mindig idegen ez a stílus, teljesen mást jelent egy vers, de be kell látnom, hogy vannak írásai, versei, amiket szeretek és tetszenek. Van mondanivalója és vannak témái, amik jobban megérintenek, mint a többi. Kissé idegenkedem tőle, mégis a kezembe veszem.

bhannaa>!
Rupi Kaur: a nap és az ő virágai

Egyszerűen imádom! A tej és méz után természetesen ;) Az örök kedvenc marad számomra! Rupi Kaur hozta a “kötelezőt”. Nagyom szeretem a verseit!

Szösszenet P>!
Rupi Kaur: a nap és az ő virágai

Ezek a rövidebb-hosszabb versek az érzelmeket és a szexualitást járja körbe. A szerző most is valami csodát alkotott. Néhány szóval képes egy történetet életre kelteni. Ha valaki kevésbé szereti a verseket, ez a könyv képes megszerettetni a müfajt.

FeketeAlex I>!
Rupi Kaur: a nap és az ő virágai

Ez jobban tetszett, mint a Tej és méz, többféle téma is került benne elő, kicsit másabb volt.

Könyvmolyképző, Szeged, 2019
abipter>!

„miért van az
hogy amikor egy történet véget ér
akkor kezdjük érezni az egészet”

Nehéz lesz az értékelésembe elfogulatlanul belevágni, ugyanis számomra Rupi tej és méz című verseskötete igazán nagy áttörést okozott és belevéste vele magát az életembe.
Az a nap és az ő virágai azért érdekes, mert angolul már olvastam korábban, de magyar fordításban most olvastam először a verseket tőle, és meg kell mondanom, hogy meg voltam velük elégedve. Mivel meg is vásároltam ezt a könyvet hús-vér valójában, ezért majdnem az összes oldalt színes jelölővel megjelöltem, ugyanis valamilyen szempontból majdnem mindegyik költeménye jelentett a számomra valamit vagy bele tudtam magamat élni. Remélem Rupi Kaur költészetét még évekig olvashatom, mind angol, mind magyar nyelven.
Ez sem okozott csalódást, hiszen a versei olyanok, mint egy-egy tőrdöfés a szívembe, egyszerre gyönyörűek és fájdalmasak. Megfogalmazza néhol azt, amit én félek kimondani vagy nem akarok kimondani, de érzem.
A tej és méztől abban tér el, hogy itt több versében említi meg édesanyját és bevándorló múltját, így valóban visszanyúl a gyökeréig. Jó volt ezzel az oldalával is megismerkedni.
Alig várom, hogy a következőt olvassam. :)

„nem azért sírok
mert boldogtalan vagyok
azért sírok mert mindenem megvan
mégis – boldogtalan vagyok”

shadowhunter1975 P>!

bármi lehetnék
a világon
de én az övé akartam lenni

26. oldal, hervadás (Könyvmolyképző, 2019)

shadowhunter1975 P>!

elmentél
és én még mindig akartalak
pedig olyasvalakit érdemeltem
aki maradni akart

17. oldal, hervadás (Könyvmolyképző, 2019)

horvth_fanni>!

aki energiával tölt fel

Annamarie P>!

-az igazi

az a jó ha ő az otthon
a hely ahol megáll az életed
ahol a szabadnapjaidat töltöd

norazambo>!

az nem úgy megy hogy felébredsz és pillangóvá változol

– a fejlődés folyamat

mindenkiben megvan
de nem mindenki
hajlandó gyakorolni.

Méá>!

soha ne furdaljon a lelkiismeret amiért újrakezded