Michelangelo ​és a Sixtus-kápolna 14 csillagozás

A híres freskó születése
Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna

1508-ban ​II. Gyula pápa megbízta Michelangelót a Sixtusi-kápolna mennyezeti freskójának elkészítésével. A harminchárom éves szobrász csak igen felszínes tapasztalatokkal rendelkezett a feskófestés technikai és fizikai értelemben is embert próbáló műfajában, ráadásul szinte példátlanul hatalmas volt a telifestendő, több mint ezeregyszáz négyzetméteres felület is. Gondosan összeválogatott segédek csapatával négy éven át dolgozott a roppant művön; rajzok és vázlatok ezreit készítette, és hátfájdító, kitekeredett testtartásban megszámlálhatatlan órán át festette a harmincméteres magasságban ívelő boltozatot. Az eredmény a festészet történetének egyik legelképesztőbb és legcsodálatosabb alkotása. Ross King könyve e négy csodálatos és gyötrelmes év; nemcsak a kápolna boltívei alatt töltött, dolgos napok, hanem egyben a kora tizenhatodik századi Róma eseményteli életének története. Ross King élvezetes és számos legendát szertefoszlató könyvében avatott kézzel, sodró lendületű… (tovább)

Eredeti mű: Ross King: Michelangelo and the Pope's Ceiling

Eredeti megjelenés éve: 2002

Park, Budapest, 2015
422 oldal · ISBN: 9789633551257 · Fordította: Makovecz Benjamin
Park, Budapest, 2010
422 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635309061 · Fordította: Makovecz Benjamin

encus625 P

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Volt szerencsém majdnem 3 éve személyesen is megcsodálni ezt a remekművet, aminek a megszületéséről szól ez a könyv. Azonban ezen kívül sok másról is. Olvashatunk a korabeli Rómáról, II. Gyula pápáról, a hadjáratairól, a nagyszabású építkezésekről, Michelangelo családjáról és persze arról, hogy születik meg egy freskó. Technikákat ismertet, példákat hoz más freskók festéséről, bemutatja a kortársakat is. Nagyon sok kutatómunka van benne, ha csak azt tekintjük, hogy a könyv végén 70 (igen hetven!!) oldal a forrásjegyzék.
A borító kihajthatós és természetesen a freskó látható rajta színesben, olvasás közben gyakran forgattam a könyvet, hogy az olvasott figurát megtaláljam. De nem bántam volna, ha hamarabb figyelmeztet rá valaki, hogy a könyv 224-225. oldalán egy vázlat is van erről, amivel könnyebben lehet megkeresni az egyes részleteket.
Kicsit nehezen haladtam vele, mert sok volt az információ. Rengeteg nevet, helyet stb említ, és ezt nehéz volt befogadni. Szerettem volna többet olvasni magáról az alkotás folyamatáról. Főleg a freskó 2. felének alkotását nagyolja el a szerző, helyette a pápa hadjáratairól és Raffaello életéről olvashatunk. Emiatt egy kicsit csalódás a könyv, mert azt gondoltam, hogy csak a freskóról szól. De a könyv elolvasása után jó lenne ismét élőben megnézni a kápolnát, mert teljesen más szemmel tudnám megcsodálni.

Park, Budapest, 2010
422 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635309061 · Fordította: Makovecz Benjamin
Gabber777

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Ross King ismét nem okozott számomra csalódást! Rendkívül olvasmányosan tanít! Az egész könyv lényegében egy bő idegenvezetés a Sixtusi-kápolnában, mely egyetlen olyan fejezettet vagy mondatot sem tartalmaz mely felesleges lenne a kápolna padozatáról feltekintve. A könyvből sokat megtudhatunk Raffaellóról és II. Gyuláról is, valamint sok más reneszánsz kortársukról. Számomra lebilincselő olvasmány volt, hasonlóképp az író más könyveihez (legfőképp a Pársz ítéletéhez). Az egyetlen dolog ami a könyvvel kapcsolatban bánt, hogy vélhetően a jelen tudásom egy része megfakul mire ismételten Vatikáni Múzeumban járhatok :)

Ui: A könyv magyar címe azon téves következtetés levonására késztetett, hogy az Utolsó Ítéletről is többet megtudhatunk a későbbi fejezetekben (ellentétben az angol címével), de sajnos az oltárkép már nem képezi a műelemzés részét

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Sokszor a tegnapot is nehéz rekonstruálni, ezúttal pedig 500 évvel ezelőttre kell visszatekinteni. Talán már nincs is meg az ember. Talán helyét régesrég átvette a legenda.
De a szerző profi: tiszteli a tényeket, a tudást, az elődöket. És a már nem (vagy akkoriban sem) tudhatót.
Szerencsére kiváló író, és nagyon szórakoztató a végerdmény.

Miestas

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Azok a szerencsések akik teljes valójában már láthatták ezt a csodálatos művet, vajon elgondolkodtak-e rajta valaha is, micsoda erőfeszítésbe, mennyi emberfeletti munkába, fizikai nehézségekbe ütközött ennek elkészítése? A fizikai nehézségeken túl, a munka elkészültét az anyagi nehézségek, a mester gyakorlatlansága (M. elsősorban szobrász volt ) és II. Gyula pápával folytatott örökös acsarkodása is nehezítette. Meg merem kockáztatni, hogy ennek a zsenális embernek az sem tett jót, hogy mgányosan, társ nélkül élte életét, a szerelmet, mint olyat nem ismerte, mogorvának, magának valónak ismerte környezete. Mindezt, az utókor számára lényegtelen dolgokat feledteti a munkába vetett hite, rendkívüli akaratereje által létrehozott gyönyörű freskó. A könyv erről az emberfeletti erőfeszítésről szól, az átlag embernek elsősorban, nem a tudósnak.

Viktoria_Agnes_Takacs P

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Remek leírás arról, hogy is készült a híres freskó, sokat tanultam arról is, mi is a freskó és a szekkó technika közti különbség, illetve hogy hogy is készültek a vázlatok.

BBetti86

Ross King: Michelangelo és a Sixtus-kápolna A híres freskó születése

Ross King nagyon alapos szerző, aki mindent elmesél a korról, amit csak tudni akartál, nem korlátozza magát a konkrét témára. Itt a Sixtus-kápolna freskóinak a megfestése a központi téma, de bemutatja mellette a reneszánsz korszakot, a művészeket, a pápát és a korszak történelmét is, hiszen mindez hatással volt az alkotásra. Nagyon szimpatikus volt, hogy képes komplex, érthető képet adni erről az egész világról, benne az alkotás folyamatáról.
Hiteles, sok információt tartalmaz. Tetszett az is, hogy nem csak a tényanyagot, de anekdotákat is belesző a cselekménybe, így végig szórakoztató maradt és lekötött. Közelebb hozta a korszak alkotóit, történelmének meghatározó alakjait, de még a freskó készítés technikáját is.
Talán több kép elfért volna benne, de abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy láttam élőben, így nekem voltak emlékeim. Akinek azonban nincs ilyen háttere, neki egy képmelléklet igazán jól jött volna.

balagesh IP

A szakállviselés nem volt szokatlan az udvari emberek és a művészek köreiben. […] Gyula azonban nemcsak a pápaság hagyományaival, de jószerivel még a kánonjoggal is szembement, amikor megnövesztette arcszőrzetét. A limoges-i zsinat 1031-ben hosszas fontolgatás után úgy döntött, hogy az egyház első pápája, Szent Péter borotválkozott, s utódainak is követniük kell a példáját. A papok egészen más okból tartoztak borotválkozni. A bajusz a kehelyből való iváskor belelógna a borba, s rajta maradnának a megszentelt nedű cseppjei – márpedig Krisztus vérével ilyesmi semmiképpen nem fordulhat elő…

balagesh IP

Az ujjak érintkezése csak a 20. század második felében lett „kulcsmotívum”. A fordulópont 1951-ben következett be, amikor az Albert Skira Kiadó háromkötetes, színes táblás Painting-Colour-History sorozatában úgy mutatta be a széles európai és amerikai közönségnek Michelangelót, hogy az Ádám teremtése-jelenetből igen szoros kivágással a két, egymás felé kinyúló kezet emelte ki. Azóta sikerült közhellyé koptatnunk a csodaszép motívumot.
A véletlenek kaján fordulata, hogy a Michelangelo védjegyévé vált részletet – Ádám balját – az 1560-as években rekonstruálták, ennélfogva a ma ismert motívum nem is a mester alkotása. […] Az épület hibás szerkezete miatt bekövetkezett elmozdulások, amelyek annak idején részben megsemmisítették Piermatteo d'Amelia freskóját, az 1560-as években ismét jelentkeztek, s megint repedések keletkeztek a boltozaton. 1565-ben – vagyis egy évvel Michelangelo halála után – IV. Pius utasítására hozzáfogtak az épület megmentéséhez; […] Miután a szerkezetet sikerült megszilárdítani, egy Domenico Carnevale nevezetű modenai festőt bíztak meg a mennyezet repedéseinek befoltozásával és a freskó megsérült részeinek helyrehozatalával.

balagesh IP

Jeremiás próféta mozdulatlanul ül trónusán, testtartása megelőlegezi – és kétségkívül inspirálta – Auguste Rodin híres szobrát, A gondolkodót.

Miestas

A fresco szó frisset jelent; voltaképpen arról van szó, hogy a festő friss – vagyis még nedves – vakolatra dolgozik, ami igen gondos előkészítést és pontos időzítést kíván. Egy-másfél centiméter vastag vakolatréteget – intonacót – hordanak fel a már teljesen száraz vakolatra. Ez a homokból és mészből álló finom réteg átjárható alapot biztosít a pigmentnek: nedvesen elnyeli, magába fogadja a festéket, száradás után pedig elszigeteli és védelmezi.

cassiesdream

A mai napon, 1508 májusának tizedik napján én, Michelangelo, szobrász, átvettem II. Gyula pápa Őszentségétől ötszáz dukátot a Sixtus-kápolna mennyezetének kifestésére, amely munkához a mai napon hozzá is fogok.

Kapcsolódó szócikkek: Sixtus-kápolna
BBetti86

Ma már tudjuk, hogy a Sixtus-kápolna mennyezetfreskója nem egyetlen ember alkotása. A látogatók milliói számára azonban, akik átverekszik magukat a Vatikán termeinek és folyosóinak labirintusán, hogy beléphessenek a kápolnába, leülhessenek valahol a padsorokban, és tudtukon-akaratukon kívül Jónás prófétát utánozva felfelé bámuljanak, a fölébük boruló látvány ettől még nem kevésbé csodálatos.