A ​típuspéldány elrablása és más rettentő bűncselekmények a Természettudományi Múzeumban 17 csillagozás

Rózsa Lajos: A típuspéldány elrablása és más rettentő bűncselekmények a Természettudományi Múzeumban

Egy kisfiú eltéved a Természettudományi Múzeumban, a látogatók elől elzárt, ódon, varázslatos Múzeumban. Feltárul előtte a kutatók zordnak tűnő világa, és mindaz a csodálatos felfedező munka, amit ők nap mint nap végeznek.

Az emberi tudás az nem csak úgy magától van, mert a világ csodáit, és köztük a bennünket körülvevő állatfajokat, előbb fel kell fedezni, és amit felfedeztél, aztán azt el is kell nevezni. Mert az állatfaj neve ettől fogva örök, és soha többé nem lehet megváltoztatni.

A kaland a Múzeum valós környezetében, a Múzeum valós kutatónak főszereplésével bonyolódik – Oláh Dóri ihletett rajzaival illusztrálva. De vajon kik nevezik el az állatfajokat? És hősünk végül el tud-e nevezni egy bogárfajt Fanniról? És mit szól majd ehhez Fanni? Ne lapozzunk mindjárt hátra, ez majd csak ott fog kiderülni.

Eredeti megjelenés éve: 2021

Ökológiai Kutatóközpont, Budapest, 2021
60 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155799129 · Illusztrálta: Oláh Dóri

Tarja_Kauppinen IP>!

A fiaim teljesen belebolondultak, még a kicsi is lelkesen mutogatta a bogarakat, pedig nem is tud még olvasni. A történet maga elsősorban informatív, a cselekmény inkább csak keretet ad az ismeretterjesztésnek, de olyan szépek a képek, hogy ez nem különösebben zavaró. Ami viszont zavart, az a tengerimalac durva elrajzolása: a képen leginkább egy mókussal keresztezett dzsungáriai törpehörcsög látható, amely egy makkot tart a mancsában, holott a tengerimalac nem eszik makkot, és nem használja fogásra a mellső végtagját. Aztán lehet, hogy ez csak a tengerimalac-tulajdonosoknak fog szemet szúrni, a könyv egyébként sem a rágcsálókról szól, hanem a bogarakról, de azért a tengerimalac nem olyan egzotikus létforma, hogy ne lehetett volna icipicit utánajárni, hogy is néz ki.

Bogárkedvelő gyerekeknek különösen ajánlott, mondjuk a címben szereplő többes szám nem indokolt, mert csak egy „bűncselekmény” van a könyvben, bár a terjedelme láttán ez nem is meglepő. Összességében nagyon szép küllemű, témáját tekintve pedig különleges könyv. Kár a tengerimalacért, mert ez, akárhogy is nézzük, hiba.

„Az emberi tudás nem
csak úgy, magától van.
A természet titkait előbb
fel kell fedezni, aztán
amit felfedeztél, azt
el is kell nevezni.”

Ez a történet egy tiszteletre méltó kutató megemlékezésére jött létre.
Merkl Ottó sajnos már nincs köztünk, de a munkásságának és elért eredményeinek tükrében egy csodálatos kezdeményezése a szerzőnek.

A történet mint már sejthető a Természettudományi Múzeumba kalauzolja el az olvasót, ahol sok érdekes információval gazdagodva, tulajdonképpen akaratlanul is megemlékezünk a neves tudósról.

Cselekményileg kalandosnak írhatom, hiszen egy kis kalamajka is feltűnik a lapokon. A részletes leírások pedig számomra üdítően hatottak.

Ezektől függetlenül nagyon száraz a történet, hiszen a sok információt a fiatalabb olvasóknak nem elég elolvasniuk, azt meg is kellene érteniük. Hiányoltam némi pikantériát, vagy egy csipetnyi humort. Varázslatosan tud hatni az elmére és sokkal könnyebben fogadja be mindenki az információkat is.

Ezektől függetlenül egy kellemes olvasásban volt részem.

Ökológiai Kutatóközpont, Budapest, 2021
60 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155799129 · Illusztrálta: Oláh Dóri
PTJulia P>!

A témát abszolút díjazom: a muzeológusok titkos élete – bemutatja, hogy ez cseppet sem unalmas. Külön érdem, hogy egy nagy tudósnak, Merkl Ottónak állít emléket. Az illusztrációk is nagyon tetszettek. A történet egy kicsit esetlen. Nagyon aranyos, de kicsit kevés.

Lázár_András >!

Aranyos, közérthető, nem szájbarágós ismeretterjesztő könyv a rovartan szépségeiről, a múzeumi és a tudományos ismeretterjesztő munka fontosságáról, Merkl Ottó emlékének ajánlva.
2018 tavasszal egyetemi szakmai gyakorlat során volt szerencsém vele találkozni, amikor a Bogárgyűjtemény ormányosbogarait vittük Excel adatbázisba, az évtizedes, megsárgult, papír alapú listákat leváltva. Szakmailag és emberileg is felnéztem rá. Örülök, hogy van ez a könyv.

Rózsabogár78>!

Értékes kis könyv, lehetett volna terjedelmesebb is, a történet karcsú volt nagyon. Az ismeretterjesztés volt a lényeg, az rendben is van, a fajok elnevezésének módszertana például nagyon érdekes. Kár, hogy nem lett egy kicsit hosszabb, tudtam volna még olvasni a témában, például a neves „bogarászokról” is.

Driz>!

Kedves megemlékezés Merkl Ottóra. Sok érdekességet tudhattam meg a bogarász tudósok munkájáról. Illetve egy rejtélyes esetet is sikerül megoldani. Talán egy picit az zavart, hogy Merkl Ottó mindig teljes névvel szerepel, szerintem ha hivatkozik rá tudósként az író, úgyis tudja az olvasó kire gondolt. A belső borító igazán tesztetős a sok katicával és pillangóval díszitve.

Acanthinula>!

Sokszor futottam neki ennek az értékelésnek, de valahogy nem jönnek a szavak. Egyfelől jó olyan mesét olvasni, ami erről a szakmáról és a múzeumi életről szól, vicces egy mese karaktereiként látni jól ismert embereket, másfelől fájó, hogy az egyik központi karakter, Merkl Ottó már nincs velünk. Szerethető történet, csodás illusztrációk és igényes kidolgozás.

Az emberi tudás nem
csak úgy, magától van.
A természet titkait előbb
fel kell fedezni, aztán
amit felfedeztél, azt
el is kell nevezni.

Nikolett0907 P>!

Az iskolában megkezdődött a nyári szünet, ez a kisfiú meg épp csak most jött a strandról, így még csapzott és vizes kicsit a haja.