53. legjobb gyermekkönyv iskolásoknak könyv a molyok értékelése alapján
56. legjobb ifjúsági könyv a molyok értékelése alapján

Volt ​egy ház 179 csillagozás

Ruff Orsolya: Volt egy ház Ruff Orsolya: Volt egy ház

Van egy ház valahol a városban, egy romosnak tűnő régi ház, amely rengeteg titkot rejt. A tizenkét éves Emma erről mit sem sejt, amikor egy szép napon beköltözik a családjával. Ő először csak a sárkányformájú kandallót látja, a kalandos zegzugokat meg az elvadult kertet. Hamarosan azonban különös dolgok történnek: Emma egy titokzatos tárgyra bukkan, valaki különös jelet kapar egy diófába, a házban leomlik egy fal, a környéken pedig felbukkan egy idegen, egy minden hájjal megkent Kalóz, akinek megjelenése semmi jót nem ígér. Nem mindennapi események sora veszi kezdetét, melyek során feltárul a ház és egykori lakói története. De mit titkol Emma nagymamája, miben mesterkedik a Kalóz, és vajon ki az a Regulus? Kódok és rejtvények, elsárgult levelek és régi naplóbejegyzések során feltárul az elfeledett ház története.

Eredeti megjelenés éve: 2021

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Új Kedvencek Manó Könyvek

Manó Könyvek, Budapest, 2023
ISBN: 9789635843602 · Felolvasta: Kováts Adél

Ruff Orsolya: Volt egy ház

„Ő maga sem tudta, hogy mit keres, de érezte, hogy a ház ezernyi titkot rejt, neki csak meg kell fejtenie őket.”

Fantasztikus regénnyel ajándékozott meg bennünket – felnőtteket, gyerekeket egyaránt – Ruff Orsolya, mely annyira hat az érzelmekre, hogy sokáig feledhetetlenné válik számunkra ez a varázslatos, csodálatos, súlyos tragédiákat magában hordozó, de azért édes-keserű-kedves-bús történet.
Jelenleg egy családi tragédia miatt szomorú életet élő, kedves család és egy hatalmas, a történelem okozta tragédiával sújtott öregúr élete találkozik spoiler a címbéli Volt egy házban – a baziliszkuszos, paradicsommadaras házban, amely telis-teli van rejtélyekkel, titkokkal, kalandosan megfejthető feladványokkal, és talán ugyanannyi örömmel is, mint fájdalommal. Ki tudja, mit őriz még ez a több generáció felnövését falaival, ablakaival szemmel kísérő ház? Mindenesetre jó gyógyírül szolgál a frissen, gyerekeivel odaköltöző apának, gyerekeinek és az őket vendégül látó anyai nagymamának, Nanának.
Keresnek-e valamit? Bizonyára, mint mi, emberek valamennyien – igen. Nyugalmat, megnyugvást, támaszt, a lábuk alól kicsusszant talajt, azt, aki a legfontosabb… stb.
A Ház megpróbál ebben nekik segíteni minden, idők folyamán magába zárt emlékével és emléket rejtő zegzugával. Minden ott menedéket találónak más-más gyógyírt nyújt: Emmának, a 12 éves 'nagy'lánynak érdekfeszítő és azonnal megoldásra váró rejtélyekkel tereli el szomorú gondolatait. Nanának, a nagymamának egyet jelent az addigi életével, akár egy hatalmas fotóalbum, vagy emlékkönyv – bárhová tekint, bárhol üti is fel – emlékek elevenednek fel benne. Attilának, az apának, óriási harc és küzdelem, amelyben neki muszáj felülkerekednie – most rajta a sor, most ő lesz a nyertes – saját magáért, a gyerekeiért, a családja fennmaradásáért, az ikrek: Áron és Kamilla és a nagylány, Emma együttmaradásáért. Félixnek barátokat jelent. Vince bácsinak pedig az egykori szimbolikus, de életet jelentő „börtön” mostanra egész biztosan a családi fészek lehet…
Valamennyiüknek egyformán nagy a tét: a család és abban saját maguk megmaradása/fennmaradása.
Volt egy ház… vajon a mai alakja feledteti az átélt, közeli és távoli, szomorú emlékeket?
Van egy ház… vajon betölti a neki szánt, vagy álmodott szerepet? Folytatódhat benne egy boldogabb történet?
Remélhetőleg – én teljes szívemből érzem azt, hogy – igen.

Gyönyörű és megható regény, amely nehéz pillanatokról mesél, és többször is próbára teszi a lelket. De kedves, egyszerű, szeretnivaló szereplőivel nagyon közel tud kerülni az olvasóhoz, aki egyszer belekerül a történetbe és annyira jól érzi magát benne, hogy nehéz szívvel hagyja ott (ahogy fogynak a lapok, úgy olvas minél kevesebb oldalt, hogy tovább tartson ez a vattacukorpuha hangulat)…
…de valójában sosem hagyja ott. Vele marad örökre…
Azt hiszem, velem is ez történik – nagyon a hatása alá kerültem Emma, Nana, az ikrek, apa és Vince bá', na meg Félix közös történetének. Sokáig velem marad történetük, és őszintén remélem, sosem hagy el teljesen…
És azt is remélem, hogy a regény végén valamennyien megtalálják a megérdemelt nyugalmat, megnyugvást…és ezzel együtt a boldogságot.

Kívánom, hogy ez a szép történet minél több emberhez jusson el és élje át ezt a bensőséges élményt, amit én is átélhettem!
Szívet melengető, szeretettel teli regény – legszívesebben most azonnal újrakezdeném!
Engem elvarázsolt és rabul ejtett…

UI1: Köszönöm ismeretlenül is a szerzőnek, hogy megismertette velem Karig Sára alakját -megható volt (hős)tetteivel szembesülni. Szép gesztus volt tőle egy könyv erejéig tisztelegni előtte.
UI2: Nem tudom, létezik-e vagy létezett-e valaha ez a ház, de míg olvastam, két zeneszám sejlett fel bennem időről-időre:
Kovács Kati: A régi ház körül: https://www.youtube.com/watch…
és
Wolf Kati: Boldogság utca 100: https://www.youtube.com/watch…
UI3: Nagyon irigyeltem Emmát, hogy abban a csodálatos kertben üldögélhet és olvasgathat az oroszlános kőpadon spoiler, felragyogott a szemem Félix megismerésekor – és egy kicsit ismét ott voltam az Égigérő fű Paripa utcájában velük Misu oroszlános padján üldögélve…

A szép történet, nagyon szép, meleg, igényes, gördülékeny stílusban és ezt az esztétikai élményt a borító és a könyvben lévő megsárgult naplójegyzetek, régi, előkerült levélrészletek dizájnja teszi teljessé.
Ebben a könyvben is örültem Emma könyvtárépítésének…
(és ha még egy személyeset írhatok a végére – remélem, nem bántok vele senkit – a szerző stílusa felidézte bennem Varga Írisz Dóra, azaz @Azsa Örökségének stílusát és úgy burkolt be, mint egy puha, meleg takaró télen.)

Chöpp>!
Ruff Orsolya: Volt egy ház

A Karig Sáráról mintázott mellékszereplő miatt elérte az öt csillagot. Néhány éve olvastam el gyönyörűen fájdalmas verseit (Karig Sára: Sarkövezet) a vorkutai lágerből. Csodálatos ötlet volt megemlékezni róla!
Maga az ifjúsági könyv kedves és magával ragadó. Kívül, belül egyaránt.

Porcsinrózsa>!
Ruff Orsolya: Volt egy ház

Az ifjúságnak szánt könyvek között az utóbbi időben rég olvastam ilyen színvonalas, irodalmi igényességgel írt regényt. Szép emléket állít a háború áldozatainak, a segíteni akaró, gyermekmentő missziónak,méltatva Karig Sára munkásságát is.
Úgy mondják, ha kihal a háborút megszenvedő generáció, és felnövekszik egy olyan nemzedék, amely nem tapasztalta meg az öldöklés keserveit, akkor újabb háború indulhat, s még el is hitetik a fiatallal, hogy a háborúnak lehet célja és értelme.
Kell az ilyen, s ehhez hasonló könyv, hogy mindez ne történhessen meg. Hogy a békében élők tudják becsülni a békét, a bombázások nélküli csendet.
Hogy hány éves kortól ajánlható a regény, az az olvasótól is függ. Ki mennyire kész a befogadására, egyéni lelki érettség dolga.
Egyre gyakrabban találkozom az „érzékenyítő” címkével, ami viszont elgondolkoztat. Miért is kell a ma emberét, legyen felnőtt vagy gyerek, érzékenyíteni különböző problémákra, élethelyzetekre ? Miért nem tudunk emberi voltunkból adódóan, magától értetődően érzékenyek lenni ? Talán a hosszú, kényelemben és viszonylagos jólétben eltöltött évtizedek kérgesítettek meg bennünket ? De ez már nem ennek az értékelésnek a témája, csupán gondolkodom ezen az újkeletű meghatározáson.

meseanyu P>!
Ruff Orsolya: Volt egy ház

Jó lesz ez az Új kedvencek sorozat, nagyon szép a külsejük is ezeknek a könyveknek, és Ruff Orsolya kötetéből azt szűrtem le, hogy a tartalom is igyekszik olyan hangulatot, témákat hozni, mint a régi kedvencek, mindannyiunk által szeretett klasszikus ifjúsági regények. Én imádom a régi házakat, úgyhogy szinte biztos voltam benne, hogy ha a szerző nagyon nem rontja el, nekem ez a regény tetszeni fog. És Ruff Orsolya szerencsére nem rontotta el, múlt és jelen titkaival, gyönyörű kerttel, egy ódon ház zegzugaival, és egy nagyon szimpatikus szereplőgárdával tette izgalmassá, meghatóvá és nagyon szerethetővé ezt a történetet.

Nikolett0907 P>!
Ruff Orsolya: Volt egy ház

„(…) a gyerekek kérdéseire a felnőttek nem válaszolnak mindig egyenesen. Nem azért, mert rosszat akarnak, egyszerűen csak azt gondolják, hogy az ő problémájukat egy gyerek úgysem értheti meg”

Az első gondolatom, miután becsuktam az utolsó oldalt: Köszönöm! Hálás vagyok azért, hogy a XX.század végén születtem, egy olyan korszakban, ahol nem a mindennapi rettegés határozta meg a gyermekkoromat. Egy olyan ország gyermeke vagyok, ahol bár sok a probléma és igazságtalanság a mai napig is, mégis azt kell, hogy írjam szabad vagyok és dönthetek a sorsomról. Ez egy olyan adomány, amit természetesnek veszünk, ezért a legtöbbünk nem is ad hálát érte, pedig kellene.

Ennek a könyvnek rengeteg üzenete van, pedig az ifjúságnak íródott. Jómagam elmúltam bőven harminc, mégis kincsként tekintek erre a kötetre.

Ruff Orsolya szerző neve nem volt ismeretlen a számomra, elvégre a Zöldmacska mesesorozatából már olvastam egy kötetet. A 2021 – es Merítés-díj Ifjúsági listánkra felkerült ez a regénye, így gondoltam megveszem és milyen jól tettem.

Volt egy ház című regénye 2021 egyik újdonsága, amely a Manó Könyvek gondozásában jelent meg. Már a külsőségeket tekintve is nagyon megfogónak találtam, hiszen a borító gyönyörűsége és a papír kissé érdes tapintása egy csodálatos kombináció volt a számomra. Láng Anna nagyszerű elképzelésének és munkásságának köszönhető ez a színekben és illusztrációkban tökéletesen passzoló kép, amely elsőre felcsigázza a kíváncsiságot és egyben megnyugtatja a lelket is. Rögtön az jutott eszembe, hogy ez bizony rossz nem lehet. Nem is tévedtem.

Ez a történet egy „csonka” család hétköznapjaiba enged betekintést, ahol az elszenvedett veszteségek miatt kezdetben nagyon komor a hangulat és sok a szomorúság. Egy felmenő elvesztése igen nehéz, főleg akkor, ha két nagyon fiatal és egy nagyobb gyermek marad utána. Egy özvegy édesapa és egy nagymama úgy döntenek, hogy visszaköltöznek a család régi nagy házába. Bár a kezdeti nehézségek – felújítás stb – lefoglalják a családot, bizony még egy kellemetlenkedő nagynénit is el kell tűrniük. Ráadásul a ház mély és fájdalmas titkokat rejt, amelyek csak arra várnak, hogy Emma – kis hősnőnk – felfedezze őket. Vajon mi köze van egy rejtélyes baziliszkusznak és egy kalóznak mindehhez? És vajon a múlt szomorú emlékei gyógyír lehetnek –e a jelen fájdalmas pillanataira? Nos, erre és még számos más kérdésre is választ fogsz találni kedves olvasó, de egy biztos, a lelked ezer darabra fog törni és már nem a kérdésekre keresed majd a válaszokat, hanem a lelked lenyomatait szedegeted, hogy újra összeilleszthesd.

„Egy gyereknek sokszor kiszalad a száján olyasmi, aminek nem kellene, és akkor már késő. Nem lehet visszaszívni.”

Bővebben a blogomon:

Kiss_Julianna>!
Ruff Orsolya: Volt egy ház

Nagyon szép, megható történet, egy családról. Beköltöznek a nagymama gyerekkori házába, ami bizony nincs a legjobb állapotban. Emma nagy lelkesedéssel veti be magát a ház, és az elvadult kert felfedezésébe. Ami bizony sok titkok rejt, és visszanyúlik a háború idejére. Napló részleteket is olvashatunk több fejezet végén. Ezek az írások még titokzatosabbá teszik a ház múltját. De szép lassan oldalról oldalra kibontakozik a régmúlt. spoiler
Nagyon tetszik a Manó kiadónak ez az új sorozata. Remélem lesz folytatása.

Kalmár_Melinda P>!
Ruff Orsolya: Volt egy ház

A regény egyes motívumai ismerősek lehetnek más könyvekből, a cselekmény a felnőtt olvasónak meglehetősen kiszámítható, nagy meglepetéseket nem tartogat. Mégis – ez a könyv egy csoda. Már kézbe venni is kész gyönyörűség, a magyar könyvkiadás remeklése, aztán ha egyszer kinyitjuk, lehetetlen kiszakadni belőle: az első mondatával elbűvöl, kiragad a megszokott életünkből. Ruff Orsolyának sikerül egy hétköznapi, bár tragikus alaphelyzetből induló történetet varázslattal megtölteni. A Volt egy ház felemeli, meghatja és boldoggá teszi az olvasóit.
Köszönöm @Gelso-nak, hogy felhívta a figyelmemet erre a kis remekműre. Remélem, sokan fogják olvasni, sok embernek – kicsiknek és nagyoknak – fog örömöt okozni.

kratas P>!
Ruff Orsolya: Volt egy ház

Nagyon szép történet spoiler.
Tökéletesen alkalmas arra, hogy a fiatalabb korosztály is bevezetést kapjon abból, hogy a 2. világháború alatt milyen csodálatos hősök is éltek.
spoiler

PTJulia P>!
Ruff Orsolya: Volt egy ház

Olyan bűbáj, olyan csoda ez a könyv! 11 éves Emmám kapta ajándékba @picibodza-tól – ő már rég elolvasta. Most meg is beszéltük, mert neki is nagyon tetszett, de abban megegyeztünk, hogy izgalmas ház ide vagy oda, az én Emmámnak mégis jobb sora van – és jól meg is ölelgetett. <3
Egy régesrégi ház, egy örökség, némi rejtély, egy család, pöttyös könyvek-érzés. Úgy sejtem, hogy a Manó Könyvek Új Kedvencek sorozata eleve a régi pöttyös-csíkos könyvek hangulatát kívánja megidézni mai korban játszódó, mai gyerekekhez méginkább szóló újdonságokkal. Ebben a részben sikerült.
A történet végén az írónő megemlékezik Karig Sáráról, aki a II. világháború során valóban mentette a zsidó gyerekeket. Kiderül, hogy az ő emlékére is íródott ez a könyv. A történet olyan finoman, mégis minden lényegest elárulóan mesél, tanít a II. világháború borzalmairól, hogy valóban bátran odaadható egy tíz éves gyerek kezébe is. Mert fontos a múltat élményszerűen átadni, hogy befolyásolni tudjuk a jövőt. Viszont semmiképp ne okozzunk újabb traumákat az idő előtti vagy nem megfelelő tálalással.

Cs_N_Kinga P>!
Ruff Orsolya: Volt egy ház

Maga a történet szép, sőt varázslatos. Szép a borító, szép a beltartalom. Karig Sára is valós személy volt, aki a Svéd Vöröskeresztnél szolgált és valamiképp ez a regény emléket is állít neki és a hasonló embereknek, akik előtt megemelem a kalapom. Az a tettük előtt, hogy saját magukat is veszélyeztetve, embereket mentettek és bújtattak el, a bátorságuk és emberszeretetük tényleg példás. Itt egy kislányról, elhunyt anyukájáról, az apukájáról és a nagymamáról van szó, ők az alap ahonnan indulunk. Van egy antipatikus személy is az apuka testvérecskéje. És hát volt egy ház, egy paradicsommadaras szobával, egy baziliszkusszal, egy rejtéllyel, egy titkos szobácskával….. Két „munkás” emberrel. Volt itt régi és új átverés is. A vége szerencsére egy édes-bús happy end lett. Látom ennek a könyvnek a létjogosultságát és maximálisan tényleg az értelmét. Egyszerűen nem tudnék rá rosszat mondani. Szépen van megírva, szép borítójú, szép beltartalmú, és tényleg minden benne van ami egy hasonló regényben lennie kell, még egy holokauszti kemény téma is bekerült. Mégis nem tudott magának megfogni, valami…. nem tudnám megmondani mi is az, de hiányzott. Vagy csak nem jókor kerültünk egymás mellé. Biztos másnak is volt már ilyen érdekes élménye, hogy tényleg minden szuper és mégse került hozzá közel. Nálam nagyon ritkán van ilyen, de ez sajnos egy ilyen lett, amit végtelenül sajnálok……talán még egyszer majd valamikor újraolvasom, hátha…
Viszont az írónőnek annyira szép a stílusa és tényleg annyira jó minden, hogy körbe is nézek miket írt még vagy ha ez az első könyve várom a továbbiakat, mert látszik hogy nagyon jó.

Chöpp >!

Háború volt, és háború idején percek alatt semmisül meg az ember jól ismert világa.

Kapcsolódó szócikkek: háború
Nono_ P>!

– Azt tudtad, hogy a mesékben a könnycseppekből időnként gyémánt lesz? – kérdezte váratlanul az öreg. – Persze nem itt nálunk, hanem távoli tájakon… azt mondják… túl az Óperencián.

Gelso>!

Amióta csak ismerte a betűket, elalvás előtt órákon keresztül olvasott. Anya mindig rengeteg könyvet hozott haza, még most is megvan mind, pedig Babi néni szerint már rég kinőtt a királylányos és sárkányos mesékből. A költözéskor ki akarta dobni őket, de Emma és Nana nem engedte.
Ujját most végighúzta a színes gerinceken, és eszébe jutott anya szeme, ahogy mesélés közben rótta a sorokat. Minden este mesélt neki, még akkor is, amikor fáradt volt vagy beteg. A mese nem maradhat el, és ez jó érzéssel töltötte el.

54. oldal, in: Manó Könyvek, Budapest, 2021

Kalmár_Melinda P>!

Munkám befejeztem.
A ház megmenekült, és benne mi is.
A kertben óriási a pusztítás, de már piroslik a
meggy, és gyönyörűek a rózsák.
A diófa is zöldell. Azt mondják, hogy a diót
az ember nem magának, hanem az unokáinak
ülteti.
Remélem, majd nekik is örömük telik benne.
Bárcsak láthatnám.

76. oldal, in: Manó Könyvek, Budapest, 2021

Gelso>!

Nana már szólásra nyitotta volna a száját, ám abban a pillanatban élesen visító hang törte szét a csendet. A régi csengő türelmetlenül csörömpölt valahol a ház mélyén.
Az ikrek összerezzentek a babakocsiban, és sírni kezdtek. Emma felsóhajtott, de tulajdonképpen boldog volt. A kicsik hónapok óta nem aludtak ilyen jól. Mosolyogva hajolt föléjük, miközben Nana a derekát ropogtatva elindult a bejárati ajtó felé.
Emma most nem bánta. A titkok megvárják, abban biztos volt. Ő pedig itt lesz, és készen áll arra, hogy megfejtse valamennyit.

23. oldal in: Manó Könyvek, Budapest, 2021

Jagika P>!

A kertben szürke folyondár borítja a fák törzsét.

Gelso>!

…a dobókockát pedig Nana rejtette el. A legkedvesebb tanárától kapta. Amikor a háború forgatagában a férfinak nyoma veszett, Nana képtelen volt újra kézbe venni. Nem volt szíve kihajítani, így a baziliszkusz gondjaira bízta.

183. oldal, in: Manó Könyvek, Budapest, 2021

Gelso>!

A kerek ablakon beeső fény utat vájt magának a sötétségben. A levegőben még porszemek táncoltak, de a padló már tiszta volt. A fénytócsában Emma üldögélt

186. oldal, in: Manó Könyvek, Budapest, 2021

Chöpp>!

Igaz, ami igaz, Emma szinte minden idejét a hosszú könyvespolcok között töltötte. Az iskolából hazatérve bekuckózott a kandalló elé, és olvasott.

Kapcsolódó szócikkek: könyvespolc