A ​fantomriksa 13 csillagozás

Válogatott novellák
Rudyard Kipling: A fantomriksa

Rudyard Kipling, a híres angol író nemcsak indiai történeteket és dzsungelhistóriákat írt, hanem kitűnő fantasztikus és tudományos fantasztikus novellákat is. Ezekből a nálunk többnyire ismeretlen, rejtélyes és gyakran hátborzongató írásaiból állítottuk össze kötetünket. Kiemelkedik közülük néhány, Indiában játszódó misztikus és transzcendentális tartalmú, még a misztikában járatos olvasókat is felcsigázó novella.

Eredeti mű: Rudyard Kipling: The Phantom Rickshaw

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Galaktika Baráti Kör Könyvklub

Móra, Budapest, 1991
262 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631168239 · Fordította: Hajnal Péter, Kemény Dezső

Rudyard Kipling: A fantomriksa Válogatott novellák

Kipling misztikus történetei M. R. James és Conan Doyle „horror” novelláihoz hasonlóak. Mai fejjel aligha rémisztőek, de frappánsak, autentikus babonákra épülnek (Kiplingnél ezek sokszor indiai eredetűek), és többször megjelenik bennük a humor is. Különösen tetszett az Egy igaz történet és a Dana Da ajándéka, mindkettő alapvetően ironikus stílusú. Az Egy belevaló fickó a hírhedt Mulvaney-történetek közül való, amelyeket brutális akcentussal adnak elő – érdemes megemlíteni, hogy a fordító egész kellemesen bánt el vele. A könyv mélypontja sztem az Ők: hosszú és zavaros, csattanója nincs. Kár volt mindjárt a címadó sztori után, a kötet elejére tenni. Az utolsó írás, A világ legjobb története viszont telitalálat. Jack London Kóbor csillagát idézi, de jó két évtizeddel régebbi nála.

Rudyard Kipling: A fantomriksa Válogatott novellák

Két és fél csillag körül járt eleinte, régimódinak, elavultnak, kicsit nevetségesnek éreztem. Ebből emelte föl a (kevéske) humor, valamint az irónia, amivel az író saját stílusát, elbeszélésmódját és a történetek témáját kezeli. A novellákban mindkettő (téma, kidolgozás) fokozatosan egyre komolyabbak a kötetben. A „Morrowbie Jukes különös útja” már tényleg hátborzongató, bár ez már nem igazi kísértet-történet. Legkevésbé a „Kitakarítva, rendet rakva” tetszett, ez az írás sehova nem kapcsolódó, tét nélküli, rossz háttér-szemlélettel.
Nyári olvasmánynak elment, de nem emlékezetes.

anesz P

Rudyard Kipling: A fantomriksa Válogatott novellák

Mindegyik történetnek valahogy köze van a túlvilághoz: vagy szellemek, kísértetek vagy a földi pokol, esetleg a lélekvándorlás által. Kipling alaposan körbejárja a témát. Miért lehetnek kísértetek? Bűntudat, bosszú, elvégzetlen dolgok, jóindulatú társaság stb. Érdekesek voltak az ötletek, különböztek a novellák egymástól. Kiemelkedő a címben is megjelenő Fantomriksa és az utolsó A világ legjobb története című. A legtöbb Indiában játszódik, de akad olyan, ami Angliában ill. Németországban.
Meglepődtem az írón, hogy ilyesmiket is írt, bár nem kellett volna, hiszen a két műve, amit még olvastam szintén nagyon különbözik egymástól, nevezetesen A dzsungel könyve és a Kim.

Katherine_Grey

Rudyard Kipling: A fantomriksa Válogatott novellák

Nagyon különös kötet. A válogatás remek: Rudyard Kipling fantasztikusnak és misztikusnak nevezett novellái. Az ötlet kiváló: ilyet még biztos nem olvastál. De a fordítás….
Csak néhány csemege maradt, amióta a Kelet Kiadó elbeszéléskötetei és a Kívánságok háza is megjelent, újrafordítva a sokszövetű Kipling-szövegeket. Így A fantomriksa egyre inkább csak múzeumi tárgy. De annak érdekes.

Rudyard Kipling: A fantomriksa Válogatott novellák

Szellem történetekből és kísértethistóriákból elég is volt nekem ennyi egyelőre. Az Ők nagyon tetszett!

Chöpp

… több ember pusztul el túlhajszoltság következtében, mint ahányat ennek a világnak a fontossága igazolhatna.

A fantomriksa, 6.o.

Kapcsolódó szócikkek: túlhajszoltság
Chivas

Az ember szemből, agyból és gyomorból áll, és mind közül a gyomor a leghatalmasabb.

22. oldal; A famtomriska

Kapcsolódó szócikkek: gyomor
Noro

Mindig tarcsad magad távol egy férfitul, akinek a fölpumpált szerelme lehorgadt. Olyan az akkor, mint a hülye.

Egy belevaló fickó

berg

Érzékenyebb lelkületű embereknek nem ajánlom, hogy dák-bungalóban töltsék az éjszakát. Jobb, ha megházasodnak.

Egy igaz történet (Móra, 1991)

Chöpp

– Nagyon szereti a gyerekeket?
Mondtam neki egy-két dolgot arról, hogy miért nem utálom őket teljesen.

Ők, 39.o.

Noro

A törvényt nem ismertem ugyan, de miután érdekelt a dolog, azt válaszoltam, hogy a kormány nemcsak hogy nem tiltja a varázslást, hanem egyenesen támogatja, sőt magas beosztású állami tisztviselők is foglalkoznak ilyesmivel. (Ha a költségvetés nem varázslat műve, akkor én nem is tudom, mit nevezzek annak.)

Suddhoo házában

berg

Nem nehéz megkeresni a térképen a Chacuran falucskától körülbelül tizenöt mérfölddel északra fekvő pontot, ahol a Chenub folyó az Indusba ömlik. Chacurantól öt mérfölddel nyugatra húzódik a bugyborékoló kút útja, s itt áll Arthi-goth gosainjának – papjának – a háza. A pap mutatta meg nekem az utat, de bár ne tette volna.

A bugyborékoló kút útja (Móra, 1991)

berg

Puskával a vállamon belevetettem magam a bozótba, abban a szilárd meggyőződésben, hogy mi sem egyszerűbb, mint pár négyzetmérföldnyi dzsungelben ráakadni egy magányos vaddisznóra. A terrierem, Mr. Wardle is velem tartott, mivel nem hitte, hogy egy percig is boldogulnék tanácsai nélkül.

A bugyborékoló kút útja (Móra, 1991)

Noro

Minden második indiai állomásnak megvan a házi kísértete. (…) Az öregebb tartományokban egyszerűen hemzsegnek a kísértetek, s hadrendbe tömörült szellemseregek szállják meg a főútvonalakat.

Egy igaz történet

Noro

Jó néhányan úgy tartják, hogy Szueztől keletre megszűnik a gondviselés hatalma, s helyette Ázsia démonai és istenei irányítják sorsunkat.

első mondat, A vadállat jele