Gulag 3 csillagozás

Az elrejtett világ
Rupert Rafael: Gulag

Rupert Rafael (1910-1996) ügyvéd, a két világháború közti időszak ismert ellenzéki politikusának, Rupert Rezsőnek a fia. 1947-ben tartóztatták le Magyarországon kémkedés vádjával, majd átadták a szovjet hatóságoknak. 1948 áprilisában Badenben huszonöt év kényszermunkára ítélték, és deportálták a Szovjetunióba. 1955 novemberéig raboskodott, majd hazaengedték, de Magyarországra érve ismét bebörtönözték, végül 1956 októberében, a Forradalom kitörése előtt néhány nappal szabadult. November közepén Ausztriába, majd Angliába menekült. Naplója először Londonban jelent meg 1963-ban angolul. Magyar kiadása mostanáig váratott magára.

>!
Kráter, Budapest, 2007
152 oldal · ISBN: 9789639735088 · Fordította: Zerkowitz Ferenc

Enciklopédia 4


Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 4


Kiemelt értékelések

utazó>!
Rupert Rafael: Gulag

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

Ebből a 150 oldalnyi írásból sokkal többet megtudtam, mint régen a történelmi tanulmányaimból az adott korról, a táborokról, munkaszolgálatról, eljárásokról, kínzásokról, emberek megalázásáról.


Népszerű idézetek

Anton_Gorogyeckij P>!

Mikor a táboron kívül tataroztuk az épületeket, alkalmam nyílt megtekinteni a tisztviselők és az MVD tisztjeinek otthoni életét. Ők Oroszország kiváltságos osztályának számítottak, és az ember azt várhatta volna, hogy a házaik legalább polgári kényelemmel legyenek berendezve. De a legtöbb helyiség, amit láttam, nem mutatott fel mást, mint szennyet, büdösséget és hihetetlen nyomort. A gazdájuknak rendes bútora sem volt. Ládákon ültek. Némelyeknél fából vagy vasból készült tábori ágyon aludtak a háziak, de a fekvőhely gyakrabban csak két farúdból állt, ponyvadarabbal átfogva, darab pokróccal letakarva. Szőnyeg vagy linóleum nem volt, és a padlót sohasem seperték. Lábas, fazék, serpenyő nem létezett, konzervdobozokban főztek. Pohár helyett alumínium vagy cserépbögrét használtak. Később, mikor meghallották, hogy egy osztrák esztergályos került a táborba, fakupákat szereztek tőle. A padlóra köpködtek. Télen pedig, ha úgy érezték, túl nagy a hideg ahhoz, hogy kimenjenek az árnyékszékre, felemeltek egy padlódeszkát, úgy könnyebbültek meg a saját szobájukban. Nyáron a bűz elviselhetetlen lett. Mi, foglyok, ezért utáltuk őket leginkább, nekünk kellett ott tisztaságot teremteni. Ha sok is volt a légy meg a poloska a mi börtönszállásunkon, most úgy találtam, még több van belőlük a tisztviselők és a kívül élő szabad polgárok házaiban. Valóban, egyik MVD-tiszt mondta is nekem, jobban szeretne köztünk élni a táborban, mert az olyan tiszta.

86. oldal (Kráter, 2007)

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

Anton_Gorogyeckij P>!

Amikor a kérdéseket tették fel, mosolyogtak közben, ez az örökös mosoly, a kommunista mosoly, csendes, cinikus, hivatalos mosoly. Milyen jól megismerhettem az elkövetkező nyolc év alatt…

9. oldal (Kráter, 2007)

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

Kapcsolódó szócikkek: mosoly
utazó>!

Végül itt volt az orosz sorkatonák nagy tömege, akik a második világháborúban harcoltak. Bizonyos szempontból ők ők mutatkoztak a legszomorúbb csoportnak.Ők már látták nyugatot, kezdték megismerni a magasabb életszínvonalat, a jobb munkakörülményeket, a nagyobb kereseteket, és az egyéb előnyöket, melyekről azt magyarázták nekik, hogy Szovjetunión kívül nem léteznek.Mikor visszatértek a falujukba, a háború után, és elbeszélték, mit láttak, akkor elítélték őket, mert „az ellenséges propagandát terjesztették”.Egy orosz katona azt mondta a barátainak, hogy az amerikai Studebaker megbízhatóbb jármű, mint a szovjet Zil katonai gépkocsi.Ezért kapott 15 évnyi kényszermunkát.
Tragikus volt azoké az orosz katonáké, akiket csak azért ítéltek el, mert német fogságba kerültek. Azt a parancsot kapták, hogy küzdjenek a végsőkig, és fogságba kerülésük esetén kövessenek el öngyilkosságot.

55. oldal

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

Anton_Gorogyeckij P>!

A 10. számú táborban mintegy 3000 rab tartózkodott, bámulatosan heterogén összeállítása a népfajoknak. Huszonnyolc nemzetiséget számoltam össze. Tizennégy európai, a többiek a Szovjetunió országaiból jöttek, de akadtak tibetiek, törökök, japánok, lappok, perzsák és eszkimók. A proverkánál és az étkezések alkalmával a gyülekezőtéren és az étkezőterem minden sarkában különféle nyelvű fecsegés hangzott.
A különböző csoportok közül a baltiak tettek rám legnagyobb benyomást. A Balti-tenger keleti partján fekvő három kicsi állam, Litvánia, Észtország és Lettország népeit ma már úgyszólván elfelejtették. Nagyon helytelen, ha úgy tekintünk rájuk, mint az európai civilizáció szélén élő, fejletlen népekre. Ellenkezőleg, jobban ismerték az életet és az irodalmat is, mint némely európai ország lakói, akiknek a természet és a történelem jobban kedvezett.

45-46. oldal (Kráter, 2007)

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

Anton_Gorogyeckij P>!

A rácsokon keresztül lestünk ki: deszkapalánkok útvesztőjét láttuk, barakkokat, őrtornyokat, szögesdrót kerítéseket kilométerekre nyúlva, és rabok csoportjait, rongyos, steppelt ruhákban, őrség és kutyák kíséretében. Ahogy a vonat lassan tovahaladt, legalább tíz ilyen tábort hagytunk el. Új környezetbe kerültünk, valamilyen nemzeti parkba, emberek számára berendezett állatkertbe.

25. oldal (Kráter, 2007)

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

Anton_Gorogyeckij P>!

A világon sehol sem üzemelnek télen a téglagyárak, mert a tégla nem szárad meg rendesen, így gazdaságtalan az egész üzem. De Oroszországban annyira szükség volt az építőanyagokra, hogy a téglagyárak egész éven át dolgoztak, néha mínusz harminc vagy negyven fokban is.
Magyar elődeink okozták ezt, önhibájukon kívül, mert túlságosan is jól dolgoztak. Ahogy a parancsnok üdvözlő beszédében megemlítette: „Remélem, méltó utódai lesztek eltávozott honfitársaitoknak.” Más rabok beszélték el, hogy egy magyar munkája a téglagyárban négy másik rab teljesítményének felelt meg. A mi honfitársaink normamániások voltak…

114. oldal (Kráter, 2007)

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

Kapcsolódó szócikkek: Oroszország · tégla
Anton_Gorogyeckij P>!

A koncentrációs táborok egészségügyi intézményei közül a sebészet működött legszervezettebben és legeredményesebben is. Ahol hiányoznak a gyógyszerek, orvosságok, ott természetes hajlam, hogy bíznak az operáló késben. Orvos barátaink meg a páciensek beszéltek a műtétekről, gyakran érzéstelenítés nélkül végezték el őket. Volt egy magyar barátom, veszprémi fodrász, sokat szenvedett gyomorfekély miatt. Egyik fekélye átfúródott, operáció vált szükségessé. Elvitték a központi kórházba, és egy orosz sebész végezte a műtétet. Ez a doktor, a sebészeti osztály főnöke, nem rab, szabad állampolgár volt. A barátom beszélte el, az operáció három óra hosszat tartott, érzéstelenítés nélkül, ő maga borzasztó halálfélelemben volt végig. Az orosz orvos mondogatta neki: „Légy türelemmel, légy bátor, barátom, te magyar vagy. A magyarok pedig mindent kibírnak, ti vagytok a világon a legkeményebb fickók.”

69. oldal (Kráter, 2007)

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

Anton_Gorogyeckij P>!

Szellemi foglalkozásainkat folytatva kis csoportokat alakítottunk, mindegyik saját tárgykörével foglalkozott. Én magam közép-európai történelemről, jogról, közgazdaságról és irodalomról adtam elő románoknak és balti országbelieknek. Az angol nyelvi ismereteink korlátozottak voltak, mégis az angol volt a „lingua franca”. Örülhetett az ember, amikor hallgatta, amint a falusi magyar az észtországi kertésszel beszélget angolul, vagy amikor a lett hajós angol nyelven vitatkozik Byronról a lengyel suszterral.

85. oldal (Kráter, 2007)

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

utazó>!

Éjszakánként folyt a vallatás,most már sokkal lassabban, de alaposabb módon, mintha az örökkévalóság állna előttünk. A következő nyolc hónap alatt százszor is el kellett ismételnem a mondókámat. Az oroszok nem tudtak magyarul, én nem tudtam oroszul, így aztán az eljárás német nyelven folyt, ami nem tette könnyebbé a dolgomat. Lassan múltak a percek, és minden kérdésre, amelyre én röviden feleltem, szinte egy óráig írta a közvetítő a választ.

8. oldal /2. fejezet

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ

Kapcsolódó szócikkek: vallatás
Anton_Gorogyeckij P>!

Jelentkeztünk a brigádunk vezetőjénél, az megkapta a névsorunkat, és megjelölte a feladatunkat. A brigádvezetők közül a legtöbb rendkívül kellemetlen alak volt. De a mienk, félig finn származású, segítőkész és magyarokkal szemben jóindulatú. Rámutatott, hogy a mi két nemzetünk, a finn és a magyar rokon, és azt mondta, örül, hogy nála dolgozom.

32. oldal (Kráter, 2007)

Rupert Rafael: Gulag Az elrejtett világ


Hasonló könyvek címkék alapján

Rózsás János: Keserű ifjúság I-II.
Gustaw Herling-Grudziński: Más világ
Szaszkó Gabriella: Engedj el
B. E. Belle: Vallomások
Pirisi Ákos: Azanyjaköcsögit!
Lucinda Riley – Harry Whittaker: Atlas
Alekszandr Szolzsenyicin: A Gulag szigetvilág
B. E. Belle – Kiss-Nemes Veronika: Szavak
Radnóti Miklós: Napló
Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni: Napló