Churchill ​I-II. 7 csillagozás

Roy Jenkins: Churchill I-II. Roy Jenkins: Churchill I-II.

Winston ​Churchill nemcsak a huszadik század leghíresebb és Nagy-Britannia valószínűleg legkiemelkedőbb miniszterelnöke volt, hanem a modern történelem óriása is. Ám hiába töltött hatvan évet a politikai élet élvonalában, a második világháború nélkül valószínűleg csak úgy emlékeznénk rá mint a brit belpolitika egyik mellékszereplőjére. Ebben a briliáns életrajzban Roy Jenkins, a kitűnő biográfus nagy tehetséggel eleveníti meg és elemzi Churchill kivételes karakterét, gyengéit és erősségeit egyaránt. Bemutatja, hogy Churchill már igen ifjan tudta: nagy feladatot ró rá a sors nemzete életében, és tudatosan készült erre a kihívásra. Saját gazdag tapasztalatára és a politikatörténetben való félelmetes jártasságára alapozva Jenkins megvilágítja és részletesen elénk tárja Churchill parlamenti karrierjét, választási küzdelmeit, hullámhegyeit és hullámvölgyeit. Churchill politikai életének tüzetes elemzése nyomán fény derül arra, milyen hihetetlenül széles és nagy ívű parlamenti pályát… (tovább)

Róla szól: Winston S. Churchill

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Életek & Művek Európa

>!
Európa, Budapest, 2005
1344 oldal · ISBN: 9789630778893 · Fordította: Magyarics Tamás

Enciklopédia 15

Szereplők népszerűség szerint

William Gladstone · David Lloyd George · Herbert Henry Asquith


Most olvassa 2

Várólistára tette 4

Kívánságlistára tette 10


Kiemelt értékelések

Bibliotekarius>!
Roy Jenkins: Churchill I-II.

Az egyik legjobb angol klasszikus életrajzíró műve. Kritikusan és csodálattal is ír, s belülről, hisz maga is arisztokrata, olyan, aki 1941-től ismeri is Churchillt és – többé kevésbé-- ugyanannak a világnak a szülöttje/lakója. A humora és éles iróniája jól megfér baromi sok adatával, elképesztő tájékozottságával. Sajnos, nekünk kevés van ilyen életrajz, néhány 20. századi politikusról talán (Teleki, Bethlen). De azok is inkább tudományos monográfiák és nem mindig mernek „irodalmi életre keltő kísérletbe” átmenni. Egy angolnak ez könnyebb, Macaulay óta mindenképpen.

2 hozzászólás
Katherine_Grey>!
Roy Jenkins: Churchill I-II.

Kiváló, lenyűgöző, elegáns, okos kétkötetes életrajz. Igazi, angol.

SignorFormica>!
Roy Jenkins: Churchill I-II.

Churchill életének, a teljesség igényével készült, krónikája, egy vérbeli konzervatív angol politikus és arisztokrata tollából. Humora sok helyen olyan csípős, hogy hangosan felnevettem. A legizgalmasabb részek természetesen a búr háborút, az első- és a második világháborút bemutató fejezetek. Winston ekkor volt igazán elemében.

Érthető, hogy utolsó mondata, amit tétlen éveket követően halála pillanatában suttogott, állítólag ez volt: Úgy unom..

Nos, ezt a két vaskos kötetet nem lehet unni, még akkor sem, ha sok helyen elképesztően részletes.


Népszerű idézetek

Dorqa>!

Churchill már azelőtt kezdett hűtlen lenni a konzervatívokhoz, hogy Balfour miniszterelnök lett, mikor jellegzetesen céltalan flörtölésbe fogott a javíthatatlan politikai kokott Lord Roseberyvel.

113. oldal, 4. - Egy liberálissá vedlett tory (Európa, 2005)

1 hozzászólás
Dorqa>!

Churchill nem tartozott a sokat pihenő emberek közé. Újabb „akcióra” vágyott. Szeptember során egyre közelebb került a háború kirobbanása Dél-Afrikában.1886-ra, amikor aranyat fedeztek fel Witwatersrandban és Johannesburg a világ leggazdagabb bányavárosává vált, feszült egyensúlyi állapot alakult ki a búrok és a britek között. […]
Október 14-én Churchill a Castle Line társaság egyik hajóján elindult Fokváros és a front felé.

77. oldal, 3. - Oldham és Dél-Afrika (Európa, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Johannesburg · Winston Churchill
Dorqa>!

Churchill ekkoriban szinte kivételes képességgel rendelkezett azt illetően, hogy felháborítsa a Buckingham-palotát.

216. oldal, 8. - A varázsló inasa a Kereskedelmi miniszteriumban (Európa, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: Winston Churchill
Dorqa>!

Két nappal később a német csapatok áttörtek a belga határokon és a legújabb kori történelemben példa nélkül álló módon lángra lobbantották egész Európát. Churchillt semmilyen balsejtelem sem gyötörte, s távolról sem volt levert. […] Churchillen ellenben lelkesültség lett úrrá, hiszen eljött az a vészhelyzet, amire kadétévei, tinédzser kora óta, valamint az összes elérhető gyarmati háborúban, haditudósítóként tudatosan készült. Még legvadabb álmaimban sem tudta azonban elképzelni azt a szerepet, a jót és a rosszat egyaránt, amit politikai életének hátralévő szakaszában a két háború játszott.

316. oldal, 12. fejezet - Churchill Asquith-országban (Európa, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: háború · történelem · Winston Churchill
Dorqa>!

Ő [Churchill] volt az egyetlen miniszter, aki ösztönösen otthon volt a háborúban és a háború politikájában.

319. oldal, 13. fejezet - Egy kapkodó első lord (Európa, 2005)

Dorqa>!

[1911-ben Churchill] megfogalmazott és a birodalmi védelmi bizottság tagjainak elküldött egy hosszú memorandumot, amelybe nagyszabású háborút jósolt és mély jövőbe látással fejtette ki annak korai szakaszát. Az alaptétel az volt, hogy Nagy-Britannia Franciaországgal fog szövetséget alkotni, s hogy a két nyugati hatalmat Oroszország fogja támogatni egy, az egész kontinensre kiterjedő harcban az Ausztria-Magyarország által támogatott Németország ellen. Németország, mivel a hadserege nagyobb volt, mint Franciaországé […] valószínűleg kezdeményezőként lép fel, mégpedig úgy, hogy Belgiumon keresztül támad.
[…] A birodalmi védelmi bizottság legtöbb tagja valószínűleg, ha egyáltalán vette a fáradságot, hogy elolvassa, elvetette azt, noha elég jóindulatúan, mint „Winston túlzott izgalmának” egyik újabb példáját.

270. oldal, 10. - Börtöntől hadihajókhoz (Eúrópa, 2005)

Kapcsolódó szócikkek: háború
Dorqa>!

Churchill számára a magas politikai vonzereje és az izgalom, hogy az események középpontjában lehet, békében és háborúban egyaránt, minden másnál fontosabb volt.

441. oldal, 18. - A legtöbbet kihozni a hadfelszerelésből (Európa, 2005)

Dorqa>!

„Ne sirass meg nagyon. A halál mindössze egy véletlen esemény, és még csak nem is a legfontosabb, ami velünk történhet.”

368. oldal, 15. fejezet - Negyvenévesen a pálya végén? (Európa, 2005)

1 hozzászólás
Dorqa>!

Egy olyan doktrinát javasolt, amelyet utódja a belügyminisztériumban (R. A. Butler) negyvenhét évvel később az Alsóházban elismeréssel elevenített fel és fogalmazott át: „A közvéleménynek a bűnnel és a bűnelkövetőkkel szemben megnyilvánuló magatartása egy ország civilizáltságának csalhatatlan fokmérője.”

240. oldal, 9. - Egy fiatal belügyminiszter (Európa, 2005)

Dorqa>!

Politikája azonban alapvetően azon alapult, hogy nem hitt a börtönben mint a bűn elkövetésétől visszatartó intézményben vagy az elítéltek megjavításának eszközében. Büntetőpolitikájának a lényege az volt, hogy megpróbálja az embereket a börtön falain kívül tartani.

241. oldal, 9. - Egy fiatal belügyminiszter (Európa, 2005)


Hasonló könyvek címkék alapján

Jeffrey Archer: A dicsőség ösvényein
Graham Chapman – John Cleese – Terry Gilliam – Eric Idle – Terry Jones – Michael Palin – Bob McCabe: Monty Python önéletrajz
Agatha Christie Mallowan: Így éltünk Mezopotámiában
Martin Amis: Koba, a rettenetes
William Somerset Maugham: Az ördög sarkantyúja
Nick McCarty: Nagy Sándor
G. K. Chesterton: Assisi Szent Ferenc és a Fioretti
Anthony Levi: Richelieu
G. K. Chesterton: Aquinói Szent Tamás
Joseph Conrad: Félvér