Érme 7 csillagozás

Ronil Caine: Érme

Luis, a mexikói pénzügyi tanácsadó talál egy ritka érmét az utcán, és attól a pillanattól az élete teljesen új irányt vesz. A szerencse mellé szegődik, de sötét és veszélyes következményekkel együtt.
Pörgős és fordulatos írás, már-már kisregény terjedelemben. Ronil Caine egyik első novellája, de regényeire jellemző fillermentes stílus már itt is megjelenik. Minden bekezdésben történik valami, és a történet sodró lendülettel halad a kiszámíthatatlan végkifejlet felé.
Idézet:
“…most az a fontos, hogy eljussak Limába, lehetőleg anélkül, hogy romba dönteném a városokat az úton. – Luis kuncogott, és érezte, hogy az őrület kezdi megkörnyékezni…”

Peru

Ronil Caine: Érme

Egyszerű, de jól megírt történet: egy mexikói férfi talál az utcán egy különös érmét (amiről később kiderül, hogy talán ősi inka eredetű), és onnantól kezdve szerencse kíséri – ám ára is van: a körülötte lévők szenvedik meg balszerencsével. Minél nagyobb kockázatos dolgot úszik meg, annál nagyobb baj ér valaki mást, akár a szeretteit is. Szabadulni pedig nem könnyű a bűvös tárgytól: hiába dobja el, folyton a zsebében terem. Tetszett, ahogy a szerző igyekezett mitológiát építeni a toposz köré, és hogy a főszereplő személyes szálával is összefűzte.

A novella ingyenesen letölthető. Járj utána te is, hogy kikeveredik-e Luis a kalamajkából, vagy bekebelezi-e a mázli démona…

BBetti86>!
Ronil Caine: Érme

Egy ismerős zsánert felhasználó novella, kifejezetten szórakoztatóan megírva. A végére még a csőbe is behúzott, az eseményekből kiindulva más befejezést vártam.

A történet lineáris – Luis egy esős napon hazafelé tartva talál egy érmét. Hamarosan spoiler Rövidségéhez képest többször is van benne fordulat, és elég sok minden történik is benne. Cselekményközpontú.

Bírtam a sötét humorát. Hogy milyen szerencséért milyen balsors jár másnak. Caine elég meredek dolgokat is kitalált, de ezeken most mosolyogtam. Nem kell komolyan venni, szórakoztató novella némi mitikus beütéssel.
Mert lesz szó itt inkákról, keletiekről, sámánokról is.

Dob rajta a helyszíne is. A főszereplő mexikói, de Peruba kell majd mennie az érme rejtélyét megfejteni, ahol az inkák leszármazottaival is találkozik. Ettől egzotikus lesz, más.

A szereplők viszont nincsenek kidolgozva. Még Luis se nagyon, de pl. a felesége és a fia még annyira se. Azt tudjuk, hogy Luis rajong értük és Camilla szinte állandó jelzővel lesz csodásnak nevezve. De nem is kellett több – elég annyit tudnunk, hogy a főszereplők jó emberek, akiknek drukkolhatunk, hogy megmeneküljenek.

A konfliktus Luis belső harca: spoiler Bár nem sokáig viaskodik, ez novella, cselekménnyel a középpontban. Amint megérti, mi folyik, legfeljebb egy kis megingással meghozza a döntést.

Szegény kutyát sajnáltam, megnyugtatott volna, ha valaki orvoshoz viszi – különben jól szórakoztam rajta, meglepően sok mindent hozott terjedelméhez képest.

Lea_Simon>!
Ronil Caine: Érme

Ezt a novellát ingyenesen lehet letölteni a dibook.hu oldalról.
Az író Immutáció című novelláját nagyon élveztem, ezért is töltöttem le most még hármat.
Sajnos számomra ez nem volt annyira különleges, mint az imént említett. Ugyanúgy élveztem a stílusát, és a végén volt is egy kis csavar, de nem éreztem azt, hogy ilyet még nem olvastam.
De talán csak amiatt éreztem ezt, mert túl magasra tette a mércét az író az Immutációval.

FélszipókásŐsmoly P>!

Egy érme volt az. Nem érhet sokat, és – bár Luist nem vetette fel a pénz – nem éri meg akár csak egy percet is vesztegetni rá.

FélszipókásŐsmoly P>!

Útközben evett egy hamburgerszerű szendvicset, amiben kokalevél is volt. Luis tudta, hogy Peruban ez normális, és a konyhai kokalevélnek nincs köze a kokainhoz, viszont magas a kalciumtartalma. Amit viszont nem tudott hova tenni, az az, hogy az egyik étterem, ami mellett elsétált, tengerimalacot kínált ebédre.

Kapcsolódó szócikkek: kokain · Peru