Búcsúpillantás (Lew Archer 15.) 22 csillagozás

Ross Macdonald: Búcsúpillantás Ross Macdonald: Búcsúpillantás

Lew Archer, a szomorú magándetektív az utolsó lovag egy lovagiatlan világban: védtelenül, hatalmukkal nagyon is élő pénzemberek és hatalmukkal visszaélő rendőrök közé szorítva iparkodik tisztességesen elvégezni a munkáját. És éppen ez a munka tölti el egyre több szomorúsággal. Lám, ebben az ügyben is egy csekélységgel kezdődött az egész, egy elveszett szelencét kellett volna visszaszerezni, és még azt is többé-kevésbé sejteni lehetett, hogy ki vitte el. De ahogy Archer egyik érdekelttől a másikig végigjárta az utat, újabb és újabb bűntettekről szerzett tudomást, most elkövetettekről és húsz évvel ezelőttiekről, sikkasztásról, gyilkosságról, erőszakról. A kitűnő amerikai bűnügyi író regényében milliomosok és csavargók, koros szépasszonyok és gyenge idegzetű kamaszok adnak találkozót egymásnak, és hogy melyikük felelős a történtekért, csak az utolsó oldalakon tudja meg az olvasó.

Eredeti cím: The Goodbye Look

260 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630701464 · Fordította: Takács Ferenc

Lew Archer

kaporszakall>!
Ross Macdonald: Búcsúpillantás

Újabb családtörténeti-genetikai katyvasz Macdonaldtól, – jócskán túlkomplikálva. Ezzel együtt erősebb, mint a szinte parallel olvasott másik kettő (A dollár túlsó oldalán, Fekete pénz) de a legjobb 4-5 Lew Archer-sztorihoz nem ér fel.

Ross Macdonald: Búcsúpillantás

Az év végi sütés-főzés idejére kaptam le a könyvespolcról, hogy míg a konyhát őrzöm, beleolvasgassak valamibe.
Elég hosszúra nyúlt az olvasása, talán jobb lett volna egy délután befalni. Sok volt a szereplő és a csavar, az apródonként olvasás miatt néha eltartott kis ideig, mire újra belerázódtam és azonosítottam, ki hogyan kapcsolódik a többiekhez és a régmúltba visszanyúló történethez.
Rögtön a 14. oldalon kicsit gyanakvóvá tett azzal, hogy a lap tetején kijelenti az ellopott szelencéről: „Soha nem vettük elő a pándélszekrényből.”, majd néhány sorral lejjebb: „Csütörtök éjjel tettem be a páncélszekrénybe.” És ez fel sem tűnt a magánnyomozónak. De aztán a továbbiakban nem sikerült hasonló bakikon rajtakapnom.

Nahar>!
Ross Macdonald: Búcsúpillantás

Ha hard-boiled, akkor számomra Ross Macdonald a tökéletes választás. (bár Chandlert vagy Hammeth-et lényegesen kevesebbet olvastam).
Lew Archer a tökéletes keménykötésű nyomozó, megkeseredett, a világból és emberekből kiábrándult és végtelenül cinikus. Ennek ellenére sziklaszilárd erkölcsiséggel rendelkezik. Nem utolsó sorban a nők eléggé kedvelik.
Maga a mű gyakorlatilag ugyanazt a mitát követi, mint a Macdonald krimik többsége.
Adott egy felső (vagy talán inkább közép) osztálybeli fehér család, látdzólag rendezett körülményekkel. Adott egy bűntény amelynek a szálai a régmúltba vezetnek vissza. Adott rengeteg szereplő, akiknek látszólag az égvilágon semmi közük egymáshoz, végül mégis minden szál összefut.
A lezárás pedig az írótól elvárható módon tragikus és senki számára sem hoz megnyugvást.
Macdonald metaforái időnkét egyszerűen gyönyörűek és a humora is meg-megcsillan a sorok között.

Ross Macdonald: Búcsúpillantás

A vége felé nem ártott volna családfát rajzolnom, illetve felvázolnom, ki kicsoda és kivel mióta van kapcsolatban. Végül győzött a lustaság, de így se vesztem el a sok szál között. Ez egy kifejezetten kedvemre való krimi volt. A fordítás is sokkal jobb volt, mint a Csipkerózsikában, így sokkal élvezhetőbb volt a történet is.

Fenylanya>!
Ross Macdonald: Búcsúpillantás

Ez volt az első olvasásom Ross Macdonaldtól, és szerintem nem is az utolsó! Kifejezetten mozgalmas, sok szálon futó a cselekmény, figyelni kell olvasás közben, különben könnyen elveszünk a múlt és jelen eseményeinek sűrűjében.
Szinte mindegyik szereplő kulcsszerepet játszik az történet alakulásában, még a mellékszálak is érdekesek!
Külön pozitívum, hogy ennek a könyvnek a fülszövege (vagy a címe) nem árulja el előre a csattanót, mint az a legtöbb „Fekete Krimi” esetében megszokott. :))
Kis hiányérzetem akad a lezárás kapcsán, spoiler, de persze így is jó, az olvasmány élményből ez nem von le semmit!

dr_Eminens>!
Ross Macdonald: Búcsúpillantás

Egy betörés ügyében kezd nyomozni Lew Archer, és a régmúltban elkövetett bűnöket talál – a titkok a felszínre törnek, és a traumák elfojtása újabb tragédiákhoz vezet. Ross Macdonald annyira fájdalmasan szépen ír, hogy ha nem a krimi műfajában alkotott volna, biztos nagy amerikai klasszikusként tartanák számon.
(De ami egy ponton már zavart: mégis, hányszor lehet eljátszani egy regényen belül azt, hogy valakinek kicsúszik a száján egy elemi fontosságú információ, majd ijedten a szája elé kapja a kezét, körülnéz, és úgy folytatja tovább, mintha mi sem történt volna?!)

Manni>!

A nőket nem mindig a jó tulajdonságok vonzzák.

250. oldal (Európa, 1974)

Manni>!

Újra odaadtuk egymásnak a magányunkat, ha nem is igazi szerelemből, de nem is puszta önzésből.

164. oldal (Európa, 1974)

Manni>!

Az emberek szeretnek beszélni arról, ami bántja őket. Ez néha elveszi a fájdalom élét.

28. oldal (Európa, 1974)

Manni>!

Szinte hallottam a zörejt, ahogy leesett a tantusz.

60. oldal (Európa, 1974)

Manni>!

[…] a gyermekeinktől elszenvedett erkölcsi vereségeket viseljük el és felejtjük el a legnehezebben.

60. oldal (Európa, 1974)

– Elvitt valamit?
Truttwell válaszolt helyettük.
– Attól félek, igen. Minden altatót a gyógyszerszekrényből.
– Mindenesetre, az altatók eltűntek – mondta Chalmers.
– Mi tűnt el pontosan? – kérdezte.
– Néhány klórhidrát-kapszula és elég sok háromnegyedes Nembutal.
– És egy csomó Nembu-Serpin – tette hozzá a felesége.

Kapcsolódó szócikkek: altató · gyógyszer
Manni>!

A szájában törött fogak, szája szélén tört remények ráncai.

93. oldal (Európa, 1974)

Manni>!

Az íróasztal mögött tanyázó ősz hajú nő mindentudó tekintete letapogatta életkoromat, testsúlyomat, valószínű jövedelmemet, hitelképességemet és családi állapotomat.

36. oldal (Európa, 1974)

Manni>!

Ha az ember sokat beszél a régi bajokról, új életre keltheti őket.

76. oldal (Európa, 1974)

ppeva P>!

Megittam rá a maradék tejet. Aztán leültem az utcai szobában a karosszékbe, és pihentem. Most éreztem először életemben, milyen lehet, ha megöregszik az ember. Szervezetem különleges bánásmódra tartott igényt, és alig nyújtott érte valamit cserébe.

Lew Archer sorozat · Összehasonlítás