Conan ​kegyetlen kardja 2. (Conan kegyetlen kardja 2.) 52 csillagozás

Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2. Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2.

Minden idők legsikeresebb és legbarbárabb fantasy-hőse visszatér!

A 70-es években a Savage Sword of Conan magazin egyetlen kardcsapással meghódította a közönséget, népszerűsége azonnal az egekbe szökött. Hiánypótló gyűjteményünkben a megjelenés sorrendjében közöljük a klasszikus, de mai szemmel is ugyanolyan élvezetes történeteket.

Előző kötetünkhöz hasonlóan Roy Thomas, a Marvel akkori szerkesztője most is Robert E. Howard és követői mitikus világából merített, és adaptációit legendás rajzolók töltötték meg élettel: Gil Kane, Alex Nino, Alfredo Alcala, és az utolérhetetlen, mai napig a műfaj etalonjának számító John Buscema, aki a legtöbb történetet jegyzi a gyűjteményben.

A kötet a Savage Sword of Conan magazin 6-13. számának Conan-történeteit tartalmazza.

Fumax, Budapest, 2019
344 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634700784 · Fordította: Matolcsy Kálmán · Illusztrálta: Dan Adkins, Ralph Reese, The Tribe, Pablo Marcos, Yong Montano, Gil Kane, Tim Conrad, Alfredo Alcala, John Buscema, Alex Nino, Sonny Trinidad
Fumax, Budapest, 2019
360 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634700784 · Fordította: Matolcsy Kálmán · Illusztrálta: Dan Adkins, Ralph Reese, The Tribe, Pablo Marcos, Yong Montano, Gil Kane, Tim Conrad, Alfredo Alcala, John Buscema, Alex Nino, Sonny Trinidad

Conan

makitra P>!
Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2.

Mint nem gyakorlott Conan olvasót igazából két dolog fogott meg nagyon ebben a kötetben. Az első két történetben élveztem, ahogy Lovecraft mitolgógiája, de legalábbis motívumai beépülnek a barbár történeteibe. A homok alatt szunnyadó egy viszonylag hagyományos történet a megidézett ősi gonoszról, a bibliai Sámson-alak egyértelmű képi megidézésével, ami jobbadán megpróbált arcot adni a rettegésnek. A sötétség népe című történetet azonban meglepően innovatívnak találtam, különösen képi ábrázolás terén, mert egyszerű, néha teljesen kitöltés nélküli vonalrajzai és a kevés árnyékolás fantasztikusan álombeli jelleget adott ennek a résznek, ami remekül illeszkedett a felfoghatatlan rémülethez.

A másik pedig, hogy több történetben, így az utóbb említett és Az örök élet fiolája esetén Conan sokkal inkább tűnt természeti csapásnak, semmint tudatosan cselekvő kalandornak. Rettenthetetlensége és kérlelhetetlensége itt inkább a végzet megállíthatatlan kerekéhez hasonló szereppel ruházta fel, amit izgalmas volt olvasni, különösen azért is, mert ezekben a történetekben más volt az elbeszélő, ami eleve megbolygatta a többi képregény hagyományos elbeszélői stílusát.

Két történet fogott még meg ezeket kívül: a Citadella az idő tengelyén-ben tetszett az időutazás lehetősége, mert itt nem hatott annyira elcsépelten, mint mondjuk a sci-fiben, a másik pedig Az elátkozottak hona, ami kicsit fellebbenti a fátylat Howard világában vagy inkább azon túl settenkedő és tevékenykedő erőkről. De az egész kötet, az első részhez hasonlóan remek szórakozás, Conan, mint rettenthetetlen és ravasz barbár változatlanul remek karakter. Csak azt sajnáltam, hogy ebbe a kötetbe nem jutott egy eszes barbár lány, mint korábban, de talán legközelebb. Várom az újabb kalandokat!

Leonidas>!
Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2.

Ez a képregény volt az utóbbi idők legjobb olvasmánya. Izgalmas történetek, gyönyörű rajzok és persze nem utolsó sorban a Fumax kiadó is remek munkát végzett. Egyszerűen gyönyörű az egész könyv.
A egy-két kivételtől eltekintve minden történet nagyszerűen van illusztrálva. Főleg a John Buscema, Alfredo Alcala páros rajzai igazán minőségi munkák, de Sonny Trinidad vagy Pablo Marcos művei is ebbe a kategóriába sorolhatók. Conan pontosan úgy van ábrázolva, ahogy azt én az elolvasott novellák alapján elképzeltem. Gil Kane és Alex Nino rajzai voltak kevésbé tetszetősek.
Remélem folytatódni fog a Conan képregények kiadása, mert a következő részben többségében Buscema, Alcala páros rajzai lesznek. Már most nagyon várom. :)

ftamas>!
Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2.

Ez az időszak, most a képregényeké. Az Eaglemoss kezdte el, de hála az égnek sokan folytatják. Remélem sose cseng le ez az időszak, de ha igen, már akkor is megérte, ha ezt a két Conant nézem. A rajzok gyönyörűek a történet jó.

Egy apró dolgot változtatnék rajta csak: „A macskaistennő átka” történetet eggyel korábbra hoztam volna, mert így egy összefüggő folytatásos történet közepébe szúrták bele. Értem én, hogy ez az eredeti megjelenési sorrend, de azért a szerkesztő észrevehette volna.

A_Nagy_Levin P>!

Azt tudja, amit ígér.
Ezt nagyon tudom értékelni. Nincs bonyolultság, nincs körmönfonás, nincs tetszetős olvasóhívógató(nak szánt) csillogás: ez Conan. Egészen addig egyszerű, amíg utána nem gondolok, miért is az. A képek kiválóan kiszolgálják a történetet. Természetesen Buscema a főbarbár, de a többiek sem rosszak, talán csak az utolsó történet nem működött nekem. (Alex Nino és a Sötétség népe nekem az európai stílust kínálta és jól kiszolgálta a látomásos történetet.)
Természetesen ekkora adagban már tömény, szóval, nem javaslom, hogy egyben fogyasszák. Kortyolgatni kell, egyesével haladni a gyűjteményben, hogy ne feküdje meg az olvasó gyomrát.
Alapvető erénye, hogy elejétől a végéig azt adja, amit ígér, és hogy remek felüdülés/kikapcsolódás lehet a fantasy más bugyraiban járva.

P_A_Doorman>!
Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2.

Úgy látszik kettő részt kellett elolvasnom a Conan kegyetlen kardjából ahhoz, hogy teljesen berántson a barbár harcos univerzuma. Igazán jól szórakoztam olvasás közben. Ez a kötet is egy igazi feket-fehér kőből faragott oltár a ’70-es évek fantasy zsánerének. Izgalmas, pörgős kalandok a fotelom kényelméből. Kell ennél több, hogy az ember egy finom kávé, vagy éppen egy hideg sör társaságában átadja magát a tesztoszteronszagú képregény véres örömeinek.
Részletes írásomat elolvashatjátok a Smoking Barrels blogon:

RandomSky>!
Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2.

Ütős kötet, nem csak súlyra. Az R.E. Howard-féle eredeti hangulat nem mindig jön át, ahogy a rajzolók egyik-másika sem úgy jeleníti meg Conant és korát, ahogy az az én fejemben van. A történetek az átdolgozástól a csupán-ihletet-merített-az-eredetiből-ig terjednek, de minden sablonosság mellett is a legtöbbjét érdemes elolvasni. Bővebben: http://ekultura.hu/2019/09/16/roy-thomas-conan-kegyetle…

Zanbar>!

Conan a bankár :-)
Hála érte @Benkő Ferencnek.

Az elegáns vadember, gleccserkék szemű kimmériai, a főfasírozó, aki a megfelelő ember, a megfelelő helyen és időben.

A ragyogó Atlantisz és a fejlett Thuráni kor hanyatlásával barbarizmus köszönt a Földre (immár igazoltan tudjuk, hogy Conan története 1500 évvel Babilon előtt játszódik) így Conannak, a világ jelenlegi legreneszánszabb emberének (tolvaj, kalandor, zsoldos, kincsvadász, hadvezér, hősszerelmes és király) ismét kardot/baltát/öklöt kell ragadnia, hogy véres ösvényt szántson benne.
Többet olvastam könyvben, mint képregényben, és örültem neki, hogy ebben a kötetben is sikerült Conan különösen egyszerű, mégis komplex figuráját jól ábrázolni. A barbár talán nem túl művelt, de ravasz, amikor teheti nem ront fejjel a falnak, és használja a fejét.

Conan teremtője szellemi kortársa volt Lovecraftnak, így különös (s merem állítani, már-már méltatlanul egyszerűnek mondott)világában bőven megfértek már korábban is finom utalások, itt pedig egyenesen visszaköszönnek a Mítosz lényei és a köréjük szőtt tradíciók – emellett ha jól emlékeszem a Szülessen boszorkány novella folytatása is
A Sötétség népe egy korábban olvasott olasz novella remek át és tovább gondolása, melynek rajzolása kiválóan ráerősített a fény-árnyék játékra, a sötétben motozó izék alakjára.
A Citadella az idő tengelyén érdekes kísérlet, összekötni a korszakokat, elhelyezni a mi valóságunkban Conanét, még akkor is, ha több eredeti Conan műben élő dologként lettek ábrázolva az ős hüllők, amikkel a barbár maga is találkozik (Vörös szögek), így akad neméi megbocsátható ellentmondás.

A Bíbor vár és az Elátkozottak hona klasszikus, „csatában dől el ” történet, ahol természetesen jut idő a barbár leleményességének is.

Kimondhatom, hogy ez a fajta fekete-fehér képregény stílus határozottan jól áll a figurának, talán csak azzal lehetne még jobban feldobni, ha egyfajta milleri színezést kapna, mondjuk szigorúan a hangsúlyosabb pillanatokban, mint a vér vöröse, a mágia zöldje stb. Érdekes volna.

Paco_Queruak>!
Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2.

A Conan kegyetlen kardja a definitív Conan élmény. (És az itthon megjelent kötetek közül sztorikat tekintve talán ez a legérdekesebb. Bővebben a kritikában)

„Thomas (aki karrierje során eddig több mint 250 Conan képregényt írt a Marvelnak) nagyszerűen érti ezt a karaktert és Howard világát. Nem pusztán jó érzékel adaptálja Howard eredeti novelláit, de olyan konzisztensen írja a címszereplőt, hogy az (avatatlan) olvasó számára a legtöbb Thomas által jegyzet eredeti, illetve Howard eredetileg nem Conan történetként írt novelláinak adaptációinak többsége is eredeti Conan kalandnak érződik. Illetve Thomasnak volt egy hatalmas előnye Howarddal szemben: sokkal tovább írhatta a karaktert, így a Conan kegyetlen kardja lapjain sokkal több lehetősége is volt a kísérletezésre. Az eredeti novellák Conanja és történetei sem egy olyan egysíkúak, mint sokan gondolják: hisz a karakterrel Howard egyaránt írt nagy ívű király-eposzt, kalózos kalandot, who-dunnit krimit vagy éppen Lovecraftot idéző horrorba torkoló történetet. (A két szerző, amúgy rendszeresen levelezett és ez érződik is). Thomas pedig amellett, hogy megőrzi az eredetik eszenciáját, olykor egészen újszerű, érdekes irányokba viszi el a képregényt. Többek között a képregény sorozat jelentősen ráerősít a lovecrafti horror elemekre, sci-fivel (időutazás) kacérkodik vagy éppen egészen humoros, a gonosz szemszögéből mesél, olykor pedig kifejezetten humoros, atipikus csattanóval zárja meséit.

Thomas gördülékenyen, konzisztensen és remek hangulat teremtéssel ír (ami remekül átjön a magyar fordításában is), az egyetlen kisebb probléma talán, ami felróható neki, hogy – Howard nyomán – túl sok narrációt/leíró részt alkalmaz, amelyek néha kicsit elvonhatják a figyelmet az önmagában is kellően kifejező, lenyűgöző vizualitásról. Mert Thomas írásától vagy a felnőttebb témáknak/ábrázolás módoknak lehetőséget adó magazin formátum ellenére a Conan kegyetlen kardjának legnagyobb erénye, ami a 70-es évek egyik legnépszerűbb képregényévé tette, az a fenomenális képi világ. A sorozaton korának legkiválóbb Marvel rajzolói dolgoztak, akiknek a Comics Code Authority-től való függetlenségnek köszönhetően lehetőségük is nyílt a teljes kibontakozásra. ”

Teljes kritikám a (magyarul megjelent) Conan kegyetlen kardja kötetekről:

Szűcs_László_Norbert P>!
Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2.

A kiadó ismét kitett magáért. Szép igényes kiadás. A történetek érdekesek, az erőszakos, és szexuális jelenetek, jól kiegészítik egymást. Conan kalandjait annak ellenére, hogy majdnem ötven éve készültek, élvezet olvasni.

Rozsomak69>!
Roy Thomas: Conan kegyetlen kardja 2.

A történetek kronológiai sorrendjének jót tett volna egy változtatás, de remek Conan olvasmány a maga egyszerűségével. :)

Fumax KU>!

A múltban Olgerd Vladislav élve nyúzatta meg az őt visszautasító nőket.

Most csak vár.

Azt mondják, a türelem rózsát terem.

Dávidmoly>!

– Ó, van benned erő. Nagy erő. Megfojthatnál egy tulkot.
Fojtottam már.

158. oldal, Conan, a hódító

Kapcsolódó szócikkek: Conan
Dávidmoly>!

Conan mit se szól. Az máskor is bevált… …ha nem volt mit mondania.

79. oldal, Citadella az idő tengelyén

Kapcsolódó szócikkek: Conan
Dávidmoly>!

– Nos? Feszüljetek neki mindketten! Vagy azt akarjátok, hogy Gothan közben ideérjen?
– Ymirre, Conan… nem lenne ekkora szája Vanaheimben, ahová való! Ott az asszony egy éjszaka csak egyszer szól… …és az az éjszaka hat hónapig tart!

317. oldal, Bal-Sagoth istenei

Kapcsolódó szócikkek: Vanaheim / Vanheim
FélszipókásŐsmoly P>!

Ha éltében nem látott volna olyasmiket, amelyektől az ember szeme és lelke kiég, Conan maga is reszketve rogyna a földre, Mitrához és Istárhoz meg a többi istenséghez imádkozva, akik persze úgysem hallják őt. Mert a férfiak ordítása, a rémült lovak nyihogása és a leomló templom robaja közepette, amely alatt ezerszer ezer évig szendergett…

a szunnyadó valóban felébredt!

25. oldal - A homok alatt szunnyadó

Dávidmoly>!

– Mellesleg, mit árthat nekünk? Csak egy bálvány, nemde?
Igen, csak egy bálvány.

134–135. oldal, A macskaistennő átka

Kapcsolódó szócikkek: bálvány
Dávidmoly>!

– De mint Aballah bin Kor, én is békét szimatolok a láthatáron […], […] és tudod, hogy a szagát se bírom!

303. oldal, Bíborvár rémei

Kapcsolódó szócikkek: béke · Conan
P_A_Doorman>!

A férfi élete elszivárog nyitott erein át…

242. oldal – Rabok és Mészárosok (Fumax Kiadó)

cyrussmith>!

Cromra, jó nehéz volt megölni……akármi is volt!

Conan kegyetlen kardja sorozat · Összehasonlítás