Kilátással ​a tengerre 2 csillagozás

Esszék, tanulmányok Kontra Ferenc műveiről
Rózsássy Barbara (szerk.): Kilátással a tengerre

Kontra Ferenc Márai Sándor- és József Attila-díjas író hatvanéves, ebben az évben jelent meg a huszadik kötete. A kettős évforduló alkalmat ad az összegzésre, visszatekintésre. A kötet esszéket és tanulmányokat közöl azoktól a szerzőktől, akik folyamatosan követték műveit, pályájának alakulását. itt jelenik meg első alkalommal írói munkásságának bibliográfiája is.

A művek szerzői: Fekete J. József, Jakab-Köves Gyopárka, Thimár Attila, Bosnyák István, Bori Imre, Katona Edit, Huszka Árpád, Mudriczki Judit, Bence Erika, Tóth Erzsébet

Róla szól: Kontra Ferenc

Tartalomjegyzék

>!
260 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789638432063

Enciklopédia 14


Várólistára tette 1


Kiemelt értékelések

Mente>!
Rózsássy Barbara (szerk.): Kilátással a tengerre

Rózsássy Barbara (szerk.): Kilátással a tengerre Esszék, tanulmányok Kontra Ferenc műveiről

Hasznos szakkönyv. Jók a tanulmányok. Itt olvasható a részletes tartalomjegyzéke is. Nekem főleg a bibliográfiájára volt szükségem, amit máshol nem is találni meg.


Népszerű idézetek

7book7>!

Leggyakrabban kötetcentrikusan tagolják az életműveket, holott más felületeken is jelenhetnek meg fontos írások. Lényegesek az érintkezési pontok is. Az író sosem egyedül publikál. Szokás azt is mondani, hogy a műveket elhelyezzük az időben, az elbeszéltek terében vagy éppen a kortársak között. Sőt annak is van jelentősége, hogy kik azok a társak, és mik azok a körülmények, melyek mentén különféle műfajokban alkotó kortárs írók alkotásai egymás mellé kerülnek antológiákban, folyóiratokban.
Az új évezred magyar irodalmának egyik legfontosabb gyűjteményes kötete az Eurovízió volt, alcíme szerint Kortárs magyar írók antológiája 2004. Az ezredfordulót éppen a publikálási felület netes kiszélesedése jellemezte. Ezért jelöl korszakhatárt az, hogy egy irodalmi portál, a litera éppen papírköntösben jelentetett meg egy antológiát. A miértet és a koncepciót Keresztury Tibor, a könyv szerkesztője fejti ki Európai irodalom című előszavában: „Ez a kötet, melynek ambíciója nem több és nem kevesebb, mint hogy egy – 2004. május elsejéhez köthető – fontos korszak, periódus reprezentatív irodalmi lenyomata legyen. Afféle nyelvemlék, kordokumentum, ami kortárs irodalmunk legjobb színvonalán segít megérteni, mi történik itt általunk, s velünk. A litera, a magyar irodalmi portál arra kért fel közel száz hazai s határokon túli írót, hogy ossza meg az olvasókkal a belépéssel – s magával Európával – kapcsolatos érzéseit, gondolatait, fikcióit, vízióit, valós vagy kitalált történeteit: játsszon el a gondolattal, milyen lesz a csatlakozás; hogy általa mi ér véget, s mi kezdődik el. Olyan, korábban nem publikált, kifejezetten e kötet számára készülő, tetszőleges műfajú kéziratot kértünk, mely tematikájában közvetlenül vagy átvitt értelemben a csatlakozás tényéhez kapcsolódik: felméri, hogy kik közé érkeztünk, milyenek vagyunk mi őhozzájuk képest, s ők hozzánk képest milyenek. Elképzeli, mi vár ránk közöttük, és mi vár rájuk innentől velünk.”
Az alkotói előrelátásokban sok az egybecsengés, a jelen állapotképe. Az együtt publikálás szintén konzisztens irodalmi tény. A kötetben többek között Borbély Szilárd, Dragomán György, Eörsi István, Esterházy Péter, Garaczi László, Grecsó Krisztián, Háy János, Hazai Attila, Keresztesi József, Konrád György, Kontra Ferenc, Krasznahorkai László, Márton László, Nádasdy Ádám, Németh Gábor, Parti Nagy Lajos, Tolnai Ottó, Vörös István, Závada Pál szerepel.
Az antológia gazdagságát a szerzők sokfelé tekintő szövegei teszik árnyalttá, töprengővé. Az európai gondolat újra a felszínre került. Ma már rálátásunk van arra, ki merre folytatta életművét ezt követően. A kortárs írók közös gondolkodásra késztetése után szinte mindenki továbbvitt valamit abból, aminek csírái, kezdeményei már itt is megvoltak, ebben az antológiában. Kontra Ferenc esetében azt is mondhatjuk, hogy véletlenek nincsenek: jókor jött a felkérés is, a téma is, hiszen éppen a Wien a sínen túl című regényén dolgozott, melynek cselekménye a fenti idézetben, éppen az előszóban felvetett kérdéskört járta körül a vendégmunkásságtól a felemelkedésig, nagyon is sorsszerű nézőpontból tekintett a „túliságra”, a befogadásra, a kirekesztésre, a saját és idegen szembefeszülésének kontraproduktivitására, majd pedig az egyéniség és tehetség felülkerekedésére Európa határán. Nagyon is aktuális szemléletmóddal közelítve meg a témát, saját generációjának tapasztalatai alapján. Ezért magától értetődő, hogy a felvetettek alapján tőle éppen készülő regényéből olvashattunk előzetest.

(Részlet Huszka Árpád tanulmányából)

Rózsássy Barbara (szerk.): Kilátással a tengerre Esszék, tanulmányok Kontra Ferenc műveiről


Hasonló könyvek címkék alapján

Radnóti Miklós: Radnóti Miklós művei
Nádasdy Ádám: A csökkenő költőiség
Szerb Antal: Hétköznapok és csodák
Szerb Antal: A varázsló eltöri pálcáját
Hamvas Béla: A láthatatlan történet / Sziget
Földényi F. László: Melankólia
Kosztolányi Dezső: Műhelytitkok
Ottlik Géza: Próza
Kosztolányi Dezső: Látjátok, feleim
B. Nagy László: A látvány logikája