Keserű ​komédia 3 csillagozás

Molière élete
Rónaszegi Miklós: Keserű komédia

Háromszáz évvel ezelőtt élt, komédiázott és alkotott Moliére, a világirodalom klasszikus rangú drámaírója. A francia király udvari kárpitosának fia, Jean Poquelin beáll színésznek, majd Moliére néven maga viszi színpadra azt a sok emberi gyengeséget, fonákságot, amit egy forrongó korszak: a polgárosodó Franciaország napról napra elébe állít. Kifigurázza a „Kényeskedők”-et, gyilkos humorával leleplezi az álszent „Tartuffe”-öt, a „A fösvény”-ben pedig pénzimádó polgárt… És sorolhatnánk tovább alkotásait, melyek oly sok gyönyörűséget és mulatságot szereztek három évszázadot át a nézőknek, és szereznek ma is. Moliére korát, életét, műveinek létrejöttét és a kiváló drámaíró küzdelmeit mutatja be Rónaszegi Miklós „Keserű komédia” című regényes életrajzában.

Eredeti megjelenés éve: 1965

Róla szól: Molière

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy emberek élete Móra

Móra, Budapest, 1965
300 oldal · keménytáblás

Gudmundur>!
Rónaszegi Miklós: Keserű komédia

Híres emberek életét többféleképpen is fel lehet dolgozni regényes formában. A Rónaszegi Miklós által választott forma pont az, ami hozzám nem igazán áll közel. Az életút regényszerűen kidolgozott állomásai és párbeszédes részek keverednek benne rövid és kissé elnagyolt történelmi betétekkel és a drámákból vett idézetekkel tarkított műelemzésszerű betoldásokkal. (Engem kicsit zavart, hogy csak a kötet legvégén, a tartalomjegyzék alatt tüntették fel a fordítókat, és a szövegben semmi sem utalt arra, hogy ezzel kapcsolatban bármilyen információ szerepel majd a könyvben.) Bár érdekesek voltak a kultúr- és társadalomtörténeti adalékok, amelyek a művek keletkezésének okaira rávilágítottak, ezekből én sokkal többet is el bírtam volna viselni. Jobban esett volna továbbá, ha a különböző stílusban megírt szövegrészeket jobban összefésüli a szerző, egy regényszerűbb szöveget hozva létre ezáltal. Molière életéről, s a korabeli színházak működéséről mindenesetre nagyon sok érdekességet megtudhattam, s ezért mindenképpen megérte elolvasni a művet.

Mariann_Czenema P>!
Rónaszegi Miklós: Keserű komédia

Abszolút egyetértek az előttem értékelővel, ez a könyv NAGYSZERŰ volt!
A másik Rónaszegi kötet ebben a sorozatban Shakespeare életét meséli el, abban több az irodalomtörténet, míg itt a valódi történelem. (ha valaki olvasta előtte Dumas Három testőr trilógiáját, akkor meg végképp izgalmas lehet számára, mert ez most másik, külső oldalról beszéli el XIV. Lajos korát)

Gabriella_Balkó>!
Rónaszegi Miklós: Keserű komédia

Moliere-ről eddig csak annyit tudtam, amit iskolában megtanultam, és emlékeztem rá, továbbá, hogy egy előadás után halt meg.
Ez a könyv végigkísér minket egész életén, gyerekkorától kezdve a haláláig. Tanúi lehetünk annak a korszaknak, amikor a francia király igazi hatalom volt, mindenki hajbókolt előtte, és mindenki ott próbálta magát megszedni, ahol csak tudta, és kitalált nemesi levelekkel emelte magát is a nemesek körébe.
Moliere ezekről a képmutató emberekről írta a darabjait, és nem volt könnyű dolga, egy szegény királyi kárpitos udvaronc fiából küzdötte föl magát és társulatát egészen a király társulatáig.
Szomorúsággal tölt el, hogy ezt a könyvet még csak 5-en olvastuk, amikor igazán megérdemli, hogy jobban olvasott legyen.

Móra, Budapest, 1965
300 oldal · keménytáblás

Gudmundur>!

Molière nevetett, csukladozó, gúnyos nevetésével.
– Milyen ostobák is a világ hatalmasságai! Most, hogy az újabb pápai követjárás összebékéltette hazánkban a janzenistákat a jezsuitákkal, úgy vélik, kihúzták a Tartuffe méregfogát is. Mintha bizony csak az ő pártharcaikból állna a világ.
– No végre, végre! – kiáltott fel szinte egyszerre a Chapelle mellett iddogáló Boileau és La Fontaine is. – Végre nem kreálsz magadnak újabb sérelmeket!
– A Tartuffe nem a janzenisták vagy a jezsuiták ellen szólt. Amíg csak a hatalom mezében tetszelgő képmutatók élnek a földön, a Tartuffe-nek sikere lesz.

276. oldal (Móra Ferenc Könyvkiadó, 1965)