Tanítványként ​az úton 3 csillagozás

A keresztény élet esszenciájáról
Rowan Williams: Tanítványként az úton

A könyv üdítően új, gondolatébresztő szemlélettel tekint a tanítványságra és veszi sorra a kereszténység fontos alapelemeit: a hitet, reményt, szeretetet, megbocsátást, szentséget, szolgálatot és a Lélek szerinti életet. Szerzője az egyik legnagyobb ma élő teológus; könyve segít abban, hogy tisztábban és igazabban tudjunk szeretni, és hívebben tudjunk haladni Jézus Krisztus útján. Minden korosztály számára ajánlott és bármilyen élethelyzetben hasznos olvasmány. Alkalmas egyéni és csoportos használatra is, mert a fejezetek végén található kérdéssorok segítenek elmélyíteni az adott rész mondanivalóját és vitaindítóként is szolgálhatnak. Nagyszerű ajándék lehet azok számára, akik most indulnak a keresztény élet útján, és azok számára is, akik már az úton haladva megújulásra és friss lendületre vágynak.

Harmat, Budapest, 2018
136 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632884141 · Fordította: Tóth Sára

Jesper_Olsen>!
Rowan Williams: Tanítványként az úton

Rowan Williams: Tanítványként az úton A keresztény élet esszenciájáról

Köszönöm @csucsorka-nak az ajánlást! Alcíméhez híven ez a könyv valóban egy eszencia, egy tömény összegzés a keresztény életről, rengeteg kulcsmondattal, érdekes gondolatokkal és a fejezetek végén önvizsgálatra (vagy csoportbeszélgetések elindítására) alkalmas kérdésekkel. Ami még nagyon tetszett benne, az az ökumenikus szemlélet és megfogalmazás; anglikánként úgy írt a legfontosabbakról, hogy katolikusként is csak bólintani tudtam rá. – Most már csak a neheze van hátra, a valódi tükörbenézés és megtérés, a könyvben olvasott bölcsességek életre váltása.

csucsorka IP>!

Ahogy mondani szokták, nem az a baj az imádsággal, hogy Isten távol marad, hanem az, hogy mi vagyunk távol. Isten jelen van, mi viszont gyakran máshol járunk. Gondolataink szanaszét szaladnak, emlékeink, fantáziáink,szorongásaink újra és újra magukkal ragadnak. Isten soha nem múló türelemmel kérdezi: „Mikor fogsz valóban megérkezni? Mikor ülsz már le és figyelsz rám, mikor hagyod abba a kalandozást, és leszel végre jelen?”

123-124. oldal, 6. rész - A Lélek szerinti élet; Csend

csucsorka IP>!

Aki megbocsát, Isten tehetetlenségében osztozik. Isten ugyanis nem tagadhatja meg saját természetét: ha megtagadná a megbocsátást, saját isteni életét sebezné meg. Isten természete a szeretet, és a megbocsátás cselekedetében nem a hatalom, nem az erő, hanem Isten erőtlensége mutatkozik meg. A Krisztusban gyökerező tanítvány ebben az erőtlenségben osztozik, és minél mélyebben vannak a gyökerei, annál kevésbé képes nem megbocsátani.

68. oldal, 3. rész - Megbocsátás; A megbocsátás kenyere (Harmat, 2018)

csucsorka IP>!

Mindig is szerettem ezt a képet: az imádság mint madárfigyelés. Csöndben ülsz, várva, hogy valami felbukkanjon. Előfordul, hogy egy álló napon át ülsz, és nem történik semmi. Gyanítom, hogy a legtöbbünk pontosan ezt éli át az imádság során. De időnként megpillanthatjuk, T.S. Eliottal szólva, amint „a jégmadár szárnya fényre fényt felelt”, és ezekért a ritka pillanatokért megéri. Úgy gondolom, ezzel a várakozással élni – éberen, kellőképpen nyitott szemmel, ellazult, s mégis figyelmes elmével, hogy észrevegyük ezeket a pillanatokat – alapvető feltétele a tanítványságnak.

15-16. oldal, 1. rész - A tanítványi lét; Éberség és figyelem (Harmat, 2018)

csucsorka IP>!

Ha a Mesterrel vagy, felismered, hogy végső soron a vele való kapcsolatod határozza meg, hogy ki vagy. Ha egy másik kapcsolatod úgy alakítja a személyiséged, hogy azzal eltorzítja ezt a legalapvetőbb kapcsolatodat, akkor valami nagyon fontosat veszítesz el, és nemcsak a saját „jólléted”, hanem a körülötted élőké is sérül. Elveszíted azt a szeretet, amely sokkal több és nagyobb, mint amit valaha kívánhatsz, vagy megszerezhetsz magadnak. Minél kevésbé szereted Istent, annál kevésbé szeretsz mindent és mindenkit magad körül.

23. oldal, 1. rész - A tanítványi lét; Jézussal lenni (Harmat, 2018)

csucsorka IP>!

[…] világosan kell látnunk egy nagyon fontos különbséget: más a hétköznapi jóság, és más a szentség.

79. oldal, 4.rész - Szentség (Harmat, 2018)

csucsorka IP>!

A keresztény tanítványság azt jelenti, hogy kapcsolatainkban megvalósítjuk Krisztus testének vízióját, akár azon az áron is, hogy konfliktusba kerülünk a környezetünkkel. A kapcsolatok krisztusi megélése ugyanis többnyire nem számíthat zajos sikerre a társadalomban.

106. oldal, 5.rész - Tanítványként a társadalomban; Egymásra vagyunk utalva (Harmat, 2018)

csucsorka IP>!

A keresztény életet nem könyvekből tanuljuk, hanem a gyakorlatból.

csucsorka IP>!

Ott lenni, ahol Jézus van, azt jelenti, hogy együtt vagyunk azokkal, akiknek a társaságát Jézus keresi, akikkel szeret együtt lenni.

24. oldal, 1. rész - A tanítványi lét; Jézussal lenni (Harmat, 2018)

csucsorka IP>!

A tanítvány növekedésének útja a megértéstől a hitig, az emlékezéstől a reményig, az akarástól a szeretetig vezet.

39. oldal, 2. rész - Hit, remény, szeretet (Harmat, 2018)

csucsorka IP>!

Súlyos félreértés lenne, ha azt gondolnánk, hogy a szentség védelmet jelent a saját ember voltunktól vagy mások emberi mivoltától. Éppen ellenkezőleg.

79. oldal, 4.rész - Szentség (Harmat, 2018)