Szállj ​le rólam! 4 csillagozás

Ne hagyd, hogy gyötörjenek!
Rosemary Stones: Szállj le rólam!

Az ​emberek közötti kapcsolatok átmeneti vagy súlyosabb zavarainak egyik oka az agresszió, amely felütheti a fejét nyíltan – éles párbeszédek, fizikai bántalmazások –, de rejtettebb módon is, mint a metakommunikatív jelzések (hang, arckifejezés, elutasító gesztusok). Az agressziótól a gyerekek, a fiatalok talán még jobban szenvednek, mint a viselkedéslélektan apróbb fortélyait már ismerő, alkalmazó felnőttek. Hozzájuk fordul, a kiskamaszokat, a serdülőket tanítja a kitűnő népszerűsítő könyv. Megismertet a „gyötrés” természetével, módjaival, bemutatja az agresszív embert, aki általában vagy a rossz nevelés áldozata, vagy kisebbrendűségi érzéstől igyekszik ezen a járhatatlan úton megszabadulni, valamint bemutatja áldozatait. Mi a teendő? – teszi fel a kérdést és okosan, szellemesen, sok gyakorlati példával megtanítja a fiatalokat a védekezésre. Ennek lényegét, sikerét az önbizalom, az önbecsülés kifejlesztésében látja, és sok hasznos tanácsot ad, miként lehet a fiatal is a „maga… (tovább)

Eredeti cím: Don't Pick On Me

Eredeti megjelenés éve: 1993

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hétköznapi pszichológia Park

Park, Budapest, 1994
88 oldal · puhatáblás · ISBN: 9635300514 · Fordította: Endreffy Júlia · Illusztrálta: Barka Ferenc

S_Sra>!
Rosemary Stones: Szállj le rólam!

Rosemary Stones: Szállj le rólam! Ne hagyd, hogy gyötörjenek!

A könyv első fele nagy segítség lehet olyan kisiskolások számára, akiknek nincs semmi önbizalmuk. Sok ötletes kis módszert találunk benne az önszeretet növelésére. Na de a második fele… A bökkenő az hogy látszik, hogy ezt egy olyan felnőtt írta, aki nem látja át a gyerekek 'működését'. Van pár bullshit, amin szerintem érdemes elgondolkodni, ezeket sok ezzel foglalkozó könyvben olvastam(sajnos). Na lássuk:

Ha nem foglalkozol a bántalmazóiddal, egy idő után megunják a szekálásodat.: Ha ez így lenne, a bántalmazások 90%-a abbamaradna. Ez is csak ingerli a bántalmazót, hiszen látja hogy ő ezt is megteheti, csak még jobban fogja feszegetni a határait.

A felnőttek megtudják oldani a helyzetet.: Nem, nem tudják. Ha meg is próbálják, az alá-fölé rendelt viszony ugyanúgy megmarad, mint az áldozat önbizalomhiánya, hiszen ugyanolyan gyengének és utáltnak fogja magát érezni.

A legtöbb bántalmazót ugyanúgy bántják otthon és nincs semmi önbizalmuk.: Biztos van ilyen is, de én azt látom, hogy rengeteg bántalmazó elkényeztetett anyuci-apuci szeme fénye, akiből minden hiányzik, de az önbizalom pont nem.

A bántalmazó le tudja vezetni az erőszakra való hajlamát sportolással.: Aha, ezt légyszi tanácsoljátok annak a nőnek is, akit otthon ver a férje. Ezt a hülyeséget inkább meg sem magyarázom.

Baromi nehéz egy ilyen helyzetet megoldani, ennek nincs biztos receptje, de azzal sokat tehetünk ha minél többet beszélünk róla, és elutasítjuk ezeket a tévhiteket.