Használati ​utasítás az emberhez 5 csillagozás

Egy idegtudós és egy szerzetes közreműködésével
Ruby Wax: Használati utasítás az emberhez

Az emberi faj fennmaradása valóságos csoda. Mind igazi győztesnek számítunk az evolúciós éhezők viadalában, ahol egy a billióhoz az esélye annak, hogy nem békának születünk. Ettől elvileg a világ legboldogabb fajának kellene lennünk, mégsem vagyunk azok. Mi lehet az oka?

Ruby Wax humorista és mindfulness-szakértő egy idegtudós és egy buddhista szerzetes közreműködésével keres választ az élet nagy kérdéseire, amelyek mindannyiunkat foglalkoztatnak. Olyan témákat jár körül, mint az evolúció, a gondolatok és az érzelmek kezelése, a párkapcsolatok, a gyereknevelés, a jövő és az együttérzés.
A tudományos megalapozottsággal megírt kötetet a szerző a tőle megszokott humorral és saját életéből vett anekdotákkal színesíti. Az érintett témákhoz kapcsolódóan a szerzetes és Ruby mindfulness-gyakorlatokat is ajánlanak, amelyekkel megszabadulhatunk rossz szokásainktól, csökkenthetjük a mindennapi stresszt, egyúttal hosszabb és békésebb életet élhetünk.

Eredeti megjelenés éve: 2018

HVG Könyvek, Budapest, 2018
280 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633046869 · Fordította: Dudik Annamária Éva
HVG Könyvek, Budapest, 2018
280 oldal · ISBN: 9789633047620 · Fordította: Dudik Annamária Éva

bodr>!
Ruby Wax: Használati utasítás az emberhez

Ruby Wax: Használati utasítás az emberhez Egy idegtudós és egy szerzetes közreműködésével

Ruby Wax előző könyvét nagyon szerettem, így ez is érdekelt annak ellenére, hogy sejtettem, túl sok újat nem fog mondani, inkább szórakoztató funkciót lát el nálam. Az első néhány fejezetben ezt hozta is, csomót röhögtem rajta, és már azon kattogtam, hogyan vegyem rá édesanyámat, hogy olvassa el ő is, de aztán érthetetlen okokból elgyengült, amit nagyon sajnáltam.

Ráadásul a szerzeteshez hiába álltam nagyon nyitottan, bízva abban, hogy ha Ruby Wax spanja, akkor biztosan jó fej lesz, még ha nem is mondott ökörségeket, de minden harmadik megszólalásának az volt a konklúziója, hogy „ezért jó a mindfulness”, amiből 100 oldal után engem már ki lehetett kergetni a világból. Az idegtudós egyébként – nyilván :) – jó arc, vele nem volt semmi bajom, de megkockáztatom, hogy Ruby Wax egyedül jobb könyvet tudott volna írni.

Eila>!

Minden [mindfulness] gyakorlat olyan, mint a súlyzó az edzőteremben, csak éppen ezekkel a súlyokkal az agyunkat eddzük, hogy jobban tudjon összpontosítani és figyelni, rugalmasabb legyen, ne csapongjon annyira, kevésbé hassanak rá a függőségek, gyorsabb, egészségesebb és – ami a legfontosabb – együttérzőbb legyen.

15. oldal, Előszó (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: mindfulness
books_frommyshelf>!

Nem kérdés, hogy nekünk, embereknek sok a hibánk, de elménk hatalmával mindent megváltoztathatunk.

267. oldal - Zárógondolataim (HVG Könyvek, 2018)

books_frommyshelf>!

A TUDÓS: Amikor az agy nem aggódik, mi meg csak pihenünk, az semleges állapot, nem boldog és nem szomorú, csak úgy van. Thubten, ezt nevezik mindfulnessnek?
A SZERZETES: A mindfulness nem abból áll, hogy megszabadulunk a negatív gondolatoktól. A mindfulness során egészen más viszonyt építünk ki a gondolatokkal, a pozitívakkal és a negatívakkal egyaránt. Akármi zajlik is a fejünkben, a cél az, hogy egyszerűen csak észrevegyük a gondolatokat, ítélkezés nélkül, így nem lesz akkora hatalmuk felettünk. A mindfulness lényege a szenvedés csökkentése, márpedig azért szenvedünk, mert hiszünk a gondolatainknak, emiatt pedig állandóan szorongunk.
RUBY: Azt mondod, hogy mindannyian született szenvedők vagyunk?
A SZERZETES: Hajamosak vagyunk a negatívumokra koncentrálni, amit csak súlyosbít, hogy a kultúránk folyton azt sulykolja belénk, nem vagyunk elég jók – elég szépek, elég soványak, nem elég jó a kocsink. Sokféleképpen szenvedünk. A stressznek négy nagy forrása van: ha nem kapjuk meg, amit akarunk; ha azt kapjuk, amit nem akarunk; ha védjük, amink van; ha elveszítjük azt, ami fontos nekünk.

51-52. oldal, 2. fejezet - Gondolatok: A szerzetes, a tudós meg én (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: mindfulness · stressz
books_frommyshelf>!

A SZERZETES: Igen, a mindfulness hozzásegít annak megértéséhez, mely gondolatok hasznosak, és melyek okoznak szenvedést, emellett a segítségével könnyebben engedünk el egyes gondolatokat. Általában nem vagyunk a magunk ura, az elménk gyakran kalandozik olyan helyekre, ahová nem kellene, vagy sokszor nem azt teszi, amit szeretnénk. A mindfulness azonban beültet minket a volán mögé.
A TUDÓS: Ezt tudósként is elképzelhetőnek tartom, de hogy csinálod? Mit csinálsz, amikor meditálsz?
A SZERZETES: Amikor észrevesszük, hogy az elménkben kavarognak a gondolatok, a figyelmünket szelíden visszairányítjuk valamelyik érzetünkre, például a légzésre vagy a testben jelentkező érzetekre. Ez olyan, mint mikor a volán mögött ülve visszavisszük a kocsit a kiindulási ponthoz.
A TUDÓS: Jó, de hogy segít ez megfékezni a gondolatokat?
A SZERZETES: Úgy, hogy az ember nem tud egyszerre a gondolataira is figyelni, meg a légzésére vagy az érzékelésére. Amikor pedig már elég gyakorlatot szereztünk ebben, a gondolatok kevésbé tudnak majd irányítani bennünket. Végül képesek leszünk egyszerűen csak megfigyelni mindent, és békén hagyni az elménket anélkül, hogy bele akarnánk kotyogni a folyamatokba.

54. oldal, 2. fejezet - Gondolatok: A szerzetes, a tudós meg én (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: gondolat · meditáció · mindfulness
books_frommyshelf>!

A SZERZETES: Talán érdemes lenne átfogalmazni a boldogság definícióját. Sokan azt hiszik, valamiféle pezsgés, melyet bizonyos dolgok okoznak. Ez azonban függőséghez, a boldogság hajszolásához vezet. Ezzel pedig állandó elégedetlenség jár együtt, soha semmi nem elég, így folyton csalódunk. Ehelyett stabil belső elégedettséget céloznék meg, amelyhez nem kell kiváltó ok, hanem tartós és állandó.

68. oldal, 3. fejezet - Érzelmek: A szerzetes, a tudós meg én (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
books_frommyshelf>!

A mindfulness nem gyógyfürdő, nem olyan, mintha szent nepáli jakolajban mártóznánk meg, sokkal keményebb annál: a mindfulness Ironman-verseny az agynak. Az agy fejlesztéséhez kitartásra és elkötelezettségre van szükség, csak akkor lesz elég erős ahhoz, hogy meg tudjuk zabolázni vad, szétfolyó elménket – hogy ne strapáljon le bennünket.

182. oldal, 11. fejezet - Mindfulness gyakorlatok: A mindfulness jótékony hatása (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: elkötelezettség · kitartás · mindfulness
books_frommyshelf>!

RUBY: Mi a különbség a szeretet és a ragaszkodás között? Kémiai értelemben hasonlónak tűnnek.
A SZERZETES: A ragaszkodás igényekre épül. Az a baj, hogy minél többet markolunk, annál többet akarunk. Érdekes, milyen sokan hangoztatják, hogy a párjukkal együtt érzik magukat teljesnek. Mert egyébként nem teljesek? Ha szükség van valakire ahhoz, hogy teljesnek érezzük magunkat, akkor kisebbnek láttatjuk magunkat, mint amilyenek vagyunk, és mindig úgy fogjuk érezni, hogy valami még hiányzik. Ha viszont az emberek megosztják egymással a boldogságukat, az egészen más. Az működhet. Egyébként szerintem tökéletes párkapcsolat nem létezik. Csupán annyit tehetünk, hogy tudatosan eldöntjük, hogy belefektetjük a kellő munkát. A párkapcsolat nem állandósult dolog, tenni kell érte.
A TUDÓS: Ez például egy olyan kérdés, amelyben az agy működésének megértése segíthet az embereknek. Ha tisztában vagyunk a szerelem neurokémiai vegyületeivel, akkor kevésbé lepődünk meg, kevésbé csalódunk amikor az adrenalin és a dopamin szintje apadni kezd. Nem hisszük azt, hogy tragédia történt és a párkapcsolatunknak ezzel vége. Segít elfogadni a szerelem természetes folyamatát, ha tudjuk, hogy ez is változik, méghozzá kémiai alapon: a biológiánknak is megvan a maga ár-apálya.

118-119. oldal, 6. fejezet - Párkapcsolatok: A szerzetes, a tudós meg én (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: párkapcsolat · szerelem · szeretet
Eila>!

Érzelmek nélkül zombik vagyunk. Igazából nem is úgy van az, hogy „gondolkodom, tehát vagyok”, sokkal inkább úgy, hogy „érzek, tehát vagyok”.

12. oldal, Előszó (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: érzelem
Eila>!

A gyermek elméjét a szülő formálja. Minden pillantás, minden reakció, minden szánkon kicsúszó szó befolyásolja, mivé lesz a gyermekünk. Mielőtt bepánikolnánk, és már keresnénk is a Xanaxot, sosem késő megtanulni változtatni a viselkedésünkön, gondolkodásunkon és érzelmeinken, hogy a gyerekeinkből jobb eséllyel váljon rugalmas, kiegyensúlyozott és alapvetően jobb ember.

14. oldal, Előszó (HVG Könyvek, 2018)

Kapcsolódó szócikkek: gyermek · nevelés
books_frommyshelf>!

A gondolkodásunkkal magunk hozzuk létre saját ostorainkat. A leginkább nem maga a helyzet stresszel bennünket, hanem a hozzá kapcsolódó gondolatok. Ahogy Hamlet mondja: „mert nincs a világon se jó, se rossz; gondolkozás teszi azzá.”

45. oldal, 2. fejezet - Gondolatok: Az én történetem (HVG Könyvek, 2018)