Nyomozás ​Anne Frank ügyében 21 csillagozás

Az árulás igaz története
Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében

Ki ​és miért árulta be Anne Frankot, valamint a családját? A teljes titoktartás mellett megírt és a világon egy időben megjelenő könyv lapjain végre fény derül a jól őrzött titokra.
Több mint harmincmillióan olvasták a naplót, amelybe a tizenéves Anne a legtitkosabb gondolatait jegyezte be, miközben családjával és négy másik emberrel egy padlástérben rejtőzködött a Prinsengrachton huszonöt hónapon át, amikor is a nácik letartóztatták és koncentrációs táborba küldték valamennyiüket. De a kislány történetéről megjelentetett újságcikkek, dokumentumkönyvek, színdarabok és regények egyikében sem adott senki meggyőző magyarázatot arra, hogyhogy ilyen hosszú ideig nem fedezték fel a hátsó traktus lakóit, és végül ki vagy mi vezette mégis a nácikat a rejtekhelyükhöz.
Egy nemzetközi kutatócsapatnak új vizsgálati eljárások, frissen felfedezett dokumentumok és modern nyomozási technikák alkalmazásával végre sikerült megoldania az évtizedek óta nemzedékeket foglalkoztató rejtélyt.… (tovább)

Róla szól: Anne Frank

Partvonal, Budapest, 2022
400 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155783746 · Fordította: V. Csatáry Tünde
Partvonal, Budapest, 2022
400 oldal · ISBN: 9789636090050 · Fordította: V. Csatáry Tünde

Katalin_V_Tóth>!

Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében Az árulás igaz története

Értékes, igényesen összeállított kötet, mely egy borzalmas történelmi időt, megdöbbentő eseményt állít a középpontba.
A könyv két részből áll.
Az első részben Otto Frank családjának történetét ismerhettem meg, hogyan költöztek Hollandiába, alakították ki a kis életüket. Majd amikor a második világháború, a zsidók üldözése elérte a várost is, miért döntöttek úgy, hogy megpróbálnak elbújni. Olvashattam arról, hogyan éltek, kik segítették őket, majd a felfedezés gyötrelmes, félelmetes pillanatáról is. Illetve Otto Frank háború utáni tevékenységét is megismertem.
A második részben a Kihűlt Ügy Csapatának alakulását, összetételét, a nyomozás folyamatát mutatja be. Egyszerre volt érdekes és megdöbbentő. A nyomozás, kutatás nehézségeit, akadályait, sikereit egyaránt megmutatja a könyv. A csapat végül megnevez valakit, aki feladhatta a családot, de azt gondolom, hogy ennyi év távlatából ez korántsem lehet száz százalék.
A könyv értéke abban rejlik, hogy méltó emléket állít a családnak, azoknak az embereknek, akik segítettek akár másoknak is abban a nehéz időben. És figyelmeztet arra, hogy emlékezve a második világháború borzalmaira tegyünk azért, hogy soha többé ne történhessen mindez meg.

Ruby_εïз IP>!

Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében Az árulás igaz története

Anne Frank jelkép. Ha azt mondja valaki, Anne Frank, nagyjából mindenki tudja, hogy kiről van szó, kevés az olyan ember, aki nem ismeri ennek a kislánynak a történetét.
Sokan a mai napig vitatják, hogy ez csupán egy reklámfogás, nem egy tizenéves gyerek kézírása, gondolatai. Miért ne lenne valódi?
Ez a könyv nagyon jól mutatja be Anne és családja életét, a háború közbeni mindennapjaikat, és a napló utáni nyomozást is. Igényes és részletes.
Én nem igazán vonnám kétségbe a lány létezését, mert erre is volt példa. Képek, dokumentumok, gondolatok, egy élet darabjai,amelynek ezzel a könyvvel mi is részesei lehetünk.

Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében Az árulás igaz története

Az írónő leírja a rajtaütés anatómiáját, órára pontosan mi történt, amikor Miep, Bep, Kugler, Kleiman, a négy segítő megérkezett a munkahelyére. Akkor még senki nem sejtette milyen veszély leselkedik rájuk. 10:00-kor „névtelen telefonhívás” érkezeik a „zsidóvadász” egységhez. A nyomozó csapat végig vette az eseményeket, idézve az áldozatok visszaemlékezéseit, Otto Frankét, ahogy arról beszél épp Peter-t angolul tanította. Kugler visszaemlékezését, ahogy a náci ráfogja a fegyvert és ordítva kérdezi „Hol vannak a zsidók?”. És maga a náci Silberbauer egyik lelketlen nyilatkozata is belekerült a könyvbe.

A nyomozóknak és Otto Franknak is sikerült kideríteniük mi történt a nyolc emberrel a razzia után. Otto találkozott olyan ismerőssel, aki még látta élve Anne-t, és arról számolt be, hogy nem vesztette el az arcát, ami egy kifejezés arra, hogy a végső pillanatig tisztán látta mi folyik körülötte. Aztán megérkezett a minden reményt összetörő hír, egy levél, ami Ottót útra késztette, hogy személyesen is meghallgassa, a lányai nincsenek többé. A rossz körülmények, az éhség, és a tífusz végül legyőzte őket, először Margot halt meg, utána Anne, aki úgy tudta mindenkit elvesztett, ezért feladta.

Ezek a történetek csak kis részei a könyvnek. A nyomozók próbáltak rájönni mi vezetett ehhez a végzetes eseményhez. Ki, és miért árulta el a hátsó traktus lakóit.
Vince és csapata profilozókkal is együttműködött. Próbálták megérteni mi hajtotta a kollaboránsokat és a V-ügynököket. Találtak olyan fasiszta elkövetőt, aki nagyon sok zsidót adott fel, mert úgy érezte hatalma van, ő ezt is megteheti. Volt olyan V-ügynöknő, aki állítása szerint eleinte az ellenállás tagjai között munkálkodott és zsidókat menekített, bújtatott, ám a nácik elkapták és a maguk oldalára állították. A V-ügynökök a nácik bizalmasai voltak, legtöbbször zsidók, akiket elfogtak és zsaroltak.

Érdekes volt részesévé válni a nyomozásnak a könyv által, ugyanakkor lesújtó megismerni a történelem eme forrongó, félelmetes időszakát, látni mivé lettek egyes emberek.

Erről a könyvről szerintem sokáig beszélni fognak, ahogy láttam a híreket már most vitatéma a nyomozók eredménye. Mint, ahogy sokan mások én sem vagyok abban biztos, hogy az elkövetőt találták meg, bár a nyomozók szerint 85%-os ennek valószínűsége. Azt hamarabb elhiszem, hogy Otto Frank is ezt az embert hitte árulójuknak.

A sajtóbemutatón a történész Pécsi Tibor azt mondta őt sem győzte meg a nyomozók eredménye, inkább a naplóban említett betörök egyikére gyanakszik. Ugyanakkor kifejtette félelmét azzal kapcsolatban, amiért a nyomozók is tartottak megosztani a nyomozásuk eredményét, mégpedig, hogy egy zsidó ember árult el őket. Pécsi Tibor arra is felhívta a figyelmünket, hogy ebből a történetből azt kell megértenünk, nem lehetett jól dönteni, arra kényszerítettek embereket, hogy a választhatatlant válasszák. Nekünk a jövő embereinek ebből tanulnunk kell, figyelni a jelekre és soha többé ne engedjük, hogy mások ilyen döntésképtelen helyzetben találják magukat. Ez a könyv lehetőséget ad a további értelmes vitákra, beszélgetésekre. A nyomozók a teljes nyomozati dokumentumot a holland államra adományozták és online elérhetővé tették.

Bár a tettes, a valódi áruló személye nem 100%-ig biztos, a nyomozók több esetben is felgöngyölítettek eseteket, különböző személyek múltját, amitől még érdekesebbé vált a könyv. Szerintem érdemes elolvasni, sokkal átláthatóbbá teszi a történelmet. Utoljára még a borítót említeném, összehasonlítva a külföldi borítókkal, nekem a magyar sokkal jobban tetszik.

Lázárné_Csernus_Anikó>!

Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében Az árulás igaz története

A könyv megvásárlása előtt alaposan átgondoltam, hogy polcra való-e, hiszen ha egyszer elolvasom, érdekes lehet-e később is, a kötet végére, ha kiderül az „áruló” személye, kézbe veszem-e még. Aztán már a bevezető után egyértelmű lett, hogy itt nem csak a „felelős” megnevezése a cél, sokkal árnyaltabb a képlet. Rengeteg „miértre” keresték a választ, és a végére már tényleg nem fontos, hogy ki, mert választ kapunk a miértekre.
Érdekes volt a kutatás résztvevőinek motivációjáról olvasni, 23 ember 5 éves munkája, rengeteg hullámvölggyel és zsákutcával, ahol még az is megkérdőjeleződik, hogy Anne Frank létezett-e. A modern nyomozói munka bemutatása miatt is érdemes elolvasni, számomra a mesterséges intelligencia program alkalmazása és bevetése is lenyűgözött.
Mivel egyszerre jelent meg több országban, így picit engedékenyebb vagyok a hibákkal kapcsolatban, ha lesz újabb kiadás, érdemes ezekre jobban figyelni (óta helyett óra, Arnold helyett Anrold, 1948. helyett 1848 ….).

Barbus87>!

Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében Az árulás igaz története

Ez a könyv nekem sokkal jobban tetszett mint maga Anne Naplója. A könyv első felében megismertük Anne családjának hátterét, Ottó múltját és a háború utáni életét, valamint olvashattunk az őket segítő csodálatos emberekről is. A könyv második feléből pedig a Kihűlt Ügy Csapatának hátteréről, motivációjáról, felépítéséről és nyomozásáról tudhatunk meg nagyon érdekes és megdöbbentő dolgokat. Nem mondom, hogy 100 %-ig biztos vagyok abban, hogy igazuk volt és minden úgy történhetett ahogyan ők gondolják, de nagyon valószínű, hogy a legtöbb dologban igazuk volt. Persze ez már nem változtat semmin, azért nagyon érdekes olvasmány volt.

weakup>!

Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében Az árulás igaz története

Korrekt történelmi dokumentumregény. Egy nyomozókból és tudósokból álló csoport megpróbálja kideríteni, ki is adta fel a rejtőzködő Anne Frankot és családját, valamint a velük együtt bujkáló embereket. A könyv első része nagyon érdekes, a háború és a család története. A második rész már a jelenkori nyomozás története, a négy legvalószínűbb gyanúsított közül megpróbálják kiválasztani azt, aki a legnagyobb eséllyel lehetett az „áruló”. Beleláthatunk a kollaboránsok és a II. világháborús Hollandia történetébe, majd a könyv végén lezárásként megtudjuk, hogy a túlélőkkel mi történt. A szerző megpróbálja velünk azt is megértetni, hogy mennyire rendkívüli volt a helyzet, sok embert megzsaroltak a családjával és nem volt nagyon más választása, mint feldobni valakit. Teljes bizonyossággal soha nem fogjuk tudni, hogy ki is volt szerintem. Akit érdekel Anne története, vagy a II. világháborús időszak, annak mindenképpen javasolt olvasmány.

Renáta_G>!

Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében Az árulás igaz története

Több mint 70 évvel halála után összeállt egy nemzetközi kutatócsapat, hogy megoldják ezt a halott aktaként kezelt, megoldatlan ügyet és kinyomozzák, miként találtak rá a titkos rejtekhelyre. Több tucat szakmai konzultáns, kutató, többek között kriminológusok, történészek, archeológusok, örökségkutatók, levéltárosok, újságírók, sőt még egy nyugalmazott FBI ügynök is volt a csapatban, akiknek célja, hogy felderítsék az ügyet, közben pedig minél átfogóbb képet kapjanak a megszállt Hollandia lakóiról. Ők voltak a „Kihűlt Ügy Csapata”.

Miközben megismerjük a kort, a nyomozókat is bemutatja a szerző, akik sorra veszik a lehetséges gyanúsítottakat. Hosszú fejezeteken keresztül láthatunk bele a nyomozásba, míg felmerül a gyanúsított neve. A szerző sodró lendületű kötetében láthatjuk, hogy nem volt könnyű dolguk a nyomozóknak. Számos lehetséges teóriát vizsgáltak meg, végül csak néhány olyan elméletet találtak, amit érdemes volt végigjárni. Próbálták megtalálni a legvalószínűbb okot, ami a család elhurcolásához vezetett. A náciknak sikerült elérni, hogy az embereknek választás elé kényszerüljenek, sokszor olyan lehetetlen helyzetben, ahol nincs jó választás.

A kirakósban akadnak bőven hiányzó darabok, a csapat kéri is a kötetben, hogy akinek van a témával kapcsolatban bármilyen információja, az vegye fel velük a kapcsolatot. Ráadásul a teljes kutatási anyagot, a nyomozás teljes adatbázisát a holland államnak adományozták.

Bővebben: https://www.kulturpara.hu/2022/02/nyomozas-anne-frank-u…

Szencsike P>!

Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében Az árulás igaz története

Anne Frank története a legismertebb a világon. Hollandia pedig talán máig nem heverhette ki igazán a második világháborús időszakot, ami kőkeményen megviselte az országot.
A családnak két évig sikerült elrejtőznie, mielőtt elfogták volna őket, a könyv pedig azt igyekszik kideríteni, hogy ki lehetett az áruló. A világ egyik legnehezebb nyomozásának nézett elébe az a csapat, aki felvállalta, hogy megkeresi az árulót. Évtizedekkel a történtek után azt hihetnénk, hogy nem sok mindent lehet találni. De a technika azóta jócskán fejlődött, szerencsére a második világháborús iratanyagok jó része is kutatható, illetve élnek még leszármazottak, tanúk, akik tudnak mesélni.
Máskérdés, hogy vajon tényleg el lehet hinni az eredményeket, vagy megkérdőjelezhető a végeredmény. Nem sokkal a nyomozás befejezése, a könyv megjelenése után már felmerültek kétségek, hogy vajon mennyire lehet hiteles ez az eredmény… Ki vállalná fel azt, évtizedekkel később is, hogy „igen az én családtagom dobta fel a Frank családot…”, még akkor is, ha esetleg a bizonyítékok arra az adott valakire mutatnak. Msárészt vajon ezt az egész nyomozást mennyire lehet komolyan venni, talán abban az értelemben, hogy valóban szükség volt erre? Persze nagyon érdekes, és tanulságos eredményeket is adott, de valóban 100%-ra vehetjük az eredményt?
Az biztos, hogy nagyon nagy fába vágták a fejszéjüket, és érezhető, hogy szívükön viselték az esetet. Alaposan beleásták magukat Hollandia történetébe, és ebből a szempontból kiváló munka, mert lehetséges, hogy tudtak újat mondani, ami más megvilágításba helyez sokmindent abból a szörnyű időszakból.
Más kérdés, hogy az olvasó mit hisz el mindebből, mert ez tipikusan az a helyzet, hogy bárki és senki sem lehetett az áruló. A könyvben több lehetséges és majdnem biztosra vehető gyanúsítottat sorra vesznek és alaposan elemzik, a miért-hogyan kérdéseket, de ennyi idő után valóban ott a kétely, még a legfőbb gyanús személy esetén is, hogy valóban ő lehetett? Mert közvetve vagy közvetlenül elég sokan tudták, hogy valakik rejtőznek, és egy rosszkor, rossz ember előtt kiejtett néhány gyanús szó is elegendő lehetett, hogy valaki gyanút fogjon.
A mi történt valójában kérdésre sose fogunk igazán választ kapni, mert ahogy a könyvben és sok Frank-család közeli forrástól is elhangzott: az áruló személye egy jól őrzött titok.

SzBee>!

Rosemary Sullivan: Nyomozás Anne Frank ügyében Az árulás igaz története

Kötelezően adnám fel mindenkinek, nagyon részletes új információkkal szolgál a háború és a holokauszt háttérbeli működéséről. Ez a könyv nem csupán a Frank családról szól, hanem méltó emléket állít minden áldozatnak. Akik sokkal többen voltak, mint gondolnánk.

Bianka_Kincsei>!

Az egy dolog, ha börtönbe zárják az embert, még ha igazságtalanul is. De a rejtőzködés teljesen más ügy. Hogy lehet huszonöt hónapon át elviselni a teljes bezártságot; azt, hogy soha nem sétálhatunk az utcán, nem szívhatunk friss levegőt, nem nézhetünk ki az ablakon, nehogy meglásson valaki; azt, hogy órákon át teljes csendben kell maradni, nehogy a raktárban dolgozók meghalljanak? Nagyon kellett félni ahhoz, hogy ezt a fegyelmezettséget tartani tudják. A legtöbben beleőrültek volna.

Bianka_Kincsei>!

Hirtelen úgy tűnt, mintha a háború heteken, esetleg néhány hónapon belül véget érhetne. Mindenki azt tervezgette, mit csinál majd utána. Margot és Anne arról beszélgettek, hogy újra visszamehetnek az iskolába. Aztán megtörtént az elképzelhetetlen. Egy majdnem két évtizeddel később készült interjúban Otto így nyilatkozott: „Mikor berontott a Gestapo a fegyverekkel, mindennek vége volt.”

Bianka_Kincsei>!

Mintha nem is a halott lány számítana – Anne mellékes, nem valós, az ő szenvedése lényegtelen. Az igazi áldozat ő, Silberbauer. Érdekes, hogy ha lehull az álarc az erőszakoskodóról, az illető mindig tele van önsajnálattal.

Bianka_Kincsei>!

Tudta, mi zajlik odakint. Mint a másik hét ember, akivel osztozott a rejtekhelyen, állandó félelemben élt, éhezett, rémálmai voltak arról, hogy elhurcolják, mindig a felfedezés veszélye és a halál fenyegette. Nem ő volt az első, aki mindezt megtapasztalta, de az elsők között volt, aki minderről akkor és úgy írt, amikor és ahogyan megtapasztalta.

Bianka_Kincsei>!

Az olvasó talán eltűnődik rajta, mi értelme van kideríteni, ki árulta be Anne Frankot egy olyan háborúban, amely annyi évvel ezelőtt zajlott le. A válasz az, hogy úgy látszik, mára, mikor csaknem nyolc évtized telt el a világégés óta, kissé önelégültek lettünk, és úgy gondolkodunk, mint egykor a hollandok: ez itt nem történhet meg. De a mai társadalmak egyre inkább fogékonyak a megosztó ideológiákra, vonzó számukra a tekintélyelvű működés. Közben megfeledkeznek arról az egyszerű tanulságról: ha elengedjük a kontrollt, a kezdeti fázisban lévő fasizmus úgy terjed, mint a rák: áttétei mindenhova szétszóródnak.

Bianka_Kincsei>!

Európa többi országával összehasonlítva itt enyhe volt az antiszemitizmus. Ennek ellenére Hollandiából több zsidót deportáltak a keleti haláltáborokba, mint bármely más nyugat-európai országból.

Bianka_Kincsei>!

Becslések szerint a Hollandiában rejtőzködő zsidók száma huszonötezer-huszonhétezer közé tehető. Egyharmaduk beárulásában része volt annak a kifinomult, anyagi előnyökkel járó jutalmazási rendszernek, amellyel a nácik a bujkáló zsidók lebuktatására ösztönözték a rendőröket és a civileket egyaránt.

Bianka_Kincsei>!

1933 és 1940 között becslések szerint harmincháromezer menekült érkezett Hollandiába. A holland kormány úgy döntött, a bevándorlókat „nemkívánatos elemekként” kezeli.

Bianka_Kincsei>!

Amikor Otto Frank a háború után emlékezett Amszterdamra, azt mondta, vegyes érzelmeket kelt benne a hely: egyrészt a mindhalálig való barátságot jelenti, másrészt az árulást is.

Bianka_Kincsei>!

1944 nyarára köztudottá vált, hogy a deportáltakra megsemmisítés vár. El lehet ezt képzelni az ember saját gyerekei esetén? A letartóztatástól és a deportálásától való álladó rettegésben élve hogyan őrizheti meg valaki az erkölcsi tartását? Néhánynak talán sikerül, de a legtöbbnek nem. Az ember soha nem lehet biztos abban, hogy cselekedne, amíg ilyen borzalmak közepette nem találja magát.