A ​lélek árnyai 11 csillagozás

Kibékülés titkos énünkkel
Rüdiger Dahlke: A lélek árnyai

Jung ​szerint az árnyék maga a tudattalan. Az a lény, akivel a legkevésbé szívesen azonosítjuk magunkat, ám akit legvégül mégis vállalnunk kell ahhoz, hogy elérjük a teljességet. Ebből a szempontból az árnyékot, illetve „sötét oldalunkat" rendkívül felemásan éljük meg: egyszerre taszít és vonz minket. Mindez külvilágunkban is megjelenik: hiszen ami másokban különösen zavar vagy vonz minket – bármilyen furcsán hangzik is –, szintén saját rejtett lelki tartalmainkra, elfojtott lélekrészeinkre vagy kiéletlen vágyainkra utal. Ám ahhoz, hogy teljes emberré váljunk, el kell fogadnunk és magunkévá kell tennünk árnyoldalunkat – ez lehet az ember legfőbb és legalantasabb célja is egyben. Ez a mű éppen ezért nem is a szokásos értelemben vett olvasmány, hanem inkább az árnyak birodalmában tett, imitt-amott elvégzendő gyakorlatokkal tarkított utazás. Az árnyékkal végzett munka a tudatosulást szolgálja, tehát a szó szoros értelmében fényterápia. Aki elvégzi az itt bemutatott árnyékterápiát, az… (tovább)

Bioenergetic, Budapest, 2013
Bioenergetic, Budapest, 2011

Rüdiger Dahlke: A lélek árnyai

Rüdiger Dahlke: A lélek árnyai Kibékülés titkos énünkkel

Biztos, hogy a kötet életem legmeghatározóbb könyveinek egyike. Elmondható ez magáról Ruediger Dahlke-ról is, akivel közel harminc éve úton vagyok. Szerencsére „A lélek árnyai” munkájáról csak most hallottam, mert azt hiszem, nem tudtam volna mit kezdeni mondandójával, ilyen mélyen képtelen lettem volna dolgozni magammal eddig. Egyik könyvéről sem mondható el, hogy elég elolvasni, de erről aztán végképp nem.

Személyes és részletes gondolatok a könyvről itt:

Annamarie P>!

Világosan fel kell ismerni, hogy az elfogadás semmi esetre sem jelent helyeslést vagy pláne pártolást.

Annamarie P>!

Napjainkban növekvő tendenciát mutat a hajlam, hogy összetévesszük magunkat külső díszleteinkkel.

Annamarie P>!

Amikor valamit elutasítunk, az elutasított dolog nem tűnik el, hanem árnyékba süllyed. Onnan aztán, mint már tudjuk, sokféleképpen jelentkezhet ismét.

Annamarie P>!

Az a tény, hogy másokkal szembeni szemrehányásaink és vádaskodásaink mögött mindig a saját árnyékunk rejlik, a szó legszorosabb értelmében csodálatos esélyt nyújt arra, hogy ezekkel a támadásokkal rendkívül hatékonyan bánjunk.

Annamarie P>!

Ahonnan megvonjuk a tudat világosságát, ott árnyékot keltünk.

Annamarie P>!

Egy élet akkor ér véget, amikor lehetőségeit kimerítette és rendeltetését betöltötte.

Annamarie P>!

A saját árnyoldalával való kibékülés az ember legfőbb és egyben legalantasabb célja is.

Annamarie P>!

A rezonancia törvényének értelmében már az is megfontolandó, hogy egyáltalán oda szabad-e figyelni azokra, akik csak siránkoznak.

Annamarie P>!

Szemrehányásaink alapja az elégedetlenség, pontosabban egyfajta lázadás a teremtés ellen.

Annamarie P>!

Az árnyékkal való szembesüléskor légzésünk világít rá a problémára, de rögtön a megoldásra is. A be- és kilélegzést nem ítéljük meg, azaz mindkét véglet egyaránt kedves és fontos számunkra. Egyiket sem részesítjük előnyben; légzésünk ritmusa egyenletesen és biztonságosan kísér végig minket az életen.
Ritmusa két pólus váltakozása révén születik, és ez létfontosságú. Rudolf Steiner, az antropozófia atyja azt állította, hogy minden élet kezdettől fogva ritmus. Az ellentétek világában az élet csakugyan a pólusok ritmikus változásából bontakozik ki, ez nem csak a lélegzésből látszik. Ám ha ítélkezni kezdünk az élet eme lüktetése fölött, nyomban gondjaink támadnak.