Sztálin ​lánya 11 csillagozás

A Kreml hercegnőjének élete, aki a szabadságot választotta
Rosemary Sullivan: Sztálin lánya

Az ​1926-ban született Szvetlana Allilujeva a Kreml kis hercegnőjeként, szerető nagycsaládban élte végig röpke gyermekkorát, miközben apja korlátlan hatalomra tett szert a világ első kommunista államában. Nyolcvanöt évvel később magányosan és szegényen halt meg az amerikai Wisconsin államban, Lana Peters néven.
Idillinek látszó gyermekkorában Szvetlana sokáig mit sem tudott az apja által irányított tömeggyilkosságokról, az éhínségekről, de a tragédiák őt sem kerülték el. Elveszített szinte mindenkit, akit szeretett, az anyját is, aki öngyilkosságot követett el. Első nagy szerelmét Szibériába száműzték. Szvetlana csak apja halála után fogta fel igazán, hogy mindenre ő adott parancsot, minden halál, minden gyilkosság, minden száműzetés mögött ő állt: Sztálin, az egykor imádott apa, akinek az egész világon a kis gazdasszonyaként csak a lánya adhatott parancsokat.
A Kreml nem akarta elereszteni, de Szvetlana a szabadságot választotta: a hidegháború legsötétebb éveiben, az… (tovább)

Eredeti cím: Stalin’s Daughter: The Extraordinary and Tumultuous Life of Svetlana Alliluyeva

Eredeti megjelenés éve: 2015

Európa, Budapest, 2016
576 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634055211 · Fordította: Tomori Gábor

Sztálin

masik_anna>!
Rosemary Sullivan: Sztálin lánya

Rosemary Sullivan: Sztálin lánya A Kreml hercegnőjének élete, aki a szabadságot választotta

ózkodni szoktam az életrajzi könyvektől – leginkább azért, mert gyakran futok/futottam bele, hogy a szerző hozzáteszi mindenféle kisebb gondolatát, véleményét, hogy olvasmányos, kerek legyen, amit ír. épp ezért a kezembe se akartam venni ezt a könyvet, de úgy alakult, hogy mégis a kezembe került ^_^ és igazán pozitívan csalódtam benne: lényegében minden állítás forrása jelezve van, miközben nagyon olvasmányos, szerintem jól szerkesztett az egész könyv. a címszereplő élete nehéz és izgalmas volt, amit a szerző szerintem szuper érzékkel ír le – vszleg nem véletlen, hogy nyert is vele életrajzíró-díjat. (azóta elolvastam Sztálin lánya saját írását is, amire ez az életrajz tett kíváncsivá.)

Rosemary Sullivan: Sztálin lánya

Elolvasva a vaskos kötetet, zavarban vagyok. Egy részről ugyanis elismerésre méltó az a kutatómunka, amit az írónő asszisztenseivel együtt elvégzett, másrészről viszont számomra az eredmény nem eléggé meggyőző.

Összessségében úgy vélem, az életrajz túlzottan részletes, túlbonyolított. Az életút fordulóponjai emiatt elsikkadnak az aprólékos – nagyrészt irreleváns – töredékek között. Ugyanakkor a korábrázolást mindvégig erőtlennek éreztem. Vonatkozik ez a sztálini és az emigrációban töltött időre egyaránt. A főhős megszámlálhatalan lakóhelyváltoztatása illusztrációnak jó ugyan, de teljesen feleslegesnek tartom ezeket tételesen dokumentálni. Ugyanakkor az érdemibb részekre kevesebb figyelem, vagy energia jutott. (Pl. házasságai, jelentős számú partnerkapcsolata, azok félresiklásának oka szinte ismeretlen marad az olvasó előtt. A szereplőket név szerint megismerjük, személyiségükről a legtöbb esetben semmit sem árul el a szerző.)

Az rendben van, hogy a történések hitelességét forrásmunkákkal dokumentálja az alkotó. Azt azonban túlzásnak tartom, hogy az írói tevékenység jóformán csupán a különböző helyekről vett idézetek összekötő szövegének megírására korlátozódik. Végig hiányoltam a szerző állásfoglalását, személyes véleményét, hogy tudjak egyetérteni, vagy vitatkozni vele. A túldokumentáltságra jellemző, hogy a kötet utolsó, mintegy hatvan oldala a források felsorolását tartalmazza. Ez azért még egy mintegy 500 oldalas textus esetében is túlzásnak tűnik számomra. Hiszen amúgy nem egy tudományos igénnyel készült publikációról van szó.

Ami viszont egyértelműen kitűnik az életrajzból; nem volt egyszerű Sztálin lányának lenni. Az apa árnya végigkísérte a főhős hosszú életét. Sem szülőhazájában, sem az emigrációban váltogatott nyugati országok egyikében sem talált igazi otthonra, tartós boldogságra pedig végképp nem.

pazma>!
Rosemary Sullivan: Sztálin lánya

Érdekes volt olvasni Sztálin lányának véleményét, élményeit. Nekem is sok volt kicsit az adat, a név. És sajnos tényleg elgondolkodik az ember, mennyire lehet igaz így, ebben a formában az élettörténete.

Futóhomok>!

A legtöbb ember számára nehéz elképzelni, hogyan bálványozhat egy nemzet egy ilyen szörnyeteget, de az igazság az, hogy többségünk – azok, akik nem érezték a bőrükön az elnyomást – bálványozta. A mi szemünkben ő az az ember volt, aki átvezette az országot a háborún, szuperhatalommá tett egy elmaradott nemzetet, és úgy építette a gazdaságunkat, hogy jutott munka, lakás és ennivaló mindenkinek. Mindenható volt a propagandagépezete. Mélységesen tiszteltem Sztálint. (..) Sztálin az acélember, aki negyedszázadon át uralkodott, halott volt. Még akik gyűlölték, azok is kénytelenek voltak palástolni a halála miatt érzett megkönnyebbülésüket. A vezető iránt való múlhatatlan rajongáson kívül nem volt biztonságos kifejezni semmit.

170.

Kapcsolódó szócikkek: Sztálin
Futóhomok>!

A másik hatást ironikus módon Szvetlana apja jelentette. Sztálin vezette be őt a kereszténységbe, amikor tizenéves volt. Szvetlana az ő könyvtárában turkálva akadt rá a Krisztus élete című könyvre. Elképedt, és mivel jó ateistának nevelték, kifejezte döbbenetét apjának. „ Tudod, hogy ez hazugság, mitológia. ” Mire Sztálin így válaszolt: „Nem, ő igazi ember volt. Valóban élt.” Aznap délután, felidézve a tbiliszi szemináriumban tanultakat, az apja -épp maga Sztálin!- elmesélte neki Krisztus életét.

204.

Futóhomok>!

Szeretett volna névtelen lenni, de a legtöbb ember továbbra is a Kreml hercegnőjét látta benne. A GUM áruházban továbbra is árusították a Szvetlana Lehelete nevű parfümöt.

181.

sagittarius>!

[…] Bármennyire szerette is az anyját, nyilvánvaló volt, hogy képtelenség együtt élniük, noha időnként a szíve hasadt meg, annyira együtt érzett az anyjával. „Azt hiszem az ment neki nehezen, hogy éljen. Anyám soha nem tanulta meg ezt: csak túlélni tudott, de élni nem.”

490. oldal, Harminchatodik fejezet - Végső visszatérés (Európa, 2016)

sagittarius>!

Molotov állítása szerint Sztálin annyira puritán volt, hogy nem volt semmilyen ruhája, amiben eltemethették volna, így egy régi katonai egyenruhát kellett kitisztíttatni és helyrehozatni.

169. oldal, Tizedik fejezet - A vozsgy halála (Európa, 2016)

sagittarius>!

MRS. ALLILUJEVA ezennel 1 500 000 dollár (egymillió-öszázezer dollár) ellenében a COPEX ESTABLISHMENT-re ruházza minden jogát, jogcímét és érdekeltségét az egész világon a fent említett kézirat vonatkozásában. […]
Az 1 500 000 dollárt a következőképpen kell megfizetni:
– 73875 dollár a mi napon kifizeésre került
– a fennmaradó 1 426 125 dollár kötelezvényekben, a melyek a mai napon kerültek átadásra MRS. ALLILUJEVA részére.

265. oldal, Tizennyolcadik fejezet - Ügyvédek munkában (Európa, 2016)

sagittarius>!

A nyilvánosság évekig azt hitte, hogy „elment Svájcba, hogy begyűjtse a pénzt, amit apja hagyott neki svájci bankokban”. Ez a képzelgés, hogy apám úgy viselkedett, mint valami nyugati milliomos, bizonyos körökben lábra kapott és gyökeret eresztett. […] Nagyon könnyen hitelt adtak a felvetésnek.

387. oldal, Huszonnyolcadik fejezet - Lana Peters, amerikai állampolgár (Európa, 2016)

sagittarius>!

[…] Szvetlana egy tollaslabda volt a hidegháborús játszmában, akit a neve politikai szerepre kényszerített. Az emberek azt várták tőle, hogy „tagadja meg a Nyugatot Keleten, és a Keletet Nyugaton. Ez egy rettenetes helyzet.” Leginkább azért rettenetes, mert megrontotta az egyetlen helyet, amit egy menekült, egy emigráns otthonnak nevezhetett: a családi és privát emlékezet világát.

452. oldal, Harminckettedik fejezet - Tbiliszi közjáték (Európa, 2016)

Futóhomok>!

A családban, amelyben születtem és nevelkedtem, semmi nem volt normális, minden nyomasztó volt, és anyám öngyilkossága a legékesszólóbb bizonyítéka a helyzet reménytelenségének. Körülöttem a Kreml falai, titkosrendőrség a házban, a konyhában, az iskolában. És mindezek fölött egy legyengült, hajthatatlan ember, elzártan az egykori munkatársaitól, a régi barátaitól, mindazoktól, akik közel álltak hozzá, lényegében az egész világtól, aki a bűntársaival börtönné változtatta az országot, ahol mindenkit, akinek volt leheletnyi lelke és esze, megsemmisítettek, egy ember, aki milliókban ébresztett félelmet és gyűlöletet. – Ez volt apám.

Futóhomok>!

Zsenya Allilujeva 1954 nyarán tért haza. Egy nap megjelent a rakparti Házban lévő lakásban, ahol döbbent fia, Alexandr szerint ezek voltak első szavai: „Tudtam! Tudtam, hogy Sztálin szabadon fog engedni!” Alexandr emlékei szerint a bátyja, Szergej szárazon ezt felelte: „Nem engedett szabadon, hanem meghalt.” […] Ebben a családban jobb volt nem elemezgetni a sors mikéntjeit, hanem sztoikusan elfogadni, amit az élet hoz. A család egyetlen túlélési stratégián osztozott. Alexandr kifejtette: „Még miután anyám visszatért a börtönből, akkor sem hitte el a családban senki, hogy maga Sztálin kezdeményezte azokat a letartóztatásokat. Mindig úgy vélekedtek, hogy a gonosz kezdeményezés valaki mástól származott, és ezért nem tudták közvetlenül Sztálint vagy egyedül őt hibáztatni a szerencsétlenségekért.” Fivére, Szergej hozzátette: "Úgy hittük, hogy Berija nagyon rossz hatással volt Sztálinra, mert ez könnyebbé tette számunkra megmagyarázni a dolgokat.

177-178.