Michelangelo ​és a Sixtus-kápolna 31 csillagozás

A híres freskó születése
Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna

1508-ban ​II. Gyula pápa megbízta Michelangelót a Sixtusi-kápolna mennyezeti freskójának elkészítésével. A harminchárom éves szobrász csak igen felszínes tapasztalatokkal rendelkezett a feskófestés technikai és fizikai értelemben is embert próbáló műfajában, ráadásul szinte példátlanul hatalmas volt a telifestendő, több mint ezeregyszáz négyzetméteres felület is. Gondosan összeválogatott segédek csapatával négy éven át dolgozott a roppant művön; rajzok és vázlatok ezreit készítette, és hátfájdító, kitekeredett testtartásban megszámlálhatatlan órán át festette a harmincméteres magasságban ívelő boltozatot. Az eredmény a festészet történetének egyik legelképesztőbb és legcsodálatosabb alkotása. Ross King könyve e négy csodálatos és gyötrelmes év; nemcsak a kápolna boltívei alatt töltött, dolgos napok, hanem egyben a kora tizenhatodik századi Róma eseményteli életének története. Ross King élvezetes és számos legendát szertefoszlató könyvében avatott kézzel, sodró lendületű… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2002

Park, Budapest, 2015
422 oldal · ISBN: 9789633551257 · Fordította: Makovecz Benjamin
Park, Budapest, 2010
422 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635309061 · Fordította: Makovecz Benjamin

Leonardo da Vinci · II. Gyula pápa · Michelangelo Buonarroti · Rotterdami Erasmus

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Szeretem, mikor nagyobb kontextusban vannak vizsgálva a dolgok és Ross Kingtől most meg is kaptam. Mert nem csak a freskó készítéséről van itt szó, hanem a mestert ért hatásokról is, hiszen a művészek előszeretettel másolták mások alkotásait ihletforrásként. Ugyanakkor a történelem ezen szakasza igencsak bővelkedett a háborúkban, legyen az az itáliai városállomok között vagy a hódító franciák ellen, így ez is meghagyta az embereken a nyomát.
Azt is szerettem, hogy leszámolt az elterjedt városi legendákkal, amikről például Irving Stone-nál is olvastam, hogy Michelangelo háton fekve festett bizonyos részeket, vagy egy idő után elbocsátotta segédeit és teljesen egyedül fejezte be a munka egy jó hányadát.

Michelangelo megbízása elsősorban a pápától függött, így elkerülhetetlenül sok szó esett II. Gyula tevékenységeiről, köztük a folyamatos háborúzásokról. Azt viszont már kevésbé tartottam indokoltnak, hogy mennyire sokat ír Raffaelloról, akinek sok köze nem volt a dolgokhoz, azon kívül, hogy egyszerre dolgoztak ketten a Vatikánban és kölcsönösen ki nem állhatták egymást. A nép szemében volt köztük egy erőltetett versengés (amolyan Messi vs Christiano Ronaldo szituáció), hogy ki a jobb, de maguk a festők kevésbé vettek ebben aktívan részt, inkább Raffaello volt az, aki előszeretettel szívta magába mások technikáját, Michelangelo csak a maga világában élt és őszintén szólva tojt másokra.

Bár nagyon szerettem olvasni, tényleg ez a könyv legnagyobb hibája: gyakran csapong és olyan mellékes dolgokról beszél, amiket a cím nem indokol, inkább csak olyan érdekes infók. Pl. az ifjú Martin Luther látogatása Rómában (aki sem a pápával sem Michelangelóval nem találkozott). Illetve ritkán előfordult, hogy ismételte magát a szerző, konkrétan a Leonardo tanácsot, – hogy a modellek kedvéért melegben dolgoztassák őket, ha már pucéran kell pózolniuk – konkrétan háromszor ismétli meg szó szerint…

De összességében szuper ismeretterjesztő, csak legyen felkészülve az olvasó, hogy nem csak azt kapja, amiről a cím szól.
Biztos, hogy más könyvét is sorra kerítem Ross Kingnek, ráadásul még idén.

encus625 P>!

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Volt szerencsém majdnem 3 éve személyesen is megcsodálni ezt a remekművet, aminek a megszületéséről szól ez a könyv. Azonban ezen kívül sok másról is. Olvashatunk a korabeli Rómáról, II. Gyula pápáról, a hadjáratairól, a nagyszabású építkezésekről, Michelangelo családjáról és persze arról, hogy születik meg egy freskó. Technikákat ismertet, példákat hoz más freskók festéséről, bemutatja a kortársakat is. Nagyon sok kutatómunka van benne, ha csak azt tekintjük, hogy a könyv végén 70 (igen hetven!!) oldal a forrásjegyzék.
A borító kihajthatós és természetesen a freskó látható rajta színesben, olvasás közben gyakran forgattam a könyvet, hogy az olvasott figurát megtaláljam. De nem bántam volna, ha hamarabb figyelmeztet rá valaki, hogy a könyv 224-225. oldalán egy vázlat is van erről, amivel könnyebben lehet megkeresni az egyes részleteket.
Kicsit nehezen haladtam vele, mert sok volt az információ. Rengeteg nevet, helyet stb említ, és ezt nehéz volt befogadni. Szerettem volna többet olvasni magáról az alkotás folyamatáról. Főleg a freskó 2. felének alkotását nagyolja el a szerző, helyette a pápa hadjáratairól és Raffaello életéről olvashatunk. Emiatt egy kicsit csalódás a könyv, mert azt gondoltam, hogy csak a freskóról szól. De a könyv elolvasása után jó lenne ismét élőben megnézni a kápolnát, mert teljesen más szemmel tudnám megcsodálni.

Park, Budapest, 2010
422 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635309061 · Fordította: Makovecz Benjamin
Virágszépe>!

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Hihetetlenül alapos, részletes Ross King könyve. Életrajz, korrajz, történelem egyben, olvashatunk a bronzöntés technikájáról, a kápolna állványozási nehézségeiről, természetesen a freskófestésről, rivalizálásról a művészek között úgy, hogy mindez érdekes, értelmezhető legyen az olvasó számára. Együttéreztem Michelangelóval, bármennyire szerette volna, nem kezdhette el a pápa síremlékét, mert a freskónak kellett előbb megszületnie. Megismerhettük a békétlen, nehéz természetű művészt is a leveleiből, cselekedeteiből. Fantasztikus élmény volt olvasni, megismerni a helyszínt, a történelmi hátteret és a reneszánsz Róma résztvevőit.

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Sokszor a tegnapot is nehéz rekonstruálni, ezúttal pedig 500 évvel ezelőttre kell visszatekinteni. Talán már nincs is meg az ember. Talán helyét régesrég átvette a legenda.
De a szerző profi: tiszteli a tényeket, a tudást, az elődöket. És a már nem (vagy akkoriban sem) tudhatót.
Szerencsére kiváló író, és nagyon szórakoztató a végerdmény.

Gabber777>!

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Ross King ismét nem okozott számomra csalódást! Rendkívül olvasmányosan tanít! Az egész könyv lényegében egy bő idegenvezetés a Sixtusi-kápolnában, mely egyetlen olyan fejezettet vagy mondatot sem tartalmaz mely felesleges lenne a kápolna padozatáról feltekintve. A könyvből sokat megtudhatunk Raffaellóról és II. Gyuláról is, valamint sok más reneszánsz kortársukról. Számomra lebilincselő olvasmány volt, hasonlóképp az író más könyveihez (legfőképp a Pársz ítéletéhez). Az egyetlen dolog ami a könyvvel kapcsolatban bánt, hogy vélhetően a jelen tudásom egy része megfakul mire ismételten Vatikáni Múzeumban járhatok :)

Ui: A könyv magyar címe azon téves következtetés levonására késztetett, hogy az Utolsó Ítéletről is többet megtudhatunk a későbbi fejezetekben (ellentétben az angol címével), de sajnos az oltárkép már nem képezi a műelemzés részét

Miestas>!

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Azok a szerencsések akik teljes valójában már láthatták ezt a csodálatos művet, vajon elgondolkodtak-e rajta valaha is, micsoda erőfeszítésbe, mennyi emberfeletti munkába, fizikai nehézségekbe ütközött ennek elkészítése? A fizikai nehézségeken túl, a munka elkészültét az anyagi nehézségek, a mester gyakorlatlansága (M. elsősorban szobrász volt ) és II. Gyula pápával folytatott örökös acsarkodása is nehezítette. Meg merem kockáztatni, hogy ennek a zsenális embernek az sem tett jót, hogy mgányosan, társ nélkül élte életét, a szerelmet, mint olyat nem ismerte, mogorvának, magának valónak ismerte környezete. Mindezt, az utókor számára lényegtelen dolgokat feledteti a munkába vetett hite, rendkívüli akaratereje által létrehozott gyönyörű freskó. A könyv erről az emberfeletti erőfeszítésről szól, az átlag embernek elsősorban, nem a tudósnak.

Manoli>!

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Művészettörténet, kultúrtörténet, egy kis iparos ismeret és történelem egy könyvben. Nagyon alapos kutatómunka előzhette meg a könyvet, igazán minden benne van, ami elvezet a freskó elkészültéig. Nagyon sok mindenről kaptam információt, kezdve a bronzöntéstől, a freskó készítésig, a festékek színének sokféleségétől, a templom és állványzat építésig, az egymással versengő „iparos” művészektől, az olasz városállamok szövetségének vagy éppen ellenségeskedésének bonyolult viszonyáig szinte mindent felölelt ez a könyv. Egy kissé elvesztem a sok szereplőben, néha nem tudtam már követni ki-kicsoda, de ettől eltekintve kiváló és élvezetes olvasmány.

Viktoria_Agnes_Takacs>!

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Remek leírás arról, hogy is készült a híres freskó, sokat tanultam arról is, mi is a freskó és a szekkó technika közti különbség, illetve hogy hogy is készültek a vázlatok.

milcsi>!

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Nagyszerű rajz a XVI. sz. Itáliájáról, a zavaros eseményekről de legfőképpen Michelangelo négy év négy hónapjáról, míg elkészült az egyetemes képzőművészet talán legnagyobb hatású festménye. Gyula pápa személyisége sok vitára ad okot, de elvitathatatlan, felvirágoztatta Rómát, a művészetek központjává tette!
Michelangelo személyisége nem kevésbé ellentmondásos, de csakis egy ilyen zseni tudta megalkotni ezt a monumentális művet. Mennyi fájdalom, perlekedés, vér kísérte azt a több mint négy évnyi időszakot. De elkészült, köszönhetően a nagy mesternek és segédeinek. Az író rámutat a „kulisszatitkokra”, sok tévhitet oszlat el a freskó készítésével kapcsolatban. De így kerek, és abszolút érthető…
Nem „unalmas” művészettörténeti értekezés, hanem abszolút lebilincselő olvasmány!

Lexen>!

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Ez a könyv jóval többet ad, mint amit a címe ígér. Egyáltalán nem csak Michelangelóról szól, hanem több más szereplőről, akik az adott kor politikai életének vagy művészvilágának karakterei voltak. Persze a szerző Michelangelo vonatkozásában tárgyalja őket, de meglepett ez a nagy részletesség. Nem bántam, hiszem sok új információ ragadt rám, de egy-két helyen nem voltam benne biztos, hogy amit elmond, az tényleg szorosan kapcsolódik a fővonalhoz. Inkább az volt az érzésem, hogy Ross King annyi mindennek utánanézett, annyi forrást átolvasott, hogy most már csak azért is beleírja a könyvbe, amit talált. Az az anekdota jutott róla eszembe, amikor a könyvkiadói szerkesztő A három testőr címet adta Dumas híres regényének. Állítólag az író jelezte, hogy valójában négy testőrről szól a regény, de a kiadói szerkesztő nem jött zavarba, és azt mondta, hogy így még jobb, mert az olvasó ingyen kap még egyet ajándékba. Nem tudom, hogy ez az anekdota igaz-e, valószínűleg inkább a modern ember szemléletét tükrözi, de Ross King könyve ezt juttatta eszembe. Viszont sehol nem untatott, nem találtam érdektelennek. Nagyon tetszett, jó ötlet volt elolvasni, és kedvet kaptam a szerző további írásaihoz, olyanhoz is, amit egyszer már az eleje után félretettem.

balagesh I>!

A szakállviselés nem volt szokatlan az udvari emberek és a művészek köreiben. […] Gyula azonban nemcsak a pápaság hagyományaival, de jószerivel még a kánonjoggal is szembement, amikor megnövesztette arcszőrzetét. A limoges-i zsinat 1031-ben hosszas fontolgatás után úgy döntött, hogy az egyház első pápája, Szent Péter borotválkozott, s utódainak is követniük kell a példáját. A papok egészen más okból tartoztak borotválkozni. A bajusz a kehelyből való iváskor belelógna a borba, s rajta maradnának a megszentelt nedű cseppjei – márpedig Krisztus vérével ilyesmi semmiképpen nem fordulhat elő…

Agatha_Emrys >!

[…] Európában Isten képi megjelenítése soha nem volt tilalmas dolog. A kora keresztény művészet Teremtésjelenetei azonban nemigen mutattak többet a Teremtőből, mint a felhők közül előbukkanó roppant kezet – erre a pars pro totóra rímel a Michelangelo képen látható kinyújtott Isteni jobb.
Isten alakja a középkorban fokozatosan mind konkrétabb fizikai minőségekre tett szert, de leggyakrabban ifjú férfiként ábrázolták. A ma általánosan elterjedt hosszú köntösű, szakállas öregember figura 14. századi fejlemény.

balagesh I>!

Jeremiás próféta mozdulatlanul ül trónusán, testtartása megelőlegezi – és kétségkívül inspirálta – Auguste Rodin híres szobrát, A gondolkodót.

Kapcsolódó szócikkek: François-Auguste-René Rodin
Agatha_Emrys>!

A délibábokat kergető orvostudomány akkoriban salátaboglárkával kezelte az aranyeret, mégpedig abból a megfontolásból, hogy gyökerei emlékeztetnek a végbél megduzzadt ereire. Gyula rendkívül szívós szervezetének, és annak köszönhette életét, hogy többnyire fittyet hányt az orvosok tanácsaira. Igen engedetlen beteg volt; tilalmas ételekkel tömte magát, és a szolgáit megfenyegette: lógni fognak, ha elárulják.

Kapcsolódó szócikkek: II. Gyula pápa
Agatha_Emrys >!

Másnap Ludovico Ariosto is felkereste a [ravennai] csatateret. „…a talaj mindkét oldalon vereslett; / embervérrel színültig minden árok,…” – írta később Az eszeveszett Orlandóban. Ravenna szívfacsaró és félreérthetetlen jele volt annak, hogy véget ért a lovagság és a lovagiasság kora, amelyet rettenthetetlen lovagokról, hősi cselekedeteiről és szűzies hölgyeikről szóló, roppant költeményében megénekelt.

Kapcsolódó szócikkek: Ludovico Ariosto: Őrjöngő Roland
Agatha_Emrys >!

Az ablak két oldalán történelmi jeleneteket ábrázolt [Raffaello]: a jobb oldali a meglehetősen esetlen IX. Gergely pápa átveszi Penaforti Szent Rajmundtól a dekretáliákat, a bal oldali pedig a semmivel sem gördülékenyebb Tribonianus átadja Justinianus császárnak a Pandektákat címet viseli. Ez utóbbi jeleneten Gyula pápa arcmása látható fehér szakállával IX. Gergely szerepében – a modellválasztás erősen irónikus, hiszen a pápai rendeletek e gyűjteményében szerepel a szakállviselés szigorú tilalma is.

Agatha_Emrys >!

A pápa nem csak második Julius Caesarnak képzelte magát. Rómában való visszatérését szándékosan virágvasárnapra időzítette, annak a napnak ünnepére, amikor Jézus szamárháton bevonult Jeruzsálembe, és a tömeg pálmaágakkal szórta tele az utat amerre elhaladt. Hogy senkinek se lehessen kétségei, Gyula hintóján tíz, angyalnak öltözött ifjú is helyet foglalt, és pálmaágakkal integettek a tömeg felé.

Agatha_Emrys >!

Michelangelo egyre borúsabb és ingerültebb hangulatát jól érzékelteti a kápolna nyugati vége felé elhelyezkedő egyik figura. A nem sokkal A sötétség és világosság elválasztása után megfestett Jeremiás próféta mozdulatlanul ül trónusán, testtartása megelőlegezi – és kétségkívül inspirálta Auguste Rodin híres szobrát, A gondolkodót.

Agatha_Emrys >!

Akkoriban – akárcsak ma – a bal kéz gyűrűsujján tartották tanácsosnak a jegygyűrű viselését, mert az volt az általános hiedelem, hogy egy ottani ér, a vena amoris egyenesen a szívbe fut…

Agatha_Emrys >!

A festők ekkoriban már réges-rég úgy tekintették a Sixtus-kápolnát, mint afféle ötletraktárt, s annak tartották jóval azután is, hogy Sir Joshua elhalálozott – olyannyira, hogy a francia impresszionista festő, Camille Pissarro megjegyezte: „A művészek úgy használják Michelangelo műveit, mint valamiféle rajzmappát, amelyben kedvükre kutathatnak és kurkászhatnak…”