A ​téboly 8 csillagozás

A boszorkányperektől a pszichoterápiáig
Roy Porter: A téboly

A téboly az ókori mítoszokban és hősmondákban sorsként vagy büntetésként jelent meg. A keresztény tanokban, a lélek vagy az elmeműködés zavarára valló tünetek jelezték az ördögi machinációt. Később az orvostudomány ezt a betegséget lehozta az égből a Földre, és megpróbálta természeti törvényekkel megmagyarázni. A könyv bemutatja az ókortól napjainkig a tébollyal kapcsolatban született gyökeresen eltérő vélekedéseket és a különféle terápiás megközelítéseket. Orvosok, írók, művészek és nem utolsó sorban elmebetegek hiteles beszámolóinak alapján körüljárja a mind a mai napig heves vitákat kiváltó alapkérdéseket: mit tekinthetünk elmezavarnak és hogyan kezeljük azt?

>!
Magyar Világ, Budapest, 2002
254 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639075213 · Fordította: Kalapos Miklós Péter

Kedvencelte 2

Most olvassa 4

Várólistára tette 11

Kívánságlistára tette 15


Kiemelt értékelések

vicomte P>!
Roy Porter: A téboly

Roy Porter: A téboly A boszorkányperektől a pszichoterápiáig

Vékony, olvasmányos könyvecske, amelyben a téma iránt érdeklődők viszonylag széles, de szinte kizárólag Nyugat-Európára és az USÁ-ra koncentráló ismerethalmazra tehetnek szert.
Rövid kultúrtörténeti áttekintés után (amely a legkevésbé sikerült része a könyvnek) a szerző rátér az elmekórtan és annak gyógyításának történeti áttekintésére.
Ebben a hozzám hasonló laikusok számára rengeteg érdekes, és néha meglepő dologra derülhet fény.
– Az angol „bedlam” kifejezés eredetileg a Betlehem Hospital (a legnagyobb és leghírhedtebb brit tébolyda) eltorzított nevéből származik.
– Az elmegyógyintézetek és az ápoltak kezelése már a XVIII. sz. végén, a felvilágosodás eszméinek megerősödésével több helyen is erősen terápiás jellegű volt – tehát nem a klasszikus rémtörténetek tébolydai kényszerítő eszközeivel, hanem igazi humánus hozzáállással gyógyították a betegeket.
– Valószínűleg nincs még egy olyan ága az orvoslásnak, amely ennyire lekövetné az aktuális politikai helyzetet: ahol és amikor a rendpárti hatalom megerősödik, ott a drasztikusan nő az elzárások száma, és a gyógyítás helyett sokszor a megregulázás lesz a cél – erre szörnyű példa a múlt század derekán Amerikában dívó elektrosokkos és lobotómiás „kezelés”.
– A mentális problémák orvoslására még mindig két nagyon különböző hozzáállás él: az egyik szervi, a másik lelki eredetűnek tekinti a bajt – a fő probléma az, hogy ezt néha teljesen differenciálatlanul teszik.
– A pszichofarmakológia az egyik legprofitábilisabb iparág és egyre inkább abba az irányba mozdul el a jövőkép, hogy nem csak a komoly betegek, hanem mindenki különböző szerekkel fog élni.

6 hozzászólás
lilla_csanyi>!
Roy Porter: A téboly

Roy Porter: A téboly A boszorkányperektől a pszichoterápiáig

Rövid és könnyed olvasmány a pszichiátria történetéről, sok-sok érdekességgel.

Szianett>!
Roy Porter: A téboly

Roy Porter: A téboly A boszorkányperektől a pszichoterápiáig

Sok pszichológiai szakkönyvet és regényt, filmet, már mindent fogyasztottam, ez a könyv igazán kiemelkedik a hatalmas mentális analízis szakirodalmából. Egyszerre tényszerű, igazán érthető és érdekes végig kísérni az elmúlt korok elmezavari sztereotípiáját. „Egyszerre tudományos és transzcendens”. A vallás, a stigmák, a sztereotípiák, a tébolydák működtetése, a kriminológiai álláspontok és a pszichosebészet is szerepet kap, ettől olyan egyedi. Külön piros pont, hogy Freud, Jung, Adler is hangsúlyt kap, de nem rájuk épül a írás. Ténylegesen magába szippantja az olvasót, aki komolyan érdeklődik, hogy mi történt eddig a pszichiátria illetve a pszichopatológia világában. Párhuzamosan okoz libabőrt, megrökönyödést és felcsigázást. Kiváló írás.


Népszerű idézetek

Holdbéli_nyúl P>!

Az értelem rendkívül sikamlós valami.

179. oldal

Roy Porter: A téboly A boszorkányperektől a pszichoterápiáig

lilla_csanyi>!

1951-re, mielőtt eljárását a növekvő kétségek és a pszichofarmakológiai forradalom túlhaladottá nem tették, körülbelül 18 ezer beteg esett át lobotómián az USA-ban.

215. oldal

Roy Porter: A téboly A boszorkányperektől a pszichoterápiáig


Hasonló könyvek címkék alapján

Edith Eva Eger: Az ajándék
Charles Casillo: Marilyn Monroe
Tuija Välipakka – Arja Lehtosaari: A lélek meggyilkolásának száz módja
Paul T. Mason – Randi Kreger: Ne lépkedjünk tojásokon
Judith Herman: Trauma és gyógyulás
Bánki György: A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról
Bessel van der Kolk: A test mindent számontart
Erich Fromm: Menekülés a szabadság elől
Janet S. Klosko – Jeffrey E. Young: Fedezd fel újra az életed!
Caroline Leaf: Tisztítsd meg elméd zűrzavarát