Vér ​és virtus 7 csillagozás

Az orvostudomány rövid története
Roy Porter: Vér és virtus

„A ​betegség és az orvosok közötti háborúnak, ahol a harcmező az emberi test, volt kezdete és közepe, de soha nincs vége…” – írja Roy Porter, a 20. század egyik legjelentősebb orvostörténésze. Ennek a háborúnak a nevezetes csatáiról, egyre fényesebb győzelmeiről és aggasztó kudarcairól, az életért és egészségért folytatott ősi küzdelemről szól a Vér és virtus.
Lenyűgözően átfogó, nagylátószögű, de egyben gondosan kimunkált könyvében Roy Porter sorra veszi, hányféle agyafúrt és zseniális módon igyekszünk megérteni és távol tartani magunktól a betegségek százait.
Virtuóz, szellemes, olykor egyenesen meghökkentő stílusban rajzolja elénk a teljes képet: az ősi gyógyítóktól a mai specialistákig, az ayurvédikus gyógyszerektől a Viagráig, követi a sebészet káprázatos fejlődését az érzéstelenítés nélküli csonkolásoktól a legbonyolultabb szervátültetésekig. Felvázolja az egészségügy mint közösségi feladat történetét a betegápoló szentektől a mai, mindenkire kiterjedő orvosi… (tovább)

Eredeti mű: Roy Porter: Blood and Guts

HVG Könyvek, Budapest, 2003
216 oldal · ISBN: 9637525351 · Fordította: Szabó Mária

gyilkos · Louis Pasteur

Solymár_András IP

Roy Porter: Vér és virtus Az orvostudomány rövid története

Sokáig kerestem ezt a könyvet, mire sikerült megszereznem, anno még ebook readeren tettem magamévá.

Igazán nem tudom, kinek és miért ajánlanám et a könyvet. Engem annakidején megragadott, ahogy egyszerűen, olykor felültesen, de érthetően és kronológiailag végigvezeti az orvostudomány történetét. Számomra fontos volt megszerezni, lévén történelmi témában irogatva igencsak fontos forrásmunka.

Szerintem igenis fontos olvasmány. Perspektívát ad. Az emberek hajalmosak elfelejteni, hogy nagyapáink még torokgyíkba és gyermekbénulásba belehalt testvéreik temették. Az emberek hajlamosak elfeledni, hogy kétszáz éve még tönkretettek egy embert, amiért felvetette az ötletet, hogy talán az orvosok megmoshatnák a kezük, mielőtt terhes nőkhöz nyúlnak az oszló hullák boncolása után. Hajlamosak vagyunk elfeledni, hogy kétszáz éve az orvosi hivatás néhány kedves szóból, morfiumból és ópiumból állt.

Bár irodalmat írok, kevés irodalmat olvasok. A világ oly tág és csodás, hogy bűn nem megismerni, történelmünk olyan sötét és undorító, hogy legsötétebb fantáziáinkat ezrek röhögnék szembe.

Talán így foglalhatnám össze: ha ez a gyógyítás története, milyen lehet az ártásé?

Daniel_Molnar_2

Roy Porter: Vér és virtus Az orvostudomány rövid története

kicsit felületes, de a terjedelemből mindent kihoz. érdemes.

narancs77

Roy Porter: Vér és virtus Az orvostudomány rövid története

Sokszor felsorolásszerű, tényszerű. Ettől nem olyan érdekes, élvezetes.

Carmilla

A kiváló kanadai humanista orvos, William Osler azt tanította, hogy „a jó orvos a betegséget gyógyítja, a kiváló orvos a beteget”.

Kapcsolódó szócikkek: orvos
Carmilla

A görögöktől kezdve az ortodox orvostudomány a férfiak monopóliuma volt. A nők – háziasszonyi és anyai szerepkörük kiterjesztéseképpen – gyakorlati gyógyítással, ápolással és bábákként dolgoztak, de egészen a 19. századig a szakmából mindenütt ki voltak rekesztve, nem utolsósorban azért, mert az egyetemek kapui zárva voltak előttük. A nőket testi adottságaik nem teszik alkalmassá arra, hogy a felsőoktatásban részt vegyenek, intettek a férfi soviniszták. Mivel a nőket az anyaméh és a petefészek uralja, otthon a helyük, feleségként és anyaként.

Kapcsolódó szócikkek: nők
Carmilla

(…) A nácik a másként gondolkodókat a nemzet boldogságát szabotáló társadalmi patogén tényezőknek tekintették, a zsidóságot a nemzet testéből kiirtandó ráknak, miközben dicsőítették a férfias német munkást, a termékeny anyát és a pirospozsgás gyermeket. A magát túrázással, paramilitáris tevékenységgel, sporttal és napfürdővel edző ember kultuszát hirdették, és elindították az első dohányzásellenes kampányokat.

Gyógyítás a modern társadalomban (HVG Könyvek, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: náci
Carmilla

Pasteur mindent felülmúló tudományos eredménye a veszettség elleni védőoltás előállítása 1885-ben. A veszettség rettenetes és végzetes betegség, amely akárcsak a lépfene, az állatokat és az embereket egyaránt megtámadja.

Kapcsolódó szócikkek: Louis Pasteur
Carmilla

A bárányhimlő Cortezzel együtt érkezett Mexikóba 1521-ben. A spanyol kalandor 300 európaival és néhány szövetségesével lecsapott az azték fővárosra, Tenochtitlánra (a mai Mexico City). Mire a város három hónappal később elesett, 300 000 fős lakosságának fele meghalt, elsősorban betegség következtében. Közöttük volt Montezuma, az azték uralkodó is. Ugyanez történt, amikor Pizarro 10 évvel később megtámadta az inkákat: Peruban megelőzte őt a bárányhimlő és a piszkos munka nagyját elvégezte helyette.

A betegség (HVG Könyvek, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: Mexikó · Peru
Carmilla

1847. január 19-én az edinburghi James Young Simpson használta először a kloroformot szülési fájdalmak csillapítására. A kloroformanesztézia hamarosan elterjedt a szüléseknél. A Biblia szavait idézők ellenállása (a nőnek fájdalmak közepette kell megszülnie gyermekét) akkor tört meg, amikor Viktória királynő kloroformaltatásban hozta világra 1853. április 7-én Lipót herceget.

Sebészet (HVG Könyvek, 2003)

Kapcsolódó szócikkek: szülés · Viktória királynő
Carmilla

A Római Császárság kereszténnyé válásával az orvostudomány és a vallás átfedte egymást, egybeolvadt és alkalmilag összeütközésbe is került. Néhány kora keresztény egyházatya helytelenítette a pogány orvostudományt, és hosszú ideig járta a csípős mondás, hogy ubi tre physici, due athei, azaz ahol három orvos van, abból kettő ateista.

Kapcsolódó szócikkek: orvostudomány
Carmilla

(…) Dr. Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes alakjának megteremtője említi 1881-ből egy nőbetege „borzasztó rémületét”, aki nem volt hajlandó alávetni magát a mellkasvizsgálatnak: „Nézze kedvesem, efféle szabadosságokat a fiatal orvosok engednek meg maguknak”.

Kapcsolódó szócikkek: Sir Arthur Conan Doyle
Carmilla

A malária rettenetes csapását Ronald Ross (1857-1932), az Indiai Orvosi Szolgálat tagja fejtette meg. Manson 1894-ben megemlítette fiatalabb kollégájának, hogy a maláriát szúnyogcsípés közvetíti, s ezután Ross hozzáfogott saját hipotézisének kidolgozásához. Megismételte a francia mikrobiológus, Charles Laveran korábbi kísérleteit, és felfedezte a malária parazitáját azoknak az Anopheles szúnyogoknak az emésztőrendszerében, amelyek maláriás betegeket csíptek meg. Ezt követően, a Plasmodium életciklusa és a betegség lefolyása közötti összefüggés bizonyításával (l. 1. fejezet) kimutatta, hogy a szúnyog szükséges a betegség terjedéséhez. Az olasz Giovanni Grassi tőle függetlenül igazolta, hogy a maláriát a szúnyog terjeszti, ám a Nobel-díjat egyedül Rossnak ítélték oda 1901-ben.

Kapcsolódó szócikkek: Nobel-díj · szúnyog
Carmilla

(…) A szerotoninszintet növelő Prozac nevű gyógyszer növeli a biztonságérzetet és a magabiztosság jóleső érzését adja. Ezt 1987-ben vezették be a depresszió kezelésére. Öt éven belül nyolcmillió, depresszióban szenvedő beteg jutott hozzá, akik arról számoltak be, hogy a készítmény hatására közérzetük „a jónál is jobb”.

Kapcsolódó szócikkek: depresszió · magabiztosság