Mulatság ​a farkasveremben 33 csillagozás

Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben

Rubin Szilárd (1927-2010) a modern magyar irodalom egyik legtitokzatosabb alkotója, akinek eredetileg 1973-ban megjelent detektívregénye is bővelkedik rejtélyekben és fordulatokban. A hat egykori gimnáziumi jóbarát, a Denevér-rend tagjai – akad közöttük irodalmár, gyógyszerész, kutató és rendőr is – tizenöt év után találkozik újra a Pécshez közeli kis hegyi falu orvoslakásában. Kísérőikkel együtt összesen tízen vannak a mulatság elején, aztán egyikük gyilkosság áldozata lesz. Van itt minden, ami egy igazi bűnregényhez kell: őszi eső, nem működő telefon, bezárt szobával és nyitott kérdésekkel. A Mulatság a farkasveremben egy nagy író helyenként önéletrajzi motívumokkal átszőtt szocialista krimije, amely közel ötven év távlatából egyszerre lesz a hatvanas éveknek, a Mecsek vidékének és egy zsánerműfajnak a sajátos szellemidézése.

Eredeti megjelenés éve: 1973

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Albatrosz könyvek Magvető · Magvető Zsebkönyvtár 2.0 Magvető

Magvető, Budapest, 2022
Magvető, Budapest, 2022
Magvető, Budapest, 1973
174 oldal · puhatáblás

Pécs

Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben

Az Aprószentek után nagy várakozással és némileg eltúlzott elvárásokkal vetettem bele magamat az antikvárium előtti, utcai polcon véletlenül felfedezett kötetbe. Ígéretes a kiindulási helyzet: külvilágtól elzárt egykori gimnazista baráti társaság mulatságába csöppenünk. Feszülten várja az olvasó, hogy valami baljóslatú történjen. És történik is.
Mily szerencse (a tettesnek pedig szerencsétlenség), hogy a társaságban egy igazi nyomozó, egy százados is tartózkodik, aki profin fejti fel a szálakat. (Vagy mégsem elég profin?)
Izgalmas, bár számomra kissé zavaros volt, főleg a kém-szál, amit nagyon erőltetettnek tartottam. Vagy nem figyeltem eléggé, vagy nem kötött le igazán. Nem tudom. Másra, többre számítottam. Csak kevés helyen csillant meg az a briliáns írói tehetség, ami az Aprószentekben olyan sűrűn megmutatkozott. Talán újra kellene olvasnom, hátha pár apró, elsőre lényegtelennek tűnő részlet elkerülte a figyelmemet. Esetleg pár év múlva újra megpróbálkozom vele.

Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben

Valaki, valahol azt írta, hogy megélhetési krimi…. Nem hinném. Ez is, akár csak a Kártyavár, zseniális krimi.
Tudom a szocialista krimi sokaknál pont a műfaji sajátosságok miatt nem lehet sikeres, de ez például annyira jól sikerült, hogy volt értelme 2013-ban németre lefordítani, és kiadni…. az azért már csak mutat valamit a nagyságából.
Mellesmeg én ugye a Római egyest nem szerettem. És azért hangulatában ez sem nagyon más, és mégis…

Rubin Szilárddal úgy jártam, mint Kristóf Attilával… Nem a magas prózájuk fogott meg, hanem az – a megíráskori korszakhoz ezer szállal kapcsolódásuk – ahogy a bűnügyi történetet, mint műfajt (fel)használják a feszültségkeltéshez.

Magvető, Budapest, 1973
174 oldal · puhatáblás
gyuszi64>!

2021/81, otthoni polc, 6/14 eddigi értékelés

Az elején jobbra számítottam (plusz töltet volt a szerző tehetsége), a végén kicsit alulértékeltem (történet- és nyomozáscentrikus krimi, kémregény-elemekkel), összességében pedig átlagoltam, így lett egy 4-es. Számomra nem lett elég egy jól író és a cselekményt ügyesen bonyolító szerző, hektikus és kissé túlcsavart maradt a regény.

Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben

A Csirkejátékosnak az opus magnum után született krimije. Agatha Christie nyomvonalán haladó történet tíz összezárt és a vihar miatt a világtól is elzárt emberről, akik úgy gondolják, hogy ismerik egymást. Hatan gimnáziumi barátok, akik 15 év elteltével találkoznak ismét, + 2 feleség, 1 asszisztens és 1 táncosnő. Az egyiküket meggyilkolják, de oka nem volt rá senkinek. Vagy mégis?
A történetet megbolondítja még egy kis kém-szállal, elhárítótiszttel, volksbunddal, és az egészet a szokásos pécsi-mecseki környezetbe helyezi.
Jó kis krimi, aminek ideológiai és propagandaszintje megfelel a kornak. (Cselekmény:1960, kiadás: 1972)

borbolya3>!
Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben

A hangulatteremtés kiváló, Rubin Szilárd nem sajnál időt és energiát a fokozatos építkezéstől. Utána viszont megbicsaklik, és a nyomozás részén mint egy versenyfutás loholunk végig. Én nem akartam sietni, szívesen maradtam volna még inkább kétszer több ideig a Mecsekben. Így sajnos nem került bennem nyugvópontra a történet.

Csabi >!
Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben

Rubin kezéből nem sok könyv került ki, úgy sejtem ez a krimi is megélhetési okokból csúszott ki a kezéből. Mégis azt kell mondjam a sivár magyar krimi porondon ez egy ígéretes regény volt, sajnálhatjuk, hogy nem lett folytatása.
A történet vezetése, a bonyodalmak kezelése azt mutatja, hogy az író jól ismerte Christie műveit, de ami a lényeg, jól is alkalmazta a rejtvényfejtős krimi alapelemeit. Ha eltekintünk az akkor kötelező „vörös faroktól” akkor ez egy élvezetes sztori, ráadásul látszik, hogy egy szépíró alkotta, a könyv hangulata megidézi a Csirkejáték irodalmi hangulatát.

Sine_nomine>!
Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben

Az alapszituáció tipikus, krimirajongóknak biztos ismerős: zárt emberek csoportja, zárt helyen, és valaki közülük követte el a gyilkosságot (Tíz kicsi néger, Halál a Szarvas-tanyán, Joe Alex művei, stb). Ennek ellenére meglepően jó krimi, a nyomozás kifejtése is érdekes, és van benne pár elég egyedi rejtvényelem.

Ha minden magyar krimi ilyen lenne, akkor valószínűleg én is többet olvasnék. Egyedüli hátránya – amit sokan említenek – hogy áthatja a szocializmus légköre, de ezt leszámítva elszórakoztatja az olvasót.

Rackro>!
Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben

Nekem kicsit nehezen állt rá az agyam az okfejtésre, néhol túl tömör, néhol pedig túl hézagos volt. A dialógusok néhol kellemesen frappánsak voltak, az egész történet pedig laza délutáni olvasás. Mély nyomot nem hagyott bennem, viszont Pécs miatt megdobogtatta a szívemet, illetve elég jól megjelenítette előttem a régmúlt korszakot.

Citrompor>!

Ha a düh gázzá válhatott volna, Baksay tíz centiméterre fölemelkedik a szőnyegről.

Kapcsolódó szócikkek: düh
regulat>!

– Ez – hebegte Ali –, ez olyasmi… olyasmi, amiért felakasztják az embert…
– Nem – mondta keményen Beke. – Nem olyasmi. Ez pontosan az!

Jesper_Olsen>!

Mivel Vértes és Baksay az egymás iránti bizalmatlanság olyan hegycsúcsaira jutottak, ahol mások már csak légzőkészülékkel tartózkodhattak volna, a kérdést lehetetlen volt megnyugtatóan tisztázni.

Kapcsolódó szócikkek: bizalmatlanság
regulat>!

Stefi a sportpályán talált alkalmat arra, hogy fesztelenül levetkőzzék, és nőies magakelletés nélkül megmutassa formás alakját. A versenyzés valójában nem érdekelte.

Citrompor>!

Meggyújtotta a csillárt, a könyvespolcra állított kávéfőzőhöz ment, és feketét töltött magának. Hány ilyen keserű feketét ivott már? Hányszor bámulta meg a cukor fehérségét, a kiskanál csillogását, mintha először látná életében? Mindaz, ami nem tartozott a feladathoz, úgy hatott rá, oly idegenül és álomszerűen, mint a gyermekekre, tudósokra és költőkre, akik teljes odaadással gondolkoznak.

Kapcsolódó szócikkek: kávé · könyvespolc
egy_ember>!

Beke százados a reggeli repülőgéppel utazott Pécsre.

Kapcsolódó szócikkek: Pécs
egy_ember>!

Az étkezőkocsi főpincére sorra járta az asztalokat: a vendégek fizettek. A gyors Pécshez közeledett, a verőfényes ablakok előtt az uránváros modern lakóházai suhantak el.

Kapcsolódó szócikkek: Uránváros
egy_ember>!

Pintér látta, hogy a százados szenved. Törékeny termete, korán megőszült haja és fiatal aszkétaarca most inkább költőnek, mint rendőrtisztnek mutatta. A mondénség és a halál légkörében, ahol a megölt lány körül félig ürített gines- meg cinzanóspoharak alkoholszaga érződött, szétszórt tánclemezek fénylettek, és cigaretták megülepedett füstje úszott, oly idegen volt ennek az arcnak a tisztasága, hogy a főhadnagyban szinte részvétet keltett.